| DenqOO a întrebat:

-Ce înseamnă termenul de Easter egg?

2 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Literalmente inseamna "ou de paște" si face referire la lucrurile ascunse dintr-o anumita creatie, fie ca e film, clip, pictura, desen samd.
Americanii au o traditie sa ascunda ouale de paste si copiii trebuie sa le gaseasca.
Cam asa e si cand ascunzi ceva intr'o creatie de a ta.
De exemplu fac un tablou si undeva in departare se vede casa mea. Asta ar fi un easter egg.

| NotNamed a răspuns:

Depinde de context. De obicei e folosit pentru a definii un indiciu, un cuvant cheie.