| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere ai despre Adolf Hitler?

18 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Printre celelalte ''calitati'' cu care a fost ''avcreditat'', a fost un pictor... anost. laughing

| Mosotti a răspuns:

Adolf a fost finantat de SUA ca sa distruga pe englezi concurentul SUA, iar apoi Anglia, franta l-au lasat sa se inarmeze desi nu avea voie, ca sa se duca peste rusi sa toace comunismul, asta a fost adevarul (de unde dracu avea bani de inarmare cand ei dupa 1919 erau in evu mediu?! De unde le dadea la lume de mancare daca nu cu finante din alte parti sa-si indeplineasca el promisiunile mincinoase, era clar), se stie, asa cum se stie si primul razboi ca Anglia l-a pus la cale pentru ca erau un imperiu si vroia sa scape de Germania si rusia care erau si ele mari imperii. Deci am o parere proasta despre el, mai ales ca a luat-o razna apoi si deja iesise si din atributiile pentru care a fost pus acolo (a fost scolit cu profesori din SUA...printre altele). Era nebun, declarase razboi si la SUA, doamne fereste...

| GabiDumitrescu a răspuns:

O bomboana de om - uite la Churchill de exemplu - un betivan si jumatate. Hitler era vegetarian, anti-fumat, artist. Ca a fost bou si l-a pus mama naibii sa se ia de evrei, asta e partea a doua...

| SG1995 a răspuns:

A fost un conducător psihotic nu dezvolt mai mult.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un om care a schimbat lumea, oare cum ar fi fost lumea in ziua de azi daca nu ar fi existat Adolf Hitler si al doilea razboi mondial.
Le era frica de El caci era un om mult prea mare si puternic ceilalti stiau ca nemtii dupa ce vor termina cu Europa se vor napusti asupra celorlate continente planul era mult mai mare era sa cucereasca Europa sa ingenuncheze toate popoarele si sa construiasca o lume noua.

| gogu220 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dacă nu ar fi fost WW2 poate că am fi fost mai mulţi dar mai proşti, pentru că în timpul şi datorită războiului s-au făcut foarte multe descoperiri şi invenţii.

Eu aş întreba ce ar fi fost dacă ar fi câştigat războiul?

Sigur ar fi trăit mai bine decât acum cei care ar fi trăit. Fără corupţie, fără manele, fără analfabeţi, nu am fi ştiut ce înseamnă expresia -teren pârloagă- şi nici câini fără stăpân, cuvântul vameş ar fi fost arhaism iar puşcăriile puţine şi aproape goale.

| TristanTzara a răspuns (pentru gogu220):

Ar fi fost 100% sigur, mai rău.
Granițele sigur s-ar fi întărit pentru că Etno-stat. Iar asta cu corupția laughing cum numești tăierea drepturilor angajațiilor ca favor politic pentru patroni? nu corupție?
Ar fi fost rău de tot, agajarea ar fi fost un fel de șerbie sau chiar sclavie. Sigurat ar fi adus sclavia înapoi pentru rasele "inferioare" ca negrii, slavii, chiezii, cine știe poate după ce nenea Hitler s-ar fi săturat de dat părți din țara noastră la unguri și bulgari, poate și pe români i-ar fi făcut sclavi. Dar șerbii marilor industrialiști, majoritatea sigurat ar fi fost.

Verifică țări ca Spania, Portugalia, Argentina sau alte șări din America Centrală sau de Sud, care au avut fasciști la putere și vezi cât de mulțumiți sunt de Franco, Salazar, Pinoche, Batista etc.

| StrongHeart a răspuns:

