| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre Abraham Lincoln ca fost președinte ale Statelor Unite și ca om?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum ar zice Abraham Lincoln
„Nu contează ce meserie ai, contează să fii cel mai bun."

A fost cel mai bun in ceea ce facea, impreuna cu ceilalti. Pentru faptul ca a desftiintat sclavia, tot respectul (cel putin in SUA). Si pentru citatele sale celebre.

L-as lua sa ii arat ce am eu pe aici prin camera si sa stau putin de vorba cu el, sa vad cum arata un lider adevarat.

„Poţi să te plângi că tufele cu trandafiri au spini sau poţi să te bucuri că tufele cu spini au trandafiri." A.L.

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

A fost un om okey pentru politica interna, si ok ca om, dar l-au omorat aia din cauza ca in paralel cu banii facuti de privati, a scos si banii scosi de ministerul de finante adica de stat asa cum era si normal sa faca statul banii adica sa bata moneda, si pac, nu le-a convenit la privati.

| gemeni6226 a răspuns:

Acum imi vine in minte un banc :cica profesoara intreaba un elev la ora de istorie:ce imi poti spune despre presedintii SUA care au trait in secolul trecut?-Toti sunt morti doamna profesoara-raspunde elevul.