| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre cartile pentru dezvoltare personala, merita sa le citesti?

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, merită pentru cei ce le scriu, că fac bani cu ele. Te dezvolți personal dacă te confrunți cu viața.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

ORICE carte merita sa o citesti happy Cum stii daca merita ceva daca nu incerci?

Da, merita. Toate cartile merita citite, iar acestea nu ar trebui sa iti impuna un anumit punct de vedere, ci sa te ajute pe tine, sa iti gasesti punctele tale de vedere (:

| Freya1 a răspuns:

Din perspectiva mea sunt o pierdere de vreme si o plictiseala maxima.
Nu iti vei putea schimba viața și caracterul doar pentru ca cineva scrie intr-o carte ca nu e bine sa faci aia si aia.

| SG1995 a răspuns:

Consider că sunt bullshit. Mai bine citești un roman ceva.

| siriusblack98 a răspuns:

Degeaba dacă nu faci din teorie, practică. Le citești acum iar în 3 din 4 cazuri peste 2 zile ai uitat ce scria acolo. De pus în aplicare nici atât că faci tot ce te-ai obișnuit. E greu să îți schimbi caracterul dacă aștepți rezultate numai citind dar nefăcând nimic altceva.

| NotNamed a răspuns:

Cărţile de dezvoltare personală au devenit tot mai populare, iar lectura lor te poate ajuta să depăşeşti momente grele şi să evoluezi. Nu trebuie să citeşti absolut tot ce apare în domeniu, alege titlurile potrivite nevoilor tale şi vei vedea că, dacă vei parcurge zilnic câte 20 de pagini dintr-un astfel de volum, îţi vei schimba perspectiva asupra lumii. Iar beneficiile unui astfel de obicei nu se opresc aici. Uite 4 beneficiu:

1. Devii pozitiv
Trăim într-o lume agitată, iar stresul ne face negativi. Când citeşti o carte de dezvoltare personală, îţi expui creierul unor gânduri pozitive şi unor concepte care au rolul să te facă să priveşti lucrurile cât mai optimist. Înveţi, astfel, să vezi partea bună a vieţii şi reduci riscul de depresie. Cartea psihiatrului francez Alain Braconnier, "Optimismul inteligent", te va ajuta în acest sens, deoarece îţi propune o metodă care îţi va schimba viziunea întunecată asupra vieţii într-un mod realist şi te va păstra cu picioarele pe pământ. Tehnica propusă de autorul francez se bazează pe studii în domeniu care împacă atitudinea realistă şi spiritul critic. Poţi comanda cartea de aici.
La fel de pozitivă este și cartea scrisă de Dale Carnegie, „Lasă grijile, începe să trăiești", un manifest pentru acțiune și schimbare. „Odată cu trecerea timpului, mi-am dat seama că una dintre cele mai mari probleme ale adulților era îngrijorarea. Era limpede, aveam nevoie de un manual despre învingerea grijilor!", spunea autorul, vorbind despre motivele care l-au făcut să scrie acest volum. Dale Carnegie este unul dintre cel mai bine vânduți autori din toate timpurile, așa că ai toate motivele să faci cunoștințe cu el.

2. Faci alegeri mai bune
Multe cărţi de dezvoltare personală conţin exerciţii care te învaţă să iei decizii şi să ţi le asumi. Când îţi evaluezi viaţa, este important să nu te laşi descurajat de faptul că nu eşti chiar în locul în care ţi-ai dori şi să iei măsurile necesare pentru a ajunge acolo. Când reuşeşti să pui la punct o strategie de schimbare, reuşeşti să înlături gândurile negative şi să te simţi capabil să faci orice. Cartea lui Alexander Loyd, "De la stres la succes în 40 de zile", îţi va da o reţetă simplă pentru succes, pornind de la cercetări ştiinţifice. Deoarece stresul şi frica reprezintă sursa principală de probleme a omului modern, capacitatea de a controla aceste emoţii te ajută să ajungi acolo unde îţi doreşti.

