| EnvyU a întrebat:

Ce mancare faceti de revelion? Evident sa raspunda doar cei care stau acasa, nu ma intereseaza daca plecati de acasa.

Răspuns Câştigător
| FlorinCiokan a răspuns:

Pai
-salata de boeuf
-sarmale
-supa de perisoare
-peste +mamaliga
Astea niciodata nu lipsesc la mine in familie happy

| EnvyU explică (pentru FlorinCiokan):

laughing Deci eu incerc sa caut mancaruri diferite ca si eu tot sarmale si salata de beuf am facut de craciun si nu as mai vrea aceeasi mancare si de revelion. Eu m-am gandit sa fac niste friptura cu cartofi la cuptor, barcute de cartofi umplute cu ciuperci si ma gandeam o salata diferite nu de beouf, poate de cruditati sau ceva. Chiar nu stiu, in fine, se pare ca toata lumea face cam aceeasi mancare laughing

| FlorinCiokan a răspuns (pentru EnvyU):

Eu ti-am zis baza. Mancaruri diferite mai complicate mai bine la restaurant decat acasa laughing

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ciorba de burta, piftie, fripturica + garnitura, prajituri... lista ramane deschisa!

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cooorect! In afara de ciorba de burta le fac pe toate.Si ma mai gandesc.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Anul asta nu stau acasa de revelion dar atunci cand stateam faceam ceva cu peste intrucat de obicei toti membrii familiei sunt saturati de salata de boeuf si sarmale de la Craciun...

De asemenea se zice ca daca mananci peste de revelion o sa ai noroc in anul care vine. *nu ca as crede eu asa ceva*
Sarbatori fericite!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

O sa ai noroc pentru ca nu o sa te alegi cu indigestie.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si daca nu stau acasa tot as manca ce as fi mancat daca stateam acasa. Fara bucatele alea traditionale nu se poate (enumerate inainte de altcineva - la care as mai adauga niste aperitiv/mezeluri si apoi o friptura ca lumea). Si cozonacul neaparat pufos cu cacao!

Parerea mea e ca din punctul asta de vedere, al mancarii, clar intotdeauna iesi cel mai bine facandu-l acasa la parinti. Aici simti ca mananci. Daca-l faci la restaurant sau cu prietenii nu stiu unde, bag mana-n foc ca nu mananci ca la ma-.ta si tacto acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salata cu ton, guacamole si ce mai am pofta in ziua aia.
https://www.youtube.com/watch?v=OcvtXRgW7WQ
https://www.youtube.com/watch?v=h6bAZdaoesk