| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de ideea ca fetele educate nu beau alcool?
Dar ca fetele educate nu insala bărbații?
Tot userul Beny09 mai zice ca e nepoliticos sa ii spui unui om ca miroase, dar cel care miroase are bunul simt fata de cel care simte mirosul?
Pana la urma ce inseamna a fi un om educat?

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

Dap.
Fetele educate la mânăstire.

| Drimmero a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Stati voi linistiti ca nici la manastire nu e lumea fara de pacat, am mai auzit cazuri de orgii pe acolo intre maicute si calugari ))) asa ca sa nu mai fim noi siguri de ei.

16 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Sunt o gramada fete care vin din familii bune si beau si ele la o petrecere, la friptura, deci aici n-are treaba educatia, daca stai sa le judeci doar pentru ca beau din cand in cand si nu sunt betive e cam aiurea.
Inselatul e alt aspect care nu tine cont de educatie ci de caracter, principii si multi alti factori, dar de obicei cele care insala sunt la fel de vertebrate precum euglena, la fel si barbatii, adica fiinte slabe, pramatii.
Da, e urat sa-i spui cuiva ca pute, mai ales sa fie un om cu probleme financiare, un om cu probleme sociale si altele, dupa ce ca e la pamant il mai lovesti si tu, poti sa-i spui mai subtil, nu cred ca e el cel mai mare dusman al tau incat sa-l calci in picioare cu vorbe de genul, poate are si probleme de sanatate, ca si unele probleme pot da diferite mirosuri.

Sa fii educat nu inseamna neaparat sa vorbesti formal, sa nu injuri, inseamna sa fii om cu oamenii atunci cand merita, daca ei sunt javre, poti fi fara probleme si tu o javra cu ei. Eu unul merg pe un principiu sanatos, esti om cu mine, sunt om cu tine, adica pot in acelasi timp sa iti vorbesc frumos atata timp cat te comporti frumos, dar pot sa schimb si foaia daca ti-o cauti si ma deranjezi din treaba mea.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

La treaba cu mirosul e adevărat că e un subiect mai amplu, adica depinde de împrejurări, de persoană și de cum iti folosesti tu vocabularul ca sa sune mai bine pentru persoană in cauza. ​

Respectul, da, se castiga.
Ti-as fi dat funda la çati neuroni buni ai ars cu Benny09, dar a dat-o bine acolo Andreea. Sorry

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oricine poate sa bea alcool.
Oricine poate sa aiba un moment de scapare in care sa bea o idee mai mult decat trebuie, dar care sa isi dea seama de asta si sa se opreasca.

Intrebarea este ce intelegi tu prin "educat". Daca majoritatea persoanelor isi invata copiii ca nu este ok sa faci asta, si le ofera o educatie buna cu privire la acest lucru, atunci este ok. Dar nu stim ce probleme au persoanele respective si de ce au facut asta.
Daca au facut-o dintr-o scapare, ca au fost influentate sau pur si simplu ca asta obisnuiesc, nu inseamna neaparat ca nu sunt educate, ci ca nu stau bine la acest capitol.

Despre inselat, este alta poveste. Daca o fata "educata" este intr-o relatie cu cineva si pe parcurs gaseste pe altcineva, atunci cel mai indicat lucru ar fi sa se desparta de persoana actuala, sa vorbeasca civiliat, sa ii explice ca lucrurile nu mai merg intre ei si sa o ia fiecare pe alt drum. Asta ar face o persoana "educata", nu ar insela, dar nici nu ar sta in relatie cu cineva cu care nu se simte bine.

Cel care miroase, poate nu a observat asta. Da, este o problema, cineva ar trebui sa il atentioneze, intr-o maniera pozitiva si frumoasa.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Corect Bo, nu a rămas nimic din ce nu s-a putut puncta aici.
Chiar ai meritat anul acesta votul nostru.
Felicitari si mult succes in continuare!

