| Cornus a întrebat:

Ce legătură au carbohidrații cu acumularea de masa musculara?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti da energie ca sa faci culturism, fara energie nu poti face culturism sau cardio, in plus este obligatoriu carbo dupa cardio, scade glicemia =incepe consumul de masa musculara, si grasimile conteaza, s-a dovedit ca pe o dieta cu grasimi sanatoase crede masa mai repede

eu personal consum cam asa
35%-45% proteine
carbo 45% si 55%
grasimi intre 20% si 25%

pe mine ma ajuta proteinele ca tin de foame, azi am mancat un snitel de piept de curcan fara piele =200 de grame
un ton fisch de 150 grame
capsuni 500 gr
nu simt nici o foamete, nici macar 1% si am facut si sport

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt macronutrientul care se ia cel mai usor din alimentatie, dau energie. Masa musculara---->surplus caloric(cand vorbim de crestere musculara). Ăsta ti l asiguri in cea mai mare proportie din carbo. Pe langa asta, dupa antren un carbo cu indice glicemic mare contribuie la refacere