| Killthem a întrebat:

Ce părere aveți de relațiile la distanță? Mă refer în special la cele dintre liceeni, credeți că sunt de durată? laughing)

42 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Au farmecul lor într-o anumită perioadă. Întâlnești uneori oameni de o profunzime aparte, peste care știi că nu vei da pur și simplu în drum spre muncă sau piață. Plus că îi poți cunoaște mai bine decât dacă ai ieși la o primă întâlnire banală unde de obicei nu prea vorbești despre diverse chestii care te pun într-o postură vulnerabilă. E o formă de joc de care probabil cine ajunge în situația asta are nevoie. Oamenii sunt extraordinari, absolut toți, au câte ceva care merită descoperit. Chiar și unui ucigaș în serie trebuie să îi respecți perseverența, ambiția de a demonstra ceva, de a-și urmări chemarea.
Revenind la relațiile la distanță ele însă de obicei mor după câteva luni. Și e firesc să se întâmple așa. Vă vizitați de câteva ori, dar după trebuie luată o decizie. Faci în așa fel încât moartea relației să ducă la ceva concret, să locuiți împreună sau măcar în același oraș (lucru puțin probabil la liceeni, excepție fiind doar cazul în care sunt în ultimul an și unul vrea să facă facultatea în orașul celuilalt sau amândoi în același al treilea oraș). Sau accepți pur și simplu că v-ați oferit cam tot ce era de oferit și cam aia e. E absurd să cheltui atâtea resurse într-o singură direcție. Ai multe lecții de învățat și e nevoie în primul rând să te întreții și să îți poți oferi mici doze de fericire. Decât să mizezi totul pe o singură carte, care poate fi spulberată de vânt oricând.
Relațiile astea sunt cu adevărat speciale când ești foarte tânăr și trăiești bucuria aceea că ai descoperit o nestemată, că ai reușit în sfârșit să simți pe pielea ta ce este iubirea. E ceva cu adevărat deosebit să ajungi să vorbești cu cineva despre ce simți cu adevărat, cine ești tu dincolo de aparențe. Ar trebui să fie o normalitate asta dar din păcate nivelul de educație al multora nu permite.
Dacă e să vorbim de persoane mature nu prea mai putem vorbi despre relații la distanță în același mod pentru că toată chestia asta suferă o transformare. În primul rând de obicei dispare acel" one it is". Știi foarte bine că există mai multe persoane care te pot lăsa să fii fericit în preajma lor și să le oferi și lor felii din fericirea ta. Probabil ai avut deja parte de asta de câteva ori. Astfel treaba asta se transformă mai mult în "Hit and run". Vorbiți, ajungeți să vă cunoașteți ceva mai bine și hotărâți să vă și vedeți. Fără promisiuni de orice fel. O întâlnire în care încercați să vă simțiți bine împreună. Apoi dacă e cazul, treaba se poate repeta după ceva timp, dacă cele două persoane consideră că e cazul. Uneori ai parte de o chimie extraordinară cu cineva și asta merită eforturi suplimentare. Atâta vreme cât ele sunt făcute de ambele părți. Aceste întâlniri nu pot avea loc foarte des pentru că avem fiecare responsabilitățile noastre care presupun costuri atât în bani, dar și în timp și energie, concentrare. Sunt persoane care au continuat să se vadă așa timp de ani buni. Cu pauze mai lungi sau mai dese (de la câteva luni la câțiva ani) dar au considerat că se iubesc și o revedere e de bun augur. Fiecare e bine să își urmeze sentimentele și să acționeze în direcția lor. Dacă are norocul să fie o treabă reciprocă e super fain. Dacă nu, asta e. Nu e o tragedie. Viața ne oferă atâtea și atâtea fericiri zi de zi. Trebuie doar să le îmbrățișăm.

| Adry05 a răspuns:

Cazuri si cazuri. Sunt cazuri cand oameni care s-au cunoscut in liceu si au inceput sa se intalneasca au ajuns sa se si casatoreasca. Parintii mei s-au cunoscut in liceu dar nu stiu sincer sa-ti zic daca de atunci au fost impreuna sau din timpul facultatii laughing

| RAY a răspuns:

Pierdere de timp,dezamăgiri,speranțe, luzi, suferințe cam atat, sfatul meu cauta ceva real, dar poate tu ai noroc, eu nu am avut, am avut la relați de puteam sa repopulez planeta de 7 ori

| LoveSleep a răspuns:

Doar prostia e de durată. Și prețul ridicat al 'dansatoarelor' de pe antena1.

| minrest a răspuns:

Relatiile la distanta pot fi durabile si satisfacatoare, cu conditia ca penisul baiatului sa fie mai lung decat distanta dintre cei doi parteneri.

| Clorox a răspuns:

Sunt foarte grele si sunt sanse mari sa esueze. Asa ca... Mai bine fiti aproape laughing

| GoldenZenith a răspuns:

Nu merita. pierdere totală de timp. happy

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ai dreptate sys, dar macar poate ai parte de ceva fierbinte prin telefon cateodata

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

laughing nu mai bine ai in realitate?

