| AdioTPU a întrebat:

Ce părere aveți de o femeie care atunci când e sigura pe sine obișnuiește să aibă gesturi oarecum masculine, gen să bage mâinile în buzunarele de la pantaloni atunci când vorbește cu cineva sau să meargă cu pieptul înainte plus alte microexpresii?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Am o parere pozitiva. Increderea de sine este o extensie a unei personalitati bine puse la punct, atat timp cat nu trece peste linia fina care o duce in narcisism si altele. Si nu cred ca putem atribui astfel de gesturi exclusiv barbatilor sau femeilor. Sa mergi cu pieptul inainte inseamna si o postura corecta din punct de vedere al sanatatii, de exemplu.

Mai mult de atat, femeile au nevoie de buzunare la fel ca barbatii. Faptul ca toata industria fast fashion, care domina masiv in prezent, ne-a redus la buzunare decorative este o mare prostie. Nu mai zic ca probabil cineva s-a gandit de mult la ideea asta tocmai pentru a salta vanzarile de genti. laughing

Lasand gluma la o parte, eu am pantaloni vintage cu croiala masculina, talie foarte inalta si buzunare mari. Asa ca uneori mai fac si eu acest gest, ador buzunarele. Daca imi este frig la maini le voi ascunde in buzunare. Cand gasesc o rochie cu buzunare, o pretuiesc ca pe o comoara.

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai pentru ca barbatul e simbolul puterii, sigurantei, de aia vor sa para asa, isi arata puterea, bazarea ca barbatii.
Pai cate femei nu am intalnit care vroiau sa fie barbati din n avantaje.

| Celcestietot a răspuns:

Imi par a 2 stereotipuri diferite, gen fata care se imbraca elegant si merge la birou si tomboy-ul, asa e? laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu mi se pare siguranta de sine. Daca simti nevoia sa faci astfel de gesturi pare ca vrei sa compensezi pentru ceva

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Insecurități,neîncredere în sine, devalorizare, complex de inferioritate,dar poate sa denote și încredere și atitudine, self respect & confidence, dar nu cred că i-ar sta bine sa adopte stilul asta, o femeie trebuie sa fie femeie, finuta nu traveu