| AvalohAlyn a întrebat:

Ce model principal ai în viața? Eu pe Iisus Hristos...
Voi?

14 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu nu am nici un model, vreau ca eu însumi sa devin un model pentru mine si probabil pentru copii mei daca o sa ii am.

| Celcestietot a răspuns:

Foarte bine! As putea spune ca ma ghidez dupa niste calitati, si in asta nu este nimic rau, corect? big grin

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu se vede.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

De ce nu se vede? Spune-mi argumente.Ai dreptate, asta vreau sa îți spun, dar de azi vreau sa incep călătoria cu Domnul Iisus.Sa incep cu adevărat relația cu El.

Apropo, souneti-mi ce părere aveți despre religia mea? Aducă despre credință mea mai bine zis.Va atașez jos in ceea ce cred și în ce fel cred dar un singur lucru vreau, îndreptarea vieții mele, viața nouă în Hristos mai explicit zis:

Asta este o întrebare postată aseară:

Eu am propria mea religie inventata de mine pentru că așa simt eu că e bine confirm intuitiei mele, convingerilor și logicii mele precum și a propriilor sentimente despre religie și crestinism.Religia mea se numește Speranța în Iisus Hristos.Nu merg la biserică, religia asta nu are biserici sa zicem așa metaforic iar principala învățătura de baza sunt Evangheliile cele 4 din Biblie.Nimic mai mult nimic mai puțin.Si încă ceva :Credinta religiei este că Iisus Hristos este DUMNEZEU și trebuie să ne punem toată speranța în El.Nu există intermediari între om și Dumnezeu mă refer la preoți, pastori, oameni insa exista credință în Îngeri, Sfinți și mai ales Sfânta Maria..Credem și în Apocalipsa și că Iisus va reveni sa facă dreptate și să stârpeasca raul de pe Pământ ducând oamenii în Paradis, Rai sau într-o zonă numita Iad dar care e de fapt lipsa lui Dumnezeu și a tuturor sentimentelor pozitive și stărilor pozitive nu cazane cu draci și alte bazaconii
Noi ne bazam pe Sola Scriptura adică pe studiul personal Evangheliei după ce este făcută o rugăciune către Dumnezeu. Considerăm dialogul cu Dumnezeu prin rugăciune și recomandam cărți creștine dar și cele ale lui Norman Vincent Peale.Studiul Evangheliei de face acasă nu în alte locații și fiecare adept al acestei religii trebuie sa aibă minim o icoană in casa cu Iisus Hristos Dumnezeu iar în final nu exista tradiție, ritualuri și Sf. Taine acestea inlocuindu-se doar cu rugăciune, milostenie, dat cu mir și tămâiat prin casa.De asemenea Cartea noastră SUPREMA și Sfânta este Evanghelia aducă cele 4 Evanghelii din Biblie și atât.Mantuirea se obține în DAR prin intermediul credinței în Iisus Hristos și urmării că model suprem al Lui.Religia aceasta e complet gratuita fiindcă Dumnezeu se oferă
și se descoperă ooamenilor in DAR adică gratuit iar fiecare adept va trebui pentru mărturisirea credinței sa aibă și să poarte ori un lanț cu cruciuliță la gât ori un medalion, pandantiv sau orice lucru care are imaginea lui Iisus Hristos reprezentată (aproximativ că în cultura, popor)pe respectivul medalion, pandantiv, otgon.Nu există ierarhii și clase bisericești și nici lideri există doar eu Alin Avalohis, un simplu profesor în acest domeniu și în aceasta religie ..profesor care voi deveni după ce voi face cursurile toate 11 de la Sola Scriptura și voi obține diplomele de participare.Iar in rest și i principal singura cerință șma acestei religii este sa avem speranță în Iisus Hristos și să respectăm/urmam și recomandările de știi de viață din Fericirile și cele 10 porunci universal valabile majoritatea pentru toată umanitatea Terrei.

