| aimullah123 a întrebat:

Ce materii credeti ca ar trebui excluse din scoala primara, gimnaziala si liceu?

41 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pac pac, matematica, ce super ar filaughing

| Emazio a răspuns:

Religia in forma ei actuala, care practic este o ora de convertire la ortodoxie. Ar trebui o istorie a religilor care sa nu fie predata de un teolog.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia, desen, muzica, latina

| Thecurious a răspuns (pentru suntserios):

Serios? Romania nu are nevoie de pictori, muzicieni, teologi?
Limba latina? Ea este baza limbilor romanice. Filologii (absolventii de literatura ) chiar si juristii ( absolventii de drept ) au nevoie de limba latina.

| suntserios a răspuns (pentru Thecurious):

Pictura și muzica se pot cultiva extra școlar. Muzica și desenul care se fac în școală nu stimulează cu nimic simțul artistic al unui copil. Filologii de care ai amintit fac niște facultăți care ii specializează... Inclusiv 0e latina dacă e cazul

| Drimmero a răspuns:

Nu a zis nimeni nimic despre logica care era si inca este o materie fara logica, sa nu mai vorbim de muzica, desen. Religia era misto daca aveai profesor care sa iti explice si sa-ti povesteasca,, latina la fel o materie bagata la umplutura, am dat si teza la puscaria asta de materie pe atunci si as mai adauga si aici filosogie/psihologie care sunt predate total prost.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu suntem (sau cel putin eu) in masura incat sa decidem noi asta sau as credem ca am stii mai bine ce ar trebui facut sad

| Celcestietot a răspuns:

Nicio materie! Pur și simplu să rămână acestea care sunt de până acum, să se mai adauge altele noi și elevii să poată alege la ce ore de curs să se ducă, simplu!

| Celcestietot a răspuns:

Pentru siriusblack98 - pisicuta pe proteine care jigneste si da block : Bro, nu vad ce treaba are varsta cu ceea ce vorbim noi aici. Si oricum, asa jignesti tu copii :'(? Dezamagitor, tipule moral... crezi ca ma intimidezi, man? Intr-adevar, tigrul este un animal puternic, dar tu ar fi trebuit sa pui o poza cu un T-rex la fotografia de profilwinking. Exista dovezi cum ca a existat o singularitate primordiala, savantii confirma asta, adica cei de la care te hranesti tu zi de zi, Whey. Fa-te savand dude, ca vad ca esti super inteligent, mai ceva ca Stephen Hawking happy. Nu ai dovedit nimic, asa ca sa nici nu ma mai bagi in seama pana nu esti om serios.

| Simpatic a răspuns (pentru Celcestietot):

Se hraneste cu proteine si daca ii dau o palma ii dau KO fara drept de apelwinking

| Celcestietot a răspuns (pentru Simpatic):

Îi dai KO și îl mai și dezumfli, iar când se trezește, nu se mai recunoaște laughing.

| Simpatic a răspuns (pentru Celcestietot):

Asta pentru ca ii "indragesc" pe toti umflatii in pene care iau proteine cu galeata si se dau mari cunoscatori, ii vad si pe la sala, cand ei is vai de steaua lor, nu tatut eu iau proteina din mancare si are baiatul 47 cm in brat, pe munca nu pe prafuriwinking le da tata de-i satura!

| Celcestietot a răspuns (pentru Simpatic):

Am cunoscut și eu astfel de persoane laughing. Felicitări pentru număr! Asta înseamnă că ai avea un program stabilit și că te alimentezi corespunzător happy.

| Simpatic a răspuns (pentru Celcestietot):

Sau sunt gras laughing glumesc, muncesc destul de mult la sala si eu sunt accidentat serios la umar, dar cu toate acestea fac ceva ce-mi place si nu ma indop in prafuri ca sa par mai masiv cum fac multi purtatori de rochii care se dau smecheri pe aici cat si in viata reala.
mi-ai servit mingea la fileu pe siriusblack asta nu-l suportwinking dar ghici ce nici el pe mine laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Simpatic):

Este bine, bro, că tu nu mănânci praf dimineață, la prânz și seara, ca acel negru laughing. Plăcerea a fost de partea meawinking.

| SilentRain a răspuns:

Religia

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Când îmi vei putea răspunde de unde a apărut singularitatea primordială, mă voi gândi mai bine la eliminarea acestei materii.

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Permite-mi să fiu sinceră cu tine, mi-se rupe la ce te gândești tu sau nu laughing

De ce nu dormi tu la ora asta?

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

De ce as dormi la ora asta? Mă gândesc la tine, nu pot sa dorm, mi-ai pătruns în inima!

