| anonim_4396 a întrebat:

Ce metode de oprire a plânsului recomandați?(fără psiholog/psihiatru, pastile puternice/alcool/sinucidere/ sex nici atât că e libido-ul foarte scăzut). Nu mă mai opresc in ultimele 12 ore din cauza ca am renunțat la a mai caută și spera. Plâng, mai stau și o iau iară de la capăt.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, daca esti atat de stresata, mentionand ca ai libidoul foarte scazut, de ce ai scris 3 topicuri prin care cauti in disperare barbati de companie (curvari)? Duci cumva lipsa de atentie?
https://www.tpu.ro/utilizator/abctov/intrebari/

Iti dau un singur sfat, mergi pe site-urile de adulti sa-ti cauti consolare, fiindca aici nu vei gasi barbati de companie.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am spus fără psihiatru nu știi să citești, ce mama dracului?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeste frumos mai fata, ca nu esti pe forumu' maica tii!
Eu ti-am dat niste optiuni logice si corecte, tu alegi ce doresti.
Bunul simt si respectul sunt primele pe care le calci in picioare, iata si dovada de ce esti singura si disperata acum.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu menționa ceva ce am interzis de a se menționa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si te mai miri de ce esti singura... cu atata imaturitate cata arati aici, nici nu ma mir.
Invata sa te comporti frumos si sa fii respectuoasa, daca nu vrei sa ramai fata batrana, ca nu te va accepta nici un barbat cu atatea ifose.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand totusi 3 optiuni:
1. mergi la biserica si plangi pana nu mai poti, ca-i pe gratis
2. mergi la psihiatru si plangi de cati bani iti permiti (ca asta nu-i pe gratis).
3. varianta asta este pentru cine are creier: te opresti din plans ca nu are sens, trecutul nu se poate schimba si nici nu poti obliga pe cineva sa te iubeasca sau sa te placa, dar te poti focusa pe chestii utile, acre sa-ti umple viata si mintea.

PS Incearca sa nu pui conditii, cand ceri ajutorul cuiva, ca-i foarte urat si denota lipsa de respect.

| Celcestietot a răspuns:

Uită-te la ceva care îți stârnește râsul big grin!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu mai are efectul de altădată

| SilentRain a răspuns:

Maturitatea unui copil de 5 ani big grin

| Dismally a răspuns:

Ai renuntat sa mai cauti si sa mai speri ce anume? Incearca sa tratezi cauza nu efectele problemei.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Sa caut un viitor, nu am de ce anume să mă agăț (menire, talent)

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Acestea le vei descoperi in timp, nu are rost sa te chinui acum, le vei recunoaste cand le vei gasi happy

| StrongHeart a răspuns:

O iesire in natura, singur.Da-ti timp sa reflectezi asupra vietii tale, cine ai fost, ce vise ai avut si cine vrei sa devi.
Ignora vocile care te contesta si aminteste-ti ce e important pentru tine.Esti prea emotional, trebuie sa inveti sa inghiti in sec si sa mergi mai departe.Stiu prin ce treci, nu ai nevoie de psiholog, ai nevoie sa inveti iar sa traiesti viata frumos, poate ai nevoie de familie sau prieteni, e foarte greu cand esti singur.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

1.Ieșirea în natură de la un timp mă încordează, daca nu mă stăpânesc, s-ar putea sa se lase cu tendințe urâte.
2.Ce vise? Nu am avut vreunul. Toate au fost niște închipuiri imposibile.Nimic concret, pe masura puterilor mele și apropiate de realitate.
3.Nu sunt singura, am părinți și prieteni (foarte putini)dar tot nu mă simt înțeleasă pe deplin și parcă tot ce fac și zic e in zadar, iar acele persoane nu m-au exclus sau ignorat.
Cum explici asta?

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are cum sa te incordeze natura,poate te incordeaza ideea de a iesi din casa sau de a intalni oameni,dar natura nu are cum sa te incordezi,tu esti parte din natura,din ecosistem.
Oricine are vise, poate unii viseaza departe sa ajunga pe luna sau sa exploreze universul cu un telescop in timp ce altii au vise mai modeste, sa isi formeze o familie, sa construiasca o casa, sa planteze copaci.Toti avem vise, idealuri, poate ai uitat de ele, dar candva ai avut vise sau dorinte pe care le-ai ignorat pentru ca asa te-a format societatea.
Nimeni nu se simte inteles pe deplin si nici nu ar trebui sa iti doresti asta.In primul rand tu sa te intelegi pe tine,daca nu poti tu,nu te astepta sa poata altii, poate un psiholog dar si ala nu are cum sa stie toate trairile tale pana nu i le spui.
Tu iti dai valori vietii tale, daca intelegi chestia asta e un lucru mare si poti sa pornesti din nou motoarele vietii tale si sa revii pe o linie de normalitate, din ce imi spui imi pare ca nu gandesti prea lucid in momentul asta, de ce sa ai tendinte urate? ce te nelinisteste?

