| anonim_4396 a întrebat:

Ce materie preferati sa faceti: religie sau educatie sexuala? Argumentati-va raspunsurile.

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Doar in ceea ce priveste persoanele la care tii cu adevarat. In rest fi cat mai rece. Nu pune nimic la suflet. Societatea e bolnava din multe puncte de vedere. Am intalnit atati oameni care erau atat de prefacuti..care aveau o placere in a dezbina. E greu sa vezi cu adevarat natura unui om..Si in plus in viata asta scurta trebuie sa vezi si sa apreciezi doar aspectele sale cele mai importante. Oamenii sunt zdrente. Acum nu iti spun sa nu mai donezi cate 2 euro ca sti ca e campania aia.Dar in societate cel mai bine e sa nu te lasi induplecat de nimeni si sa nu iti pui increderea in nimeni. Chiar si cei de pe strazi de exemplu la care mai arunci cate 50 de bani. Intreaba-te de ce au ajuns acolo. Intreaba-te ce fac cu banii aia. Iti spun eu isi cumpara alcool si tigari. Am dat doar un exemplu dar in general oamenii sunt zdrente si aparentele inseala.

"Toate-s vechi si trecatoare,
Lasa nostalgia-n pace,
Vreme dusa spre uitare,
Fii nepasator si rece"

51 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

O ora in minus.Aia as prefera.Imi amintesc ca in clasa a VII-a parca in manualul de biologie erau prezentate pericolele sexului neprotejat si metode de preventie a BTS-urilor si a sarcinilor nedorite.La ce sa mai angajezi alt profesor sa spuna aceleasi chestii care ar trebui sa se spuna si cred ca se si spun la biologie? E absurd.
In plus, n-am chef sa stau la nici una din astea 2 ore, motivele fiind simple:prima este inutila iar in timpul celei de a doua am fi 2-3 seriosi restul fiind pusi pe ras si mistocareli.Si aia seriosii deja n-ar mai avea nevoie de ora aia.
Serios, cat de tampit sa fi sa crezi ca daca x este minor atunci x nu stie nimic despre sex? Foarte tampit.
E mai mult o obsesie asta cu educatia sexuala provenita din faptul ca cei sub 18 ani sunt considerati niste incompetenti.Tu nu vezi in ce hal gandesc unii? Chiar exista persoane care cred ca dupa varsta aia esti practic iluminat in privinta vietii.
Uita-te la raspunsuri.Sa bage educatie sexuala in clasa a VII-a.Fix in clasa aia am avut lectie din manual pe tema asta.Concluzia? Astia nu stiu nici ce se preda in scoala.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

+1

| sappy a răspuns:

Niciuna daca este predata de profesori limitati.Mai mult ca sigur se vor gasi cazuri in care profesorii sa le combine pe ambele si sa faca capul varza copiilor! Dar daca ar fi predata cu adevarat, pertinent, educatia sexuala este foarte utila mai ales acum cand majoritatea parintilor sufera de "jena" in a le explica copiilor ceva natural!

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu mai sunt elev, a trecut ceva vreme de atunci dar consider ca ar fi binevenita introducerea educatiei sexuale de prin clasa a 6-a sau a 7-a. Ar avea efecte benefice si astfel am scapa de de "onorantul" loc fruntas in Europa si nu numai de tara cu cele mai multe minore sub 14 ani care au devenit mamici.Religia ar trebui studiata /propovaduita in cu totul alt mod si mai ales nu in cadrul scolii, mai ales in clasele in care invata copii de mai multe religii sau confesiuni.

| OnuOnulică a răspuns:

Prefer sa fac Religie, acolo mai rad din cand in cand.

| Fatamuntilor a răspuns:

Educatie sexuala, e clar!
Nu pentru mine, ci pentru tinerii astia care au nevoie de asa ceva.
Daca intri la D&S vei intelege de ce!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

