| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de persoanele care nu au cont și nu activează pe nici o rețea socială?

Răspuns Câştigător
| Amethyst01 a răspuns:

Cred ca prefera sa-si tina viata privata si in acelasi timp nu-l intereseaza neaparat ce face/pe unde merge toata lumea

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foarte buna, ca sunt mult mai linistiti din toate punctele de vedere.
Aceia aleg sa triasca o viata reala, linistita si fericita decat una virtuala, ireala si mincinoasa.

| Drimmero a răspuns:

E imposibil ca in 2022 sa nu ai nici macar o retea de socializare, pana si Vasilica din Frumusita are Instagram, Tik Tok, Wapp si alte d-astea.

| Cheo0S a răspuns (pentru Drimmero):

Hecate n-are Facebook happy

| Hammurabi a răspuns:

Ce părere poți avea despre un om normal care trăiește în realitate și nu în virtual?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-e greu să cred că există, nici eu nu sunt foarte activă pe rețele sociale, dar e necesar să ai dacă faci o facultate, dacă ai o afacere, dacă ai un loc muncă - nu cred că mai există colectiv care să nu aibă măcar un grup de Whatsapp unde să se transmită rapid informațiile importante.
Așa că bănuiesc că ori mint, ori nu fac nimic cu viața lor.

| Hammurabi a răspuns (pentru supadeceapa):

Whatsapp-ul nu e o rețea de socializare.
E un serviciu de mesagerie și apelare pe telefon. Deci o aplicație de comunicații. A apărut ca o alternativă la SMS-uri.

| supadeceapa a răspuns (pentru Hammurabi):

De aia am zis ''măcar Whatsapp'', deși ce spui tu era valabil acum 10 ani, acum e mult mai mult decât o alternativă la SMS.

Singura diferență dintre Whatsapp și restul rețelelor e că nu ai un feed cu postări, ai doar lista de contacte și grupuri ca pe Messenger/InstaDirect și poți vedea maxim niște Stories.

În rest, ce lipsește ca să fie o rețea socială?

Cât timp ai un profil pe care îl poți personaliza, poți pune statusuri, poți face parte din grupuri, poți apela în orice fel, poți distribui poze/video/gif, poți face până și business prin ea, e destul de... socială laughing aplicația.

Cu număr de telefon în loc de email te poți loga și pe celelalte rețele.

| mentholinks a răspuns:

Au parte de sex mai mult si calitativ, astia de pe net sunt labagii.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt putini, chiar cunosc, unii nu au nici o treaba, isi vad de familie, de viata reala si nu le place, nici Facebook nici alte retele, nu ii intereseaza, altii sunt mai in varsta si nu ii preocupa chestiile astea, sunt oameni normali, la fel si cei ce au, dar cei ce stau prea mult in mediul online si sunt la extrema cealalta au o problema in schimb invers din ce am vazut nu prea, adica totusi sunt la curent cu noutatile.

| gemeni6226 a răspuns:

Si mie mi-ar placea sa fiu asa, inseamna ca viata lor sociala este asa de bogata si intensa ca nu mai au nevoie de nici un cont pe nici o retea.

| oglindasultanului a răspuns:

Sunt f fericite traind viata reala, ajung unde-si propun, au tot ce vor, fara lipsuri, fara probleme. Cam astea-s motivele pentru care oamenii aleg spatiul virtual.

| Nirvanaaa a răspuns:

Au o viața liniștita. Și se bucura de timpul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca-s oameni normali la cap laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt extratereștri care nu au descoperit încă tehnologia umană laughing.
Evident, glumeam happy, Personal, nu sunt o persoană care să utilizeze zilnic rețelele de socializare.
Ce cred despre astfel de persoane?
Sunt oameni ...reali nu ' virtuali '.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca au mai putine vicii și mai putin stres, dar asta se aplica doar dacă au contact social interuman, altfel poate trai in vreo pestera sau e doar întâmplator in coma

| Cheo0S a răspuns:

Inexistente.

| Together a răspuns:

O parere buna, ma astept sa fie mai productivi.

| sparklingqueen a răspuns:

Din perspectiva mea, eu am renuntat la telefon pentru 8 luni si am folosit flip phone cu butoane model hello kitty si m-am simtit mai bine decat m-am simtit toata viata, am socializat cu lumea de afara mai bine si mi-am gasit propria persoana! Nu zic ca e rau sa stai pe telefon, dar e la fel ca o dependenta, daca te apuci sa stai 5-12 ore pe zi pe telefon e posibil sa ai o dependenta.Dar revenind la intrebarea ta, oricine face ce vrea, si social media e fals si prefer mai mult lumea de afara, dar recunosc ca am si eu dependenta de retele sociale.

| alexandradlr a răspuns:

Nu pierd timpul cu toate prostiile și sunt mai ancorați în realitate

| Yparisa a răspuns:

Câtă vrăjeală in comentariile de mai sus. M-au făcut să rad
Sunt clar date de persoane care se ascund ca șobolanii din cu totul alte motive și vor să se simtă mai bine cu ideea.
Din experiența mea și ce vad in jurul meu, cei care nu au o poza nicăieri și se feresc de rețele sunt toți complexați fie de felul în care arată, fie de realizările lor inexistente. Fie nu au prieteni. Sunt genul de oameni care se tem sa fie întrebati ce mai fac pentru că nu au ce sa răspundă.
As fi de acord cu cei de mai sus daca ar face ceva mai productiv cu timpul lor dar majoritatea nu fac. De ex cand îti petreci majoritatea timpului pe un site ca TPU cu tot felul de personaje ciudate, nu ești cu nimic mai presus decât cei cate stau cu prietenii pe Facebook. Chiar e nasolut sa te simți ok doar cu anonim. Spune ceva despre stima de sine.

| Cheo0S a răspuns (pentru Yparisa):

Sunt curios ce aratare se ascunde sub spatele contului.
Cine te-a suparat asa?

| Yparisa a răspuns (pentru Cheo0S):

As vrea eu sa fiu o aratare. Ma deranjeaza doar ipocritii. Pe site-ul asta sunteti toti frumosi, destepti si aveti viata buna. De asta stati aici sub anonimat laughing

| IonutP22 a răspuns:

Mai sunt tineri in ziua de azi fara conturi pe retelele sociale?

| floricica55 a răspuns:

Nicio parere, e doar o chestie de alegere a fiecaruia.

PS : Ai insta? happy

| anonim_4396 explică (pentru floricica55):

Nu.