| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi a fi doamna?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Sa aiba educatie, bun simt si respect fata de celilalti.

18 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Da ok Oliana, doamna e orice femeie maritata, ok.
Dar pentru. mine doamna semnifica acea femeie care impune respect, care arata ca are destul bun simt, ca stie sa se comporte civilizat, ca stie cand sa cedeze si sa se impuna intr-o discutie, ca prin gesturile ei arata ca e un exemplu de urmat, care sa aiba o vestimentatie potrivita care sa nu bata la ochi. Nu-mi ajunge verigheta de pe mana. Ok, tot doamna iti spun, dar de fatada. Dar ca sa fii o adevarata doamna trebuie sa ai calitatile de mai sus.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

O femeie respectata de toti. O femeie care stie ce vrea de la viata, care are o meserie buna, care se imbraca elegant.winkingCam asta inseamnabig grin

| SweetCandy a răspuns:

O femeie realizata care impune respect...pt mine asta inseamna sa fii doamnahappy

| BUBULINA a răspuns:

Pai sa ai cei 7 ani de acasa
sa stii sa vb
sa nu injuri
sa stii cand sa faci o gluma
sa stii sa te imbraci
sa stii sa mananci, nu sa stai cu coatele pe masa ce nu suport eu
hmmm
eu am citit cartea Codul bunelor maniere de Nadine Rothschild
pentru tineret este foarte bunahappy

| BUBULINA a răspuns:

Asa ca dumneavoastrawinking

| Dan a răspuns:

Sa respecte principele morale si crestine.

| Gabry a răspuns:

Pentru mine, o doamna este o femeie casatorita, cu un loc de munca, care este respectata si are grija de iginea ei personala!

| death a răspuns:

O femeie cu principii morale riguroase şi care se şi ţine de ele. O doamnă nu trebuie, neapărat, să fie căsătorită. Există doamne nemăritate şi boarfe măritate, aşa că nu ăsta e un criteriu. Ideea este să fie respectabilă şi respectuoasă.

Răspuns utilizator avertizat
| denisa0906 a răspuns:

Hm... pai nu stiu sa arat bine poatebig grin sa ma imbrac numa la original parfumuri scumpe, sau poate ca sa fiu o femeie in adevaratul sens al cuvantului de treaba, serioasa la locul eibig grin atunci da ma pot numi o doamna big grin :X

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca termenul s-a perisat, nu mai avem cu ce, uneori de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O femeie care se autointituleaza ''doamna''. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu doresc sa primesc niste raspunsuri care m-ar intrista, incep eu cu definitia din DEX big grinOÁMNĂ, doamne, s. f. 1. Termen de politețe pentru o femeie căsătorită.
Deci nu este un motiv de mandrie sau de a avea calitati nemeritate daca esti apelata cu acest cuvant, sau daca spui despre tine: "... aveti o atitudine nu prea eleganta vorbind asa cu o doamna in varsta..." Cred ca suna mai bine cuvantul doamna decat femeie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uneori dex-ul nu este suficient, desi acolo se explica ca este semn de pretuire (folosit pentru femeile de rang inalt ) acum femeile sunt la fel sau aproape la fel, pentru a nu ridiculiza termenul se foloseste pentru toate femeile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca nu prea stiu deoarece sunt inca un copil dar dupa parerea mea a fi doamna inseamna: a fi civilizata a te inbraca elegant si cam atita si a avea un suflet bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar si dupa ce veti afla parerea altora, desi dex-ul e suficient, va fi nevoie sa intelegeti ca acest titlu nu vi-l puteti da singura. E necesar s-o faca altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A avea coloana vertebrala drepta Cu domnia te nasti domnia nu se invata