| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de naveta in fiecare zi de la Ploiesti la Bucuresti in timpul facultatii? Cu trenul si metroul. Nu imi place sa stau la camin si nu imi permit sa platesc chirie in Bucuresti?

5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Parere bună ca și eu fac naveta dar la munca. E frumos cu trenul.

| EntertainYou a răspuns:

De cand cu mocangeala pe tren la studenti (si elevi acum) chiar n-ar avea sens sa mai stai in camin. Iar la Ploiesti oricum ai trenuri frecvente, e cea mai cadentata ruta din tara (Bucuresti - Ploiesti).
Adica nah, e aproape. E ok. Poate in unele zile nici nu e absolut necesar sa mergi la facultate (luni-vineri). Iar acum cu aceasta pandemie cu atat mai mult, mai dureaza pana scapam.
Si eu daca eram in locul tau nu as fi stat la camin pentru un ciot de distanta fata de casa si cu naveta gratuita.

| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Asa este. Trenurile sunt foarte dese si sunt sigur ca nu intarzii, dar eram curios de parerea altora. Mama zice ca e ok, alti colegi de clasi au pareri impartite si niciunul dintre ei nu arprefera sa faca naveta. Unii spun ca e pierdere de timp, altii ca nu mai ramane timp de invat, altii ca e prea frig iarna si ninge, etc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De invatat#

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut si colegi in camin care erau din Ploiesti. Si evident ca si plecau saptamanal acasa sau chiar mai repede. Dar nu erau nici foarte grozavi cu situatia materiala, deci nu-si permiteau naveta zilnica, nu era gratuit trenul pe atunci.