| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti? Antonescu a fost patriot cum il considera unii sau nu?
Parerea mea e ca a fost un nenorocit, s-a aliat cu nazistii ca si el era nazist, am omorat evrei si asa mai departe, ne-am dat cu criminalii, cu criminalii care nu dadeau doi bani pe noi de fapt.
Ne-am dus peste rusi abuziv, am omorat evrei si acolo.

Rusii ne-au propus sa scapam de Hitler in martie 39 si noua, englezilor, francezilor, nici unu nu am vrut sa participam la intalnirea propusa! Englezi, francezi au vrut ca Hitler sa se duca peste comunisti sa-i scape de ei, de frica sa nu se intinda, sa se faca ceva pentru om si sa le ia lor mosiile si averile, de aia i-au lasat pe nemti sa se inarmeze desi aveau interzis.

Rusii au luat Bucovina si Basarabia ca stia ca ne vom duce peste ei cu Hitler, au luat zone tampon, eram de vina.

59 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai dreptate, ce sa mai raspund, tu ai raspuns deja

| Mosotti explică (pentru RAY):

Avem un coleg aici care a intrebat asta si am deschis intrebare, ca acolo era offtopic la topicu cu cernobalul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este greu să judeci, fără să fi fost în locul lui. Eu zic că el a reprezentat interesele țării și a fost conducătorul potrivit pentru acea perioadă.

| relian a răspuns:

Am o propunere pentru tine, stii sa nu mai stai pe aici in discutii contradictorii si unde nu iti este bine.
De ce nu emigrezi in Rusia? Daca tot crezi atat de mult ca aia is cei mai tari, ca au de toate si ce povesti mai spui pe aici, eu nu stiu de ce nu esti deja plecat la rusi.
Du-te la aia acolo o sa fii boier laughing numa lapte si miere la aia

| Lukasssz a răspuns (pentru relian):

Vad ca ii pupi in fund pe americani, pe jegosii aia care le-au furat resursele africanilor si i-au lasat in saracie lucie. America este o tara plina de gunoaie, hoti, criminali, mexicani si negrii violenti, 40M de locuitori sunt cersetori, tara este condus de un nebun, etc.

| Lukasssz a răspuns (pentru relian):

Oricum o duc mai bine rusii ca americanii, stai calm

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Pai aia nu pricep si eu de ce-i pupa relian in dos pe americani care se stie f clar ce fac si au facut peste tot.
E pro american si nu vrea sa vada realitatea, nu ca nu stie, eu i-am prezentat fapte stiute.

O sa vina criza aia neagra si rusii o sa aiba dureri in bicepsi, ca nu sunt dependenti economic de altii ca noi si UE si altii, isi produc ce au nevoie si traiesc bine mersi acolo.
Nu traiesc inca mai bine ca americanii inca nivelu de trai e mai sus ca la rusi, insa economia rusa nu e praf ca aia americana, Beiden asta a f tara in 6 luni, a urcat inflatia la 20-30 %, deci SUA se duce in jos tare, ca si UE si altii.

Rusii nu stiu de ce zice relian ca-s innapoiati, ca acolo e ca la noi, tehnologie si toate, adica fac rachete de ultima ora si sunt innapoiati?! Ca daca erau asa prosti, erau mancati de mult de americani care tot asta urmaresc.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Da,omu' e americanizat,nu poate sa vada realitatea, spune ca totul e roz in America, dar e fix pe dos.
Despre rusi ce pot sa zic ei au cea mai puternica armata, nu le sta nimeni in cale, pana si americanilor si chinezilor le e frica de ei.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Normal ca si americanilor si chinezilor le e frica de rusi, americanii urmaresc de mult sa puna mana pa rusi, pe teritorii, resursele lor, si nu pot, asta e clar.

Au rusii arme de ii sparge pe americani.

Tot pune SUA arme in granitele lor, tot cauta scandal si relian nu vede!
NU rusii cauta scandal.
Crimeea a fost luata cu referendum, pentru ca nazistii ukrainieni macelereau la rusi acolo, si normal ca lumea vroia sa fie luati de rusi, nu a fost luata aiurea.

In Ukraina ce vor SUA si Germania? Vor sa puna si acolo arme la granita rusiei, si ce au facut din Ukraina? Au adus-o in evu mediu, asta a insemnat "democratizarea".
Se iau de rusi acolo doar doar Putin intra acolo, se considera agresarea altui stat si e motiv de bubuiala, insa rusii nu se baga ca stiu de ce.

Deci e limpede ca SUA are ce are cu rusia nu invers.
Faptele o arata.

In Afganistan nu tot asta au vrut? Sa puna arme catre china si rusia, dar talibanii le-au dat la cap.
Vb lumea ca rusii vroiau sa puna in cuba nucleare in anii 60, dar de ce SUA a pus inainte de asta, arme in Turcia contra la rusi?
Deci..astea iar sunt fapte.

Adica de ce tu sa pui langa mine si eu langa tine nu?

Noi ce am beneficiat cu SUA?
NIMIC.
Cumparam pe banii prostilor armament expirat de la ei sa le faci vanzare, pui rachete contra rusilor desi nu e problema noastra ce are sua cu rusii, si la o adica daca e ceva, rusu tie iti da in cap, ca doar de aici ar porni un eventual atac, trimiti soldati pentru bubuielile americanilor, unde iar nu ar trebui sa avem treaba, asta e NATO, deci ne e mai rau cu americanii.

Si UE ne foloseste sa fim piata lor de desfacere la produsele care nu se vand la ei.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Mda,americanii nu o duc bine pentru ca au furat de la tarile sarace cum am mai spus.
Nici chiar în Statele Unite, cea mai mare economie a lumii, nu merg câinii cu covrigi în coadă. Ultimele studii arată că aproape jumătate dintre americani nu reuşesc să îşi plătească nevoile de bază, precum alimentele sau utilităţile. Şi este o problemă care ne-am fi aşteptat să fie răspândită printre cetăţenii săraci, însă chiar şi gospodăriile din clasa de mijloc se confruntă cu aceleaşi dificultăţi financiare.

În ciuda creşterii economice puternice şi a faptului că locurile de muncă din Statele Unite sunt ocupate aproape la capacitate maximă, patru din 10 americani încă se luptă să îşi satisfacă nevoile de bază. Sunt aproape 51 de milioane de gospodării care nu câștigă suficient pentru a-și permite locuințe, alimente, îngrijire medicală, transport sau chiar un telefon mobil.

În plus, aproape 40% dintre adulții cu vârste cuprinse între 18 și 64 de ani spun ca au experimentat cel puțin un tip de greutăți materiale anul trecut, potrivit unui studiu realizat de Institutul Urban.

Rezultatele au surprins chiar şi cercetătorii care se aşteptau să găsească dificultăţi mai mari în rândul americanilor săraci şi nicidecum ca atât de multe familii încadrate în clasă mijlocie să aibă dificultăţi la plata nevoilor de bază.

Acest lucru demonstrează ca în Statele Unite nici măcar deţinerea unui loc de muncă pe un salariu mediu pe economie nu oferă imunitate la greutăţi, spun analiştii citaţi de CBS.

Una din trei familii cu cel puțin un adult angajat a declarat că a avut probleme asigurarea alimentelor sau plata utilităților.

O altă anomalie este faptul că gospodăriile din clasa de mijloc tind să se lupte mai degrabă cu plata serviciilor medicale şi nu cu utilitățile, de exemplu. Costurile de îngrijire a sănătății au depășit cu mult salariile și inflația.

Iar acesta ar putea fi un efect al inegalităţilor din rândul veniturilor. De exemplu, primii 1% cei mai bogaţi americani primesc 22% din totalul veniturilor obţinute în ţară. Asta înseamnă că o familie trebuie să câştige un salariu de peste 420.000 de dolari pe an pentru a fi considerată în acea clasă de 1%.

Specialiştii atrag atenţia că tendinţa va continua, ca urmare a salariilor în stagnare pentru majoritatea angajaţilor americani, dar şi a taxei de reducere a impozitelor semnată de preşedintele american Donald Trump, care oferă mari avantaje bogaţilor şi corporaţiilor.

Economiştii spun că această inegalitate a veniturilor poate afecta economia pe termen lung şi va avea efecte negative atât asupra săracilor cât şi a celor din clasa de mijloc.

| Lukasssz a răspuns (pentru Lukasssz):

Si Relian spune ca America e roz.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Ma tolomacule ia pune si vezi cate arme nucleare sunt in lume si care detin cele mai multe.Bati din gura numai tampenii.
America detine peste jumate din toate armele nucleare din lume, asta asa ca idee. poate gresesc eu sa zic jumate, poate or fi 70 la suta,iar tu vii si bati din gura ca o moara hodorogita cu rusii tai.

