| catalynx a întrebat:

Ce parere aveti despre acest material?
https://www.youtube.com/watch?v=od5Zlvp1yIc

Credeti ca vom putea salva la timp padurile tarii noastre?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La timp, da.
Deja au incetinit foarte mult defrisarile, in ultimii ani.
Daca lasam muntii in pace cativa ani, acestia se impaduresc rapid, chiar si fara puieti. Trebuie doar cativa arbori in zona, iar semintele se imprastie.
Am un caz concret in zona, o pajiste comunala a fost concesionata unei fabrici de imbuteliere a apei, care a lasat-o neatinsa, ca sa exploateze izvoarele din ea. In 2 ani deja e plina de puieti de brad, fara sa fi fost plantati de oameni. Au ajuns cumva semintele de la padurile din jur.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Noi taiem dar plantam uni noi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Ei cresc singuri, cu conditia sa nu cosim terenurile.
Eu am "furat" din padure pui de brad, cresc foarte multi acolo unde sunt lasati in pace. Nu trebuie plantati, ies singuri, daca sunt brazi mai mari in jur.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Timisoara e șantier de război

| Ciprian09 a răspuns:

Ooo,Recorder,buni tare băieții la ceea ce fac,părerea mea este ca ei încearcă,dar după cum se specifica și în material,durerea în fund e mare în România,cât timp banii, pilele și, relațiile exista, e greu cu ăștia! este trist, dar adevărat!