| deadhoe a întrebat:

Ce joburi cu salariu peste 2000 lei imi recomandati avand in vedere urmatoarele lucruri:
- sunt sigura ca nu voi lua bac-ul din cauza sunt praf la literatura romana, la comentarii, texte argumentative
- nu pot face facultatea (nu neaparat din cauza ca sunt proasta, ci din alte cauze)
- nu am o prezenta placuta, arat ca o tigancusa de 12 ani cersetoare (aspectul conteaza la locul de munca)

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Si pe mine m-a durut in cot de argumentele de la romana, dar daca esti vorbitor de romana la nivelul unui elev de clasa a 7-a, treci examenul scris de la romana, cu 6-7. Sunt chestii de gramatica, din ce imi amintesc.
2. Aspectul chiar nu conteaza, decat in cazurile unor posturi ce includ relatii cu publicul; dar nici aici. Iar daca te accepti si iti ajustezi trasaturile aranjandu-te, o sa te perceapa multa lume ca fiind draguta. Un zambet face mult, daca il porti ca atitudine.
Cat despre job, cele mai la indemana sunt meseriile din saloanele de infrumusetare: coafeza/frizerita, manichiurista, si ce-o mai fi pe acolo. Sunt preturi mari, si flux continuu de clienti.
Alta idee nu am momentan, ca nu am studiat problema.
Cel putin din postura unui baiat, 80% din job-urile foarte cautate si bine platite sunt pe baza unor meserii ce nu includ studii superioare, doar calificari simple si experienta.
PS: Si ospatarele sar de 2000 lei pe luna, in localuri ok. Dar nu recomand. Bucatarii buni castiga de la 1000euro in sus in Romania, in restaurante banale, cu capacitate de ~50 persoane. E greu, dar pe banii aia merita. Plus ca lucrezi in schimburi, ai zile de odihna.

| RainmakerX a răspuns:

Daca pastrezi mentalitatea asta atunci clar nu o sa reusesti vreodata. Ai 7 luni la dispozitie... Chiar nu ai nicio dorinta de a concura cu altii? De a incerca sa faci ceva?

Toate chestiile pe care le ai tu acum au fost inventate de niste prosti (caci asa erau vazuti de cei din jur) care nu au renuntat.

Vezi ce faci cu viata ta... sa nu regreti peste cativa ani sau la batranete.

| SG1995 a răspuns:

Eh una la mână româna nu e așa grea, îți rezervi o lună și înveți. Eu nu știam niciun comentariu am mizat pe primele două subiect, am avut noroc ca la al 3 lea să pice Ion.

Doi la mână, aceași situați, facultatea e scumpă dacă nu intri la fără taxă, sau n-ai bursă.

Trei la mână, dacă te speli, te îmbraci naibi decent o să ai o aparație foarte ok.

4. Un job cu circa 2000 de lei găsești la o firmă oarecare în condițiile în care lucrezi necalificată în 3 schimburi și ore suplimentar. Dacă lucrezi în 2 nicio șansă, iar fără suplimentar nici atât. Adică eu lucram la o firmă în 2 schimburi eram încadrat la 2100 de lei și luam 1430 în mână.

| Justme1997 a răspuns:

Pe centura laughing învață si tu macar cat sa iei bacul, nu e atat de greu, daca vrei si job bine platit

| deadhoe explică:

Am uitat sa precizez, prin aspect de cersetoare m-am referit doar la fata laughing In rest ma spal si ma imbrac decent