| Mirceadumb a întrebat:

Ce parere aveti de cei care lucreaza in fortele speciale de interventie? anti tero/ GNFOS/ SAS etc? e oare greu sa ajungi acolo? cam cu cat timp inainte trebuie sa incepi sa te antrenezi daca vrei sa ajungi acolo?

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Trebuie sa ai o conditie fizica si psihica respectabila pentru asa ceva, si trebuie sa faci o scoala de specialitate. E cam greu sa ajungi acolo, pentru ca nu accepta orice pampalau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu baga in seama ce zice Ineys, el vorbeste din pozitia aia ridicola de civil din Romania care nu are nici o treaba cu asa ceva si vorbeste doar ca sa se bage in treaba.Revenind la ce ai intrebat, Am o parere foarte buna despre ei, sunt cu adevarat niste super-eroi ai zilelor noastre.Cat despre timpul ca sa te pregatesti sa ajungi la astfel de unitati difera. Apai GNFOS nu are aceleasi capabilitati ca SEAL sau SAS.Deci nu e chiar asa de greu sa intrii la GNFOS, in plus au nevoie de oameni deoarece vad ca in Romania majoritatea tinerilor is niste cocalari care o ard prin cluburi.Antrenamentul,antrenamentul depinde..Nu prea conteaza sa fii intro forma fizica de invidiat, ci doar sa ai una care sa iti permita sa te dezvolti daca incepi sa faci exercitii fizice.Deci daca nu esti obez, ai o inaltime medie si iti doresti sa te dezvolti e de ajuns.Problema care este cea mai mare tine de determinare si dorinta de a ajunge undeva, lucruri pe care nu le poti dezvolta ca in cazul exercitiilor fizice.Plus ca, conteaza si inteligenta..Trebuie sa ai note foarte bune la scoala,dar mai mult de atat trebuie sa ai anumite abilitati cum ar fi creativitate, sa iei decizii repede, sa anticipezi anumite lucruri, sa te pricepi la cat mai multe domenii, sa ai o cultura generala solida despre alte natiuni etc.Si nu crede ce zice Ineys cu privire la trupele speciale, nu iti trebuie experienta militara anterioara... Poti sa nu ai nici o treaba cu armata si sa aplici, toata lumea este binevenita.Greu de ajuns acolo este pentru cei ce vor sa ajunga acolo datorita salariului, nu pasiunii pentru trupele speciale.