Esti invitatul meu sa mergi si sa locuiesti in Rusia,inca odata iti zic nu stiu ce mai cauti prin RO,du-te frate la aia ca acolo esti capitan laughing

Oameni ca tine care arunca cu tot felul de rahaturi,lauda pe altii dar de fapt sta in tara alora in care arunca cu rahat,de astia is la orice colt de strada.
Rusi deai tai am vazut si pe aici,adica romani rusi,basarabeni mai exact,stii cum erau? Mai rau ca si tine laughing la orice fraza ii iesea din gura un cuvant era rusii,rusi is cei mai tari,cei mai buni bla bla.

Chestia e ca acolo am fost fata in fata,apoi ma bagai in discutie si atat i-am zis.
Ma ce cauti aici in america? La care s-a blocat incepuse sa se balbaie laughing zic vad spui de rusia de rusi is cei mai tari,ok de acord cu tine,dar tu ce cauti aici?
De ce ai venit sa muncesti aici,daca in rusia e mai bine? Zic du-te omule in rusia nu te-a bagat nimeni la puscarie in america laughing a tacut omu pur si simplu era deja mut.
Dupa vreun an am auzit ca s-a dus in basarabia lui,avea o iubita acolo si ce crezi?
A luat-o pe aiai sia aduso aici si de atunci is aici laughing exact unu ca si tine daca nu mai rau,ca ala fusese indoctrinat acolo de rusi in Basarabia sau republica lor imaginara.
Asa ca iti zic si tie simplu,nu are rost sa ne luam la cutite,sau sa vin eu sa iti arat tie cea furat Rusia,oricum tu indiferent ce iti arata cineva tot pea ta o tii,asa ca cel mai simplu este sa te intreb ce cauti in RO?
Pai in Rusia te poti duce,asa cred,te poti muta acoloo,du-te nu te tine nimeni in RO sau in UE ori america undei toate is numa naspa.
Deci de ce nu mergi sa locuiesti in Rusia?
Sau ce cauta rusii in America? cas pe aici is balamuc,daca e atata de bine cum spui tu ca roman,sau cum tia povestit nea grasunica, astia ce mama naibi cauta aici? Ba is disperati sa ajunga pe aici, unia platesc bani grei pentru asa ceva rusi rusi.

Ala a trait in rusia, este de acolo, deci nu-i un mucea dealde tine ce aaculta povesti la coltu strazii.Ce cauta germanii aici? Japonezi, chinezi etc?
Pai de era la ei in tara mai bine fii sigur ca nu plecau.Sau probabil dupa tine au plecat sa vada cum e sa ai o viata naspa in America laughing sigur asta este raspunsul tau sau al rusoaicei alea galbejita de atata grasime laughing

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

Gunoi esti tu,nu stiu cum ai curajul asta porcesc sa intri sa sa faci pe unia gunoaie, hoti si etc, unu habarnist ca tine, un flutura vant, coate goale mate fripte.
Respisri aerul planetei asteai aiurea, mai bine du-te si aruncate undeva intr-un rau laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

In Rusia nu am de ce sa ma duc ca e ca si la noi, cam acelasi nivel de trai si tot. Nu am zis ca e bine ca in occident la rusi sau la noi, si nu de nivelu de trai era vorba aici, ci de altceva, de chestii politice.
Era vb de ce prapad au facut americanii in general si ce au facut rusii, si de ce Antonescu s-a dat cu criminalii de nazisti cand stia cine-s aia si ce vor face.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Asta cu economia e clar ca pica urat de tot in SUA, au cam 40-50 milioane pe strazi, pai intr-o tara care se da etalonu democratiei, e posibil asa ceva?
Asa cum zici, acu cand nu prea mai au ce fura de la alte tari, pica urat, dar nu doar de asta, si din cauza sistemului capitalist care nu mai merge.

Ca sa nu mai zic ca daca nu ai bani nu inveti, daca nu ai bani nu te tratezi, si altele de genu, nu ai concediu de maternitate, nu ai concediu de odihna platit, etc, acolo omu nu conteaza, ci doar banul.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Pai spune, ca SUA e roz si ca n-au facut ce au facut, ca cine e pro ceva, nu vede realitatea, nu o accepta, pentru ca daca ar vedea-o, i-ar demonta lui simpatia pentru acel ceva si nu ii convine.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Pai de ce crezi tu ca americanii s-au implicat in Afghanistan? Sa le fure resursele cu japca, a avut dreptate Putin cand a spus ca efectul Americii in Afghanistan a fost 0 sau chiar negativ.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

S-au dus in Afganistan sa puna arme langa rusi si chinezi, dar nu le-a reusit, ca talibaniii i-au spart treptat dar sigur.
Normal ca efectul a fost zero, nu si-au atins scopul.
Si efect negativ ca au murit multi americani dar si talibani degeaba, negativ si pentru americanii de rand care au platit 2313 miliarde in cei 20 ani pentru asta, adica 2, 31 trilioane de dolari.

Resurse mai putin, ca aia n-au petrol, iar sa le iei mineralele era greu, ca doar nu iei pamantul cu infima cantitate de litiu si altele ce au aia acolo.
Trebuia sa faca fabrici de prelucrare, sa extraga alea din pamant si apoi sa le fi luat, chestie care nu au facut-o.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Daca erau rusii in locul americanilor, pai talibanii erau mancati de vii

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Asta nu stim daca talibanii ar fi fost invinsi de rusi, poate da, poate nu.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Scuze pentru ca l-am injurat pe relian in intrebarea ta laughing, dar omu` chiar m-a scos din minti.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

N-are nimic ca ai injurat, aia e, se mai intampla si situatii din astea. Si mie imi vine sa zic multe uneori, dar ma mai abtin ca fiind forumist ca si una din pasiuni, imi place sa respect regulile.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

In mod normal nu as fi facut asta, dar uite ce zice el :"mai bine du-te si aruncate undeva intr-un rau", omu` nu stie ca pentru asta poate sa fie dat in judecata.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Da, aia e, nu e problema, atat cat nu sti cine e, nu poti da pe nimeni in judecata, daca se protejeaza bine pe net, nu da de el.
Plus ca nu se da in judecata pentru orice prosteala, zic ca idee, dar oricum nu s-a gandit la asta el.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Esti departe rau straine,probabil esti prin alte galaxii laughing Sistemul capitalist nu mai merge adica?
Pai vina tu cu sistemul dictaorial ca ala sigur merge.
Tu macar ai habar ce inseamna capitalism,asta inainte sa bati gardurile?
Vorbesti numai prostii.
Referitor la america cas pe strazi milioane laughing asta unde ai auzit-o la radio sant sau unde anume?
Afla ca in americva exista de munca pentru oricine,pentru oricine,doara sa vrei sa muncesti.
Sa spunem ca nu stii sa faci nimic,tot gasesti de munca,rupi bilete la film,stai la usa acolo dar tot poti avea un job.
Ce va arata care va arata voua pe acolo oameni pe strazi,aia is homless,dar cuvantul asta te depaseste,plus de asta multi oameni nu stiu exact ce inseamna.
Dar daca esti cu mintea deschisa si vrei sa inveti eu te pot ajuta,desi nu mai inveti calu batran la caruta laughing
Deci oamenii astia homless nu stau pe strada ca nu ar avea de munca,homless nu inseamna om fara casa,nici pomeneala,homless inseamna om liber,om care nu vrea sa munceasca absolut deloc,indiferent ce job iai da,sau indiferent cu cat l-ai palti el nu vrea,ii place sa stea pe strada.
Nu stiu daca pricepi,desi voi acolo in RO ar trebuie sa vedeti asta,sunt romani care prefera sa stea la carciuma,linga carciuma,chiar de vine cineva si spune hai uite ajuta-ma si te platesc.
Nu vine zice ca este ocupat laughing deci exact asa is si aia din America ce crezi tu ca nu ar avea de munca.
Casa ala a avut, sigur nu s-a nascut pe strada, dar stii cea facut? Daca a avut o casa mostenita de la parinti a dato la unu altul laughing
Etalonu democratiei stii cei aia? Fiecare are dreptul sa munceasa, sa vorbeasca, ai dreptu la religie, alegi ce religie vrei si asa mai departe.Democratia nu e aia ce crezi tu unu sta la umbra si trebuie sa primeasca ceva laughing tu pentru asa ceva esti, sistemul asta il vrei.

Democartia este in felul urmator:muncesti AI, nu muncesti nu ai.Bineinteles tie nu ti se pare corect laughing dar asta e fix problema ta

Altceva,in America spui tu nu inveti daca nu platesti?laughing Habar nu au,esti pe dinafara. Oorice liceu in america este gratis,ca or fi si licee cu bani habar nu am.
Deci de la scoala elementara pana la liceu toti copii si obligati sa mearga,deci te obliga si e gratis,asta pentru ca statu plateste,bineteles din taxele ce le iau de la oameni.
Daca frei sa faci o facultate sunt facultati de stat unde nu platesti,cele mai multe asa sunt.
Bine ca nu-ti dau aia mancare,cazare,transpirt sau carti,astea tu trebuie sa le platesti.
De tratat mecdical afla ca orice clinica,spital etc este obligat sa primeasca o urgenta.
Deci este o urgenta,iar tu nu ai asigurare,asta e aia pierd,dar de rezolvat te rezolva.
Daca nu este urgenta si stiu si eu ma doare un deget bla bla ala te intreaba de ai asigurare. Poti sa nu ai asigurare si spui ca platesti.

