| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi despre această afirmaţie?
"Femeia la menopauză nu mai este femeie."

32 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da ce e?
o porcărie spusă dintr-un cap la fel de sec ca cel care crede că femeia e pe lume doar să facă copii și să strângă după bărbat

| inflicted a răspuns:

O prostie sexista si misogina, ca si cum numai femeile care pot face copii sunt femei. Scarbos

| Violleta2022 a răspuns:

Efectiv, este o afirmatie idioata facuta de vreun handicapat sau misogin.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este o conceptie total gresita/eronata fiindca acel dobitoc imbecil afirma asa ceva, deoarece habar NU are ce mai poate face o femeie care a auns la varsta respectiva. Fiindca NU a avut de-a face cu o femeie care si dupa ce s-a instalat menopauza, se afla in plenitudinea fiintei sale inca... multi ani dupa. big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Se afla in plenitudinea fiintei sale. Poți să definești? Pentru mine plenitudinea ființei este când poți reproduce viața, asta este definiția mea, de dobitoc imbecil. Definiția ta care este?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sadrian46):

Oare cum definesti tu acea femeie careia dupa ce a nascut 2 copii, numar suficient ca sa perpetueze specia, i se leaga trompele uterine sau ii sunt extirpate ovarele, pur si simplu cu scopul de a putea avea in continuare o viata sexuala foarte activa... absolut sigura si lipsita de orice ingrijorare. Sexul este intretinut... si din pura placere (nu-i asa? thinking )uneori pana la varsta foarte inaintata.

| sadrian46 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, dar nu este sex, este un act plăcut și gratuit. Sexul este procreator.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Poftim? Pe bune? rolling on the floor Hai nu mai spune. Chiar asa? Sa mori tu? laughing rolling on the floor

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

O să mor oricum, dar discuția a coborât în trivia, gen parol țațo, sî mă îngropi, nu altceva iar smiley care se bâțâie în mesaje nu sunt chiar deliciul meu la masa de seară. așa că. Pace.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai este femeie fertilă, capabilă să reproducă prin urmași viața umană.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Chiar si domnia ta a afirmat treaba asta, daca nu ma insel.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, căci am filosofia personală astfel. De când înmulțirea e sexuată, cele două ființe de sexe diferite sunt pe jumătate vii, până nu se cuplează una cu alta.
Astfel până la maturitate sexuală, ființa vie nu este încă întreagă. Apoi este vie în întregime când se cuplează și face și crește copii. De aceea susțin că homosexualii de ambe sexe, sunt handicapați, nu le lipsește un picior, ci nu trăiesc viața întreagă, trăiesc o viață șchioapă. Apoi, femeia la menopauză trece în ciclul 3, când din nou, din punct de vedere al vieții în accepția mea nu mai trăiește o viață întreagă. Dacă este în continuare lângă un mascul, ceea ce mai face este o altceva decât o viață intreagă.
Asta este părerea mea filosofică filosofie personală. Nu dețin adevărul absolut, așa văd eu lumea.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar oare cine-l detine? Lucian Blaga zice ca adevarul absolut nu exista in sine, ci poate doar fi format dintr-un numar mai mare de filosofii.
In fine, daca ar fi sa o luam in termeni necesari si suficienti, am spune, si e logic, ca nu e suficient sa poti naste pentru a fi femeie. Insa mai intai trebuie analizat conceptul, abia apoi faptul. Deci ar trebui sa ne decidem asupra ce inseamna de fapt "femeie". Aici e destul de greu de ajuns la un consens.

Dar, asa cum am spus in raspunsul initial: Daca nu e femeie, atunci ce e? Daca doctorul iti e de gen feminin, si e la menopauza, cu i te adresezi? Nu-i mai spui "doamna doctor"? Ii spui "fiinta in slujba sanatatii"?

| Drimmero a răspuns:

Mai corect spus...nu isi mai indeplineste functia reala de femeie, aceea de a se reproduce, dar nu poti judeca dupa acest aspect o femeie, sunt multe altele prin care poti judeca, mi se pare cam dura afirmatia asta si le ataca gratuit/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cine a spus asta? laughing

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Am auzit asta de la mai mulţi bărbaţi.În special bătrâni.

| Celcestietot a răspuns:

O afirmatie cu tenta darwinista. Intr-adevar, atunci cand ajunge la menopauza se transforma intr-un mod ezoteric subliminat super intelectual intr-un extraterestru din dimensiunea a 4-a, care devine totodata o fiinta spirituala cu o complexitate peste media muritorilor de rand! Pe scara evolutiei speciei umane, acest tip de femeie urmeaza, iar in viitor o sa avem si barbati la menopauza!

rolling on the floor

| SilentRain a răspuns:

O afirmație tâmpită

| SG1995 a răspuns:

O afirmație stupidă.

| gemeni6226 a răspuns:

Multumesc tuturor care prin raspunsurile date nu -si bat joc de femeile trecute de o anumita varsta.Multumesc tuturor utilizatorilor TPU care au aparat femeile trecute de o anumita varsta.E bine de stiut ca mai exista si barbati de treaba pe lumea asta.

| RoCkKiD a răspuns:

I-a disparut un cromozom dintr-o data?

Daca partenera ajunge la menopauza te transformi in gay peste noapte?

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu, este în continuare colega ta de cameră.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Colega e la feminin deci sa inteleg ca ramane tipa?

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da, dar o să prefer și o amantă care nu e la menopauză.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Cu aia sunt complet de acord. Eu doar nu am inteles conceptul de travestire care apare subit la menopauza. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Comportamentul sexual și de gen e determinat de preponderența hormonilor masculini și femini secretați de corp. La menopauză secreția de hormoni feminini scade la femeie țo poate din cauza asta unele o iau razna.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Mie imi pare ca o iau razna de pe la puberate dar asta e alta poveste. laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dacă te lași în voia sorții, s-ar putea să o iei.
Asta este o poveste importantă, merită discutată pe viu, la momentul oportun.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dar bărbatul la andropauza, mai este bărbat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, pai evident ca se refera la faptul ca nu mai poate face copii. Totusi, cine a venit cu vorba asta, foarte probabil are o mama care e la menopauza. Oare pe ea cum ar clasifica-o? Entitate nonmasculina?
Pe aceeasi logica, un barbat cu disfunctie erectila... nu mai e barbat, nu? Deci calitatea de om o primim prin functionarea sistemului de reproducere.
Eu cred ca cine a spus asta, gandea cu alt cap, nu ala de pe umeri.

| Yasmin875 a răspuns:

Se zice așa pentru că aceasta nu mai poate da naștere altor vietăți în perioada aceea.

| 1231242 a răspuns:

Așa e mă, este extraterestru.