| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Colegul nostru TheBloodyHound spune ca a tortura un bebelus si a face avort este tot aia. Eu zic ca nu e tot aia, ca altfel nu se permitea avortul pe tot globul, dar cealalta chestie nu.

Nu e bine sa se ajunga acolo, dar eu cred ca avortul se face cand copilul inca nu e format ca lumea, cand nu misca cand il scoate! Si nu e bine sa se ajunga in primul rand pentru femeie ca sufera cand i se face avortul.
Pentru ca exista metode de contraceptie si pana la urma cine nu se protejeaza nu prea are scuze ce-i drept. Chiar daca nu ai bani de pilule, pui pe domnu` sa-si puna prezervativul si aia e.

Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e.
Adica colegul nu se gandeste si la ce urmeaza daca nu se face avortul, ca o femeie care nu vrea copilul, e f clar ce va face.

Răspuns Câştigător
| ViruseZ a răspuns:

Am o intrebare,eu daca sunt violata e pacat sa avortez,sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat? My body, my choice, my rules.N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi.Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi, iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn.Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat.

156 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asta cu măsurile de contracepție... da, dar uneori mai pot da și greș, și ei zic că n-au 100% garanție. Dar da, că trebuie să ai grijă și să nu faci în risc prostesc, de acord.
consider că ar trebui să fie alegerea fiecăreia ce face, mi se pare prostesc să te duci la una să-i spui „nu omorî copilu ăsta ci păstreaza sarcina și crește-l/dă-l spre adopție" da stai așa, în primul rând ai vreo legătură cu acea persoană? sau îți dai cu părerea doar să vorbești? hai dacă vine de la apropiați înțeleg, că poate au motive justificate să zică asta, dar să vină unu complet random și să ia o asemenea decizie în locu tău, să-ți impună așa ceva mi se pare jalnic.
Da, e nasol avortu și e păcat de acel copil, vorba vine că nici format nu e, dar în unele cazuri chiar e de înțeles.

| Mosotti explică (pentru Adry05):

Fiecare are voie sa faca avort daca doreste, nici apropiatii, nici rudele, nici nimeni nu are voie sa impuna altceva aceluia, doar o parere poate da, dar nu sa condamne. Nici nu conteaza cum s-a ajuns acolo pana la urma.
Nu suntem in comunism, de aia cica au luptat contra lui, dar de fapt vad ca sunt multi mai comunisti ca, comunistii, sa impuna, sa condamne, ce e aia?

Nu e pacat de acel copil ca poate face si 100 daca vrea, si asa copilu ala ar fi fost chinuit fara parinti care sa-l iubeasca. Iar la adoptie nu nimereste asa usor. Nu avea sens sa sufere si apoi sa dispara, mai bine dispare din prima si gata.
Nu ma int ca poate invata si face cariera, sufleteste va fi mort.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi știu că n-au voie să impună dar multă lume uită asta laughing își manifestă părerile la nivel de ordin, nu de sfat, semi dovezi ai în reacțiile unora de aici. Și ba da, e păcat din acel copil, pentru că și el e un suflet ca și ceilalți 100 pe care să-i facă dacă vrea. din perspectiva lor nu e păcat, dar luându-l pe el ca individ, este. cine știe ce soartă poate îi era sortită și noi o întrerupem. Na, mi se pare o măsură de luat în cazuri extreme nu cum fac unele aproape ca rutină.

| Mosotti explică (pentru Adry05):

Mda, asta este, asa fac multi, vor sa impuna.
De copilu care nici nu e format, nu stiu ce pacat e ca sincer si viata asta nu e asa o mare frumusete ca sa zici ca a pierdut mare chestie, hai sa fim seriosi acum.
Lasa mai decidem si noi, sa nu mai divinizam atat soarta, altele, si sa ne privam aiurea cat mai multe drepturi de a influenta, de fapt religia vrea tacit sa ne faca sa nu cerem nimic, sa stim ca nu avem voie nimic, asta nu e democratie.

Mi se pare ca erau nu stiu ce oameni in ce religie care plangeau copilu la nastere ca va fi in viata asta dura, haha.

Religia vrea sa te faca sa crezi ca ai cat mai putine drepturi, adica de ce ar decide altul o soarta si eu nu?! Eu decid sa intrerup soarta aia pentru ca riscu e enorm sa aiba o viata de cacao, sunt femeie care am facut ce am facut, nu vreau copilul, tatal nu vrea, va fi un copil fara parinti, sansa sa fie adoptat e mica, si deci mai bine nu.
Si te simti putin mai ok cand iei si tu decizii, cand nu ai voie sa iei, parca ne simtim de cacao cumva.
E doar un exemplu. Ca oricum de fapt nu decide nimeni, e cum castiga loteria vietii.
Plus ca sufletul inca nu e format, nici creier nu are, de aia e si permis avortul pana la un timp.

Evident ca e bine sa se protejeze toata lumea care nu vrea, asta e normal, dar na, daca se intampla, aia este, nu uita ca multi le e greu sa faca cu prezervativ! Sau unele nu au bani de pilule, sau se intampla sa-ti placa cineva repede si nu sa stai nu stiu cate zile pana isi intra in efect pilulele, nu stiu exact cum e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil, si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e.
Adica colegul nu se gandeste si la ce urmeaza daca nu se face avortul, ca o femeie care nu vrea copilul, e f clar ce va face.
Așa spui dta.
Există soluții la a evita asta.
Fătul este o ființă umană, care are drepul la respectul și protecția drepturilor omului din momentul concepției lui.
După 4 luni e protejat. De ce nu e protejat și înainte?
Din fățărnicie. Protejâm câini, cai, delfini, dar oameni nu.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Corect ce spui, dar in cazul in care am propus pedepsirea mamei vinovate de neptrotectie si care nu vrea copilul, iar copilul dat spre infiere la familii serioase. Altfel e nasol pentru copil.
Normal ca se gasesc solutii! Ce am propus eu e unica solutie buna. Dar atat timp cat nu exista asa ceva, in contextul asta, mai bine nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Hai atunci să luptăm pentru soluția bună.
1. Recunoașterea fătului ca ființă umană din momentul concepției lui, care are drepturile omului.
2. Încurajarea prin mijloace economice ca sarcină să fie dusă la final.
3. Acordarea prin adopție a nou născutului imediat ce fost născut.
Toate acestea cu o nouă lege.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai asta am zis si eu. Daca copilul ala il vom da spre adoptie unde trebuie, sarcina sa fie dusa la capat bine, si pedepsita mama denaturata, putem interzice avortul! Altfel nu, sunt de acord cu el.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu am spus să îl interzicem total, ceea ce ar fi dictatură. Dar dacă considerăm că fătul e ființă umană, atunci avortul este o crimă. Mama comite o crimă, ca să își protejeze libertatea care face parte din viața ei. Este viața ei contra vieții copilului pe care l-a conceput. Dacă luăm măsuri sociale de prevenție, preluăm responsabilitatea față de noua viață, pe care mama o refuză, rezolvăm conflictul.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Exact! Trebuie facut orice, ca copilul sa nu sufere, asta sa fie scopul nostru, sa nu simta ca mama lui e denaturata, si atunci interzicem avorturile fara probleme.

| Mosotti explică:

Nu e corect ce spui, corect este ca trebuie sa dispara conceptia, gandirea aia. Pentru ca stiu profesori universitari care gandesc asa ca ea (in facultate deja unul zicea despre asta intr-un context care aparuse legat de medici si moralitatea faptelor lor). Nu e vb de inteligenta, ci de conceptie, indoctrinare, predispozitie catre credinta in divinitatea care nu exista de fapt, de acolo vine. Si am intalnit oameni cu 4 clase care gandesc invers ca ea, si una era bunica mea de exemplu.

| Mosotti explică:

Ia fi atent! Uite, adu argumente la opinia ta te rog daca doresti, deci nu ca nu e moral sa..ca., nu, zi-mi de ce nu este moral! De ce a lua viata unui copil in conditiile alea, nu este moral.

Si te rog sa nu mai insulti ca nu este frumos. Ti-am mai spus odata, si tot nu te raportez, insa fi si tu mai okey. La a treia oara se schimba treaba insa. Si ma adresez tie pentru ca tu ai inceput, Black a facut eroare sa-ti raspunda cu aceiasi moneda, altfel nu o facea.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ar trebui sa omoram bebelusi pentru ca am stabilit ca nu e bine sa omoram oameni. Copii nenascuti sunt oameni. Faptul ca se afla intr-un stadiu primitv de dezvoltare nu le anuleaza apartenenta la specia umana.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Mda, pana la urma asta este viziunea ta, ti-o respect dar nu ti-o impartasesc. Dar vezi? Eu nu zic ca tu esti prost cum zici tu lui rose, chiar daca nu sunt de acord cu tine! Incearca sa-ti schimbi atitudinea, pentru tine zic asa ca sociabilitate, nu e vorba de reguli neaparat.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Ca n-ar trebui sa omoram oameni nu e doar o viziune a mea.

