| Celestina003 a întrebat:

Ce inseamna" sa nu mai poti gandi rational"?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

A gândi matur, sigur, calculat, responsabil.

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sinonime:
- a fi dus cu pluta
- a gândi cu cu*ul
-...

| Mosotti a răspuns:

De exemplu cand ai nervi si te iei la bataie cu unul si-l omori ca te-a suparat, nu mai gandesti ca nu e bine, ca o sa ajungi la puscarie, o dai inainte fiind sub dominatia impulsului si atat, din pacate, stii ca-l omori dar nu conteaza.
Daca gandeai rational nu faceai asta! Ca stiai macar ca faci parnaie ani grei, si tot n-ai fi facut-o, chiar daca nu-ti pasa de ala sau aia.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sa fii ateu

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sau să crezi in cai verzi pe pereți (cu sau fără potcoave că nu contează)

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Ce bine ca nimeni nu crede in cai verzi pe pereti.

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Apropo, caii au aură așa ca sfinții pictați pe pereți de biserică?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Ultima data cand am vazut cai nu aveau nicio aura. Nu stiu ce pastile iei tu înainte sa te uiti la cai. Asta e problema ta.

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Clar, ești unul ce nu gândește rațional!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Pentru ca nu iau pastilele pe care le iei tu cand vezi aure pe cai?

Ooookaaaay

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ințeleg, deci tu ești un habotnic care doarme cu biblia sub pernă și mergi cu ea și la budă și gândești rațional pe când ateii sunt iraționali

ăsta e mesajul tău, așa-i?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

De fapt mesajul meu era ca nu exista persoane care sa creada in cai verzi cu aure.

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De fapt la intrebarea:

"Ce inseamna" sa nu mai poti gandi rational"?

tu de colo: "Herach a răspuns: Sa fii ateu"

ok, respect asta dar ia-ți biblia sub braț și du-te unde te scapă

| Celestina003 explică (pentru CostinAlamariu):

Hmmm,Herach ...sa stii cà de cand nu am mai asculat si citit de cuvantul lui Dumnezeu m-am cam pierdut si eu.
Si ti-am evaluat raspuns "nefolositor " din greseala.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Celestina003):

Subscriu la ce ai zis.
Iti recomand sa citesti din Întelepciunea lui Sirach si Proverbele lui Solomon. Si nu in ultimul rand Ecclesiasticul care e un eseu filozofic timpuriu in toata puterea cuvantului big grin

| Celestina003 explică (pentru CostinAlamariu):

O sa incerc.

| liliana77any a răspuns:

Depinde de context-numai pot gandi rational=gandesc cu inima.