La cata libertate la informatii au in ziua de azi te miri ca sunt atatea avorturi si boli cu transmitere sexuala. numai idioti peste tot. nu e zi in care sa nu vad la D S " " prima mea noapte de sex, dar pentru primul minut "Pisi" a bagat penisul fara prezervativ pentru ca stia el ce face"". ce pretentii sa avem.

| Doub a răspuns:

Ambele. Uite ceva ce chiar as introduce in invatamantul romanesc:educatia sexuala.De ce? Pai sunt uimita cand vad tineri/tinere de 12-13 ani care isi incep viata sexuala fara sa stie riscurile la care se expun.Si religia e importanta pentru ca te poate invata valorile adevarate, te poate invata sa fii un om bun, sa iubesti, sa ierti.Sunt multe de spus pe baza acestui subiect.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Da, dar nu crezi ca educatia sexuala incita copiii? Adica am vazut ca in
manuale exista imagini ''cu continut explicit''.Da, sunt de acord sa li se spuna riscurile la care se expun dar ar trebui macar sa le vorbeasca mai mult despre faptul ca prezervativele sau alte contraceptive nu sunt 100% sigure.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

As introduce educatie sexuala ca materie in clasa a 7-a, a8-a,cand adolescentii pot intelege anumite lucruri.Chiar daca nu sunt 100% sigure, macar sa le foloseasca sa nu se mai ajunga la avort.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"As introduce educatie sexuala ca materie in clasa a 7-a, a8-a"
Nu iti plac atingerile... nu, nu... laughing dar ti-ar fi placut sa stii mai multe in clasa a 7-a laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma enervezilaughing).Nu pentru mine, eu sunt destul de documentata.Pentru fetitele alea de 13-14 ani, care raman insarcinate.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"Nu pentru mine, eu sunt destul de documentata." cum de ai facut-o asa devreme?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai dedus tu ca as fi facut asta? Documentata, adica stiu anumite lucruri de la alte persoane.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Haha de la alte persoane..Nebunatica esti laughing ..Si stiu dar esti simpatica si imi place. tongue

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Si oricum din partea mea sa ramana. Asta merita panaramele.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Eu ce zic tu ce intelegi laughing, intrebasem cum de te-ai documetat asa devreme. ca religios cred ca o sa faci sex dupa casatorie, asta inseamna la 25 + de ani, daca si atunci, si de aia ma intrebam.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti place sa ma enervezi?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ok scuze...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing).Te-am speriat?happy

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Da sad

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing).Ma bucurhappy.Ai grija sa nu ramai traumatizat pe viata, chiar m-as simti vinovata.sad

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ok.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze,am citit repedelaughingplus ca eram si foarte obosita.Chiar imi cer scuzelaughing).

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti fara milalaughing.Si totusi, ai dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Adica?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si oricum din partea mea sa ramana. Asta merita panaramele."

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

In viata nu trebuie sa fi milos. Exceptiile fac diferenta...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar copiii avortati ce vina au?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum e cum ai intreba "da noi ce vina avem ca a mancat adam si eva din mar?" Noi actionam si consecintele faptelor noastre ii afecteaza si pe altii. Stai linistit are Dumnezeu planuri si pentru acei copii dar si pentru panarame care o sa isi asume gestul facut o viata intreaga dar nu numai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum si greseala mea ca copilul nici nu apuca sa se nasca. Dar e un fel cum nici nu ar fi existat. Depinde si de unde vezi lucrurile si ce convingeri ai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe panarama cu ce o afecteaza? Nu mi se pare ca a ramane insarcinata e tocmai o pedeapsa, ea oricum o sa faca avort si dupa o ia de la capat.
Si eu nu cred ca acel copil nu a existat.Au fost cazuri cu copii avortati care au supravietuit si au respirat 2 ore inainte sa moara

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai informeaza-te despre avort si despre urmarile acestuia. Plus ca societatea va judeca lucrurile astea. Si plus ca exista si Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg logica ta...
Daca avortul este un pacat atunci il lasi sa se intample deoarece societatea si Dumnezeu il va judeca sau nu mai faci asta deoarece este un pacat?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"In viata nu trebuie sa fi milos."Serios?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiecare raspunde pentru faptele lui si trebuie sa isi asume raspunderea. Nu e treaba mea.