Bine, daca n-o impartasesti atunci parerea ta in problema avortului nu trebuie luata in seama. Eventual ar trebui sa fi internat si in vreun ospiciu sau pus sub supraveghere. N-ai ce cauta in lumea civilizata.

Nu accept nicun fel de sfaturi de la unul ca tine.

| Mosotti explică:

Bine, este vorba uneori si de asta, ai dreptate, cand nu se prinde omul ca nu e ok cum gandeste. Pentru ca in perioada avortului embrionul NU are creier, daca nu are creier nu sufera, ca, cu creieru suferi, acolo se percepe suferinta de fapt, dar asta e. Asta nu de tampiti au permis avortul pe tot globul, medici, psihiatri, psihologi, specoalisti, de asta au facut asa.

| Mosotti explică:

Pai nu conteaza, nu are importanta cu cine l-ai facut. Si negrii si oricare-s oameni in mod egal.

| YuliaNNN a răspuns (pentru Mosotti):

Egalitate nu exista

| Mosotti explică (pentru YuliaNNN):

Ba da, trebuie sa existe, ce ai si ce ar avea cineva in mod normal cu negrii? Esti rasist sau nazist? Pentru mine toti sunt oameni.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai breh, eu nu sunt anti-avort in genul habotnic, insa il consider o solutie "nucleara" care e de evitat pe cit posibil. Avortul se face cand copilul E format, din pacate. Vezi aici - https://www.suntmamica.ro/sarcina/saptamana-12-de-sarcina-2323

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu am judecat ideea din întrebare și adepții ei, dacă tu ești sigur că nu la asta te-ai referit, de ce te simți jignit? big grin Nu mă interesează părerile tale.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce-ar fi trebuit tu sa faci era sa vezi ce a spus si ala la care urma sa te referi.

N-am zis ca am avut astfel de simtiri, si tocmai faptul ca se vorbeste despre mine pa baza a ceva ce nu am spus e un motiv suficient de bun sa intervin.

| supadeceapa a răspuns (pentru TheBloodyHound):

Recitește-mi răspunsul laughing. Nu m-am referit nicăieri la tine, ci la oamenii care gândesc așa în general.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca cineva imi spune ca una ciorbadeusturoi a zis o chestie iar eu il cred si raspund cu "eh, nu trebuie sa ne luam dupa toate proastele", implicatia e ca ciorbadeusturoi e proasta.

Nu e nevoie sa o mentionez pe nume ca sa fie clar ca ma refer la ea.

N-am cum sa spun asa ceva fara sa ma refer la ciorbadeusturoi, persoana care m-a facut s-o spun.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu unu avortul l-as face numai impreuna cu sterilizarea persoanei respective. Bineinteles daca acel avort nu vine ca urmare a unui viol.

| Mosotti explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Gresit, cunosc destule fete care la tinerete au facut avorturi (nu avort), adica pe la 18-20 ani, si cand s-au hotarat sa faca un copil pe la 28 ani, il iubesc amandoi si tata si mama foarte mult, deci a steriliza e chiar cea mai mare prostie.

| Apokales a răspuns:

Cred ca ar trebui sa se faca avort cand copilul este nedorit de catre mama, dar cu constiinta faptului ca iei o viata. Si cred ca este mai bine asa, nu cred ca ai vrea sa vezi doua vieti chinuite sau chiar mai multe.
Intrebarea cu adevarat este ce defineste viata? Bataile inimii, sistemul nervos format, fatul in sine sau?

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Si pana la urma iei o viata si gata, daca asta inseamna sa il scutesti de o viata nasoala si chinuitoare. Se intampla rapid si nici nu stie, deci nu conteaza. Dar daca-l lasi, 90 % din copiii abandonati, neiubiti, ajung rau, toata viata vor fi defecti emotional, nu exista "nu stim cum va ajunge". Si cum am zis, a trait ca sa sufere, si apoi tot se duce, batran, bolnav, deci pana la urma nu e nici o afacere sa stii!

Nici nu conteaza ce defineste pana la urma, se opreste tot si gata, pace, asa cum s-a hotarat international la avort, nu mai trece prin zeci de ani de suferinta, si sa se mai chinuie si la batranete pe langa ca nici la tinerete nu a fost bine. Depinde si ce viata, ca nu oricum.
Un om defect emotional, nu cont cati bani are, ce cariera face, va fi nefericit mereu, nu poate oferi iubire, nu poate a se bucura de iubire, ba mai rau, poate face rau si altora. Deci faci rau si lui si altora daca il lasi.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ma inebunesti rolling on the floor. Din punct de vedere liberal, asa cum ai tratat si problema homosexualitatii, viata este considerata sacra, deci un liberal s-ar impotrivii acestei decizii de a omora fatul, de a face avort. Dar trebuie sa gandim eficient, ca un psihopat aproape:
- daca il lasi sa traiasca va ucide si mama, dar se va sinucide si pe sine ( personalitatile ambelor persoane vor fi supuse schimbarii, vor muri) asa cum se intampla cu o persoana in urma unui viol, personalitatea acelui individ moare.
- daca ucizi copilul, fatul salvezi mama, dar si potentiala persoana, rezultata in urma nasterii, de o viata crunta. Insa omori o viata cu pretul de a salva doua.
Chiar si doctorul prefera sa salveze mama in urma unei complicatii la nastere pentru ca mama poate sa duca specia mai departe si sa se reproduca in continuare (nu-s medic, dar cam asa stau lucrurile)

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Ai zis foarte bine! Salvam mama, si nu de specie (las-o dracu de specie, eu zic de cum ne e mai bine, tu de specie), ci ca mama se descurca singura si nu ii e asa greu, dar copilul fara mama e nasolie mare. Mama dupa ce scapa de sarcina nedorita, e perfect okey, isi vede normal de viata mai departe.
Nu neaparat daca il lasi va ucide mama, mama pleaca sau nu il va iubit si el va iesi cu traume, e posibil sa faca si asta, dar mai rar. Exact aia si voiam sa spun, ca personalitatea moare daca nu cresti intr-o familie okey.
Trebuie sa invatam ca uneori pentru a evita suferinta este okey sa acceptam un avort. Sa nu iei o viata, dar nu in orice conditii. O regula se adapteaza dupa cum e mai bine, a nu te abate de la o regule in orice conditii se numeste inflexibilitate mascata (asa zise-le principii).

Cu liberalismul nu stiu, eu nu-s liberal, daca eram bogat eram, dar altfel nu am cum sa fiu. Cine este liberal dar nu este bogat, inseamna ca nu stie ce doctrina au ei.
Pai nu mai innebuni, fi linistit, ca doar o viata avem, si nu fi liberal daca esti om de rand, altfel va fi rau.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

E același lucru chiar daca tu nu crezi. Doar mortul nu mai simte nimic. Acel copilaș suferă la fel când este omorât in pântece ca atunci când ar fi omorât in același fel după ce se naște. E legalizat avortul in lume pentru ca toată lumea " zace in cel Rau".

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Adica sa sufere copilul ala zeci de ani cu o mama denaturata? Mai bine nu, asta in conditiile actuale, dar eu as aplica o pedeapsa pentru cei ca nu se protejeaza, si apoi nu vor copilul, iar copilul l-as da la infiat la familii ca lumea, nu la casa de copii unde nu va avea parte de o viata buna.
Deci s-a gasi metode adica daca copilul ala ajunge la familie okey infiat. Si mama pedepsita! Si atunci e ca voi. Dar altfel nu merge. Exact ca ala de la parnaie, planuiesc sa fuga, vad doar momentul, nu vad dupa aia ce vor face?! Voi vedeti chestia pe moment, uneori fara viata e mai bine decat chin, a chinui un om e mai pacat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Daca animalele stiu sa-si îngrijească puii si să-și dea chiar viață pentru a le proteja viață, atunci de ce va mai mândriți ca omul e evoluat comparativ cu animalul daca nu e capabil sa-si îndeplinească rolul de părinte? Iar in îngrijirea si creșterea copilului nu numai mama are obligația aceasta ci si tatăl. De ce nu il amintești si pe el, pentru ca un copil nu poate fi conceput doar de mama. E la fel de vinovat si tatăl.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

E foarte simplu, daca la animale erorile genetice se duc de la sine si nu se mai reproduc (ca de aia acolo nu vezi ce vezi la noi), la om din pacate nu, asa ca exista unii oameni care sunt defecti si nu functioneaza creierul asa cum ar trebui, asa ca de aia se intampla ce se intampla. Ei nu simt ce ar trebui sa simta, pana la urma nici nu sunt vinovati! Nu depinde de ei asta, sentimentele alea vin sau nu vin, asa cum nu tu ai controlul sa vina, asa nici invers nu ai controlul sa vina.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu sufera ca nu stie nici ca exista, iar la "varsta" aia la care e permis avortul, se considera ca nu e inca format, de aia se si permite. Simte cu ce? Ca nu are creierul format, ca sa aiba centrii nervosi cu care sa simta. Ca tu de la creier simti de fapt. Daca nu ai avea creier si ar functiona organismul sa zicem asa ca idee, sa zic ca bate inima si merge treaba (desi si mersu ala tot de creier e comandat, si dai o palma peste picior, nu se simte nimic ca nu ai cu ce!

| Superior a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Exact. Trebuie sa fii un monstru sa faci asa ceva. Acel copil, oricat de nedezvoltat ar fi, simte durerea si moartea, e un organism viu pana la urma.

| Mosotti explică (pentru Superior):

Nu simte NIMIC! Nu are creierul dezvoltat cu care sa simta, eu asta am mai zis, de aia se admite pana la un anumit timp. Fara creier nu simti nimic. Deci hai sa fim seriosi, pana sa devina viu mai dureaza, de aia dupa un timp nu se mai permite avortul, ca e cum zici tu. Desi si daca ar simti durere, nu e constient de el si de ce se intampla, dar asta nu se intampla, am zis daca prin absurd ar simti. Si daca ar simti, nu ar mai fi fost permis.

