Întrebare recomandată | Notty a întrebat:

Ce părere aveți despre Republica Moldova? Ați călătorit vreodată acolo? Ce v-a plăcut/nu v-a plăcut? Credeți că e o mare diferență dintre această țara și România? Și, nu în ultimul rând, a-ți dori alipirea Republicii Moldova cu România? Argumente.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu am calatorit niciodata in Republica Moldova dar mi-ar place sa o vizitez, am auzit ca sunt locuri frumoase de vazut

| Slavic a răspuns:

Eu cred ca voi raspunde cel mai bine la aceasta intrebare deoarece traiesc aici de 15 ani, Moldova este o tara corupta si presedintii si toti din parlament promit dar nu mai fac, peste tot mizerie si oameni beati crita, peste tot tigari aruncate pe jos, nici un pic de respect... eu cu nerabdare astept 18 ani sa plec in europa. Romania nu se va uni nici o data cu Moldova deoarece noi suntem saraci si Deputatii nu vor sa investeasca nimic, si bat joc de noi 2000 de roni caldura numai, sa traiesti in tara asta e chin si necaz!

| Zenit313 a răspuns:

Republica Moldova este pamant romanesc!
Am rude acolo,din pacate nu am avut ocazia sa ii vizitez si regret pentru asta, dar mi-au povestit cand au venit in vizita la mine.
Pentru ca rusii au spalat pe creier populatia, oamenii mai inaintati in varsta au o atitudine ostila fata de Romania si eu spun ca sunt moldoveni, nu sunt romani.Ei nu vor sa se implice Romania in trebuile lor, vor sa se conduca singuri..etc.
O parte din ei simpatizeaza Romania si doresc cu tarie sa ne unim...in sepcial tineretul!
Este o mare diferenta intre Romania si R.Moldova!
R.Moldova are o populatie de 5 milioane, dintre care 4 milioane de romani si 1 milion de rusi care sunt la conducere, in institutii, guvern..etc.

Eu doresc sa ne umin cu R.Moldova!
Dar din pacate momentan, acest lucru imposibil, pentru ac este o tara foarte saraca si noi nu putem sa avem grija de noi deocamdata!
In viitor, sigur o sa ne unnim, pentru ca U.E se extinde...

| 0x11111051 a răspuns:

In Moldova sunt multe locuri pitoresti: Suta de movile, Manastirea Saharna, Cetatea Soroca, etc.

Primul lucru pe care ai sa-l vezi atunci cind ai sa pleci in RM --> nu sunt atiti de multi stilpi de inalta tensiune.

Nu nu-mi doresc, fiindca am ales sa fim singuri, independenti.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Este deosebire de limba. In Moldova limba româna s-a oprint în 1945 si a evouluat cu cuvinte rusesti de tip : in loc de avion ziceau zboara singur, in restaurante scrie Dezbracati paltonul!, pizza se scrie cu doi de tz pitta etc.
Nu, nu sunt pentru alipirea Moldovei!
Moldovenii sunt mult mai civilizati decât românii! Ar fi un regres alipirea pentru ei!

| FrumoasaTa a răspuns:

Cu siguranta RM este o tara saraca, murdara(cum spun altii), sigur, poate nu sunt toti oamenii civilizati si poate nu se respecta toti intre ei dar...Sincera sa fiu Moldova este o tara foarte frumoasa.Are sute de locuri pitoresti care merita de vizitat.Stiu ce cred unii sua altii despre aceasta tara, eu sunt o moldovanca si ma mindresc cu asta.Stiu ca nu suntem civilizati ca voi-romanii dar noi putem face fata la orice pe cind voi apelati la bani de cele mai dese ori(scuze daca am jignit pe cineva).Noi nu suntem ''gretosi'' cum ar spune altii.
Nu pot spune ca vreau sau nu sa ne unim tarile dar fiecare cu parerea lui.
Multi romani spun ca daca ne alipim va trebui sa ''ne intretina'' si pe noi.Moldova este o tara independenta, putem sa avem grija de noi si singuri.Deci,fa tu concluzii

| ValentinCN a răspuns:

Iata un articol ca raspuns http://drept-md.com/despre-republica-moldova/
gasesti raspuns la toate intrebarile tale