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Trebuie sa se consume minutele sys, in realitate costa 50 de euro ora asa macar e gratis, mai ales iarna e ca un ceai fierbinte

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

laughing haha! Este o arta si asta.

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Desigur ca da, cand ai o lista de 10 fete e greu sa le satisfaci pe toate, si baterie buna

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Și mai ziceai că duci lipsa de gagicibatting eyelashes

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

In prezent m-am despartit de toate, asta e las ca gasesc ele pe alti care sa le bage in lista prieteniei

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ar trebui sa inveti sa nu-i dai binelui cu piciorul))))

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Mai bine. Scapi de stres laughing

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ar fi bine sa numai fiu fratele fetelor

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Corect asa e, e o fata de pe TPU care ma iubeste in secret mi-a facut complimente acum cateva zile

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Bwhahahaha

Impune-te din prima!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Da ce vrei sa fac incest man

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

O cunosc?smug

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Da,dar nu pot spune nimanui ca o fac sa sufere, saraca non stop mi-ar trimite mesaje de iubire dar numai poate

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu la asta ma refeream, fii masculul lor, sa te stie de jupan!

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

love struck așa ceva numai în filme vezi.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Dar ce, mai Drimmero, tu așa ești? Vreun taur comunal jupan?

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Corect,traiesc o telenovela da pe acasa tv ca sunt acolo prezent

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu,eu sunt doar stapan pe ce e al meu, atat, draga!

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Cam posesiv.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu as zice, doar ca trebuie sa se stie ca nu imprumut ceva de valoare.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Depinde la ce sau cine te referi.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

La persoana iubita, familia,, etc

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Persoana iubita se poate împrumuta ea singura, fara să știi tu laughing familia evident că nu ai cum.

Be careful!

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Realizezi ca acea fiinta se incadreaza doar in 'persoana', nu si in ' iubita'?))))

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca notezi intr-un caiet si il pastezi : poate dura mai mult decat piramidele din valea regilor.winking laughing

| CleanHeart a răspuns:

Nu vor fii de lunga durata
Chestia asta e o ii
Asa ceva nu exiata
Sunt cazuri rare
O seara faina happy

| Staind a răspuns:

Dureaza daca vrei sa dureze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt similare cu cele dintre persoanele care locuiesc in acelasi oras daca ne raportam doar la durata, unele trec testul timpului dar majoritatea nu.

| 1231242 a răspuns:

"Ochii care nu se vad, se uita"
Nicolae Guta

| AndreiWeisz a răspuns:

Eu am avut o relatie la distanta in liceu si n-a tinut laughing Nu prea cred ca tin la varsta aia in general relatiile

| Buubbu a răspuns:

Sunt ceva mai greu de „suportat" deoarece necesită un efort emoțional mult mai mare, dar nu imposibile. Unele durează, altele nu. Depinde de cât sunt dispuși cei doi să aștepte și de sentimentele pe care le au.

| Racolatorul a răspuns:

Salut, relatiile la distanta sunt grele, sa iti explic si de ce, la inceput, e usor, va cunoasteti, etc. dar dupa o perioada deja apare dorinta de a va vedea din ce in ce mai mult, imposibil fiind, prin urmare relatiile de genul asta se sfarsesc din cauza ca tu sau ea(tu sau el) cunoasteti pe cineva care apartine locului de unde traiti si asa relatia se va sfarsii incepand alta noua cu persoana respectiva, daca te crezi pregatit psihic si ai incredere in el sau ea(nu stiu daca esti baiat sau fata) poti incepe o asemenea relatie. Dar recomandarea mea este sa nu. Enjoy big grin

| Swaron_Katy_1998 a răspuns:

Nooooooo frate nu-ti bate capul cu din astea ca nu merita. Am experienta pe domeniu laughing))))))))