| anonim_4396 a întrebat:

Ce înțelegeți voi prin umor de calitate?

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Stan și Bran
Nea Mărin
Birlic
Grupul Divertis
Aici găsești răspuns la întrebarea ce este un umor de calitate.

| Mosotti a răspuns:

Asta e relativ, fiecare percepe un tip de umor in functie de ce ii place lui, si ce ii place lui considera de calitate, nu e un etalon.

Eu inteleg prin umor de calitate, ala care ma binedispune pe mine.

| LoveSleep a răspuns:

Nu vreau sa ma laud, dar...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cel cu glume inteligente, fara vulgaritate si jigniri, facut cu subtilitate. Un fel de "Bate saua ca sa priceapa iapa".

| CostinAlamariu a răspuns:

Umor inteligent. Intr-un fel umorul e ca un puzzle care se rezolva intr-o secunda. De obicei glumele au o poanta care daca e receptata si inteleasa acel "puzzle" de care vorbeam inainte e rezolvat instantaneu de cel care aude gluma, iar placerea rezultata din rezolvarea acestui "puzzle" se manifesta prin râs.

Desigur exista si genul de persoane care râd când cineva se împiedică și cade. Genul ăsta de umor nu-l inteleg si momentan n-am nicio explicatie pentru el.

| StrongHeart a răspuns:

Adică opusul a ceea ce se difuzeaza la emisiunea "iUmor".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asocieri inteligente de cuvinte, idei sau situații ce-mi provoacă râsul. Mulți încearcă să-și etaleze intelectul în mod forțat prin glume, iar în sală e tăcere. Istețimea adevărată în acest domeniu iese la iveală și prin simplitate și spontaneitate.

De asemenea dacă cineva poate fii amuzant fără vulgarități are un punct în plus. Mi se pare că domeniul umorului e supra saturat cu glume despre organele genitale ce sunt cam limitate și repetitive.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt glume proaste sau vulgare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ironie fină.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Glume bune care nu ofenseaza pe nimeni. Facute atat de bine incat sa rada toata lumea la ele.