Ei afla ca aici nu-ti cere nimeni bani pe loc, iti cere buletinu siti trimite acasa factura, iar tu o poti plati sau nu, este alegerea ta laughing
Dar cei mai multi, sau oamenii cinstiti o platesc, ca de aia este america etalon cum zici.
Ai concediu de toate de maternitate de vacanta si is platite.Aici orice sarbatoare legala omu sta acasa si este platit, asta daca nu stiai.Ba mai mult.Sa zicem sarbatoarea cade sambata sau duminica cand cei mai multi is liberi,iti da liber luni sau vineri,normal te plateste.

Uite ca nu stii multe dar dai din gura aiurea, probabil esti din asta pus, platit sa faca reclama negativa.
Ce mai vrei sa stii din America? A uite cu boala asta, daca ai covid, adica testul ala sa iasa pozitiv, stai acasa 2 saptamani si esti platit normal.
Deci tu esti un om platit, banui ca intri pe net peste tot si faci reclama negativa pentru care esti platit.
Alta explicatie nu vad.Eu iti pot face poze, pot sa fac video de aici cu toate ce am spus si sa iti arat, dar nu are rost, pentru ca tu trebuie sa iti faci jobu.
Asta e sunt desti oameni in lumea asta care fac si joburi murdare.

| Mosotti explică (pentru relian):

Capitalismu nu mai merge ca nu mai are piete de desfacere, s-au saturat pietele.
De aia pica nivelu de trai peste tot, asta nu mai e iluzie, verifica sa vezi, chiar in marea Germanie ca am fost acolo, veniturile nu prea au crescut, preturile insa cresc continuu, deci scade puterea de cumparare.

In SUA ma axez mai mult nu ca au 50 milioane pe strazi care poate aia n-au cetatenie si n-au drept de munca adica droaie de imigranti ilegal, sau ca-s puturosi unii, ca asta nu am verificat si recunosc ca nu stiu exact ce e cu ei, insa ma axez pe nivelul de trai si acolo, puterea de cumparare care de dupa Clinton a inceput sa pice continuu si sigur.
A inceput sa pice cam cand euro a devenit mai mare ca dolaru, inca in 2002 era mai mic ca dolaru.

Da, de munca este, ai dreptate, dar nu asta e problema. Dar muncesti la fel si din ce in ce ai mai putin, aici e buba!
Ce luai acolo cu 100 dolari acum 10-15-20 ani si ce iei acum?!
Dar chiar din 2005 mi s-a zis ca daca pana atunci daca lucra barbatu putea sa tina toata fam, dar apoi trebuie sa lucre amandoi.

Eu am doua surse acolo adica doi prieteni de familie si mi-au zis cum e, nu vb din carti, si nu doar ei au zis. Una din surse este o familie care a plecat de aici in 1991 cu copil de 11 ani, deci au avut tangenta cu scolarizarea.
Exista scoli si licee de stat, e corect, insa cica scoala la stat e slaba, insa examenele le dai dur! Deci cumva...esti obligat sa te instruiesti cum sti, si deci cum ar veni sa te duci la privat unde se face treaba ca lumea.
In statele mai banoase scoala se face mai bine, in statale mei sarace care aloca bani mai putini pentru scoli, se face mai rau, nu ca la nemti ca oriunde te duci ai scoala f buna de stat!

E vb in special de facultati, nu de scoala elementara.

Sanatatea, cazurile urgente ti le face gratis, in rest pe bani grei, ai asigurare daca lucri, e corect, insa te trezesti "nu acopera aia, aia ailalta", nu e ca in Germania ca acopera tot si indifernt de venit si de cat platesti asigurarea, ai parte de full services cu tot inclus!
Ptr ca in SUA NU exista parte socialista ca in Germania.

Daca ei mint, e altceva, insa cam multa lume "minte"?
De ex un medicament era in Germania 90 Euro, in Bulgaria era 35, si in SUA era 500! Ca i-am rugat eu sa se duca sa intrebe cat costa.
Si iti zic si care, si intreaba la faramacie:
Se numeste Trintellix sau Brintellix, subst de baza e Vortioxetine, e un antidepresiv.
Daca m-au mintit, e posibil, si ca de fapt nu costa atat! Nu stiu asta, insa nu cred ca au mintit.

Si daca ai un trat si e cam scump, asig poate sa zica ca nu acopera, spre deoseb de nemti unde ti-l compenseaza orice ar fi.

De ex in Germania a mers bine treaba pana prin anii 80, dupa aia de aia a venit Kohl ala in 82 care era dreapta pura (ca pana atunci erau social democratii), ca deja lumea era mai putin multumita.
Kohl a redus impozitele ca ii era frica ca aia bogati saracesc saraaacii de ei, si de atunci a inceput lent sa o duce lumea mai prost, a suferit partea sociala, sanatate, etc.
Era bine inca, sigur, dar nu ca inainte.
Ca din anii 45 incolo au tot investit acolo, s-a facut, s-a dres, pana nu mai aveau in ce sa investeasca, de aia s-au imputit treburile.

Nu sunt platit deloc sa zic adevarul, si da, sunt categoric contra dreptei careia ii pasa doar de bogatasi si deloc de omul de rand!
Si asta o voi zice pana mor oriunde, cu dovezi.
Ce am zis se poate verifica.
Invata doctrinele, dreapta si stanga.

Uite ce au facut astia acum cu preturile la utilitati, asta o fff mica dovada ce face dreapta pentru omu de rand.
Iar cu Germania stiu, ca am fost acolo si am trait ce am zis, am verificat.

Dar daca tu unde esti e altfel pentru ca statu ala o fi altfel si guvernatoru administreaza mai bine chestiile, o fi, nu te contrazic!
O fi la tine cum zici.
Daca zici tu ca la tine ai concedii de maternitate platite si de odihna platit, iar zic, o fi.
Despre asta mi-a zis prietenul meu programator ca are colegi mutati acolo si ei au zis asta.
Mint toti astia?

DACA m-au mintit toti, atunci imi asum greseala, asta e, despre SUA zic.
Insa greu de crezut ca toti au mintit.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

In legatura cu America te mint toti.Am fost la farmacie si medicamentu ce spui tu pot lua cu 40$. Daca intrebi numa da costa 4-5 sute, dar zice cati da nu stiu ce cupon, adica reducere si il iei cu 40.Am avut si eu o reteta odata costa 400$, daca esti bolovan si te duci cu capu inainte platesti e fix problema ta.Eu am zis nu dau frate atatia bani. Farmacista a zis cupon ai? Zic ce cupon? Zice e ok las ca am eu aici.Trebuia sa intru pe net sa caut cumpon de medicamente si aia plateau pentru mine laughing plateau tot companii farmaceutice, deci preturile alea mari is puse sa tina preturile sus, sau acolo unde is 40-50 $.
Tu spui de ce iti zic unia,eu iti spun ce fac eu aici.
Unde pui ca am si prietena lucreaza la faramacie.

Din ce spui tu nicaeri nu merge bine laughing peste tot cresc prerturile,peste tot ce era acum ceva ani nu mai e astazi.
Pai omule asa fost dintotdeauna,tu pana acu unde ai stat ascuns,in pestera?
Am spus daca vrei alt sistem,mergi in Coreea de nord,mergi la rusi,mergi la chinezi, iar raspunsul tau a fost ca la aia e ca si in Romania laughing
Deci pana la urma tu de fapt ce vrei? Ce nu iti convine, ori unde iti convine?
Daca nicaeri nu-i bine, peste tot e naspa, eu zic sa vorbesti cu aia ce au navete spatiale si sa te muti pe Marte laughing te duci singur si acolo n-o sa mai fie preturi mari, esti doara tu si cu tine laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Da, deci chiar costa 500 fara cupon, deci a zis corect, insa totusi este ciudat, ca in alte tari si daca intrebi fara reduceri si nimic, iti zice maxim 90 euro, in nici un caz 500. Bine, cu reteta, asta clar, dar zic pretul fara sa fi asigurat ala era.
Aaa, deci platesc companiile, dar trebuie sa iei cupon de pe net, am inteles.
Mersi ca mi-ai zis, chiar nu stiam asta, e o informatie interesanta. Mai ales ca ai prietena care lucra la farmacie e clar ca zici corect.

Si oricum mersi pentru si oricare alta informatie din SUA, ca-s f interesat sa stiu de cum este pe acolo.

Pai eu nu ca zic, dar faptele o arata, mai peste tot nivelul de trai pica, puterea de cumparare scade, ca nu conteaza venituri-preturi, puterea de cumparare conteaza.
DIn pacate viata devine din ce in ce mai grea.
A fost mereu pentru ca asa stim noi, pentru ca asta de mici (nu stiu ce varsta ai tu) am prins chestia asta, insa inainte de sa inceapa asta, nu era asa.
Nemtii cam din 1945 au dus-o bine si din ce in ce mai bine pana prin 1980, deci daca prindeai perioada aia, era altfel.
Dupa aia a inceput declinul si ti-am zis de ce.

