| KsfNksf a întrebat:

Ce părere aveți de faptul că, în perioada antebelică, România era denumită "grânarul Europei" (un leu ajungând chiar să egaleze în valoare un franc) și că scriitorul francez Jules Verne (poate ați auzit de elwinking ) a scris, în 1889, o carte în care acțiunea se petrece în România de azi (pe atunci Austro-Ungaria): "Castelul din Carpați"?

4 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Unii zic ca era umilitor ca ne numim granarul Europei dar eu sunt mândru. De ce? Avem un potențial agricultural imens. Putem hrăni toată Europa, dar în schimb...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Cine zice ca e umilitor nu intelege nimic despre economie. In Antichitate una dintre cele mai bogate regiuni de pe glob (daca nu cea mai bogata) era Egiptul care atunci se numea coșul de paine(sau de grane) a imperiului roman.
E un mare avantaj pentru o țară sa aiba o foarte mare eficienta in agricultura.

| Revoluționarul a răspuns:

Păi normal! România apare în multe opere verniene (de ex. "Keraban Încăpățânatul") pentru că Jules Verne s-a născut în Căușani, Principatul Moldovei, pe 1 decembrie 1827 (CU EXACT 91 DE ANI ÎNAINTEA MARII UNIRI!). Îl chema Ioan Fieraru, de fapt, și provenea dintr-o familie săracă de fierari. Norocul lui a fost în 1848, când a mers la Paris să studieze. Acolo și-a luat numele de Jules Verne și și-a început activitatea literară. Nu și-a uitat niciodată patria (de asta tot apare România în operele lui Jules Verne). Între 1882 și 1884, Verne a întreprins o călătorie incognito în România, luând trenul până în Germania și de-acolo o barcă pe Dunăre. Se spune că a și avut o aventură cu o româncă în acea perioadă, Luiza Müller.
De ce nu e recunoscut Jules Verne ca scriitor român? Întreabă-i pe francezi (care l-au și asasinat pe Jules Verne în 1905, ca să nu-și dezvăluie secretul. Voiau să aibă și francezii un scriitor cu care să se bată în piept.)

| Salontanul a răspuns (pentru Revoluționarul):

Ciudat! Unde ai gasit asa ceva? Biografia lui spune ca s-a nascut la 8 februarie 1828, Nantes, Franța. N-am vazut nicaieri ca ar fi roman!