Adica medici din toata lumea sunt prosti dupa tine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ehem... animalele dispun de instinct, nu de ratiune, cand e vorba de progenituri.
Mai trebuie sa mentionez ca animalul este conceput ca in minim 2-4 ani sa se reproduca? In timp ce noi, aia de dispun de ratiune, ne-am creat un standard pentru care copii vin dupa minim 18 ani.

Deci nu compara animalele cu omul, caci cred si eu ca tu nu esti nici elefant, nici strut si nici girafa ca imediat cum ti s-au format organele genitale, sa fii mandra mama de progenitura care nu a facut avort, pentru ca nu exista avort la animale.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mentalitatea mea nu e doar de acu 50 de ani, ci de la crearea omului. Primii doi copii ai lui Adam si Eva au fost diferiți. Unul avea mentalitatea mea Abel, si unul mentalitatea ta, Cain. De atunci fiecare din ei a predat ștafetă generației următoare, așa ca s-a ajuns pana la noi, si se va continua pana la sfârșitul lumii. Greșești daca crezi ca odată cu dispariția mea va dispărea si mentalitatea. Iar noile generații au loc pe Pamant chiar si daca nu disparem noi mai ales in condițiile in care numărul avorturilor depășește pe cel al nașterilor. Iar violul nu este o justificare pentru avort pentru ca fac avort si femeile căsătorite. O vecina a născut 7 copii iar avorturi a făcut 14. A murit de cancer de san când cel mai mic copil era in clasa a doua. Cine a violat-o? Ea mi-a spus acest lucru înainte ca sa moara. Daca nu îți convine ce postez eu, nu citi. Eu una citesc tot si aleg ce este bun din punctul meu de vedere. Fa si tu la fel. Încăpem toți si pe Pamant, si pe TPU. O seara buna!

| BlackRose03 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Crezi in Adam si Eva? Ce comică esti. laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru BlackRose03):

Eu cred ca as fi comica daca as crede in maimuță. Biata de ea ( maimuță ) a uitat sa mai evolueze, tot maimuță a rămas. Sau poate considera ca e mai evoluata decât omul. Ea nu face avort. Își creste toți puii si cred ca se lupta pentru a le proteja viață. In timp ce omul ii abandonează si ii neglijează pentru ca sunt o piedica in calea lor.

| BlackRose03 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cine a zis ca am evoluat din maimuțe? Evoluția este un fact oricum, si noi am evoluat dintr-un strămoș comun.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pai cine are minte nu da mai departe, se prinde ca e aiurea.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Pai da, de ce alte maimute nu au evoluat in oameni?! Ca poate si alea vroiau la caldurica la TV, nu doar in padure, fiecare specie a evoluat asa cum era. Crocodilii sunt mai vechi ca noi pe aici, dar au ramas la fel.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu au ramas la fel. In urma evolutiei se produc mici diferențe si asta in zeci de milioane de ani. Noi oamenii existam in forma asta de nici un milion de ani. Nu crezi ca exista evolutia? E ceva dovedit pana la urma.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Evolutia exista dar dupa mine la acelasi specie, nu din una in alta. Nu devine din curcan om, ci evolueaza ca curcan.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Cu asta sunt si eu de acord. Din aceeasi specie, nu alta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Crezi in draci si in Dumnezeu nu? Interesant!

| BlackRose03 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce?

| BlackRose03 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cred într-o divinitate, nu in religie.

| Superior a răspuns:

Stai ca citind aici mi-a venit sa turbez, mai ales la adresa feministelor insensibile.
Eu consider ca asa trebuie facut :
1.Pentru a face legal un copil, oamenii trebuie sa aiba un aviz de la stat prin care se arata ca au posibilitatea de a intretine un copil.
2.Imbunatatirea drastica a orfelinatelor. Da, e greu, dar nu imposibil sa-si faca mai tarziu o viata. Sunt cazuri de copii din orfelinate care au reusit mari lucruri. Daca se aplica 1, orfelinatele vor exista doar pentru a ameliora exceptiile.
3.Pedepsirea drastica a tuturor iresponsabililor care nu au auzit de protectie. Bun, trimit copilul la orfelinat dar sa plateasca contributie si AMENDA, altfel dosar penal si inchisoare.
Nu sugerez ca orfelinatele sunt solutia, dar amelioreaza exceptiile de familii iresponsabile.

| Mosotti explică (pentru Superior):

Ce ai spus aici este 101 % corect, excludem violurile.
Punctul 2 este cheia, si daca e f bine rezolvat, se evita marile traume sufletesti, nu are treaba ca au ajuns carieral mari, sufleteste sunt piatra toata viata, cu sistemul actual. Deci un copil dat acolo acum, iese handicapat cum ar veni, si va avea mari probleme in viata, probleme care tot lui ii vor face rau.

| Superior a răspuns:

"My body, my choice, my rules"
FUN FACT
In china bogtasii platesc femei sa le faca embrioni, sa-i avorteze si sa-i puna la supa =]

| aumih16 a răspuns:

Avortul uneori e considerat o crima! ca omori copilul! nu e prea sigur!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Aia e, daca nu se considera crima, este ca nu omori nimic, ca ala nu e format inca, nu e copil, e altceva de fapt, deci nu e problema. Lasa ca aia care au facut razboaiele cele doua, nu s-au mai sinchisit de cei 60 de milioane de morti, deci ce zici tu acolo e asa gluma. Si acolo trebuia, ca erau oameni, copii formati adica in viata, constienti de ei, au fost niste nenorociti.

Dar in cazul asta chiar ca nu avem de ce sa ne facem probleme. Nu poti zice ca ucizi cand de fapt nu ai ce ucide, nu are creier, organe, deci nu nimic de fapt, de aia s-a si permis avortul in stadiul asta, daca un glob intreg de medici, psihiatri, psihologi, policieni zic ca e ok, pai asa e. Mai ales americanii care la crime sunt foarte duri in pedepse.

| BlackRose03 a răspuns:

Cati incuiați pe aici smr. Cum rezisti cu ei? laughing

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Rezist ca ii inteleg si stiu de unde le vine chestia, dar trebuie sa luam chei sa-i descuiem, prin explicatii, argumente, chiar daca aparent nu conteaza, dar in inconstientul lot acolo fin de tot se poate schimba ceva, cand el se confrunta cu fapte argumentate, si se poate indeparta de religie, pentru ca prin comparatie (e destept creieru asta), isi da seama care e treaba, dar cat nu avea comparatie, nu stia ca se poate si altfel. Nu se intampla la toti, dar se poate intampla.

| BlackRose03 a răspuns:

Poate nu. Dar daca tu consideri ca ai dreptate si apar in comentarii mai multe persoane care sa te contrazica poate e ceva in neregula cu "argumentele" tale, nu crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele mame fac avort iar altele fac sacrificiul suprem numai pentru a avea un copil. Refuza sa faca avort pentru a aduce copilul pe lume. Vezi aici un caz: https://www.youtube.com/watch?v=6zVSYqLzyvw
Sunt atatea alte cazuri de genul asta. Aici se face diferenta dintre o mama cu vocatie, cu simt de mama si una care face cate avorturi vrea pana cand se hotaraste cand sa tina un copil.
Orice copil este o binecuvantare si nu un lucru rau. Ne pasa mai mult sa ducem cainele la veterinar si sa faca pui sanatosi dar nu ne pasa de copiii nostri.
Nu se stie cat de sus va ajunge acel copil in viata, daca nu va duce o viata mult mai buna decat ai dus tu. Ca tot zicea o doamna de avortul dupa viol, las aici cateva persoane mai celebre care au fost concepute in urma unui viol. https://tinseltownmom.com/......t-of-rape/
Si alte cateva persoane care erau sa fie avortate: https://www.beliefnet.com/......-born.aspx
Multi au crescut ca orfani dar ce sa vezi? Dumnezeu este al orfanilor parinte. I-a ajutat de au ajuns foarte departe chiar daca nu au fost doriti de la inceput de catre parinti. Parintele din cer nu ne lasa niciodata.
Psalmul 26 spune foarte frumos: Ca tatal meu si mama mea m-au parasit, dar Domnul m-a luat.
Asa ca indiferent de motivul pentru care vrei sa avortezi sa-ti amintesti ca fiecare copil are un tata in cer care ii va purta de grija. Daca tu nu il vrei sigur il va vrea cineva.
Sunt pro life pana la moarte. Atata timp cat cineva prefera sa nu se trateze de cancer doar pentru a duce sarcina la capat, mai avem mame care sunt facute pentru a aduce o viata noua in lume. Foarte multe mame descopera in timpul sarcinii ca au cancer si totusi duc sarcina la capat, daca asta nu este daruire pentru copil atunci nu stiu ce e.
La fel si familii foarte sarace care duc sarcina la capat, isi cresc copii bine si ajung la scoli bune prin tara. Stiu cazuri multe. Din saracie poti sa iesi dar dintr-un suflet impietrit mai greu.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu incepe si tu cu religia, e pe dracu parintele parintilor, suferi mult la orfelinat, asta au zis-o toti, nu ai afectiune, nu ai mai nimic. Si lasa ca au ajuns departe, ca am zis ca nu ma intereseaza cariera, ca aia se face indiferent de suflet, ma intereseaza ca acel copil poarta multa suferinta in suflet, are mari defectiuni psihologice chiar daca nu iti zice si se da ok, pai psihologia o zice dupa fapte, nu primesti iubire, mai greu poti sa oferi, ca nu cunosti sentimentul.

Tocmai ca nu e vorba de iesit din saracie asa cum zici, e vorba de iesit dintr-un suflet piatra, si cu ala raman mereu majoritatea. Oricat se dau mari si tari ca-s bine, ca e okey, nu este, foarte rar un copil fara parinti va fi reglat psihic la maturitate. Deci poarta o suferinta toata viata, de aia zic, mai bine nu, daca nu-l vrei si nu mai stie nici de suferinta nici de nimic, nici nu stie ca a existat (Desi nici nu a fost, ca in perioada avortului, nu e format practic)
Chiar si in coreea de nord zicea unu puscarias care era de mic inchis "nu cunosc sentimentele celorlalti, ei imi zic dar eu nu stiu ce sunt ele". Ca acolo si ca, copil te inchid aia daca esti contra statului.

Si nu trebuie sa gandeasca toate la fel! Una vrea sa aduca pe lume, alta nu vrea, nu zice tu generalizat, pentru unele e o binecuvantare, pentru altii nu este niciodata, sunt multi care nu vor copii. Nu trebuie impusa o anumita gandire. Fiecare are dreptul de a-si alege valorile!
Dar din moment ce nu-l vrea, mai bine afara, ca deja dupa aia urmeaza negru pentru acel copil, nu mai conteaza ca-l vrea dupa 18 ani, e tarziu.

Si pana la urma nu e asa o chestie sa faca nu stiu ce sacrificii ca sa aduca neaparat pe lume chiar daca nu-l vrea, ca doar nu faci 5 palate si 10 castele pe care greu le poti obtine si sti macar pentru ce te sacrifici, copii poti face cati vrei gratis, mai bine il lasi cand doresti acel copil si ii va fi bine lui, atunci merita sa nasti.
Dar cum am zis, e prostie sa nu te protejezi, deci in mod normal nu se mai ajunge la avort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia aia habar n-are de capul ei. Dacă se vede iresponsabilă pentru copil cu mult înainte de sarcină, de ce să-l mai facă? Nu e în stare să crească copilul? Atunci să nu-l mai facă! Mai bine își injectează ceva substanță zdravănă de contracepție și-și vede de f**** până se satură!

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! Dar se mai intampla si erori din prostie, nestiinta, needucatie si atunci e normal sa scape de el si gata, mare lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da,ce să și faci?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

"Da,ce să și faci?" la ce te referi?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Știi tu, "unde nu e cap, vai de picioare!". Mai mult de atât ce sa zic?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Mda, aia, dar oricum si daca nu e cap si nu se protejeaza, il da afara, deci tot una e, dar are voie, e okey, e legal si cu asta basta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt indiferenți și nepăsători, nu au niciun drept să avorteze. O variantă e prezervativul. Alta abstinența. Simplu. Trebuie dezvoltată o educație sexuală foarte bună (educație sexuală, nu identitate de gen, lgbt etc...)

Pentru cazurile de viol, cel mai bine ar fi ca legea să fie muuuult mai strictă. La viol, pedofilie etc. să-i bage la pârnaie până crapă în pușcării pentru că nu îți bați joc de copii - urmașii societății, și nici de fete și femei fără apărare doar pentru a te satisface. Pentru crimă, direct executare. Din păcate nu e așa. Dacă ar fi așa strictă legea, nu ar mai exista viol, pedofilie, crimă. De văzut exemplul lui Vlad Tepeș.

Azi media e bazată pe sexual foarte mult, nu pe educație. Azi la modă e să te „scarpini" cât, când, cum și cu cine vrei. Așa ceva nu se face. Actul sexual e ceva foarte serios. Azi se dărâmă principiul ăsta cu toată puterea. Și asta schimbă mentalitățile mult, încât omul ajunge văzut ca obiect și relațiile interumane ca profit.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Fiecare are dreptul sa faca cum crede cu avortul, nu are nimeni dreptul sa imi interzica, daca e mondial permis in multe tari, se aplica, asta este, nu suntem in comunism. Normal ca de preferat este sa se protejeze dar uneori nu merge. Tu crezi ca dca la 12 noaptea intr-un club imi place una si ea ma place si suntem incinsi, stam pana maine sa cautam prezervative? Nu tati, o facem si aia este.
Deci nu merge 100 % cazuri protejate. Si atunci se aplica ce am zis la inceputul mesajului. Si se rezolva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce să mai zic. Dacă așa crezi că-i de cuvință să te tragi cu una în club că sunteți „încinși", și neprotejați pe deasupra, iar mai apoi dacă rămâne însărcinată soluția e avortul, nu mai am ce zice. Pentru voi asta-i o joacă. HALAL MEDIA, HALAL EDUCAȚIE

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Dar ce e? Normal ca e joaca, de ce n-ar fi? Daca eu sunt incins, ea la fel, ce facem? Stam ca prostii pentru ce?
Nu se intampla prea de asa, este adevarat, in general e planificat si atunci sigur ca putem lua masuri de protectie, insa in mai putinele cazuri unde e neprevazut, asta este. Nu pun needucatii care nu sunt educati sa se protejeze, adica oamenii rau famati, ca la aia e clar ca e altceva.

Mai este o solutie ca fiecare baiat care se duce la distractii sa aiba 2-3 prezervative la el, si asta e ceva bun.
Dar totusi se mai intampla si nasoleli.

| chuckmanson a răspuns:

Un fetus pana la 24 de saptamani cel putin nu poate simti durere, deci premiza aceea e gresita. Simplu.

| Mosotti explică (pentru chuckmanson):

Pai da, nu poate sa simta ca nu are cu ce sa simta, cum am zis, dar multi nu pricep neam, ca sa simti durere ai nevoie de creier, altfel nu ai cum, e logic, adica ai nevoie de aparatul cu care simti, iar daca acel aparat (organ) nu exista, e ca si cum dai ci pumnul in pat, ala nu simte nimic.

Poate lumea nu stie, ca nu se spune pe nicaieri asta! Cauta pe tot netul, unde gasesti sa-mi arati si mie explicatia asta.
Ca trebuie sa explicam si de ce nu poate simti, pentru ca altfel te trezesti cu "ba da, de unde sti tu ca nu?". Ca unii care nu stiu, pot sa inteleaga, si apoi sa-si schimbe parerea, am zis unii.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Oricum murim, deci că e acum sau peste 80 de ani, e tot același lucru.

| Mosotti explică (pentru 1231242):

Foarte bine spus. Ala care moare mei devreme e bine, ca nu apuca batranetile alea urate, boli si poate o moarte in chinuri. Si daca a murit dinainte sa se nasca, n-a pierdut nimic, ca oricum ar fi avut o viata grea dupa aia unde bine e doar musafir in viata noastra, dupa aia lunga batranete si un deces sprancenat nasol poate. Bine, daca se nastea intr-o fam bogata sa zicem ca ar fi pierdut ceva, dar altfel nici vorba.

| Vikaa a răspuns:

E barbat si nu ai ce sa ii ceri,atata poate,eu nu i-am mai scris nimic ca vad ca pare a le sti pe toate, el habar n-are ce e prin orfelinate, dar imi spune ca avortul e un pacat, ca omori o fiinta, desi nu stie ca avortul facut la timp nu e ceva grav.Asa-s multi ca el, vezi doamne cine-s ei si nici nu se stie daca au dat printr-un orfelinat sa vada zecii de copii tristi fara parinti, is copii ce nu si-au vazut parintii deloc.Asta e cel mai trist, dar dupa ca ce nu stiu situatia isi mai dau si arogante, macar de si-ar vedea de treburile lor de barbati, ca multi se baga la cele ale femeilor.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Eu am explicat cum va iesi un copil nedorit sau abandonat, am explicat ca lumea, nu doar ce e in orfelinate, am explicat ca va suferi toata viata de pe urma mortii emotionale, asa cum am zis, putin conteaza ca zice "vaaaai am razbit, am reusit", ce a reusit? Sa faca cariera si bani, dar astea in absenta emotiilor, sentimentelor, tot nefericit il va lasa pe acel om. Pe langa suferinta pana la 18 ani din casele de copii (si asa pentru cultura tuturor generala, si in Germania e cam pe acolo, chiar daca conditiile-s mai bune, cazare, mancare, educatie, comportament, sufleteste tot nasol e, duc lipsa de afectiune, iubire).