Asta era mentalitatea atunci,un lider care a gasit usor oameni care sa-l urmeze,un om foarte convingator,foarte increzator in fortele lui,din pacat scopul lui se pare ca a fost unul devastator,daca oamenii de stiinta i-ar fi facut o operatie si sa-i puna toata ambitia spre un lucru pozitiv,societatea ar fi beneficiat enorm, de exemplu sa fi construit avioane sau infrastructura, nu pentru razboi ci pentru a fi mai usor sa calatoresti catre alte tari, nu sunt foarte documentat dar cred ca omul nu era prost, ci avea un scop si o mentalitate care a daunat mult omenirii.In rest nu stiu ce sa zic, au trecut aproape 100 ani, avem multi ca hitler in politica inca, dupa atatia ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce raspuns te-ai putea astepta la asa o intrebare
O sa raspund dintr-un unghi mai diferit, ca de nu raspunsurile ar parea identic
Eu zic ca toata asta cu Germania inainte de toate a fost inceputa de Kaiser Wilhelmn II in primul razboi mondial (ww1) Iar dupa razboi partiile infrante vroiau razbunare/continuarea razboiului considerand infrangerea nejustificata. Iar Hitler era "omul potrivit la momentul potrivit". Germania vroia actiune, Asa s-a regasit personajul Hitler care nu era un om super inteligent/puternic/ sau de familie de rang inalt ci avea "ambitie nebuna", cu o copilarie nefericita de tanar a pornit in lume in a-si gasi un scop, insa a esuat, ajungand falit si probabil ar fi ramas asa, daca nu ar fi gasit un job ca "spion" mai bine zis denuntator, a comploturilor anti-guvernamentale, insa a devenit el insusi membru al partidelor socialiste. Ulterior datorita fanatismului a inceput a creste in rang, avand abilitatea de narator, captiva publicul. Publicul din crajme, ca adunariile initiale se faceau in tot feluri de baruri, nu in sali oficiale (la inceput) Pana cand grupul paramilitar SA l-a angajat ca reprezentant, tot asa pana cand vointa ICH WILL l-a facut sa intre si in parlament Restul e bine situt
Puterea vointei!

| brokxy a răspuns:

Zici ca-i Trump

Răspuns utilizator avertizat
| TristanTzara a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Nu, nu. Hitler a comis doar un genocid, pe când Vegeta împreună cu Nappa au omorât nenumărate laughing

| TristanTzara a răspuns:

Un demagog lipsit de scrupule care credea și în una din cele mai criminale idei ale secolului XX.

Nu e vorba de cele 12 milioane de evrei, rromi, persoane cu dizabilități, homosexuali, comuniști și martori ai lui Iehova (dintre care țin să menționez că ultimii doi au fost uciși pentru că nu îl susțineau) ucise în taberele de concentrație dar și polonezii, belarușii și alți cetățeni sovietici, uciși pe teren de soldații naziști (recomand filmul Come and See, e pe Youtube). Apropo, slavii erau și ei considerați indezirabili, la fel ca latinii (printrecare și noi) de teoriile pseudo-științifice rasiale ale vremii, nici măcar nu erau considerați albi.

După care mai iei în considerare că omul nu și-a tratat nici cetățenii mai bine, căci la asta se reduce retorica lui: Să-l omorâm pe evreu ca să be fie nouă mai bine. Mulți muncitori erau forțați să muncească în fabricile naziste, unde erau biciuți și nu li se dădea aproape nimic de mâncare.

Ca să nu mai vorbesc de ce eșec politic a fost: Hiler n-a fost ales democratic, asta e poveste așa ca să ne învețe pe noi că democrația e fragilă. Hitler a pierdut alegerile prezidențiale din 1932 în defavoare lui Hindenburg(53%) el obținând doar 30% iar comuniștii pe locul trei cu 13%. Hitler fiind mai apoi pus în funcția de cancelar de Hindenburg, după cacealmau incendiului Reichstagului, totul fiind realizat de naziști și apoi dat viina pe comuniști; la fel ca în alte țări (Italia, Argentina) democrația e sugrumată de fasciști sub minciuna amenințării comuniste...

| acerr a răspuns:

Cred ca avem nevoie de al doilea Hitler, se duce naibii Planeta, cineva trebuie sa ia masuri de urgenta, Ieri am vazut un documentar si nu mai sunt ghetari, eisbergurile alea gigantice nu mai sunt... asta este grav

| lorena1gianinak a răspuns:

Hmmm... Ma abtin de la răspuns?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru lorena1gianinak):

De ce?

| lorena1gianinak a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu vreau sa îmi șteargă iarăși contul. Dacă vrei părerea mea poate în privat.

| Navagio a răspuns:

Ce sa zic păcat ca a mai lăsat câțiva Evreii in viata ca sa vedem ce nenorociți sunt.