Eu aici mai sus v-am prezentat mai mult credință mea și în ce fel cred eu cu privire la creștinism.
Ce părere aveți de "religia mea" sau de aceasta credință personala?
Ați fi de acord să îmi urmați exemplul?
Și încă o întrebare la care vreau neapărat să îmi răspundeți : Credeți că dacă prin absurd să zicem as înființat aceasta religie și credința as avea adepți sau multi care rezonează cu mine?
Eu cred că da deoarece Iisus Hristos Dumnezeu a zis sa ne rugam in odăița noastră când nu ne vede nimeni, in taină, nu în sinagogi și biserici iar multe lume este de acord cu mine și simte la fel ca mine sa creada, că în descrierea religiei mele inventate de mai sus...Deci trăiască religia inventata de mine Speranță în Iisus Hristos care este Dumnezeu.Așa ar trebui sa creadă mulți și să lase bisericile și adunările. Daca vrei sa Îl lauzi pe Dumnezeu o poți face în rugăciune,cântece creștine sau pe rețele de socializare, in familii, grupuri de prieteni etc prin viu grai, nu e nevoie de biserici și catedrale fastuoase și nici de banii întreținerea lor căci Dumnezeu Iisus Dumnezeu este pretutinden nu într-o clădire inventata de oameni
Deci mai in gluma mai in serios, ce părere aveți despre religia și credința mea Speranța în Iisus Hristos și credeți că e buna sau rea?
Apropo, eu nu vreau sa imi fac alta religie, cel puțin nu în realitate ci în jocul Religion Simulator și Religion Inc.dar asta nu va interesează, ceea ce vreau sa spun este că ei v-am expus credință mea creștină dar văzută din punctul meu și pe care o am eu și îmi doresc părerile voastre sincere despre aceasta religie.Practic,glumind puțin,sunt un mic reformator al crestinismului contemporan însă jobul meu și dorința mea este sa am cel mai frumos job(era și o melodie cu așa ceva) acesta fiind jobul de învățător creștin sau predicator creștin sau mai bine zis vreau sa răspândesc Evanghelia in România. Însă nu mă refer la învățător și predicator propriu că in biserici și școli ci în faptul că vreau sa fac cunoscut oamenilor despre persoana care a influențat,schimbat și marcat umanitatea, Iisus Hristos care este Dumnezeu pe Pământ și în cer iar eu in încheiere, in final va indemn doar atât, un lucru inofensiv și bun care va va schimba viața, să aveți speranță în Iisus Hristos, întotdeauna, mereu și pentru eternitate și să Îl apreciați pe Iisus mult, avandu-L că model suprem în viața căci chiar merita.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iar iti faci pareri gresite despre oameni si ii cataloghezi exact cum nu trebuie sa faca un om de-al lui Dumnezeu? Asa ai facut si cu mine in trecut, si nu imi faci decat sa imi dai de vazut ca Dumnezeu nu este cu tine.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Citeste-i toate postările din ultimele zile si vezi ce afirma despre Dumnezeul VT. Ca ne place, ca nu ne place, Dumnezeul VT este tatăl Domnului Isus si Creatorul nostru. Fara VT nu poți înțelege NT. Iar daca te-am supărat cu ceva te rog sa ma ierți. Si ar fi trebuit sa îmi spui atunci lucrul acesta.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Iisus Hristos este Dumnezeu Adevărat.
Tu nu ai văzut brutalitati făcute de marele Iahve al tău din VT? Sunt chiar în VT.
Religia mea nu e creștinismul,religia mea este Iisus Hristos.
Dumnezeul din VT e doar un personaj brutal,criminal și abominabil dovada toate crimele făcute în VT asupra unor oameni și se mai da mare iubitor,intr-un verset,Iahve al tău zice in VT ceva de genul că va aruncă cu balega sau nu știu exact dar folosește cuvântul balega când se înfurie și vrea să dea o pedeapsa,asta e Dumnezeul VT,un sălbatic și un descreierat In schimb Iisus Hristos este iubire pura,pace pura,modestie pura,milostenie pura,neraxbubator,tolerantv,iubitirvetc.
Nu că Iahve sau dumnezeul VT care e un răzbunător,un gelos și cică pedepsește un om pentru păcatele neamurilor lui dinainte Religia mea e IISUS,religia mea nu e iudaismul sau creștinismul,religia mea este speranță în Iisus Hristos,iar pe VT,pot chiar sa îl cataloghez drept o inepție și o mizerie dar totuși și cu puține lucruri bune și mai răsărite in el dar în mare parte Dumnezeul VT și VTvin sine reprezintă o mizerie. Iisus reprezintă adevăratul Dumnezeu,Iisus este modelul meu și eu vreau sa fiu că Iisus,nu să mă tulbure mizeria de VT ca sa îmi pierd credință în Dumnezeu. Vretubnu vreți VT ebo mizerie iar dumnezeul cu d mic al VT este un sclerozat,răzbunător și un brutal, un crud, un bărbat, cititi VR și o sa aflați de ce. Eu Îl iubesc pe Iisus iar Tatăl lui Iisus nu e Iahve, nu poate fi in mod logic deoarece Dumnezeul din VT nu pare și nu e același cu Dumnezeul din NT.Lasa-l pe Iahve sclerozatul și imbratiseaza-L numai pe Iisus Hristos, Împăratul Pacii nu că dumnezeul din VT, dumnezeul urii și al pedepsei și practic un stăpân al evreilor sălbatic și abominabil.Am dreptate? Ce părere aveți?
