| JetBlueJet a întrebat:

Ce note trebuie sa iei la bac pentru a nu plati facultatea?
laughing
(Stiam ca de la o anumita nota in sus nu o mai platesti)

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e asa. Difera in functie de facultate. La medicina la unele de la 8 in jos platesti. Se spune, cu taxa. Sau la unele de la 9.
Dar te asigur eu 100%, ca daca iei 10 nu o sa platesti big grin

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

sad Doamne, deci am un fel de verisor, si a luat 10 in ambele, si acum e la matematica si informatica(Prin Constanta si stiu ca nu plateste).
Banii aia care ii platesti, intra in buzunarul profesorilor cumva?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu. Ai facultatii. Mai cu seama ai celor care conduc big grin, decan, chestii laughing

| alexandrualind a răspuns:

Nu la bac se pune ci la medie.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Facultatile, au si locuri alocate la buget.
In functie de media obtinuta in urma admiterii, cu cat este mai mare, cu atat avantajul este de partea ta.
Daca sunt 10 locuri la buget, se iau 10 candidati cu cele mai mari note.
Ai prins ideea?
O seara buna happy

| T0T a răspuns:

Depinde de facultate.

| raluk27 a răspuns:

Daca te inscrii la o facultate, unde admiterea se face pe baza de dosar, se ia in calcul media la bac (nu fiecare nota in parte).
Fiecare facultate stabileste anual un anumit numar de locuri la buget si un anumit numar de locuri la taxa (de exemplu, 100 de locuri la buget si 150 la taxa).
Daca in functie de media ta de la bac, te incadrezi in primii 100 de candidati (ordonati descrescator), atunci esti admis la buget si nu platesti.
Dar aste depinde de mai multi factori: de media ta de la bac, de cat de capabili au fost ceilalti si ce medii au avut la bac, de numarul de locuri de la buget. Daca in anul respectiv au fost numai genii, poti ajunge la taxa si cu media 9, 30 la bac.
Deci, nu iti putem spune in concret ce note ar trebui sa iei la fiecare materie, dar interesul tau e sa fie cat mai mari, astfel incat si media de la bac sa fie mare.

Banii nu se duc in buzunarul profesorilor. Ei au salariul fix, indiferent de numarul de studenti care platesc taxele si de valoarea taxei. Banii sunt ai facultatii. Pentru personalul administrativ, intretinere, taxe si impozite etc.