| Meme10Meme a întrebat:

Ce parere aveti de manualul de istorie de clasa IV? Eu l-am vazut caci il am de la fratimiu. Deci, ce credeti de el? Eu zic ca e prost. Nu explica nimic bine.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"manualul de istorie de clasa IV? ...Eu zic ca e prost"

ai măcar un doctorat să poți afirma TU, asta?

| Meme10Meme explică (pentru sierra1):

Vrei sa-ti argumentez? Ok. Acel manual nu explica nimic, zice totul in treacat si gata. Si trece de epoca fanariota si de revolutiile din 1821 respectiv 1848. Dupa, vb de razboiul de indenpendenta. Ei bine, nu zice nimic despre furtul celor 3 judete. Dupa, trece la unirea din 1918. Ei bine, sare un secol pana la aderarea la UE? Unde este acel secol care ne-o schimbat soarta atat de mult? Unde?

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Meme):

~Vrei sa-ti argumentez?~

n-ai doctoratul? atunci merci, nu

| Meme10Meme explică (pentru sierra1):

Da,si tu ai doctoratul in a te da cu parerea? Mai, ce destepti sunteti. Block, babeto

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Vorba lui Caragiale: "[...] fiindcă nu mai merge cu sistema asta, care, când te gândești, te apucă groaza, monșer, groaza!"
Desigur, Nae din "Situațiunea" este un personaj satiric iar citatul nu se referea la învățământ, dar era păcat să nu-l menționez. Dar da, ai dreptate, manualul de clasa a IV-a e prost rău! Perioada comunistă o explică într-o singură pagină, și zice doar că s-a instalat republica în '47, de Revoluția din '89 are vreo 3 fraze și apoi pune o poză cu Ceaușescu! Groaza, monșer, groaza!

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ei bine, manualul ala nu arata deloc epoca comunista. Dar nu zice nimic de ea... Cred ca era un manual mai vechi, caci manualul de care vb eu l-am vazut in 2019. Si acum il am ca fratimiu e in a V si nu mai are nevoie de el...

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Și mai rău! Dar e trist că istoria se predă la nivel de batjocură. Vorba lui Iorga: "Un popor care nu-și cunoaște istoria este ca un copil care nu-și cunoaște părinții".

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Nici despre revolutia lui Vladimirescu n-a zis ceva. Cand te gandesti ca el a scapat de domniile fanariote si a adus o oarecare autonomie Principatelor Romane...