| Dan a întrebat:

Ce parere aveti despre acest articol foarte interesant? Mai multe detalii aici : http://www.evz.ro/......05407.html

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Articolul este interesant si eu n-am citit cartea la care face referire.
Este posibil sa fi fost o colaborare intre preotii acestei secte si securitate dar cred ca, importanta este credinta fiecaruia dintre noi.
Sub presiunea comunismului care a dus o lupta continua impotriva bisericii reprezentantii anteriori ai acestei secte au considerat ca asa pot lupta impotriva regimului, mentinandu-si credinciosii uniti.
Nu trebuie sa-i blamam dar nici sa-i omagiem pentru ca noi, in marea noastra majoritate, suntem ortodocsi si stim ca, preotii nostri ca si cei greco si romano-catolici, au facut ani multi de puscarie pentru ca, nu si-au tradat credinta.
Comunismul a "strivit" sufletul omului si l-a facut sclavul ideilor materialiste dar oamenii si-au pastrat si ei credinta in sufletele lor si s-au "inchinat" la "biserica" creata, de asemenea doar in interiorul caminului lor, pentru a nu-si periclita postul si libertatea lor si a familiilor lor.
Multumesc pentru link Dan si este bine sa ne gandim ca acum, cu toate greutatile materiale, am castigat libertatea de a gandi si de a crede, in cele pe care predecesorii nostri ni le-au transmis ca puncte fundamentale, pentru verticalitatea noastra ca indivizi.

2 răspunsuri:
| Dan explică:

Sunt curios daca si ceilalti vor face acest pas, recunoasterea greselilor fata de Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea;"Rascumpararea Memoriei" pentru multi a ajuns sa stirneasca interes, critici si multe dezbinari pentru cei lesne increzatori si fara o cunostinta puternica in continutul Sfintelor Scripturi! Multi chiar nu sint interesati de ea si continutul ei! Nu este de mirare fiindca traim intr-o societate complexsa! Dar pentru cei din gruparea penticostala pentru fiecare ar trebui sa fie un interes aparte fiindca expue doar un fracment de adevar! Daca aceasta carte ar fi expus toate peroanele si toate documentele de la arhiva, multi s-ar ingrozi! De ce? Fiinca si azi sint multi in viata care nu au curajul sa isi recunoasca greshala! Cei mai tineri nu pot concepe astfel de lucruri si nci chiar unii colegi ai generatiei trecute pe care noi acum o numim o generatie apusa! Este considerata ea apusa dar radacinile inca functioneaza si nu dorim sa credem ca lastarii lor inca cresc si se fac copaci! Iar acesti copaci umbresc ADEVARUL! Si se vede ca azi de prea putini se doreste sa se cunoasca Adevarul! De ce? Fiinca lumea zace in puterea celui RAU.Si daca lumea zace in puterea celui Rau pentru ADEVAR mereu trebuie sa te lupti si mereu trebuie sa ai taria si curajul sa expui AEVARUL. Domnul Isus Hristos care a fost, este FIUL TATALUI CERESC SI ACUM DOMNUL SI MIJLOCITORUL NOSTRU A AJUNS SA NE FIE UN BUN EXEMPLU PENTRU ACEST FEL DE SUBIECT, ADEARATII UCENICI NE EXPUN LA FEL ACELAS EXEMPLU SI GENERATIILE CARE S-AU PERINDAT PINA IN PREZENT AU INVATAT CEVA? Credem ca azi nu sint persoane care doresc sa expuna ADEVARUL si sa ii desconspire pe cei cu o dubla personalitate? Sint, dar sint ignorati vorbiti de rau si chiar in familie desconsiderati! Mai mult aceste persoane cu pretentii si cu o viata duplicitara, de multi sint protejati! Eu expun un astfel de eveniment si dupa cum vedeti prin accesarea paginilor de internet cazul dureaza de multi ani si inca mai este putere si dorinta de a se pretinde dr. evanghelist si cu putere de predicare;
http://www.ne-cenzurat.ro/....../index.php
Faptele ii sint expuse, dar se doreste sa se recunoasca? Accesati;
http://www.ne-cenzurat.ro/....../index.php
Mai mult are puterea cu un mare entuziasm sa predice despre CONSTIINTA;
http://www.youtube.com/watch?v=Oi42LVj9wF0
SI PASTORII CARE II DAU PRIORITATE LA ANVON, LA PREDICI SI CHIAR AU ACCEPTAT PARTENIATUL IN MISIUNI DE EVANGHELIZARE DORESC SA II ATRAGA ATENTIA CONFORM SCRIPTURII? NICIDECUM FIINCA PRIN PAGINA DE ACCESARE CE VEDEM?
http://www.pasi.ro/stiri-si-evenimente/turneul-evanghelistic-impact.html
SI IN ACEASTA PAGINA ce este scris? Dar in comentariul 5?
Voi cota doar o fraza;
"Cunosc personal pe toti cei implicati in acest turneu si va pot garanta ca acesti oameni si-au pus de peste douazeci de ani resursele personale si pe cele ale fratilor de peste ocean, venind in sprijinul familiilor nevoiase din Romania si a bisericilor locale si a proiectelor acestora de evanghelizare! "
Aceste dezvaluiri voi credeti ca sint acceptate si se doreste sa fie expuse? Nicidecum! Pe unde ei si au facut reclama de evanghelizare anul trecut am raspuns ca si aici si mesajul a fost sters, mai mult am primit mesaje care nu doriti sa le cunosteti! Multi ar dori sa nu mai am puterea de a spune ADEVARUL si lucrurile sa continuie in amploarea vietii de LUX SI DE HUZUR DUPA CUM VEDEM CA LA MULTI SE GASESTE! Vedem ca multi sint interesati in RASCUMPARAREA MEMORIEI, DAR A PREZENTULUI SE DORESTE? Sa vedem si sa analizam pe parcursul vietii cum aceste persoane doresc sa isi inalbeasca hainele, sa ajunga cu adevarat adevarati crestini si slujitori ai domnului Isus Hristos! Eu nu am expus comentariul sub anonimat fiindca sa se stie cine sint si ei in citirea mesajului sa vedem daca au puterea sa isi recunoasca greshala facuta fata de mine si familia mea fiindca ce scrie in Scriptura daca astfel de lucruri se intimpla? Zacheu ce a spus chind la intilnit pe DOMNUL ISUS? Cei care critica scriitorul acestei carti si i-l desconsidera, inseamna ca desconsidera mesajul Scripturiii fiindca si in epistolele scriitorilor in Scriptura apar frati care au avut o astfel de comportare si de ce a fost ingaduit sa apara? Azi oare fratii cu o persoana duplicitara si care inca au pretentii la predicare, trebuie lasati sa traiasca in felul lor duplicitar, fara ca faptele sa le fie descoperite? Atunci in ce consta SFINTIREA, NEPRIHANIREA SI INALBIREA HAINELOR? Sint trist ca sint si azi pretentii mari la multi pastori, lideri si cu chit ca se cunosc faptele; se doreste SA SE TRAIASCA CU ADEVARAT PRIN PUTEREA DUHULUI SFINT DACA SINT PRETENTII? Ce ne expune SFINTA SCRIPTURA? Si ce se intimpla de fapt? Se doreste o comunicare sincera, directa conform sfatului scriptural?