anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre bisericile neo-protestante si despre pocaitii din ziua de azi? Mai sunt pocaitii pocaiti sau doar numele le-a mai ramas?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la urma vor fi doar doua biserici. una foarte mare a lumii. si una foarte mica aici pe pamant cu ce va mai scapa din prigoana crestinilor, a lui Dumnezeu, dar foarte mare si biruitoare in ceruri. pocaiti? am o parere buna.pentru cei intr-adevar pocaiti.si sunt trist ca sunt atat de putini.si sunt trist ca nu sunt si eu printre ei.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care e problema? Sunt oameni si ei, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vreau sa intru pe un teren care creeaza divergente, mai ales ca am un frate care este neo-protestant.insa ceea ce ma surprinde in ultimul timp este fervoarea cu care este tratat acest subiect. daca imi aduc aminte acum vreo 4-5 ani de zile aproape ca nu vedeam pe nimeni cultivand acest cult.penticostali au aparut peste tot si de foarte multe ori apartin unei bisericii doar pentru faptul ca primesc ajutoare.traiesc in afara tarii, in spania, si cunosc oameni care merg la biserica doar pentru faptul ca primesc ajutor financiar sau alimente. mi se pare un lucru extraordinar, insa ceea ce vreau sa spun este ca multi dintre ei merg acolo doar pentru acest lucru si pentru nimic altceva.de aceea au ajuns sa fie aratati pe strada ca fiind niste "mafiosos", masini bengoase si plini de bani.eu cunosc o preoteasa care este nigerianca si anul asta am fost la "botezul"(impropriu spus)al nepoatei mele.anna, asa se numeste "preoteasa"este o tipa extraordinara, chiar daca eu nu impartasesc acelasi cult cu fratele meu. si face eforturi extraordinare pentru a plati cheltuielile bisericii.africanii sunt foarte modesti si naivi, chiar as spune, pe langa faptul ca romanii sunt foarte perversi.se simt umiliti de "credinciosii"romani care vin cu masinile lor bengoase si cu toalele lor "made in china", armani, dolce and cabana...nu spun ca toti sunt asa, evident ca nu, numai ca mi se pare o lipsa de respect fata de biserica si spun asta din punctul de vedere unui "nepracticant". eu nu am nimic cu nimeni atata timp cat nu mi se baga pe gat un cult cu care eu nu am nimic de a face, in rest nu stiu de ce asa avea ceva impotriva sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fac si eu parte dintr-o biserica penticostala si de asta ma interesa sa vad ce parere au cei din jur despre noi

Întrebări similare