| BucurCristina a întrebat:

Ce parere aveti despre canalele care copiaza videoclipuri de la canale straine si nu numai, si zic ca sunt facute de ei?
Eu personal ii urasc pe oamenii de genul acesta.
Daca nu poti fi original stai in banca ta si nu copia!

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Fac orice pentru rating, dar e treaba lor pana la urma.
Normal si in Romania si in alte tari sunt legi care protejaza dreptul de autor.
Mai trebuie puse doar in aplicare!

| RAY a răspuns:

De 27 de ani Romania importa totul de la americani, nu ma mir ca uni sa faca asta

| BucurCristina explică (pentru RAY):

Da dar macar recunoastem ca sunt facute in America, dar canalele de yt care copiaza spun ca sunt 100% facute de ei, ceea ce e 100% o minciuna.

| RAY a răspuns (pentru BucurCristina):

Cristina fiecare face banii cum poate,azi deminitatea, omenia sunt pe cale de disparitite nu te astepta sa gasesti asa ceva prea des in Romania si extrem, extrem de rar, eu unu nu as copia pe nimeni dar in Romania degeaba esti corect, intr o tara unde prim mininstru a copiat/a plagiat ce te miri, tu invata o limba straina, o facultate si fuga ca aici nu ai de ales sincer

| BucurCristina explică (pentru RAY):

Poate o sa fac asa, plus ca engleza e usoara si stiu ceva, sau poate in viitor se va schimba situatia din Romania si nu va mai fi coruptie, dar mai probabil e sa castig la loto decat sa se schimbe ceva in tara asta saraca in omenie dar foarte bogata in frumusete.

| RAY a răspuns (pentru BucurCristina):

Nu cred

| T0T a răspuns:

Oricine copiază. Și marile fabrici, brand-uri. Tu ce crezi? Cineva inovează iar după ce e scos pe piață crezi că marile brand-uri nu fac nimic? Demontează tot ce pot și preiau de la concurență. Crezi că vor ieși vreodată cei de la BMW și vor afirma că au luat ceva de la Ford? Fiecare chestie de la fiecare brand a fost inventată de un singur om sau o singură echipă(nu sincron). Deci copiatul e peste tot și este rar recunoscut(chiar dacă e logic că e cât se poate de real).

| OldSoul a răspuns:

Personal nu am nici o parere.
E o lume mare, foarte mare, e imposibil sa fii orginal in totalitate in asemene circumstante, undeva, in lume, exista cineva care face aproape acelasi lucru pe care-l faci tu.
Iar asta e valabil in general.

| Darkmagic a răspuns:

Despre "canalele care copiaza" nu am nicio parere.
Am o parere foarte proasta despre oamenii care copiaza.

Pana la a discuta insa adancimea "moralitatii" lui "copy/paste", incearca sa-ti modelezi intr-un fel modul abrupt de abordare din genul:
"Eu personal ii urasc pe oamenii de genul acesta."

Esti pregatita sa "urasti" un ins chiar de aici, de pe TPU?
Raspunde-mi cu "DA", ti-l arat, si ai sa vezi cum iti schimbi acel "personal ii urasc".
Personal, big grin prefer sa nu mai folosesti cuvinte atat de puternice ca "urasc", fara sa iti arat ca ai prieteni care copiaza chiar aici.

| 393Dan a răspuns:

Eu ii inteleg, poate si-au epuizat toate ideile originale, insa video-uri trebuie sa posteze pentru fanii lor sariti, care cer video-uri mai in fiecare zi. Asa ca ciugulesc de pe urma altora, lumea a facut asta de secole si nu doar la noi, nu suntem noi acei genii care am realizat ca ne putem inspira si din lucrarile altora big grin Insa inteleg si opinia ta si ai si tu pe de-o parte dreptate. Deci cred ca-i ok sa te inspiri atat timp cat nu-i copiat cuvant in cuvant. La fel ca eseurile la romana, toti il scriu la aceeasi tema, insa fiecare sunt diferite in felul lor.