Asta nici nu depinde de ca e femeie, barbat, asta e la general, ce am zis nici nu are legatura cu femeile de fapt.

Răspuns utilizator avertizat
| ViruseZ a răspuns:

Mai bine avortezi, decat sa cresti copilul in saracie. Macar cu avortul il scutesti de un chin.

| Mosotti explică (pentru ViruseZ):

Foarte bine spus, bravo! Restu nu se gandesc la chin, decat ca dispare adica ca scapa de chin. Si asta pentru ca religia nu se gandea la chin ci decat sa nu crapam.

| ViruseZ a răspuns (pentru Mosotti):

Avortul nu este un pacat. Un pacat mai mare ar fi abandonul. Avortul a fost creat pentru a ajuta scaderea abandonului.

| Mosotti explică (pentru ViruseZ):

Exact! Dar religia nu gandeste asa, pentru ca ea vroia sa aiba cat mai multi prosti pentru bogati sa le slujeasca, soldati pentru cucerit tari, de acolo vine treaba contra avortului, se stie ca religia a fost inventata de bogati in scopurile lor.
De aia si suicidul e interzis de ei, acelasi motiv este.

| IngerasulMicut a răspuns:

Voi astia care sunteti pro avort.
Sunteti spalati pe creier?
Vi se pare ok sa omori un copil doar din cauza ca tu nu il vrei!?
Mai bine il duci la o alta familie, nu fiti tampiti.

| Mosotti explică (pentru IngerasulMicut):

Pai dar asta nu am zis?! Am zis. Ca daca se poate da la o familie buna, sa se faca asa.
Dar de multe ori nu prea merge, si atunci nu are sens sa chinuim copilul ala care va fi unul neiubit si care va fi mort afectiv si asa nu poate avea o viata ok chiar daca profesional ar reusi, desi si acolo mai rar reusesc, ca daca nu are cineva grija de tine sa inveti ca lumea, sa-ti puna meditatii si altele, e cam nasol, plus ca fara afectiv, esti afectat si pe stare, tonus si mai putin poti invata cum trebuie, si asa oricum se duce in pamant dupa aia, insa dupa o viata cam de cacao, asa ca ce sens are?
Plus ca unii ies infactori si ne fac si rau apoi.

Sunt si orfani care au ajuns bine, dar sunt foarte rari, deci nu se pune.

| IngerasulMicut a răspuns (pentru Mosotti):

Macar voi va ganditi ca acel copil vrea sa traiasca?
Tot o dati cu "mai bine il omori ca doar ce, de ce sa sufere copilul?", dar sunt copii care vor sa traiasca, chiar daca au o viata naspa.
Sincera sa fiu, avortul este un gest foarte egoist si idiot. N-am ce zice.

| IngerasulMicut a răspuns (pentru Mosotti):

Avortul este crima.

| Mosotti explică (pentru IngerasulMicut):

Se mai fac si crime, cand fac smecherii razboaie nu-s crime? Dar alea chiar sunt, ca simti durere, suferi, ai trait din viata, e altceva, ala mic nici nu e format, nici creier n-are inca.
De aia e si permis. Si nu stii daca vrea sau nu sa traiasca ca nu l-ai intrebat, plus ca daca mama nu vrea, altii nu, cine plateste? Vrea sa traiasca pe spatale cui?

Tu de ce crezi ca s-a legalizat avortul? Ca statul sa scape de obligatii si lumea sa nu plateasca, ca in SUA zice "nu platesc eu pentru altul", asa gandeste lumea acolo, nu e bine, dar asa e.
Daca gasesti o familie buna, e altceva, dar nu ai de unde stii dinainte daca vei gasi, ca sa-l lasi sa iasa.

Ai intrebat tu "ba asta care inca nu esti nici format, vrei ma sa traiesti intr-o viata de kakako?"? Si el sa zica "daaa, sunt masochist vreau sa traiesc intr-o viata naspa ca dupa aia tot sa ma duc dracu in final, dar inainte vreau sa sufar putin, sa stau la casa de copii batut si vai de capu` meu, sa ies de acolo poate infractor, fara carte, etc, poate sa va dau si in cap, mai violez ceva, tare".

| DauViata a răspuns:

Avortul nu ar trebui sa existe, a fost inventat de oameni fără scrupule, fara suflet, fara Dumnezeu.

https://www.facebook.com/marita.coelloportugal/videos/10217843151482937/

| Mosotti explică (pentru DauViata):

Dar nu in orice conditii! Gresesti daca nu spui si in ce conditii. Ca daca nu te gandesti la chinul copilului, e grav.

| Mosotti explică (pentru DauViata):

De ce nu trebuie sa existe?! Unde scrie ca nu este bine? Daca gramada de medici, specialisti, psihologi, psihiatri de pe tot globul considera ca este ok doar pana la o perioada a sarcinii, inseamna ca nu e problema.
E adevarat ca trebuie sa se protejeze oamenii aia, asta da, ca sa se evite asta, dar nu pentru ce zici tu, pentru sanatatea femeii, ca nu e deloc comod sa faci un avort.

| TheBloodyHound a răspuns:

Nu sunt coleg cu nimeni si n-am spus ce ai scris tu acolo.

"eu cred ca avortul se face cand copilul inca nu e format ca lumea, cand nu misca cand il scoate"

Daca il scoti afara la 10 saptamani sigur ca n-o sa se apuce sa faca tumbe prin camera, dar asta nu inseamna ca nu e o fiinta umana.

"Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil, si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e"

Nu ai de unde sa stii tu ca nu se va ocupa de el.
Nu ai de unde sa stii tu ce fel de viata il va astepta.
Nu e treaba ta sa decizi pentru altcineva daca viata lui merita traita sau nu.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Cum nu esti? Esti colegul nostru de forum, asa se numeste. Si la moderatori auzeai "dragi colegi, treceti pe canalul nostru sa discutam", care si ei sunt de fapt useri ca si noi pana la urma.

Ai zis ca daca nu-s de acord cu tortura, dar cu avortul da, asta te mira pe tine, deci ai zis.
Cum poti sa crezi ca se va ocupa daca ea nu il vrea! Si daca fortat sa zicem ca ar sta, nu-l va iubi! O mama reglata psihic, isi iubeste copilul din prima clipa, daca asta nu se intampla, e grav dupa aia.

E treaba mea (zic societatea, nu eu personal) sa decid ca omul sa nu se chinuie. Ce viata te poate astepta daca esti abandonat si neiubit? Tu sti cata suferinta au astfel de copii? Sti ca traumele le vor face viata neagra? Nu cont ce servici o sa aiba, in relatii va fi greu de integrat, la randul lui nu va iubi in general, va avea mari probleme si de integrare sociala.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

"Ai zis ca daca nu-s de acord cu tortura, dar cu avortul da, asta te mira pe tine, deci ai zis."

N-am negat ca am spus asta, ci ca as fi zis ca "a tortura un bebelus si a face avort este tot aia".

Nu e tot aia, una dintre diferente ar fi ca avortul implica moartea copilului. Tortura, nu neaparat.

"Cum poti sa crezi ca se va ocupa daca ea nu il vrea!"

Nu mi-am exprimat o asemenea convingere. Am zis ca n-ai de unde sa stii tu sigur ce va face.

"O mama reglata psihic, isi iubeste copilul din prima clipa, daca asta nu se intampla, e grav dupa aia."

Aha, si daca o mama nu e "reglata psihic", adica e nebuna, sa zicem, asta e argument pentru omorarea copilului ei?

"Ce viata te poate astepta daca esti abandonat si neiubit? Tu sti cata suferinta au astfel de copii? Sti ca traumele le vor face viata neagra? Nu cont ce servici o sa aiba, in relatii va fi greu de integrat, la randul lui nu va iubi in general, va avea mari probleme si de integrare sociala."

N-ai de unde sa stii tu ce fel de viata va avea cineva care a fost abandonat si neiubit.

"E treaba mea (zic societatea, nu eu personal) sa decid ca omul sa nu se chinuie."