Deci ce vreau eu:
Vreau sa se schimbe sistemul la nivel global, ca daca nu se schimba, vom ajunge in mizerie, sistemul actual NU mai functioneaza.
Aaaa, daca era ca in anii 90, dar, se traia bine inca, nu era problema, hai, mai scade putin traiu, dar nu in halul asta.
Pai pica continuu, unde ajungem?
Deci asa nu mai merge, trebuie neaparat o schimbare!

Si solutiile erau una din urmatoarele doua in aceasta faza:
1 - Faceai un razboi mondial si resetai pietele de desfacere ca aveai de investit, reconstruit. Dar asta nu mai poti face pentru ca sunt nuclearele, altfel aveai al treilea razboi prin anul 2000, cam asa era programat.
2 - Schimbi sistemul intr-unul sanatos si anume un socialism combinat f atent cu un capitalism cum e in China, ca de aia aia urca si restul coboara, sau chiar un sistem mai bun ca in China.

Alta sansa nu ai, si ai sa vezi unde ajungem daca nu schimbam nimic. O sa te deranjeze si pe tine daca nu deja te deranjeaza scaderea nivelului de trai.
Nu are treaba cu rusii si altii, ca nici aia n-au sistem bun, in rusia e acelasi sistem capitalist ca si la noi, ca in SUA si UE, in coreea e o dictatura imputita unde lumea moare de foame si-s vai de mama lor.

Nu trebuie sa ne ducem pe Marte, va trebui sa traim decent aici!
Va veni dezastru sa stii chiar daca nu realizezi inca.

Si pe toata lumea deranjeaza, tu o zici ca si cum e ciudat sa ma deranjeze, pai daca majoritatea oamenilor devin din ce in ce mai saraci, cum ai vrea sa gandesc?! Sa fiu fericit?
SI mai ales faptul ca prabusirea nu va avea sfarsit, ca din criza asta NU ne mai revenim fara o schimbare.

De aia crizele-s ciclice sa stii, ca, capitalismu are un ciclu de cam 30-50 ani, dupa aia moare, trebuie una din solutiile alea ca sa revii la cum erai.

Pai pentru SUA a zi sarumana cu WW2, ca si-a luat n contracte aici pentru reconstructie, imprumuturi cu dobanda si garantii catre astia, etc.
Razboiu e cea mai tare afacere de fapt.
Noroc ca acum nu mai poti sa faci, altfel era jale.
Adica faci razboi la altii ca sa o duci tu bine de fapt.
Dupa aia iar se sufoca treaba, iar trebuie sa faci ceva, si tot asa.

Nu e un sistem bun. E bun capitalismul, insa unul atent gandit, nu ala unde sa munceasca cineva pentru altul, dar combinat cu un socialism tot bine gandit, nu altfel.
Si daca e un sistem bun, niciodata nu se va mai sufoca si nu va mai pica continuu traiul.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Degeaba incerci sa il faci pe relian asta sa inteleaga pur si simplu e un indoctrinat.el stie ca america nu e asa roz, dar nu vrea sa recunoasca... ceea ce mi se pare stupid...

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Man cine e bula asta de tot se baga in discutie ca musca in ra..at laughing nu la invitat nimeni la ciorba dar ele tot insista.
Ori e dus de acasa ori vrea si el sa arate ca exista pe lumea asta.
Am vazut ca jigneste,el sa discute frumos chiar daca cineva are alta opinie nu poate, il lasa-i in drumul lui ca oricum nu ai cei face.
Am vazut tu ai zis lui in mesaj ca tu nu injuri, ca respecti regulile, dar el se pare tot cauta scandal, ori ce o cauta.
Spune-i sa cante la alta masa, eu nu-s curios de indivizi ca el.In legatura cu sistemele sociale asa a fost mereu,au fost perioade cand este bine,ating un varf,apoi se duc in jos si tot asa.
Dar ca idee sistemul american e cel mai bune,bine asta este parerea mea,dar ca si tine si altii care nu cunosc decat sistemul din tara unde traiesc,vad lucrurile in felul lor.
Eu traind aici,initial nu m-a interesat ce sistem au astia,cum functioneaza etc.Dar apoi tot asa ajung cu unu altul in discutii,am zis stai sa ma informez ca te faci de ras,daca spui o balarie ceva.
Asa ca ma informai cum functioneaza sistemul american si apoi am inteles de ce multa lume vrea sa traieasca pe aici.
Sint multe de povestit,doar cine este curios si vrea sa stie adevarul cauta surse,sau direct pe websitele guvernului si afla cum functioneaza o tara,un sistem.

Eu niciodata nu ma laui dupa ce spune X sau Y,asta pentru ca ala poate sa fie neconcludent, ala spune chestii din pct lui de vedere, spune cum traieste el, cum o duce el, poate ca el nici nu stie cum functioneaza un sistem, dar daca lui ii merge bine sau rau pentru el asa este.nu stie ansamblu.

America a fost si va ramane etalon asa cum zici tu,adica expresia asta, te asigur de asta, iar daca va cadea America, atunci va cadea toata lumea, tot globu se va duce de rapa.
China, spui tu ca are nu stiu ce sistem bla bla.China o sa o ia in barba rau de tot laughing aia is dusi cu capu, stai nitel sa vezi cum o sa fie dupa ce China o sasi epuizeze tate resursele, atunci sa te atii.
Pai tu crezi ca americanii is prosti? Ei cumpara de la altii, dar isi tin resursele, deci atata timp cat au bani sa cumpere din alta parte asta o sa faca.
Cand altii n-o sa mai aibe resurse ei o sa fie ok.China nusi da seama ce face laughing baga la greu,asa si la un mom dat or sa ajunga la fundu sacului,ce or sa faca? Or sa fie vai de mama lor.

Putere militara nu-i,si nici economica,pai tu nu te uiti,ei fac produse f ieftine,aia muncesc pe cativa dolari pe luna,deci nu merg deloc in directia buna.
America are petrol la greu,il baga in pamant in pungi de petrol,iar pentru consum cumpara de la altii.
America gandeste fata de restul statelor cu sute de ani inainte,baga bani in chestii de viitor si etc.
Cauta si citeste cum functioneaza sistemul american si dupa vina sa vorbim.
Tu vorbesti de sistemul ala comunist,socalist ce mai era,sau rusoaica aia ceti povesteste tie cum traia ea.
Asa si acu de ce nu mai traieste asa de bine? Sistemul ala a fost "bun"o vreme, asta pentru ca ei doara foloseau resursele ce le aveau la dispozitie, iar cand sacul a ajuns la fund sau dus de rapa, aia s-a intamplat cu sistemul ala comunist, socialist.
Aia de fapt erau dictatori, daca veneai cu idei erai dat la o parte si asa mai departe.De aia sistemul ala n-a creat mai nimic,doara era un sistem ce consuma numa.
Rusii asta fac si in prezent,ei de fapt nu produc nimic,doara mulg vaca,si cand so termina sa vezi ce or sa faca.
Deci rusii doara scot gaze si petrol,astea is resurse,de produs altceva mai nimic,nici mancare probabil nu prea produc,au bani din gaze si petrol si cumpara.
Dar toate astea or sa se termine la un mom dat,sau daca cineva descopera o alta sursa de energie,tarile astea care se bazeaza doara pe petrol si gaze a doua zi is in groapa laughing

Sistemul asta capitalist ce spui tu,american,pai tu vorbesti acu pentru ca sistemul asta a facut calculatoare,internet,telefoane si etc ce tu le folosesti laughing
Hai sa vedem mai departe,eu nu ma iau cum am spus dupa vorbele altora,eu ma uit si spun ce vad.
Einstein de ce a venit,a trait si murit in America? Probabil o ducea f bine in Germania si cea zis,hai sa vada cum e la rau laughing
Tesla ce cauta aici? Tot cea facut Tesla a facut aici ok? De ce in tara lui n-a facut nimic? Asa ziceam si eu laughing
Deci sistemul asta amemrican ce zic unia nu-i bun,se pare ca asta este creativ, eu asta vad.
Cand esti lasat sa te exprimi, cand esti si ajutat sa te exprimi atunci apar si creatii.
Ok daca vrei sa stii ceva de pe aici si stiu, pot sa iti zic si sa iti si arat chiar, deci eu nu vorbesc de la radio sant.
Eu locuiesc in Texas, iar daca cauti pe wikipedia o sa vezi ca statul Texas are cea mai veche constitutie din lume care functioneaza si astazi si cu f putine modificari.
Daca citesti din constitutie de pe aici ti se urca parul pe picioare laughing ma refer sa vezi cum au gandit aia acum 3 sute de ani si te intrebi adica cum aia au fost capabil sa dea o lege valaibila si astazi,iar aia din Ro sau alte tari vai nu merge laughing

Orice tara din lumea asta ar putea adopta sistemul american,doara ca nu-s curiosi,reastul lumii au avut toate etapele civilizatiei umane de la om liber la sclavagism,feudalism si pana astazi,iar ei acolo,Japonia, Europa aia au alta metalitate, ei se cred un fel de stapani, se cred feudali pe mosia lor cand ajung ceva sefi prin guverne, de aia nu-s curiosi sa schimbe nimic, de aia pentru ca au gandirea aia de feudalist laughing

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Eu i-am pus niste fapte pe care le stiu cam toti, asta este. Si daca analizezi sistemul de dreapta pura, si stiind ca in SUA e dreapta pura la putere, e si logic sa fie asa! Prin doctrina nu se intereseaza nimeni de omul de rand.

