| Just a kid a întrebat:

Ce parere aveti de proverbul asta englezesc"if it comes back it's yours"? asa sa fie? daca da de ce totusi se ajunge la despartire si a doua oara?

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"If IT comes back then IT's yours".
IT nu e pentru persoane. Este vorba în acest proverb despre situaţii de tip bumerang sau despre posedarea adevărului ştiinţific şi este un proverb care era des folosit în perioada când englezii scoteau descoperire după descoperire în materie de ştiinţă iar oamenii de ştiinţă negau iniţial ce spuneau savanţii englezi apoi reveneau la aceştia şi recunoşteau greşeala şi, prin urmare, descoperirea revenea la ei şi era A LOR.
Nu se poate aplica asta însă în cazul relaţiilor interumane.
La fel cum nu se poate aplica la nivel de relaţii proverbul: "When you hit the rock bottom there's no way to go but up".
Sănătate.

| anka a răspuns:

Cine e iertat o data considera probabil ca ii va merge si a doua si a treia si a mia oara. Dar nu e asa. Daca prima data te-a aruncat ca pe o carpa te va mai arunca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca ceva nu este in regula in relatia voastra. La despartire se ajunge iar atunci cand se repeta aceeasi greseala de catre unul din parteneri si nu exista toleranta intre ei de a schimba ceva si de a se putea ierta. Cand lucrurile o iau de la capat in acelasi mod, sfarsitul este acelasi. Cel care a plecat si se intoarce, nu face altceva decat sa mai dea inca o sansa relatiei, sa mai incerce inca odata sa pastreze ceea ce este frumos. Ori, cel care face ascest gest, in mod sigur are inca iubire in suflet. Intr-o iubire impartasita, clipele frumoase dau dependenta. Oricat de mult si-ar dori cei doi sa o sfarseasca, destinul lupta cu ei, si ii readuce impreuna. Atentie insa, caci si aceste plecari repetate dau dependenta lor. Daca ti-ai pus aceasta intrebare, este deja un inceput foarte bun pentru o schimbare si deci, ai potentialul de a analiza bine cum stau lucrurile si ce trebuie schimbat. Fa tu primul pas, si incepe de la tine schimbarea. Prin atitudinea ta, ii vei induce si partenerului, sau partenerei o alta atitudine. Incearca sa ierti ce se poate ierta. Iertarea este sanatoasa pentru suflet, si face regretele sa dispara. Mult succes!