Nu e treaba societatii sa decida pentru altcineva daca viata lui merita sau nu traita.
De asta nu ne apucam sa omoram cersetori, copii orfani, oameni cu dizabilitati sau oameni despre am crede ca n-au foarte multe sanse sa duca o viata fericita (orice ar insemna asta).

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pana la urma moartea e mai buna ca tortura, ca tortura lasa traume si va face viata un chin, ca apoi pana la urma tot mori.

Eu zic ca stim ce va face daca mama il abandoneaza, majoritatea copiilor au mari probleme, multi ies si infractori. Sunt si care razbesc, dar si aia au traume psihologice si sistemul emotional praf, chiar daca razbesc carieral si financiar.

Sunt de acord pentru avort daca mama e denaturata, pentru ca altfel copilul ala are 90 % sanse sa ajunga cum am zis mai sus. Daca luam masuri cum am zis, si copilul sa fie dat spre adoptie, atunci da, nu sunt de acord cu avortul.

Aia care-s mari vor decid ei ce fac cu viata lor, este altceva, doar la cerere se rezolva (sau ar trebui, asa cum e si la animale, daca omu alege sa nu mai sufere, sa i se dea acest drept), sunt constienti, e altceva, ala cand e avortat nici nu stie ca a existat vreodata, nu e problema, de aia avortul e permis, tocmai pe acest considerent! Si de aia decidem, si daca decidem ce? Aia e. Desi am zis, exista solutii sa nu ajungem acolo. Protectie, si in caz de drapaj si mama nu-l vrea, adoptie intr-o familie care-l vrea, si gata treaba, sa iasa un om emotional echilibrat, cu mama, tata okey.

| Mosotti explică (pentru ViruseZ):

E pacat sa il abandonezi, ii va fi mult mai rau! Mai bine avort, ii faci un mare rau daca-l lasi. Asa nu stie nimic, se termina firu rapid si gata, a scapat si el si tu. Nu am chestii din alea religioase cu o viata cu alea, depinde si ce viata, eu de exemplu sunt pentru faptul ca e mai rau sa te chinui decat sa mori.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru ViruseZ):

"Am o intrebare, eu daca sunt violata e pacat sa avortez, sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat?"

Prima varianta.

"My body, my choice, my rules."

Nu te mai englezi la mine.

"N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi."

Nu te obliga nimeni sa ai grija de el.
N-ai de unde sa stii tu de ce sunt in orfelinate majoritatea copiilor, asa ca fa bine si nu mai vorbi prostii.

"Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi"

Dpdv al regulilor crestine, e un pacat mai mare sa omori un om.
Dpdv legal, n-o sa patesti nimic daca avortezi in termenul stabilit.

"iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn."

Nu ii pasa nimanui de corpul tau, poti sa faci ce vrei cu el.
In chestiunea avortului nu e vorba doar de corpul tau, ci si de copilul din interior, si n-ar trebui sa ai tu dreptul sa decizi asupra vietii lui.

"Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat."

Explica de ce ar fi ipocrit.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Problema atunci cand constienta e standardul pe care-l folosesti sa determini daca o viata omeneasca are valoare sau nu, e ca niciun om adult a carei viata ai consider-o importanta nu va indepini tot timpul acest standard.

Exista oameni care acum sunt adormiti si foarte probabil pe undeva e cineva aflat in coma.
Niciunul dintre acesti oameni nu e constient, nu stie ca exista.
Pe astia nu poti sa-i omori.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Vika asta e fata desteapta. Le zice bine. Lasa ca intelegi ce zice in engleza, stia ca sti ce zice, nu e problema, nu a zis-o cu rautate.

Copiii ajung la ofelinat din doua motive:
1- parinti denaturati care nu fac avort dar nici nu se ocupa de ei si ii abandoneaza.
2 - Pana la 18 ani parintii decedeaza din n motive, nu au tutori rude, si aia este.
Deci cum o dai, stim f bine de ce ajung copiii acolo. Si de acolo iesi mort sufleteste pentru ca nu cunosti ce inseamna iubire, afectiune, deci vei suferi, toti care au fost acolo au suferit.
Deci e pacat mai mare sa nu faca avortul, din acest punct de vedere, ca ii faci rau copilului, lasa-o naiba de crestinatate facuta de niste unii umflati cu aur, care ei iau cele mai multe vieti prin razboaie si ce provoace ei pentru bani si influenta.
Ne pasa si de viata copilului pe care o va avea, cel mai important, plus ne pasa si de femeie pana la urma.

In plus daca e sa ne gandim asa, sa-ti zic o chestie, si daca e dumnezeu, si faptul ca imbatraneste omu, se chinuie si moare, tot luat viata se numeste! Ce cont ca o iei la 20 ani sau la 85? E tot una, deci oricum o dai, pica smecheria. Si o mai iei si in chinuri. Macar la avort nu sti, nu simti. Asa ca nu e asa.

Dar repet, cum a zis si sadrian46, daca s-ar lua masuri sa ii fie copilului bine, e ok, dar si asa, trebuie sa tinem cont sa nici nu fim prea multi pe planeta cumva, ca apoi dam triplu de dracu. Sa fie un echilibru cumva.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Daca nu stie ca exista, nici nu sufera, deci nu conteaza, cati nu au fost deconectati de la aparate la cererea familiei.
In SUA stiu ca se da pedeapsa in functie de cat a suferit victima! Daca ai omorat si atat ie una, daca ai chinuite iei mult mai aspru.
La animale de aia nu e crima pedepsita, ca ele nu stiu ca exista de fapt, constient nu exista, nu sufera constient, cum se manifesta este o reactie reflexa a creierului. Banui ca de aia nu e pusa ca, crima pedepsibila ca la oameni.

Pai si valoarea asta e relativa! Se gandeste in functie de consecinte, ca daca prin a nu face avort, copilul va suferi o viata, atunci viata care ofera suferinta nu mai are o valoare.
Daca ar fi dat spre adoptie, atunci da, viata are valoare caci ofera ceva placut si bun. Desi pana la urma viata in sine nu are sens. Traiesti ca sa inveti, muncesti, imbatranesti, te imbolnavesti si mori de fapt, pana la urma mare valoare ce sa zic, gandind asa la rece. Pana la urma e o suferinta mai mult sau mai putin, mai ales dupa o varsta in colo.

| Vikaa a răspuns (pentru TheBloodyHound):

Nu stau sa iti ofer explicatii, se vede clar de la o posta ca esti habotnic cu biblia in mana.First things first, ai habar ce simte o femeie pe timpul sarcinii sau iti place sa te afli in treaba? Cele mai multe victime sunt fetele de 14-15-16 ani, ai idee prin ce traume trec acele fete? Astea sunt chestii mai mult de femei, dar sunteti unii care va place sa va bagati nasucul unde nu va fierbe oala.Am tot dreptul sa decid daca il vreau sau nu, daca nu iti convine poti sa te muti pe o insula, sau sa adopti toti copii nedoriti. Avortul trebuie facut la timp, nimeni nu ar avea de suferit. Femeile au drepturi, printre drepturile lor se numara si dreptul la avort.N-o sa stea una la 14 ani sa creasca copilul sa fim seriosi, e ca si cum un copil are creste un alt copil.De obicei e bine sa ne gandim si la partile pozitive, nu doar la cele rele.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Degeaba, ca orice ii spui el tot asa gandeste, eu am zis doar parerea, stiam ca nu i-o voi schimba pe a lui, dar aia e, este si el ok in felul lui, asa vede el chestia.
Doar la ceausescu nu aveai voie sa avortezi, deci in dictatura.
Dar o sa ramai uimita ca si in Germania avortul e interzis, stiai? Rusine sa le fie. Doar daca ai fost violata da, atunci ai voie. Se duc oamenii in Olanda sa faca avort unde se face.
Rusine pentru pilonul Europei, ca asta e Germania unde nu e comunism.

Dar culmea ca nu sunt contra la LGBT, asta este f bine, din iulie 2017 au voie LGBT sa se casatoreasca.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Vikaa):

Nu ai ce explicatii sa oferi pentru ca ceea ce faci tu pe aici foarte mandra de tine se cheama a manca rahat. Habar n-ai despre ce vorbesti si arunci cu cuvinte precum "ipocrizie" pentru ca ai auzit tu ca sa fii ipocrit e ceva foarte de rau.

Se vede numai cu mintea aia a ta ingusta ca as avea vreo treaba cu religia. M-ai vazut tu pe mine zicand ceva de religie sau biblie inainte sa aduci tu vorba de pacate?

"ai habar ce simte o femeie pe timpul sarcinii sau iti place sa te afli in treaba?"

Nu, si nici tu, si e irelevant oricum.

"Cele mai multe victime sunt fetele de 14-15-16 ani, ai idee prin ce traume trec acele fete?"

Faptul ca cineva pateste ceva rau nu e argument ca persoana respectiva sa faca rau altcuiva.
Arata totusi de unde ai luat aceste date.

