| CityOfSatan a întrebat:

Ce parere ai despre:
A)Moldoveni
B)Ardeleni
C)Olteni

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Romani ca si noi.

| mona a răspuns:

As putea spune cate ceva despre fiecare in parte dar deocamdata numai atat spun: sunt romani

| JiTerra a răspuns:

A) no-coment
B) Ardealu-i baza!
C) no-coment

| Purgatoriu a răspuns:

A. Sunt din Iaşi. Femeile au gura marelaughing. Suntem destul de... cum să zic... focoşi. Doar vorbe de laudă pentru noi.

b.Nu prea am fost prin zona aia dar urăsc ungurii. Să moară toţi, săpun. Au un accent ciudat.

c. Nu vorbesc corect gramatical. Mi se par cam prostuţi.

| NoLiesJustLove a răspuns (pentru Purgatoriu):

Eu sunt olteanca.ti se pare ca nu vorbesc corect gramatical? ca sa iti dai cu parerea despre niste oameni ar trebui mai intai sa ii cunosti.

| Purgatoriu a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Hai nu serios!
Eu generalizam, olteanco.

| NoLiesJustLove a răspuns (pentru Purgatoriu):

Si de unde stii tu ca nu vorbesc corect gramatical? ai vorbit tu cu vreun oltean si ai vazut ca nu vorbeste corect gramatical? si care e problema daca sunt olteanca?

| MaskOfSanity a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Şi de ce te ataci aşa? Singura explicaţie e că te regăseşti în ce a spus just4fun.

| NoLiesJustLove a răspuns (pentru MaskOfSanity):

Uite ce e nu am chef de cearta.dar nu mi se pare normal sa isi dea cu parerea despre niste oameni pe care nu ii cunoaste.

| Purgatoriu a răspuns (pentru MaskOfSanity):

Te rog, acum sunt Anu Cazanu! no talking

| MaskOfSanity a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Era doar o generalizare. S-a raportat probabil la oltenii pe care-i cunoaşte ea.
Şi eu sunt olteancă şi nu mă deranjează cu nimic răspunsul ei.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Purgatoriu):

Bine, cazanule.

| RockRox a răspuns (pentru Purgatoriu):

Cand spui ca nu vorbesc corect gramatical te referi la perfectul simplu presupun *fusei, facui, mersai etc*. In caz ca te referi la asta sa stii ca nu ai dreptate pentru ca este un timp al verbelor pe care il poti gasi conjugat oriunde (adica nu vorbim ca asa ni se scoala noua asa, ci pentru ca exista si timpul ala). Nu este de judecat daca judeci gramatica noastra pentru asta pentru ca in zona voastra nu se vorbeste asa si stiu foarte bine asta, dar totusi te rog sa nu bagi toti oamenii in aceeasi oala pentru ca asta poate fi numit si rasism. In concluzie pot sa-ti spun ca nu suntem "prostuti" ci din contra. Eu am 15 ani si vorbesc inca 2 limbi (in afara de limba romana) la perfectie si vreau sa invat si mai multe happy

| Wøodenpints a răspuns:

Ar trebui să am o părere anume despre oamenii din anumite zone a ţării?
totul tine de om, nu de zona din care provine.
În toaţă ţara găseşti şi oameni inteligenţi, şi oameni retardaţi. N-are legătură cu zona din care provin.

| KristalPop a răspuns:

Ardelenii sunt oameni mai paşnici, echilibraţi, buni gospodari, în Ardeal este un nivel de trai mai ridicat decât în restul ţării, se observă mai bine influeneţe vestului. Pe când Moldova este cea mai săracă regiune a ţării, cu un nivel de trai destul de scăzut, cu o rată a şomajului ridicată. Aici se întâmplă majoritatea crimelor şi violurilor.
Oltenii sunt nişte persoane vorbăreţe, deschise la minte. Oltenia este şi ea o regiune cam săracă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeaşi despre toţi. Sunt români cu toţii. La fel ca dobrogenii, basarabenii, bucovinenii, etc.

| GiAnca a răspuns:

Ce intrebare mai e si asta?
Suntem cu totii romani.
Vrei sa ne intorci unii impotriva altora sau ce?

| CityOfSatan explică (pentru GiAnca):

Fiecare trage propriile sale concluzii.

| prisacarul56 a răspuns:

Una singura:toti sant ROMANI.

| SmEu a răspuns:

Pai depinde de fiecare om in parte pentru ca fiecare om e in felul lui nu stiu cat de mult conteaza din ce zona e ca un om cu suflet mare poate fi si moldovean si oltean si ardelean omenia nu consta in ce zona stai sau ce natie de om esti...