| Danykmz a întrebat:

Ce înseamnă "?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mama,am uitat și semnele de punctuație...nașpa,ne întoarcem în clasa întâihee hee

| Danykmz explică (pentru Catrice):

Nuuuu știam ce înseamnă ". Faza e că am pus în ghilimele un cuvânt pe care nu l știam să l traduc. Doar că TPU nu mi arată cuvântul din ghilimele.

| oglindasultanului a răspuns:

Inseamna niste fețe presupun, pe acest site nu apar acele "semne".

| FreddieM a răspuns:

Acel simbol se numeste dublu prim. Are mai multe intrebuintari dintre care expun doar cateva:
- este folosit pentru a reprezenta o unitate de masura, inch
- pentru a desemna secundele cand ne referim la timp, de exemplu 4'33 ", 4 minute și 33 de secunde
-se foloseste in geometrie si inseamna arcsecunde. De exemplu o măsurare unghiulară, 3 ° 5 '30 ", 3 grade, 5 arcminutes și 30 arcsecunde.
Cheers

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Este semnul de ghilimele, și se pune atunci când spui ceva (un cuvânt, frază, propoziție, literă etc) care a fost spus de altcineva mai-nainte.

| IgnatVictor a răspuns:

Acel semn (care de fapt se scrie sub forma aceasta: „ ") se numește ghilimele. Conform Wikipedia, ele se folosesc „pentru a marca un fragment reprodus întocmai după cum a fost spus sau scris de cineva. Ele se plasează la începutul și la sfârșitul pasajului citat, indiferent de lungimea acestuia, deși unele stiluri de redactare pot prevedea și alte reguli. Ghilimelele se pot folosi și în alte scopuri, de exemplu pentru a marca o denumire, un titlu, o ironie etc."

Întrebări similare