Iar ca scade traiu, asta e f clar, se stie asta si am zis si de ce e asa, scade urat de tot, si fara o schimbare de sistem, va fi dezastru, in acest sistem nu ne mai putem reveni la nivel global.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Aproape 40% dintre adulții cu vârste cuprinse între 18 și 64 de ani spun ca au experimentat cel puțin un tip de greutăți materiale anul trecut, potrivit unui studiu realizat de Institutul Urban.

Rezultatele au surprins chiar şi cercetătorii care se aşteptau să găsească dificultăţi mai mari în rândul americanilor săraci şi nicidecum ca atât de multe familii încadrate în clasă mijlocie să aibă dificultăţi la plata nevoilor de bază.

Acest lucru demonstrează ca în Statele Unite nici măcar deţinerea unui loc de muncă pe un salariu mediu pe economie nu oferă imunitate la greutăţi, spun analiştii citaţi de CBS.

Una din trei familii cu cel puțin un adult angajat a declarat că a avut probleme asigurarea alimentelor sau plata utilităților.

O altă anomalie este faptul că gospodăriile din clasa de mijloc tind să se lupte mai degrabă cu plata serviciilor medicale şi nu cu utilitățile, de exemplu. Costurile de îngrijire a sănătății au depășit cu mult salariile și inflația.

Iar acesta ar putea fi un efect al inegalităţilor din rândul veniturilor. De exemplu, primii 1% cei mai bogaţi americani primesc 22% din totalul veniturilor obţinute în ţară. Asta înseamnă că o familie trebuie să câştige un salariu de peste 420.000 de dolari pe an pentru a fi considerată în acea clasă de 1%.

Specialiştii atrag atenţia că tendinţa va continua, ca urmare a salariilor în stagnare pentru majoritatea angajaţilor americani, dar şi a taxei de reducere a impozitelor semnată de preşedintele american Donald Trump, care oferă mari avantaje bogaţilor şi corporaţiilor.

Economiştii spun că această inegalitate a veniturilor poate afecta economia pe termen lung şi va avea efecte negative atât asupra săracilor cât şi a celor din clasa de mijloc.

| Mosotti explică (pentru relian):

Nu poti intreba guvernu ca sa-ti zica ca ii doare in dos de tine, de mine si de oamenii de rand, si ca ii doare doar de bogati, firme, companii, corporatii, banci, ca asta e sistemul american, de fapt asta e sistemu de dreapta.
Faptele o arata si ti le-am spus.

Dar insusi sistemul iti zice cum e, ca insasi doctrina lui asta e, chiar daca nu aflam cum e, era clar cum era.

In SUA politicienii reprezinta interesele bogatilor, nu ale omului de rand, ca altfel n-ar mai fi sistem de dreapta pura.
Zic dreapta pura, ca la nemti e dreapta + stanga ca sistem, si e altceva. Dreapta pura e fara pic de socialism.

Calculatoare si altele poti face in orice sistem vrei, daca ai oameni seriosi si destepti, nu doar in capitalism, uite chinezii cate fac, si ei sunt majoritar socialisti.
Si noi ce facem? Ca doar suntem capitalisti, romanii nu fac nici un mouse macar.

Oamenii vor in SUA ca SUA i-a cam acceptat ca imigranti, plus ca poate nu cunosteau sistemul UE unde e si socialism la mijloc, deci unde traiai la fel de bine ca in america dar in plus beneficiai si de altele.
Si UE nu prea ii primea! Aici e aici. Mai ales inainte sa intram in UE.

Sistemu sua e etalonul raului pentru omul de rand insusi prin faptul dreptei pure care a fost mereu acolo, ca si social democratii tot republicani sunt de fapt, adica tot dreapta pura, chiar daca se dau si socialisti.
Si au dus-o mai bine pentru ca au tras pe altii, jumate de acolo venea treaba, bine, ca si nemtii la fel, dar asta e alta treaba.

Un sistem etalon e unu socialist combinat f atent cu un capitalism bun, nu rau.
Capitalismu bun e ala unde nu munceste cineva pentru altcineva, ci muncim toti pentru noi insine, si dam la stat doar taxe si impozite! Nu sa ia patronu 90 % din profit, si sa imparta doar restul la salariati.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Pai e f clar ca asa e! Tendinta va continua urat in jos fara revenire, nici economistii si nici nimeni nu va putea face nimic daca nu schimba sistemul, asta este, asta nu mai zic ei, ca sistemul nu mai merge.

Si normal ca multi oameni de mijloc au probleme, nu doar saracii, ca niv de trai a tot scazut si tot va scade pana nu faci o schimbare de sistem. Si asta e la nivel global, nu doar in SUA.
Pai am oameni acolo care zic ca din 2002-2003 in colo puterea de cumparare tot scade fara oprire.
In SUA a fost cel mai bine pe vremea lui Reagan, si pe vremea lui Clinton, dupa clinton a inceput dezastru lent dar sigur.

Am si zis, de aia crizele-s ciclice, ca sistemul capitalist asta care e, moare in 30-50 ani, nu se poate mentine la infinit.

Ca multi zic ce se intampla si cum e, dar putini zic si cauza, eu am zis cauza.

| Andrei200202 a răspuns:

Până la urmă fiecare țară a avut interesele ei proprii. Noi să ne dăm de părerea învingătorilor pentru interesele noastre (realizarea statului național unitar român), ei la fel luptau pentru interese proprii (expansiune teritorială). Bine că naziștii ce i drept erau nebuni și se credeau de rasă superioară care trebuie să fie la putere. Nici cu rușii nu mi-e rușine, doar ei ne au lăsat fără vagoanele alea de aur pe care azi se prefac ca nu știu nimic de ele.

| Mosotti explică (pentru Andrei200202):

Pai si dupa ce le-am facut, tu mai vrei aurul ala?! De ce ne-am dus peste ei cu nemtii?

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Ne era frică că ne fură germanii aurul și noi l-am dat prietenilor noștri ruși să aibă grijă de el, și ce pot să zic. încă au

| Mosotti explică (pentru Andrei200202):

Am dat prietenilor, daca erau prieteni, nu ne duceam peste ei aiurea, nu ne dadeam cu NATO in detrimentul nostru. Ne-am purtat noi ok cu rusii de la a la z, si nu ne dadea ala inapoi? Ne dadea, dar am fost cu doua fete, si asta nu o zic eu, multi romani zic, ba cu nemtii, ba cu ei. Mie mi s-a zis pe la 14 ani cand habar nu aveam ceva despre razboiul ala, stiam doar ca a existat si atat, deci n-am scos-o eu.
Si chiar auzeam tot de la lume "bine ne-au facut si aia si aia, meritam".

Pai si acum?! De ce avem auru la englezi? De ce sa nu fie la noi aici. In caz de ceva nici nu-l mai da. Iti da niste foi pe care scrie ca ai atata aur la ei, dar daca-i controlezi sa vezi daca auru ala mai e acolo, s-ar putea sa existe niste surprize.
Si daca nu, in caz de criza, si daca au interes, aurul ala dispare si gata.
Mi se pare ca nemtii aflasera ca nu stiu cat din aurul lor din SUA nu mai era!
Chiar, ce cauta auru germaniei la SUA?! Alta idiotenie. Sau jumate, am uitat cat aveau la aia. Nu e plata la ceva, ea la pastrare acolo.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Ce întrebare am găsit aici... Antonescu era patriot, orice ai zice. Altceva nu mai comentez ca iar ne certam

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Din moment ce Antonescu s-a dat cu criminalul de Hitler, nu e patriot, daca era patriot trebuia sa dea de pamant cu legionarii de cand au aparut!

Si daca era patriot nu trebuia sa fie rasist.
Cam asta e.

Si de "bun" prieten ce era cu Hitler, Hitler a luat ardealu si apoi l-a dat la unguri in 1940, deci Antonescu s-a dat inainte si cu Hitler si cu ungurii (ca toti erau in acelasi clica), al dracu patriot.

Deci nu a fost patriot. Nu sti istorie deloc se pare.