Pe cine alegeți Iisus Purul,Iubitorul și Vindecătorul, Împăratul Pacii și al Dragostei și Milei sau pe zeul iahve dumnezeul sălbăticiunii, răzbunării și a abominabilului? Repet:VT și Iahve o mizerie și în gunoi, Iisus =Dumnezeul Dragostei și chiar Dragostea, Milă și Pacea Întrupată. Credeți așa că mine?
Cine a citit VT in mare parte cam are motive să creadă asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Bine, cand comentezi fara rost si total fals la adresa mea, normal ca aduci suspiciuni si alte ganduri, tu ar fi trebuit atunci sa imi spui de ce ma consideri crestin cu numele, nu sa ma barfesti pe la intrebari, dar ce pretentii sa am...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piară, ci sa aibă viață veșnică".
Deci, Isus are un Tata ceresc, care s-a descoperit omului prin prorocii din Vechiul Testament. Daca tu il ignori pe Dumnezeul Vechiului Testament care este Tatăl Domnului Isus, cum poți spune ca urmezi pe Isus care a urmat pe Dumnezeul VT? Si inca ceva, Isus spune in Evangheliile pe care le iei de bune ca nimeni nu vine la El daca nu este chemat de Tatăl. Daca tu il ignori pe Dumnezeu VT, Tatăl Domnului Isus cum crezi ca te va chema la Isus? Chiar nu judeci atunci când scrii? Isus a venit tocmaisi sa ne arate pe Dumnezeu Tatăl.Sa nu-l facă cunoscut noua cum ca este un Dumnezeu al Dragostei chiar daca este cel din VT. Ma opresc, despre idolii care ai de gând sa ii plantezi in casa sau la gat nici nu mai vorbesc.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Iisus este Dumnezeu.Asta vreau eu sa va fac sa înțelegeti. Iisus este UNA cu Tatăl,este Același,Dumnezeu e Iisus întrupat iar Dumnezeul din cer este Iisus Hristos.Și ortodocșii și catolicii folosesc cruciulițe,medalioane sfințite,statuete, icoane cu Domnul Iisus și cu Sfinții.A îl reprezenta pe Iisus și a Îl purta la gât sau o cruce sau a te închina icoanelor nu înseamnă închinare la idoli. Iisus Dumnezeu nu e un idol și dacă îl venerezi, cinstești și porți cruciulițe și iconițe cu El sau le tii in casa nu înseamnă că am idoli, Iisus nu e un idol ci un model suprem și mai ales, Iisus e Dumnezeu.Inchinare la idoli înseamnă să te închina și să cinstești vacile cum făceau indienii sau orice obiect de genul unei pisici de porțelan sau sa ai că și creator mai mulți zei din Roma Antica sau Grecia antica sau de exemplu sa te închini faraonului sau mormântului lui asta înseamnă idolatrie nu sa porți în amarat de lănțișor cu o cruce și cu Dumnezeul adevărat care este Iisus Hristos. Ibseamba că Papa și BC sau ortodoxia se închină la idoli? Nicidecum.
Dacă porți ceva lănțișor cu Iisus Hristos reprezentată aproximativ sau o icoană adics o imagina sau o reprezentare a lui Iisus nu înseamnă deloc idolatrie ci este o forma de respect și apreciere pentru El, Iisus și o mărturisire a credinței că Iisus Hristos te poate proteja de rele, boli, energii negative adică te poate vindeca dacă porți, pecetea lui Iisus Hristos adica a lui Dumnezeu.Consider icoanele,lănțișoarele cu cruciuliță și medalioanele cu Iisus reprezentat aproximativ,inclusiv reprezentată crucea biruitoare și inima Lui pura(cum e medalionul meu) reprezintă pecetea lui Iisus Hristos,a lui Dumnezeu adică cum alte chestii cică ar reprezenta pecetea lui nenorocitul de Satan.
Sper sa înțelegi,Iisus nu se supără daca Îl purtăm pe El la gat daca Îl purtăm și în inima sauvnuvsecduoaracdsca avem imagini aducă icoane cu El prin casa, că sa ne amintim de El și să îl iubim și mai mult, că sa alungam energiile negative din casa Eu nu m-am supărat pe dvs doamna Anișoara, sper să rămânem buni colegi de TPU, de forum.Dar dvs văd că v-ați supărat.Imi cer iertare daca v-am greșit cu ceva.
Sănătate multa!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu m-am supărat prietene, si ești liber sa alegi ce vrei. Daca ne contrazicem nu înseamnă ca ne certam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine

| VictorJulien a răspuns:

Nu am un model in viata,insa am multe personalitati care imi plac si de la care pot invata ceva(bun). Personalitati cum ar fi Regele Mihai,Neagu Djuvara, Ion Luca Caragiale, Brancusi, Mircea Eliade, plus altii pe care o să-i descopăr în viitor!

| denisaromina25 a răspuns:

Pe mine...