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Ok, dar nu este un argumentwinking. Ce necreștin poate sta in picioare în fața lui Celcestietot? Eu nu am întâlnit pe nimeni până acum happy!

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Tipic vacilor spălate pe creier, alta perspectiva nu mai vedeți

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Tipule e aproape 3 ceasul, nu ai job? Sau nici tu nu poti sa dormi

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Promit că recunosc că nu există Dumnezeu, dacă vii cu argumente bune, adevărate, logice, nu cu jigniri big grin! Jignirile voastre sunt ca smokeurile unui ninja, le dați doar ca să puteți fugi de adevăr, de colosul care va va prinde din urmă happy.

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Pot sa dorm, nu prea am probleme daca dorm puține ore pe noapte happy

| aimullah123 explică (pentru SilentRain):

Nu e nevoie sa va jigniti.

| Celcestietot a răspuns (pentru aimullah123):

Nah, eu nu mă supăr, chiar doresc să rămână răspunsul ei pe aceasta pagina. Este drăguță când jignește și când nu vine cu argumente ^•^

| SilentRain a răspuns (pentru aimullah123):

Scuze *E din reflex

| SilentRain a răspuns (pentru Celcestietot):

Multe tâmpeni nu au sens in carticica ta de povesti numita biblie, si daca ar exista cum poate sa fie asa sadic
Se nasc copii direct cu cancer + multe alte nenorocirii care se petrec sub ochii lui iar El nu intervine, ii place sa se joace ascunselea cu noi?
Daca tu imi dovedești existenta lui, eu mâine ma pocăiesc

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Ok, ok, îți voi da astăzi mesaj în privat, după-amiază, acum te las să te culci, ca să fii productiva la job. Bafta și nbwinking!

| siriusblack98 a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu n-ai mai mult de 15 ani dar te arunci la supozitii si vorbe mari.Te ataci la orice fara sa zica cineva ceva cum ca Dumnezeu nu exista.De unde a aparut ''singularitatea primordiala''? De unde stii tu ca a existat macar asa ceva? Poate totul a fost aici dinaintea timpului in sine cum l-am definit noi.Cand nu intelegi ceva, pentru o minte ingusta este mai usor sa zica ''exista un om batran acolo sus in cer care a creat totul, inainte sa faca el asta nu exista nimic''. Realizezi ca daca mergem pe teoriile tale de semidoct ajungem la singularitatea primordiala principala, anume de unde a aparut Dumnezeu? Nu exista nici o singularitate primordiala.Materia si atomii au fost aici, in aceasta realitate de la bun inceput si vor ramane la nesfarsit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Iar religia raspunde vreunei intrebari?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Promit sa recunosc ca AR PUTEA SA EXISTE daca si tu recunosti ca e la fel de POSIBIL SA NU EXISTE. big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acolo ne vorbeste de Big Bang.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pe cuvant ca te cred, dar nu pot face asta, sunt prea multe dovezi, eu asa vad situatia happy.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa, si? E o TEORIE. Toate sunt TEORII.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, este o teorie, dar exista indicii care sa o intareascawinking

| Simpatic a răspuns (pentru SilentRain):

Si noua de parerea ta de "matematicianca"

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Educatia tehnologica.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandinelle a răspuns:

Materiile in sine nu mi se par rele, dar ce exact se preda in materiale respective mi se pare cam demodat. Cred ca mai degraba ar fi nevoie de o reforma. Modul de predare si interactionare cu elevii e acelasi ca acum 20 de ani.
Mi-ar placea mai degraba ca liceele si scolile profesionale sa fie mai axate pe subiectele predate si sa nu puna accent pe materii care nu au legatura cu profilul ales de elev. Exemplu: invatat istorie 2 ore pe saptamana cand esti la profil tehnic, profesorul tinand mortis ca elevii sa invete materia respectiva cand ea nu va fi in grila de BAC dar iti poate influenta media.
Acum cativa ani s-a facut reforma asta in universitati, multe au taiat subiecte care nu aveau legatura cu domeniul ales de student.
Ca sa fiu si eu in trend cu subiectul. As vrea totusi ca religia, desenul, educatia tehnologica, latina, muzica, istorie si geografie in Scoala Generala cand copilul primeste toate aceste informatii ca mai tarziu sa poata alege profilul de liceu.

| Phantelul a răspuns:

Religia, Desen, Muzica, Educatie Tehnologica, Limba Latina, Psihologia, Filosofia toate sunt inutile, ar trebui sa se adauge educatia rutiera ( ceva ce poti sa aplici, nu ca cele de mai sus )