Nu ne certam, ci inveti istorie, astea is fapte nu vorbe, verifica-le.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

1. Nu Antonescu a cedat Cadrilaterul și Transilvania, ci Carol ll împreună cu măgarul de Gigurtu.
2. Cine e mai criminal? Hitler care a omorât 12 milioane de oameni sau Stalin care a omorât 30 de milioane de oameni (mulți dintre ei tot pe criterii rasiale). Știi de masacrul de la Fântâna Alba?
3. Antonescu s-a dat cu Hitler pentru a recupera Basarabia și Bucovina de Nord. Și încă ceva. El a trimis armatele spre Moscova pentru ca voia să-l imbuneze pe Hitler ca să primească Transilvania de Nord înapoi. El s-a aliat cu Hitler pentru ca se aștepta ca el sa câștige războiul. Doar nu se alia cu sovieticii care pareau a fi înfrânți, nu? Acum lumea în condamna ca a trimis armatele peste Nistru dar trebuie sa ne gândim ca nimeni nu credea ca rusii o sa învingă.
4. Dacă tot nu ai înțeles, uita te la procesul lui Antonescu ca să vezi ce zicea. Uite te și la execuția lui unde și a salutat frontul.
5. Adică tu zici ca el nu era patriot pentru ca omora evrei? rolling on the floor Jidanii nu erau romani, deci na.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

1 - Cadrilateru si Transilvania le-a luat Hitler si le-a dat la bulgari si respectiv unguri, Hitler cu care era antonescu aliat.

2 - La Stalin, ce procent din populatia rusa a suferit de le urma lui Stalina, si ce s-a intamplat cu aia care n-au suferit?!
Au avut scoala gratis, spitalie gratis, concedii de maternitate, gradinite, etc. Au suferit cam intre 3 si 5 procente, la restul le era bine.
Iar cei din Germania au avut pixu.
Nu am auzit de fantana alba.

3 - Te-ai aliat cu diavolul in ideea ca ceilalti n-au avut nici o sansa, ceea ce e "onorabil", nu?
Tu ai primit avertisment ca deca te aliezi cu diavolul pierzi alea, deci tot noi am fost de vina, ca stalin a vrut sa scape de Hitler si a vrut sa colaboreze cu noi, Anglia si franta, si nimeni n-a vrut sa stea de vb cu rusii, asa ce ne-am meritat-o!
Ce sa iei inapoi? Ceva ce ai pierdut tot din vina ta?
In 29 martie 1939 am primit acest avertisment, discutia intre ministrul Litvinov si Nicolae Dinu diplomat la noi.
La doua saptamani de cand am dat mana cu Hitler.

4 - Ce conteaza ce zicea Antonescu? Cont ce a facut.

5 - Si daca nu erau romani evreii, ce? Traiau aici, se integrasera aici. Erau cetateni romani. Era nazist si rasist. Asta nu are treaba cu patriotismul ci cu rasismul si nazismul.
Daca era patriot, facea ca bulgarii, adica ramaneai neutru, bulgarii n-au trimis nici un soldat pe nici un front.
Nu mai pierdeai nici Basarabia si Bucovina.

Nu o suporta pe Lupeasca, nu putea sa stea la masa cu ea, adica cu amanta regelui, pe motiv ca aia era evreica.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Vino sa ne certam pe disocrd, ma cheamă Trompa

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Esti Trump#5322? Am dat friend request. Eu sunt Mosotti#1849

| Dragosdoar a răspuns:

Pui botu la propaganda scarboasa si absolut dispretuitoare la adresa victimelor torturate si ucise de bolsevismul expansionist. Cine ma ne-a sfatuit sa nu ne dam cu fascistii? Aia care au batut palma sa si împarta polonia jumi juma tocmai cu cei care Ii demonizeaza ei astazi?
Stii ce. si eu ma bagam cu Hitler,daca era pe vremea aia. Nemtii cel putin erau de incredere, aveau armata organizata, disciplinata, modernizata.
Nu ti a spus bunica ta ce buni si educati au fost sovietici cand au trecut pe aici; cand violau femeile, le batjocoreau, se îmbatau si omorau copii? Din moment ce traiesc in sec 21 o sa spun ca sunt fan NATO-SUA si doresc sa raman cu ei atata timp cat Rusia reprezinta o amenintare la adresa noastra.

| Dragosdoar a răspuns:

Inca ceva, nu spun ca tarfele de nazistii au fost mai cuminti sau un exemplu mai bun decat ei. Nu sunt fan Hitler asta e clar, dar trebuie sa intelegem ca bolsevismul a fost un regim totalitar aproape la fel de groaznic si plus de asta inca mai rezista pana astazi, cea cel il face si mai gretos

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Mi-a zis bunica ca erau rusii parca salbatici.
De unde sti tu ca bolsevismul a fost un regim totalitar groaznic?! Ca oamenii in varsta de pe vremea lui stalin nu zic acelasi lucru, si nu ziceau! Tu te-ai luat dupa propaganda capitalista.
Mama prietenului meu e rusoaica, zicea ca era ok, am vb si cu sora ei, Stalin le-a facut blocuri, gradinite, concedii de odihna si altele, ca pana atunci tarul nu avea nici o treaba cu oamenii. Din 29 pana in 39 au evoluat de la sapa la multe. Corect este ca a mai exagerat Stalin, asta a recunoscut, adica a mai omorat si pe cine nu trebuia. Dar pe aia i-a matrasit ca vroiau sa aduca capitalismul acolo, generalii si altii din aia.
Guvernu polonez fugit a zis ca populatia sa nu-i trateze pe rusi ca ocupanti.
In martie 1939 Stalin a vrut sa faca o intalnire mi se pare chiar la noi, cu englezul, francezul si altii sa zice "ce facem ma cu hitler ala?".
Nazistii asa de oameni erau, ca ne-au dat la unguri in 40, de au omorat aia n oameni, a fost jale ce a fost la ip si trasnea, deci fi serios, cu astia ne-am dat, a dat teritoriu ala fara sa ne intrebe! Nu ma interesa ca erau ei ordonati, erau pentru ei, nu pentru noi. Ca apoi sa dea ordin sa se bombardeze pe nemti, adica pe propria populatie, ce regim ordonat domne!
Ne-a facut rusia noua ceva? Ca sa ne dam cu nemtii sa ne ducem peste ei apoi? Nu ne-a facut nimic. Daca nu ne dadeam cu nemtii si sa se stie ca ne ducem peste ei, nu ne lua nici o bucovina.

De ce esti cu NATO!? ca ne foloseste SUA sa le reprezentam interesele moca? Sa le luam lor avioanele antice sa le facem vanzare?! Ce amenintare e rusia? Nu e nici o amenintare. Ce am cautat in Afganistan pentru interes american!? Ne folosesc ca ultimii oameni. Sua asta face, nu da doi bani pe noi.
Rusia nu e nici o amenintare, ne era bine cu ei. Dar asa, daca SUA da drumu la un razboi cu rusii de la noi, ne-o luam noi de la rusi! Aici e aici. Bine, daca SUA nu incepe, nici rusii nu incep, dar nu m-ar mira ca SUA sa simuleze o eroare ca rusii au inceput si gata.
Daca te uiti in istorie, ai sa vezi ca anglosaxonii au facut imperii pe sange, si rusii prin asimilare de bun acord.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu erau americanii(anglosaxonii) aia rai,tu nu mai putea sa scrii chestiile astea aici si punct. Nu mai aveai google si nici internet, ca astia le au inventat. Si da, consider Rusia o amenintare prin agentii de presa gen RTV si Sputnik care promoveaza minicuni la adresa vestului.
Si inca ceva, uniunea sovietica deja planuia sa atace Europa inaintea nazistilor. A fost un plan bine pus la punct, dar nemtii s au grabit si le au stricat planurile.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

De unde sti tu ca nu sunt minciuni ce zice vestu de est?! Tu te iei dupa oricine, eu zic de adevarul scos din analiza istorica, fapte, ce au spus oamenii de atunci. Pe ce baza consideri?!
Evident ca nu credeam nici pe aia si nici pe aia fara sa scot adevarul, deci nu ce zic politicienii si presa, ca alea-s de multe ori conduse de grupuri de interese, de ambele parti zic.
Daca te uiti la patronii presei din Germania, majoritatea-s SUA-isti. UE ne mananca pe noi, SUA pe UE.

Lasa cu google ca muncim pentru asta, nu ne-a dat moca nimic, si am fi fost si noi capabili, si rusii sa facem, uite china ce oameni destepti au, dar ne-am delasat noi sa ni se dea moca multe. Si noi avem oameni destepti.
Ca si sua si-a luat elitele tot din alte tari in marea majoritate, deci hai sa fim seriosi. Mai ales ca la ei nu inveti oricum daca nu ai bani, asa cum inveti in Germania deci gratis daca ai cap, deci descurajeaza ca oamenii lor sa invete daca au cap, asta o alta idiotenie.