"Am tot dreptul sa decid daca il vreau sau nu, daca nu iti convine poti sa te muti pe o insula, sau sa adopti toti copii nedoriti."

Evident ca acum ai dreptul sa il omori, dar n-ar trebui.
Daca nu imi convine spun de ce iar apoi cei ca tine imi pot spune de ce nu am dreptate. Asa functioneaza lumea.
Si nu, nu e treaba mea sa adopt copii din simplul motiv ca nu sunt de acord cu omorarea lor.

"N-o sa stea una la 14 ani sa creasca copilul sa fim seriosi, e ca si cum un copil are creste un alt copil."

Vad ca iti plac numerele mici, ca "14".
Ai fi de acord cu interzicerea avortului doar pentru persoanele majore? Sau te folosesti de cazurile in care sunt implicate minore ca sa justifici avortul in toate cazurile?

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Nu folosi cuvinte cu iz insultator ca incalci regulile, "Nu ai ce explicatii sa oferi pentru ca ce faci tu pe aici foarte mandra de tine se cheama a manca rahat", ce inseamna asta?

Ea are dreptul sa faca ce doreste, aia e, legea permite si gata.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Raporteaza-ma.

Niciun legea permite si gata. Si ce daca e lege? Nu te doare creierul cand spui asa ceva?

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Nu te raportez ca nu fac din astea, doar ti-am spus asa, ca nu e frumos sa zici asa, nu e frumos sa insultam. Se raporteaza cand sunt din aia care insista si persista in greseli, nu asa la prima abatere. Chiar si asa, mods pot da un avertisment verbal si atat, adica care este om asa face, nu dai puncte sau suspend asa din prima, ca poate omul ala a gresit.

Nu stiu, eu unul nu stiu dar nu vad rau avortul, asa vad eu, asa cum si tu vezi in felul tau. Eu vad viata altfel, am alte valori, si recunosc ca-s diferit de ceilalti, chiar cu multe, chiar era sa scriu o carte "cel mai ciudat om din lume", dar nu am avut dispozitia necesara.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

"recunosc ca-s diferit de ceilalti, chiar cu multe, chiar era sa scriu o carte "cel mai ciudat om din lume""

Inteleg, tu esti special.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Si nu neaparat in sens pozitiv, dar o recunosc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ViruseZ):

Absolut de acord cu tine, insa ce faci cand toate femeile din jurul tau - mama, matusa, sora, etc - iti spun aceeasi ineptie? Ca vai e pacat...

| Vikaa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ele nu au nici o putere asupra deciziilor mele, e corpul meu si fac ce vreau cu el, ele trebuie sa isi vada de treaba lor.Nimeni si nimic cu are puterea de decizie asupra corpului meu si nici al altei fete.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Depinde de varsta ta si alte treburi. Daca nu esti dependenta de ele financiar, poti aplica ce zici tu mai sus. Daca da... mai greu. Oricum, imi place atitudinea ta, sper ca nu ai inteles opusul.winking

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu ce se face? Ea e fata destupata, ce conteaza ce zic aia din jurul ei? Realizeaza ca e aiurea si nu ia in seama, e foarte simplu. Ii ignora pur si simplu, stiu multe cazuri, si au facut tot cum au vrut ele.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Asa, bravos! Felicitari, ai o gandire super, fi tot asa in viata, nu te lua dupa altii, nu te lasa influentata, de niste unii care vor sa iti impuna gandirea lor fara sa tina cont de opinia ta in ceea ce te priveste.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Neee, si iti zic si de ce nu e problema, orcicum ar fi, familia nu o sa o lase, chiar daca la nervi zice una si alta, si daca ea nu stie asta, sa stie acum, dar precis stie si asta.
Plus ca la o adica se descurca si singura.
Daca te lasi santajat odata, apoi esti de cacao.
Pana la urma nici nu trebuie sa spuna ca a ramas, si atunci chiar ca e super, zic asta la o adica, si se rezolva repede. Sunt tactici, minte sa ai.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Tru, tru. Si mai important e sa invete lectia necesara din asta. Excluzind violul, primul avort e accident, dar al doilea e prostie si de la al treilea e crima cu buna-stiinta.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Este corect ce spui. Normal ca a treia oare nu trebuie sa se mai repete, dar si asa, tot nu conteaza la o adica, exceptand ideea ca e prostie sa ti se intample a treia oara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai buba e ca unele folosesc avortul ca metoda contraceptiva in puii mei! Nu pot sa uit ca era un documentar sau articol ceva pe tema asta si mentiona un doctor pe una care avea vreo 25-30 de chiuretaje!

| Vikaa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am 18 ani si mai depind financiar de ele pana ajung la faculta.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Treaba ei, e alegerea ei pana la urma, daca vrea sa se complice, ce sa facem, desi e o tampenie, evident, e nebunie sa ai 30 de din alea.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Da, dar nu conteaza, tine-te tare daca or zice ceva contra, dar precis ele nu zic, colegul nostru a pus doar o situatie, si oricum era, tot nu te-ar fi lasat!

| Vikaa a răspuns (pentru Mosotti):

La cum le stiu pe mama si bunica nu s-ar fi opus, sunt pro avort.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Nu stiu cum poti fi "pro" avort, mi se pare o formulare nefericita. Cum ziceam, nu sunt contra avortului, insa il vad ca o ultima solutie. Eu unul sunt pro++ educatie sexuala inainte de a ajunge la discutia cu avortul. Asta e marea problema de la noi, ca discutia asta de obicei se poarta la extreme.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ce educatie ca se tot stie de asta de ani de zile, mai e nevoie sa zica cineva sa punem prezervativ sau sa ia pilule fata?! Sau sa se zica, evident, e bine sa se zica in scoli, insa netul e usor de folosit sa intrebi. Pro avort vrea sa zica ca nu sunt contra in caz ca e nevoie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Bai, noua ni se par chestii la mintea cocosului, dar e socant citi si cate - inclusiv la oras - habar nu au pe ce lume traiesc din punctul asta de vedere.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate! Nu inteleg nici eu de ca nu se protejeaza. Dar banui ce este, aluia nu ii convine sa puna prezervativul ca-l deranjeaza, dar altfel eu nu face si aia e! Si fata spontan nu a luat pilule nu stiu cate zile ca sa fie imuna, fac sex pe nepregatite, asa ca ia in calcul un avort dar sa faca natural, precis asta este, altfel nu are cum. Ca si avortul asta am auzit ca nu e prea placuta procedura.

Vroia protejat bine, nu, sa se duca la alta. Sau faceam dupa ce isi intrau pilulele in actiune, a doua zi, sau cand e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ce pilule breh? Sint sute de mii de imbecili care si la 30 de ani au impresia ca coitus interuptus e metoda fail-safe...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, pai zic si eu na, sa aiba putinica minte! Sa foloseasca pilule sau prezervativ barbatii! Sa se destupe la cap, ca omu se mai si autoeduca in general.

| Superior a răspuns (pentru Vikaa):

Orice copil din momentul cel mai de baza al conceptiei are toate sansele sa fie sanatos, normal, exact ca noi toti.
"ai habar ce simte o femeie pe timpul sarcinii sau iti place sa te afli in treaba? Cele mai multe victime sunt fetele de 14-15-16 ani"
Serios? CINE LE PUNE SA SE FUFU CU ORICE SMARDOI DE LA BLOC?
"

| Superior a răspuns (pentru ViruseZ):

"My body, my choice, my rules."
Serios? Copilul ala e un trup separat sa stii, doar se dezvolta in tine.

| sadrian46 a răspuns (pentru ViruseZ):

Nu e păcat, ci crimă, ceea ce este altceva.

| Vikaa a răspuns (pentru Superior):

Dude,nu va mai bagati voi barbatii ca nu stiti prin ce trecem noi femeile,ca sa ai un copil trebuie sa ai conditii,in primul rand ca nu il cresti cu aer si apa.O femeie daca este abuzata de barbat, si ramane insarcinata ii iei tu copilul? Da-mi niste motive pentru care as pastra o sarcina si m-ai determina sa nu avortez, iti zic eu, fiecare femeie face ce vrea cu corpul ei, iar voi barbatii nu aveti nici un drept sa va bagati nasul in oala noastra. Din cauza voastra nu ne putem imbraca in asa fel incat sa ne simtim comode, pentru ca va simtiti caini si daca vedeti o femeie semi dezbracata pe drum tabarati pe saraca fata. Inca o chestie, copilul ala NU simte nimic daca il avortezi in primele 3 luni, ca sarcina nici nu se vede si nici el nu e format, de avortat nu mai avortezi dupa 4 luni.

| Vikaa a răspuns (pentru Superior):