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Mă neliniștește ce mă va aștepta ca viața de adult. Doar servici și acasă, fără nicio plăcere, niciun fel de partener sigur, poate nici nu voi reuși să țin de acel servici oricât aș încerca, voi fi mereu dată afară de acolo. Asta mi se trage și de la primul meu job. Când am spus "tendințe urâte" m-am referit la a agresa oameni nevinovați sau vinovați (din trecut care și-au bătut joc de mine) pe strada in timpul plimbărilor, să ii bat măr.
Voiam să ajung designer vestimentar, acum e prea târziu. Apoi creatoare de desene animate de curând. Și asta a picat pentru că nu am găsit nici acum un studio și oameni în plus nu am bani cu căruța pentru toate cele și mă iau în râs toți. Sa scriu o carte de povesti cu ilustrații in locul serialului de animație sau filmului iară e imposibil din cauza banilor și nu sunt perfecționistă in a scrie cărți și deja e prea tarziu la cei 28 de ani ai mei. Ingineria, economia, avocatura și altele plictisitoare mă lasă rece, dar numai astea sunt valabile pe piata. Ce am enumerat e posibil numai în afara țării și e imposibil să părăsesc țara tot din motive financiare și poate nici macar atunci nu voi fi acceptată din motive de lipsa de creativitate sau experiență. Efectiv numai suport toate aceste necunoscute, simt că o să delirez! crying

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

V-am trimis și un mesaj in privat

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Mereu nu gândesc lucid, mereu gândesc aiurea. Nu sunt niciodată înțeleasă pe lumea asta. Offff, Doamneeee cu ce ți-am greșit Doamne de nu mă înțelege nimeni?! Cu ce Doamne?! crying

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e prea tarziu la 28 de ani sa-ti schimbi calea.
Pe bune, acum daca te gandesti ai ajuns la maturitate. Sa zicem ca trecem prin niste cicluri ale vietii iar pe la 27-28 incepi sa te frustrezi sa te trezesti un pic. Acum ai o perioada de genul asta dar uiti ceva. Cu cat mai mult te gandesti ca nu mai ai timp, cu atat pierzi acel timp.
Ai 28 de ani, nu ai 60 de ani pe prag de pensionare intr-un job de caca si fara familie.
Dedica-te vietii tale. Poate pare coplesitoare viata de adult dar, e viata ta, pana acum tot ai trait cu tine.
Daca iti place sa desenezi deseneaza, incearca tehnici noi, aplicatii noi de desenat. Nu e ceva costisitor, gasesti pe Youtube diferite chestii. Sau invata ceva nou.
Esecul nu vine doar cu tristete, vine cu multa suparare atunci cand asteptarile sunt foarte mari, dar vine si cu experienta. Nu uita ca tu-ti setezi asteparile. In viata primesti din cand in cand un sut in fund, dar de aia se zice ca e un pas inainte pentru ca inveti din experienta.
Oriunde ai fi in lumea asta dai de situatii si situatii, depinde de tine cum raspunzi situatiei, actionezi sau reactionezi. Doar ca ti s-a spus un nu pentru un desen, o animatie, o bucatica de arta facuta de tine, asta nu inseamna ca nu esti buna si stop. Asta poate insemna e loc de practicat, de invatat.
Ma cunosc pe mine, si cunosc si alte tipe care pe la 27-28 si-au luat viata in piept si au schimbat directia. Sa stii ca reusesti daca te scuturi putin de suparari, devii mai increzatoare in fortele tale.
Iti urez spor!

| anonim_4396 explică (pentru Dandinelle):

Unde găsesc persoane pe ce doresc, din ce am enumerat mai sus? Le găsesc aici? Unde? Daca da, trimite-mi te rog un link sau email cu acestea in privat sau de oriunde. Daca nu, ce sa fac?

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti trimit link-uri dar depinde de tine ce vrei sa cauti, mediumul care te intereseaza, ce aptitudini ai si cam ce ai vrea sa inveti. In rest google e prietenul tau. Daca nu gasesti persoane, cauti, gasesti grupuri pe Facebook de arts & crafts si tot asa.
Daca nu incerci nimic nu ai de unde sa stii ce-ti place mai exact.
Cum am scris in mega textul meu, practica, nu ai nevoie de persoane care sa-ti promoveze arta daca nu practici.

| anonim_4396 explică (pentru Dandinelle):

Numai am Facebook, a devenit și ăla inutil și enervant. Da-le acolo la grămadă, că de restul mă ocup eu. Voi fi recunoscătoare pentru atenția și strădania ta indiferent?

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai 28 de ani si ti-e frica de viata de adult...