Acuma daca doamne fereste e ceva, rusii si chinezii se inchid si noi crapam cu SUA si UE cu tot, cei doi au de mancare si tot ce le trebuie pentru ai lor, chiar daca nu chiar ca inainte. La rusi a crescut dolaru de la 72 la 81 ruble parca, dar produsele din magazine au ramas pe loc la preturi, ca nu depind de dolar, bine, la alea care nu vin din afara.
Ca nu-s prosti ca noi sa ia pana si chifle din Germania, ca si cum noi nu putem face chifle, mere, pere, ulei, zahar, faina, suntem de ras, adica sa dam valuta pe ce nu trebuie. Luam oua din polonia la pret infim, si ai nostri mor ca producatori. Si uite asa depindem de toti prostii.
Da, e mai usor sa cumperi, dar cu ce? Si e bine sa depinzi de altul?! Nu e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

La ultimul tau comment : Europa centrala a fost impartita de catre nemti si rusi in pactul Molotov–Ribbentro. Agresiunea a fost initiat de catre Hitler., Stalin vroia a intra in alianta puteriilor centrale/axei., Hitler amanand un decis final.
Din punctul de vedere a lui Stalin : Nu se credea ca Hitler va porni un nou front., tinand cont ca deja era implicat intr-un razboi pe multe fronturi.
O faza tare : La o vizita de negociere in Berlin dintre reprezentantul Germaniei Naziste si URSS., din cauza unui raid aerian delegatii sunt rugati sa continuie sedinta in buncar., Neamtul continua aratand cat de perfect decurge planui lui Herr Hitler despre eliminarea Angliei, Delegatu Rus intrerupe : "Bun, dar atunci de bombele cui ne ferim acum?"

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu se credea ca deschide un nou front pe dracu, in 36 rusii erau deja in bubuiala cu nemtii in Spania cumva, se stia ca vor veni si peste ei nemtii. Stalin a facut pactul ca sa mai traga de timp, sa mai aiba timp sa se fortifice. Plus ca in cartea lui Hitler scria ca vrea spatiu vital, logic ca era catre est vizata treaba, dar hai sa zicem ca atunci nu era asa sigura treaba.
Englezii si Francezii da, nu s-au asteptat ca vine si peste ti, ei vroiau sa se duca peste rusi, de aia si i-au lasat sa se inarmeze. Sua vroia ca nemtii sa se duca peste Anglia initial ca sa elimine un eventual concurent economic, apoi astialalti vroiau sa se duca peste rusi. Ca doar sua si occidentul l-au finantat, ca nu avea el bani in 35 sa se inarmeze in halul ala cand ei erau ruine inainte.
Ptr sua era bine oricum, se dadea cu cine castiga, ca ei aveau de castigat, vindeau arme, imprumutau bani cu dobanda, se mai deschidea o piata de desfacere ca totu era praf.

Nazism = sclavie, cum am putut sa ne dam cu asa ceva? Antonescu ala era tampit, si regele si mai tampit desi avea 18 ani deja, nu a intervenit cand romanii omorau la evrei in rusia.

| Dragosdoar a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste Icebreaker de Victor Suvorov. Are destule dovezi acoli care arata adevaratele intentii ale lui Stalin inainte de ww2. As zice chiar ca Stalin a cobtribuit la inceperea lui mai mult decat Hitler

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

WW2-u a fost finantat de marii smecheri, asa cum si primul, au fost mari interese expansioniste si economice. Asta se cam stie. Eu ma refer si la ce a facut Stalin pentru ai lui, de lumea zicea ca era cat de cat okey.
In ceea ca priveste Victor, am zis ca nu cred nici pe aia, nici pe aia, eu ma iau dupa fapte, stai tu linistit ca nici in rusi n-am incredere ce macane, sau ce arata, oricare poate minti, asta e clar.
Este corect ca dorea sa vina in europa cu comunismul dupa ce s-ar fi matrasit astia intre ei, asta stiam, dar nu era rau.

Dar si comunismu la rusi cine draci l-a adus?! Nemtii l-au vrut (l-au finantat pe Lenin pentru asta), SUA l-au vrut, sa se bata regalistii cu, comunistii, pe deoparte nemtii, sa scape de rusi deci sa iasa din razboi cumva, adica sa se concentreze fortele intern, SUA vroia ca dupa batalie sa ia ei controlul acolo. Dar uite ca nu le-a iesit.
Hitler a inceput razboiul, el a intrat in Polonia primul. Rusii au impins frontul catre vest cat s-a putut.
Eu nu am zis ca Stalin era sfant, in nici un caz.

La noi ce era? Tu sti ce era? Anii 30, cunosti ce "facea" monarhia cu parlament liberal pentru oameni?! Nimic, apropo de astia cu care tii.
1 - Au omorat oameni in 1907 si 1933 doar ca vroiau un trai mai bun.
2 - Munceau oamenii 14 ore pe zi greu pentru un salariu de mizerie.
3 - 80 % din Bucuresti era din case de tara fara utilitati afara de curent. In rusia dupa 1929 nu era asa!
Bine, dupa Stalin s-a cam ales prafu, asta e corect.
Lasa acum recent, acum da, era mafie in rusia in anii 90 mai rau ca la noi, dar tot ca a venit "democratia".

Excludem pe ceausescu si regimu lui care nu este un etalon al socialismului sub nici o forma, aia era o aberatie. Vorbesc de doctrina socialista adevarata, daca ar fi aplicata corect.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Ca sa nu mai zic si altceva:

Cauta harta europei in 1919 imediat dupa razboi sa vezi granitele cum erau, ca rusii aveau granita pana la jumatea poloniei unde intrasera in 39, si au luat ce era al lor! Si in 1920 si in 1938 Polonia ocupase Kievul. In 1938 si lituania, de ce?! Ce cautau acolo? Dupa molotov rusii au intrat in lituania si i-au eliberat pe aia, ca juma de tara era sub polonezi. Acu polonia vrea belarusu, ca ce chestiune?
Nici macar Churchill nu a zis vreodata ca rusii au invadat polonia, nici la procesul de la Nurenberg nu s-a zis despre asta. Plus ca la polonezi le-a convenit, ca in partea rusa o gramada de evrei au scapat de nemti.

Deci unde au fost agresivi rusii?! Faptul ca au luat ce e al lor, era normal.
Deci vezi si tu faptele (ti-am mai zis), si trage concluzii, nu
mai considera, nu mai te lua dupa dovezile aiurea si alte chestii.
Merita sa ne dam cu criminalii de nemti? Antonescu era normal sa faca asta? Ca se stia cine sunt nemtii clar.
Intalnirea aia din martie 39 Stalin la Bucuresti a vrut sa o faca cu noi si ceilalti ca sa scapam de Hitler, nu s-a vrut.

Cu molotov a castigat timp rusia, ca rusii erau in razboi si cu japonezii care erau aliatii nemtilor, si mai aveau si turcii vreo 20 de divizii, daca mai veneau si nemtii cu 90, japonezii parca cu 85, ii spargea! Ce dracu.
Si repet, aliatii astia ai tai, de ce ne-a dat la unguri in sept 40?! Nemtii, le-am dat petrol, le-am dat de toate, ne-am dus peste rusi.

Si de ce rusii sunt o amenintare?! Explica.
De ce a contribuit mai mult stalin la inceperea WW2?! L-a inceput el? Concret, sa spui ce si cum daca poti, evident.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

"Daca nu ne dadeam cu nemtii si sa se stie ca ne ducem peste ei, nu ne lua nici o bucovina."
Asta ai scris tu, Ma bolovane laughing afla ca rusii au luat ce au vrut inainte dea ne euce peste ei laughing dar tu esti nu neinformat, esti indoctrinat se pare, esti o oaie ce nu mai poate fi salvata.
Rusii au facut asimilare pe bun acord laughing ce tare esti.Rusii tot ce au au luat cu japca,asta sa stii,in toata istoria lor,nu au facut nimanui bine,pe unde a trecut prafu sa ales laughing
Da asimilare de bun acord cu pistolu la cap,daca vine rusu iti pune pusca la cap o sa semenezin ca esti de acord,asta da.
E bine ca acum sau dus dreacu de tot,sa se scufunde si mai mult,din partea mea sa intre intr-o groapa si sa nu mai iese niciodata de acolo, sa ramana pamantul curat si gol laughing
Ce razboi vorbesti amice, rusi nu-s capabili sa bata o tara din aia mica, iau batut cecenii de iau zapacit, tu vii sa spui de razboi laughing rusi is mai slabi ca basarabenii ca armata laughing li se strica carutele pe drum, fugi si te impusca

| Mosotti explică (pentru relian):

Pai normal ca a luat rusu alea inainte sa ne ducem peste ei, ca stiau f clar ca asta vom face din moment ce ne-am dat cu Hitler care din anii 20 ne era clar ca in Mein Kampf vb de spatiu vital, si de unde-l putea lua? Din Rusia, plus ca ura comunistii de moarte. A facut pact cu Hitler sa mai castige ceva timp tocmai ca stiau ca vor veni peste ei nemtii.
Plus ca in 36 rusii se bateau cu nazistii in Spania, si mai erau si japonezii care si aia erau aliatii lui Hitler.

Si tu ca Antonescu cum te dai cu nazsitii criminali?! Sa omori evrei si la noi si la rusi si pe unde mai era.