Cum ai vazut nu numai societatea si Dumnezeu. Avortul implica consecinte grave asupra organismului. Daca are ghinion s-ar putea sa nu mai poata sa faca copii. Eu zic ca ar merita. Noi nu putem opri pacatele sa se produca. Adica totusi sa iti incepi viata sexuala de la 13-14 ani ti se pare normal? Trebuie sa isi asume consecintele faptelor ei. Numai asa va putea deschide ochii cu adevarat. Vezi tu unii nu sunt capabili sa se indrepte pur si simplu ci doar cand au dat cu capul de sus.

| Doub a răspuns (pentru Wehrmacht):

Stiu.Viata m-a invatat sa nu am incredere in nimeni.Ce trist.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Este.Dar tu esti credincioasa..Viata asta nu se compara cu ceea de ce o sa ai parte. Viata asta este doar o trecere..Eu doar sper ca o sa ajungi acolo unde crezi, unde nu va mai exista tristete. Sper sa nu iti pierzi credinta si sa nu te lasi influentata de nimeni niciodata..Credinta este singurul lucru care te poate face sa crezi ca ceva se va schimba cu adevarat in bine, ca o lume lipsita de Dumezeu este una nula ca scop si nu suntem fara El nimic altceva decat cea mai ingrozitoare specie de animale de pe Pamant. Din pacate oamenii vor discerne intotdeauna cu banul inaine, vor fi mereu manipulati. Sper sa crezi dar sa nu te acapareze religia prea mult. E un sfat si sper sa ti cont de el..Sa fii fericita.happy

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma asteptam la asta.Ma sperii.Multumesc frumos.Chiar mi-ai inseninat seara.Si tie iti doresc sa fii fericit.happyCand ai zis "Viata asta este doar o trecere" mi-am adus aminte de Blaga.Nu,nu o sa-mi pierd credinta pentru ca stiu ce cred, ce vreau, ce simt.Multumesc,serios.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"Chiar mi-ai inseninat seara."
Ma simt foarte bine sa imi spui chestia asta. Merci.

"Si tie iti doresc sa fii fericit."
Poate o sa am si eu norocul asta. Merci

"mi-am adus aminte de Blaga."
Si tie iti place Blaga? Adica nu cred ca zici de Vasile Blaga laughing

