| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa ai un caracter dificil? Imi puteti da un exemplu despre cum s-ar comporta cineva asa?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Greu de inteles de catre alte persoane

| OldSoul a răspuns:

Prin caracter dificil eu inteleg o persoana in care nu poti avea incredere, o persoana care astazi iti este alaturi, dar maine te paraseste, o persoana care spune ceva, dar alta face, si, poate mai important, o persoana care nu recunoaste cand greseste si incearca sa plaseze vina pe ceilalti.

| mentholinks a răspuns:

Nu poate sa-si armonizeze gandurile cu actiunile.

| Lioana a răspuns:

O persoana dificila e una care nu e de acord cu nimic din ce se propune, care nu coopereaza. Adica cei care il iau pe NU in brate.

| Dalmore a răspuns:

Pentru mine dificilă e o persoană încăpățânată, orgolioasă, arogantă sau mă rog, plină de defecte, care împiedică orice fel de comunicare și înțelegere dintre noi două. Genul de persoană cu care nu poți lucra și cu care nu poți face nimic în viață. Bleah.

| wpetterssone a răspuns:

Unii îmi spun că sunt dificil. Cred că sunt dificil pentru că respect un set de reguli cu strictețe, sunt tipicar și îmi respect rutina cu strictețe.

| BadAngel3 a răspuns:

Hmm e cam greu sa explici chiar exact ce inseamna o persoana dificila. Pentru ca fiecare are perceptia asta a ceea ce inseamna "dificil".
Sa zicem in primul rand ca poate pentru tine personal ar fi o persoana cu care "nu poti tine pasul" cum s-ar spune. Gen, trebuie sa fiti mereu in contradictoriu si niciodata nu va aduceti pe aceeasi unda de linie.
Dificil ar putea fi atunci cand o persoana e prinsa pe ideile sale cu foarte multa strictete sau/si incapatanare.
Sau pentru altii ar putea fi persoana care acum e calda si dragastoasa, mai apoi rece si care se inchide in sine. Persoanele care iti comunica anumite chestii cu greu. Fie ca sunt personale sau nu. Cele cu care trebuie sa iti alegi cuvintele cat mai bine.
Persoanele care isi doresc ceva si totusi nu se duc dupa acel ceva de parca asteapta sa apara un miracol. Persoanele care comunica greu in general, indiferent ca te considera apropriat sau nu. Cele care au pretentii si nu se lasa cu una cu doua.
Persoanele care sunt tacute de fel, dar mai apoi se dezlantuie ca o tornada.

Difera de perceptia fiecaruia.

| Thyself a răspuns:

O persoană care una zice și alta face. Ori a căror motivații nu pot fi înțelese. Sau care deși își dorește anumite lucruri e foarte pretențiosă și face în așa fel să fie imposibil să le obțină, pentru că nu vrea să riște pierderea a ceva la care ține mult. Cineva care vrea să aibă ultimul cuvânt și ceilalți să joace după regulile impuse de ea.