Rusii acu sunt f tari, altfel ii f americanii de mult ca abia asteapta de mult sa le ia tot si resurse si altele. Au arme nucleare de te sparge.
Se stie ca SUA si anglosaxonii au facut imperii pe cuceriri, nu rusii.
Tu nu vezi si acum SUA ce face? A lasat in Afganistan armamemt de 85 de miliarde ca sa se bubuie ala intre ei, ca au interesu sa fie foc in zona, ce dracu. Nu puteau sa-ti iei elicopterele alea de ultima ora de zeci de milioane?! Ca aveai tari peste drum unde aveai baze, le duceai acolo, sau le vindeai la juma de pret cumva, vedeai e faceai cu ele, calculatoare, hummers, blindate, etc.
Nici macar n-ai distrus munitia inainte sa pleci.

Astia pe fata fac dezastru pe unde se duc, eu de ani de zile pe americani ii vad ca fac din astea, si mai toti stiu asta.
In Irak s-au dus sa fure petrolu, pe unde apar regimuri care nu le convin, le da jos, pe rusi nu prea i-am vazut sa faca asa de zeci de ani incoace.
Ca sa nu mai zic ca ce au cautat ei in Afganistan sa manance 2000 de miliarde de pe spatele omului lor de rand.
S-au dus sa puna arme in coasta rusilor si chinezilor, dar nu le-a iesit.

N-au facut nimic bun acolo, sa vad si eu ca le-au facut la aia o scoala, un spital ceva, absolut nimic.

In Vietnam ce au cautat?
Cu, Cuba ce au avut? Lasa armele alea pe care vroiau rusii sa le puna acolo, ca alea s-au luat de mult, dar asta era ca raspuns ca SUA a pus arme in Turcia nucleare.
Si multe din astea.

In Venezuela ce se baga? Ce treaba au ei cu Maduro ala? Sa-i lase dracu in tara lor sa faca ce vor si sa puna ce regim vor, dar au petrol, acolo e buna, vrea sa puna regim de al lor sa le faca jocurile.

Te-ai dus la nemti si le-ai zis sa nu mai continue conducta aia pentru gaze de la rusi, ce te bagi tu? Lasa-i sa ia gaze de unde vor pe banii lor, pana la urma i-a lasat dar le cere cota din ce iau.

Tu asta vezi?
Chiar daca si rusii or fi facut ceva pe undeva, dar nu in halu asta.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

laughing te contrazici singur, dar probabil tu nici nu pricepi ce scrii de unu singur.
Pai daca americanii lasa averi in urma cum cucereste, adica ia bogatiile cui? Esti praf amice, iar din ce spui tu se pare americanii lasa peste tot miliarde la greu laughing deci ce ia de la aia?

Am mai spus pune mana pe o carte ceva, dar una mai serioasa, lasa ce spune cunostinta ta rusoaica aia de 120 de kg laughing
Ma nene hai sa iti desenez sper sa poti pricepe si tu.
Rusii ce au facut? Au furat,au luat cu japca de la altii si au dus in tara la ei,
Asa deci populatia rusa normal ca s-a trezit peste noapte cu de toate,atunci ce vrei sa zica,ca ea murea de foame?
Dar trebuie sa te duci pe fir,de unde aveau aia de toate? Asa ajungi sa vezi ca jefuiau pe altii sa ii sature pe ai lor laughing deci niste barbari,niste deastia talhari la drumu mare.

Ce mai spui,ce cautau americanii in Vietnam? Pai rusii ce cautau? Americanii sau dus in vietnam ca le-au cerut aia ajutorul,cei care erau la putere pe atunci erau capitalisti,rusii au inflitrat rahatu lor de comunism peste tot pe acolo si uite asa sa ajuns ca o parte din polpulatie care vroiau sa fie ca inainte au cerut ajutorul cuiva,in cazul asta americanilor
Ceilanti cand au vazut ca inamicii is ajutati au certut si ei ajutor la rusi,asta asa pentru cultura ta generala.
Cuba? Americanii nu sau dus niciodata in Cuba nici nu aveau pentru ce,iar esti total pe linga subiect,din contra cubanezii veneau buluc in america,fugeau din Cuba

Venezuele aamericanii nu sau dus in venezuela,iar esti pe linga,nu stiu de unde le mai scoti,probabil totg prietena ta rusoaica iti da informatiile astea.
Conducta,nemti sa nu mai ia gaze de la rusi,asa si? Pai ba bula tu daca vii la mine si spui ca vrei sa fim prieteni,vrei sa te aparam in caz de ceva ok? Ca nu s-a dus americanii in Germania sai bage in nato sau mai stiu eu ce alta tara,tarile astea au venit cu propunerea ca vor,deci tu vii la mine,acolo in NATO is reguli normal trebuie sa si cotiozezi cu ceva,ca doara oamenii aia nu le cade din cer ceva,deci nu lucreaza nimeni moca ok?
Dar Germania, Franta si tari ca ele pai ce trebuie sa platim noi ceva laughing ei platesc milioane zeci sute unora care trec granita ilegal, vor sa faca afaceri cu aia de care se sperie ca ar putea sai atace, adica cu rusii, pai tu ce faci te dai cu dusmanu si mai vii sa te apar eu. pffff cum ti-am zis esti praf, de aia daca sunt multi romani ca tine ne ducem de rapa.

In sf si fata aia de la inceput aia e cea mai tare.Neau luat rusii teritorii ca stiau ca noi or sa mergem peste ei, deci hai sa iti iau de pe acum, sa nu mai stam sa luam dupa laughing ai o gandire brici, stii cum? Cred ca tu ar trebuie sa fii pus sef pe undeva laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Si ce treaba aveau americanii ca rusii au pus comunismu in Vietnam, sa zicem ca era asa, sa-i lase asa in treaba lor, sa rezolve aia care nu vroiau comunismul acolo, nu sa vina SUA acolo, deci nu aveau motiv sa se duca, noroc ca au pierdut ca prostii, s-au facut de cacao.
Si a pornit treaba ca vietnam le-ar fi aruncat in aer un vapor, cam asa a inceput treaba, desi si l-au aruncat singuri in aer ca sa aiba motiv sa se duca peste aia.

Cu, Cuba cum ce au avut? Nu ei SUA le-a pus embargouri peste embargouri? Nu le convenea ca aia nu se lasa subjugati de ei, nu le-a convenit ca, Castro a venit si a dat tara iar la cubanezi, ca inainte tara era vanduta la sua, a dat pamanturile si totul la cubanezii lui.
De ce tot au incercat sa-l omoare pe Castro? Ce treaba aveau ei cu ce regim era acolo?

Nu s-au dus in venezuela, asta e adevarat, am vrut sa zic ca vor sa-l dea jos pe Maduro cumva, s-au bagat sa bage zazanie si altele, tu crezi ca intamplator a picat curentu o saptamana acum un an acolo?!
Nu le convine lor ca ala nu face ca ei si ca nu le da petrolu pe nimic.

Si ce treaba ai tu de unde iau eu gazele?! Aia cu Nato e una si cu apararea, chestiile mele economice sunt treaba mea, sunt banii mei, iau de pe piata de unde vreau, nu are nici o treaba una cu alta.

Aia cu intrarea in NATO e tot vrajeala americana, ca nu are de cine sa te apere ca nu te ataca pe tine rusii, te-a bagat in NATO ca sa cotizezi la ei, sa cumperi armele lor ca sa le faci vanzare, si sa te duci cu soldati in razboaie care nu-s ale tale pentru interes american, asta e NATO.

SUA i-a obligat pe nemti sa intre in NATO ca sa le dea planul Marshal, ca altfel nu le dadea si ramaneau praf, deci nu sti ce si cum, SUA vroia ca nemtii sa intre in NATO si sa le faca vanzare si pentru ce am zis, dar si ca erau mai langa rusi si fiind o tara mare, SUA avea interes sa fie NATO acolo.
Dar de ex Austria care nu prezenta un interes pentru SUA fiind tara mica, a ramas in afara NATO.

Pe arabia saudita au subjugat-o, a pus dinastia aia Saud ca sa le serveasca lor, sa le dea petrolu pe doi lei, cum ce iau? De pe unde se duc iau cate ceva, ca de aia se duc.
Iar daca nu le da petrolu pe 2 lei, dinastia aia zboara de la conducere.
Din Irak luau petrol, etc.

Unde au intrat rusii si au furat? Ca eu ti-am zis n fapte unde SUA a facut ce a facut, chestii care se stiu.
Ori fi si cazuri unde rusii au facut, dar zi cateva exemple.

Intereseaza-te si tu cum anglosaxonii au facut imperii pe cuceriri, si cum au facut rusii imperiu.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Al dracu de patriot antonescu, ce a facut la Odesa in 41? Masacru ordonat de Anronescu contra evreilor. Nazistii au fost cei mai rai, faceau crime fara motiv.
Daca bolsevicii au facut ceva crime, au facut pentru ca aia erau contra socialismului pusi de vest si SUA ca sa aduca capitalismul ala si in Rusia.
Bine, au mai si abuzat, asta clar, insa nu se compara cu nazistii.