Ca sa iti dau un exemplu real, cand aveam 14 ani eram imbracata calumea, nu haine stramte, nu decolteu, nimic provocator.Era cam 15; 00 pm, am luat-o printr-un parc fiindu-mi mai usor ca sa ajung acasa, ma oprise un barbat cam pana in 30 si ceva de ani sa ma intrebe cat e ceasul,am scos telefonul si incepuse sa ma pipaie si incepuse sa ma bruscheze si sa fie rau cu mine, daca nu veneau niste gardieni nu as mai fi scapat, dar gandeste-te la alte sute de fete din tara asta fiind in fiecare zi victime ale violului si nimic nu se face in privinta asta, dar societatea e foarte buna in a judeca, in special voi, barbatii.Esti barbat, nu ai dreptul la replica, nu decizi tu pentru corpul meu, ci eu decid ce fac cu el, imi voi mentine ideea asta pana voi murii.Marea majoritate a barbatilor din RO sunt extrem de misogini, judecand femeia de parca ar fi ei mai buni, dar tot ei comit cele mai multe abuzuri.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Vikaa):

Pe vremea lui Ceaușescu toate ziarele si revistele aveau si rubrica de "satira si umor". Unde lucram eu instituția avea abonamente la diferite ziare si reviste iar eu le răsfoiam si alegeam din toate sa citesc doar rubrica " satira si umor" restul era politica. Iată ce am citit odată la aceasta rubrica.Era ilustrata si cu caricaturi care amplifica umorul. Pe o banca in parc stăteau doua femei (caricaturi) si discutau. Citez din memorie:
" - Ai auzit tu ce a pățit Xuleasca?
- Nu! Ce a pățit?
- Biata femeie, a fost prinsa de un bărbat si a fost violata.
- Tu, ce noroc au unele!"
Cam așa stau lucrurile cu violatul. Am o varsta, dar numai fetele care fac copii din flori afirma ca au fost violate. Asta ca o scuza a păcatului lor. Daca nu ar rămânea însărcinate ar fi rămas sfinte.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Nu e crima, ca altfel nu se permitea pana la 14 sapt. Nici nu intelegi ce e ala pana la 14 sapt. Trebuie lasat omul sa aleaga cat este permis, dupa aia nu.

| Mosotti explică (pentru Superior):

Ai dreptate, trebuie sa se protejeze, dar dat fiind ca nu s-a intamplat, nu mai conteaza acuzele ca de ce, faptul e consumat, conteaza ce face de acum in colo, asa ca asta e, daca nu vrea, trebuie dat afara.
In mor normal trebuie sa se protejeze ca se cunosc masurile.

Insa la viol, acolo e altceva, nu sunt vinovate.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Nu cred ca superior e asa de absurd incat sa se refere la cazurile de viol. Se refera la celelalte cazuri, insa si asa, dreptul de a avorta e garantat de democratie. Insa iar zice corect, ca este bine sa existe un sistem bun sa aiba grija ca oamenii sa se protejeze daca nu vor copii (nu zicem de violuri), si daca nu se protejeaza dar nu vor copilul sa fie pedepsiti.

| ViruseZ a răspuns (pentru TheBloodyHound):

Am o intrebare,eu daca sunt violata e pacat sa avortez,sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat? My body, my choice, my rules.N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi.Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi, iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn.Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat.

| TheBloodyHound a răspuns:

Tu realizezi ca n-are absolut nicio legatura raspunsul tau cu ala pe care ti l-am lasat eu?

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Stai ma ca am incurcat, off...era pentru theOracle, scuze. Am raspuns si tie acum la raspunsul ala.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai si valoarea asta e relativa! Se gandeste in functie de consecinte, ca daca prin a nu face avort, copilul va suferi o viata, atunci viata care ofera suferinta nu mai are o valoare."

Explica-mi de ce nu ar trebui sa omoram toti oamenii strazii sau orice alta categorie de oameni care sufera.

"Daca nu stie ca exista, nici nu sufera, deci nu conteaza"

La noapte o sa te culci probabil. In momentul ala n-o sa stii ca existi.
Pot sa vin sa te omor?

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pentru ca oamenii strazii aleg sa traiasca, sunt constienti de ei, ca exista, e altceva. Daca aleg asa, e treaba lor daca-s deja formati asa.
Ba, daca reusesti sa o faci fara sa simt, do it, haha. Dar nu merge ca te trezesti automat.
Dar un embrion e altceva.

Am zis, solutia este sa fie conditii, si atunci as fi si eu contra. Auzi? Sincer mereu m-am intrebat, ce motivatie au oamenii strazii sa mearga mai departa in mizerie, frig, foame, umilinte, scuipati uneori de oameni, batuti. E foarte interesant, si cu toate psihologia studiata nu am priceput. Asa ca idee, sa le inteleg gandirea doar, nu ca nu le respect decizia.

Adica sa traiesc sa sa sufar zilnic. Era unu la Unirii fara picioare, vai de mama lui, mort de foame, se vedea pe fata lui suferinta, avea fata impietrita, deci nu era bucuros ca traia, ca altfel era altfel. La mine aici era o batrana care pierduse tot, era cu sacu in spate cu boarfe si statea vai de mama ei. E inca de explorat, cred ca murim si tot nu intelegem total psihismul uman.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Mai devreme ai zis ca e treaba societatii sa decida daca viata cuiva merita traita sau nu si ca "viata care ofera suferinta nu mai are o valoare".

Ar trebui sa te pui de acord cu tine insuti inainte sa mai pornesti discutii.

O sa am grija sa nu te trezesti. O sa mori fara sa-ti dai seama.
Pot sa vin sa te omor?

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

DA, vino!
Am zis ca e treaba societatii in sens de avort, atat. Pai normal, ca daca viata aia ofera suferinta la acel copil daca se va naste (doar la asta ma refer, si nu la alte cazuri), atunci putem evita atat timp cat nu oferim conditii.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, ma, nu. N-ai zis deloc "ca e treaba societatii in sens de avort, atat".

"DA, vino!"
Aha. E clar ca nu prea esti sanatos la cap.
In cazul asta parerea ta in problema avortului nu ar trebui luata in seama.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pai eu am glumit.
Acuma am vazut la TV, 170 de femei fac zilnic avort, era campanie sa foloseasca prezervativul.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai eu am glumit."

Ti-am aratat ca ceea ce folosesti tu sa justifici omorarea copiilor in pantece poate fi folosit sa justifice si omorarea ta.

Asta era un moment bun sa te gandesti ca poate e imoral si absurd sa fie permis avortul.

Dar nu. Tu ai considerat ca e cazul sa faci glume. Ca e timpul NEradem.

Bine. Rade la propriile tale glume si continua sa te consideri special intr-un sens nu neaparat pozitiv.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pai stai asa, sa stii ca faptul ca-s special in sens negativ nu ma incanta! Dar nu imi place sa ma dau cine nu-s, asa sunt si in real si peste tot. Am zis ca-s special in sens ca nu o sa mai gasesti unul ca mine pe o raza de 6371 Km, de fapt nu special, ci diferit. Special e un termen aiurea, si la aia pozitivi, tot diferiti sunt care au calitati, capacitati rar intalnite.

Mai si glumim, ce sa facem, sa plangem? Sa sti ca si moralitatea asta e relativa, tu poti vedea chestiile intr-un mod, eu in alt mod, altii in altul, depinde, acum sincer nu cunosc motivele pentru care cei trei gandesc diferit, adica care-s bazele gandirii. Eu asa gandesc, dar nu pot spune de ce. Dar e interesan de fapt bazele la fiecare. Ca daca ne dam seama de unde vine, nu ne-am mai mira si nu am mai condamna poate. Pentru ca e posibil sa nu fim vinovati nici unul de cum gandim, ca asa simtim de fapt, nu alegem cum gandim.
Nici tu nici eu si nici celalalt.

Unul vede ca a lua o viata chiar si cand copilu are o luna in burta mamai e nasol, asa cum gandesti tu, eu nu vad asta o problema, mie mi se pare "ca si daca se ia in acele conditii doar, ce?".
Tu zici ca e imoral, okey, dar in mintea mea nu exista vreo chestie care sa ma faca sa gandesc altfel, ca ma mir de ce zici tu, dar fara sa vreau.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Observ ca ti-a venit din nu limbarita.

Reiau de acolo de unde ai incercat sa te eschivezi: De ce nu ar trebui sa te omor in timp ce esti adormit?

Raspunde-mi la chestia asta si abtinte-te de la a mai vorbi in plus.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pai stai ca nu am fost aici, cand nu raspund inseamna ca nu sunt, de ex in curand nu voi mai fi pana pe la ora 23. Eu sunt forumist din noiembrie 2001 de cand s-a format softpedia, pe forumuri germane si altele, pe langa partea tehnica platforma forum, instalare, alegere echipa moderare, setari, si socializare. Daca nu apar mult timp fara sa anunt inseamna ca ori am murit, ori m-am damblagit.

Daca un om ar dori sa se duca si tu vi sa faci asta (adica el nu a putut face asta prin alte metode si tu vi cu una dulce), zice sarumana, daca nu vrea, nu e bine, deci e relativa treaba, de aia nu pot zice daca e bine sau nu, e bine intr-un caz, ca daca are omu probleme de sanatate nasoale si permanente e alta, si nu este in alt caz.