"Nu, nu o sa-mi pierd credinta pentru ca stiu ce cred, ce vreau, ce simt."
Eu nu mai sunt sigur de nimic..Adica nu mai sunt capabil sa imi spun anumite lucruri ca o sa le tin sau o sa le fac. Cred ca e foarte usor sa ne schimbam in timp. Adica in ceea ce ma priveste nu voi fi niciodata sigur ca nu voi fi de exemplu un fanatic musulman in viitor. De aceea am tinut sa iti spun chestia aia..Pe lucrurile pe care ti le-am spus sunt cel putin aproape sigur ca le voi tine sa le zic la cei la care sper sa fie fericiti deoarece chiar si ateu daca devin voi fi constient ca totusi credinta iti da o posibilitate sa speri la ceva si voi avea o liniste sa stiu ca macar altcineva poate sa isi mentina speranta si aceasta sa ii lumineze inima pana la sfarsit.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta ziceam de Vasile Blagalaughing.Da, chiar imi place Lucian Blagalaughing.De ce nu esti sigur? Ce te impiedica sa faci asta? "... voi avea o liniste sa stiu ca macar altcineva poate sa isi mentina speranta si aceasta sa ii lumineze inima pana la sfarsit." Si tu? Tu nu poti face asta?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu stiu..Sa zicem ca am avut si momente in trecut in care am gandit mai mult ca un ateu cu toate ca acum 3 ani, cam asa, eram crestin aproape convins. Sa i-au o religie cu toate ale ei n-am sa mai pot. Deci sunt undeva pe marginea drumului, nici pe trotuar nici pe strada. Totusi calea mea mi se pare in momentul de fata cea mai neteda dar nu cea mai sigura..Sa zicem ca e bordura intre un trotuar plin de gropi si boscheti si o strada plina de masini. E foarte usor sa imi pierd echilibrul si sa cad pe una dintre cele 2.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu incerci sa te convingi singur? Eu ca sa-mi aleg propriul dum am adus argumente si contraargumente atat crestinismului cat si ateismului. Oricum, pe mine m-a influentat foarte mult si propria mea viata, deci. Sper sa reusesti sa-ti gasesti echilibrul.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu pot sa ma conving de multe lucruri. Relativitatea ma opreste. Ai dreptate, viata ne influenteaza intr-o proportie extrem de mare. Voi vedea ce se va intampla. Poate am nevoie de ceva sau cineva care sa ma tina sau sa ma impinga.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa gasesti acel ceva sau pe acel cineva.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Merci..pentru tot ce ai spus, pentru toata discutia asta prea lunga si iesita din topic.Mi-a placut.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

happy.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Doub):

Doar in ceea ce priveste persoanele la care tii cu adevarat. In rest fi cat mai rece. Nu pune nimic la suflet. Societatea e bolnava din multe puncte de vedere. Am intalnit atati oameni care erau atat de prefacuti..care aveau o placere in a dezbina. E greu sa vezi cu adevarat natura unui om..Si in plus in viata asta scurta trebuie sa vezi si sa apreciezi doar aspectele sale cele mai importante. Oamenii sunt zdrente. Acum nu iti spun sa nu mai donezi cate 2 euro ca sti ca e campania aia.Dar in societate cel mai bine e sa nu te lasi induplecat de nimeni si sa nu iti pui increderea in nimeni. Chiar si cei de pe strazi de exemplu la care mai arunci cate 50 de bani. Intreaba-te de ce au ajuns acolo. Intreaba-te ce fac cu banii aia. Iti spun eu isi cumpara alcool si tigari. Am dat doar un exemplu dar in general oamenii sunt zdrente si aparentele inseala.

"Toate-s vechi si trecatoare,
Lasa nostalgia-n pace,
Vreme dusa spre uitare,
Fii nepasator si rece"

| MskDesign a răspuns:

Bineinteles ca educatia sexuala.Ar fi foarte benefica pentru viitorul copiilor nostri mai ales ca pentru multi parinti si copii e un subiect tabu.Religia se face in biserica si consider ca nu este binevenita ca o disciplina scolara.

| MaliciousDeath a răspuns:

La momentul actual niciuna pentru ca am cunostintele necesare(mie) in domeniile respective.Dar as fi de acord cu introducerea unei ore de ed. sexuala in locul celei de religie.Din simplul fapt ca mi se pare aiurea sa vad o pustoaica de 15 ani insarcinata.Dar la cat de idioate sunt unele, probabil ar incepe sa-si dea coate una alteia in timpul orei si s-ar intoarce "inspirate" acasa.

| SweetMinion a răspuns:

Eu vreau doar educatia sexuala, din simplul fapt ca vreau sa imi vad profesorii fiind embarrassed(nu stiu cuvantul in romana) in legatura cu subiectul.Religia nu e materie in scoala mea, chiar daca ar fi fost eu nu as merge la ore avand in vedere ca eu nu am o religie.

| ThePayback a răspuns:

Depinde, daca la ora de religie chiar ar insemna religie, adica sa invatam despre religiile lumii as alege da, dar decat sa discutam despre ceva ce nu ne e absolut de nici un folos aleg educatia sexuala.