| anonim_4396 a întrebat:

Ce lucruri va fac sa gândiți despre un om "asta e dobitoc"?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dexul zice "(Om) care este lipsit de inteligență sau de bun-simț".

Deci... cam asta big grin

| SilentRain a răspuns:

Ce-i ce fac rau fara motiv, care sunt incapatanati in prostie, bârfesc, se plâng fara să facă ceva

| Lukasssz a răspuns:

Aia care nu accepta opiniile celorlalti.

| mastadont a răspuns:

Nici-unul, fiecare face ce vrea din partea mea. Prefer să nu judec pe nimeni și să pun etichete aiurea oamenilor pentru că nu știi nici-o dată care e situația acelui om.

| CIaudiu a răspuns:

Sunt multe situatii. In timpul asta, cei care sunt anti LGBTQ+ si isi manifesta aceasta ura impotriva lor impreuna cu cei care isi manifesta conspiratiile si parerile de rau impotriva vaccinului anti-Covid-19 ma fac sa ma gandesc la cat de dobitoci pot fi.

| Morbid a răspuns (pentru CIaudiu):

Daca om are o parere total diferita de a ta, asta nu inseamna ca e un dobitoc, fiecare are un mecanism de aparare pentru a-si proteja propriile convingeri.

| CIaudiu a răspuns (pentru Morbid):

Nu am spus ca cine are o parere diferita fata de a mea e dobitoc in ochii mei. Am tot mentionat pe acest site ca oamenii sunt diferiti atat fizic cat si psihic. Nu la asta m-am referit. Problema adevarata e cand parerea omului se bazeaza pe argumente false si aberante, iar pe baza lor ajunge la o concluzie mai tampita decat posibilul prostiei umane.
Ti se pare ca din cele doua exemple date, nu putem vorbi de o tampenie autentica?

| Morbid a răspuns:

Care nu are rusine si bun simt fata de alte persoane.