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc la fel! ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Dar sa știi ca e relativa faza cu înșelarea, in sens ca, câteodată, la disperare sau pur și simplu din cauza hormonilor, ajungi sa înșeli, și asta nu înseamnă neaparat ca ești needucat.
Trebuie sa iei in calcul și asta căci la aceasta m-am referit.

| Mosotti a răspuns:

Pai Beny09 zice eronat. Oricine poate bea alcool si e okey.
Orice femeie poate inseala barbatii, nu tine de educatie ci de instinct, ca daca ti se pune pata pe cineva si asa simti si nu poti controla, pe p pe ea de educatie.

E chiar indicat sa-i zic ca pute, nu sa ma f pe mine ca e el nesimtit si nu se spala.

Educat inseamna sa stii sa te comporti, sa te porti frumos, politicos, sa fi un om bun, prietenos, deschis, sociabil.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Normal!
Avem obiceiul prost sa asociem buna purtare cu idealurile societății noastre provenite din religie, și nu e okey.
Toți suntem oameni și fiecare gândește diferit, acționează diferit.
Și așa după ce i-am explicat ce și cum mi-a umplut profilul de eronat și nefolositor.
Măcar de ar fi avut pentru fiecare argumente...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai joaca omu`, mai apasa pe maus, pe butoane, mai testeaza calificativele sa vada cum apar, aia e.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fetele educate nu beau ca imbecilele, iar cand o fac, o fac alaturi de oameni de incredere. Fetele educate nu beau distilata de pufoaica. Fetele educate inseala, dar din niste motive ceva mai elevate decat "nu mai am tigari, ma duc sa o sug lui Fanel sa imi dea macar 10 bucati". Legat de partea cu mirositul, e debatable. Daca e din familie sau sunt fortat sa petrec timp linga el/ea si nu pot sa fug de acolo, ii spun. Ma p*s pe ea de politete.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar nu vezi o fata band la colt de strada, ci doar cu prietenii, într-un bar smd.
Nici daca s-ar îmbăta nu cred ca ar fi considerată needucata, poate doar ca a întrecut limita, sau e amarată saraca, e în suferință.
Nu inteleg de ce amestecăm una cu cealalalta.

Bun exemplul ala cu Fanel, chiar m-a amuzat teribil, si la fel de bun si amuzant a fost si cel cu mirosul.
Ce mai, aia e pâna la urma.

| LoveSleep a răspuns:

Ideea de "educat" e o porcărie. În plus, nu exista niciun model standard de educație despre care știm ca e perfect, deci nu putem spune cine e educat și cine nu.
In România ești educat dacă nu-i spui unui om mai în vârstă decât tine când greșește doar pentru ca ar trebui să-l respecți ca e mai bătrân.
Sau mai e chestia aia când are cineva ceva între dinți și nimeni nu-i zice nimic pentru ca nu e politicos. N-are niciun sens.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Pentru ca asa se intampla: codul bunelor maniere se schimbă de la o generație la alta.
Înainte erau alte obiceiuri incluse in cod, de a săruta mâna unei domnite, sau a ridica pălăria într-un mod anume in semn de respect, sau, sau, si acum parcă sunt uitate sau nefiresti.
Dar a bea, a asculta manele sau si alte lucruri care țin de intimitatea noastră, sau mai bine zis de gustul nostru, nu prezintă ca ar încălca vreun cod manierat anume, numai daca impiedica buna desfășurare a societății in care trăim.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu nu înșel pentru nimic in lume nu suport cuvânta in sine îl urască cu toat fința mea înșelatul nici ommeni care înșală nu-i suport îi urască dar asta nu înseamnă ca trebuie nu știu sa fac ceva rău nu exista așa ceva la mine nu este normală săi faci cuiva rău pentrucă Tea înșelată nu este normla din niciun punct de vedere

pentru mine omule care înșală nu mai există nu certă nu scandal nu nimic l-am sters defintiv!

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Deja intrăm în lucruri religioase, nu cele politicoase.
Asta trebuie să înțelegi.