3. Te ajută să creşti
O carte de dezvoltate personală nu te ajută să îţi îmbunătăţeşti viaţa, ci să o trăieşti la adevăratul tău potenţial. Nu te aştepta să te schimbi peste noapte sau să capeţi aptitudini pe care nu le ai, deoarece aceste volume au rolul de a te ajuta să îţi identifici punctele forte şi să le foloseşti, astfel încât să îţi pui planurile în practică cu succes. Fiecare astfel de lectură trebuie considerată o hartă care te duce spre o comoară ascunsă în tine, iar rolul său este să te ajute să creşti. Acesta este şi rolul romanului scris de Fausto Brizzi, "O sută de zile de fericire". Deşi este o carte de ficţiune, la finalul ei vei reuşi să îţi priveşti viaţa cu alţi ochi. Personajul principal, Lucio Battistini, este un cuceritor fermecător, deşi are o familie acasă. Când află, însă, că ai are doar 100 de zile de trăit, îşi face ordine în gânduri şi îşi dă seama care sunt lucrurile cu adevărat importante pentru el. Aceasta este una dintre acele cărţi care nu te poate lăsa indiferent, oricât de sceptic ai fi, şi pe care o poţi comanda de aici. În plan profesional, John C. Maxwell este persoana care te va ajuta să îți faci ordine în gânduri, să îți setezi un obiectiv și să ajungi acolo unde îți dorești. În „Cele 5 niveluri ale leadershipului", autorul descrie, prin intermediul unor situații concrete, o metodă testată în peste 30 de ani de experiență profesională, care te poate ajuta la locul de muncă. Vei învăța care sunt calitățile de care ai nevoie, pentru a-i inspira pe ceilalți și a-i face să te urmeze, dar și ce trebuie să faci, ca să te dezvolți.

4. Îţi depăşeşti limitele
Dacă alegi să îţi îmbogăţeşti lista de lectură cu astfel de titluri, vei începe să crezi că poţi face mai mult. Nu este un clişeu, ci este o realitate: cele mai multe cărţi de dezvoltare personală sunt scrise de oameni care au trecut peste un moment greu sau care au ajuns foarte sus, prin forţe proprii. Când dai peste o asfel de poveste, nu ai cum să nu te întrebi: tu de ce nu ai putea face asta? O doză zilnică de cuvinte pozitive te va face să îţi doreşti să vezi de ce eşti capabil. Doar răspunzând la provocări îţi dai seama cât eşti de puternic şi te pui în situaţii în care nu ai mai fost niciodată. Una dintre cărţile care te va ajuta să îţi depăşeşti limitele este cea scrisă de Jeffrey E Young "Cum să îţi reinventezi viaţa".

| Freya1 a răspuns (pentru NotNamed):

Nu inteleg de ce imi votezi raspunsul in felula asta daca eu doar mi-am spus parerea.Sau ai senzatia ca trebuie sa fiu pe aceias lungime de unda cu tine neapărat? Din perspectiva mea asta sunt, daca tu gândesti altfel bravo tie, gândim diferi.

| NotNamed a răspuns (pentru Freya1):

Ok, dar personal te deranjează ca imi exprim si eu părerea printr-un vot fata de raspunsul tau? Vrei sa iti argumentez si de ce am votat astfel? Sunt de parere ca informația care iese din mesajul tau este una eronata, care cu putin research chiar si tu ti.ai schimba.o.

| Freya1 a răspuns (pentru NotNamed):

Am citit si eu carti de dezvoltare personala.Am citite doar luna asta o grămadă de carti, ca sa nu mai vorbim de anul trecut (nu de dezvoltare personala), iar de-a lungu timpului am dat si peste ele si chiar mi se pare o pierdere de timp.
Într-adevăr sunt lucruri de stiut, lucuri interesante dar din perspectiva mea nu au cum sa iti schimbe viața decat daca nu ai deja formată propria personalitate.Adica nu cred ca daca o persoana materialistă citeste intr-o carte ca nu mai trebuie sa umble după bani, cand ii are trebuie sa economiseasca si etc ei chiar o sa poata sa faca asta.Sau daca citeste un dependent de droguri sau de alcool ca nu e ok sa bea se va lăsa.Sau daca un om e gelos citind o carte va scapa de gelozie si va intelege ca nu e ok.(Ti-am dat niște exemple simple ca sunt N carti despre N lucuri).
Tu votezi raspunsul meu ca fiind eronat in momentul in care aproba Ideea cuiva de a se sinucide ca fiind o soluție.Sau cand spun ca pedofilie e normală si legală, sau cand spun articole din lege (sau date despre cineva) ce sunt incorect preluate de undeva.Nu cand pur si simplu spun ca din perspectiva mea carte x nu e buna sau faina.

| Drimmero a răspuns (pentru NotNamed):

Esti de parere ca o carte chiar te va schimba fara ca tu sa o faci din proprie initiativa? Una e cartea, alta e realitatea...cartile de genul mi se par exact ca aia de pe Youtube care "invata" lumea sa agate si fraierii pun botul, de parca ar exista o singura teorie si categorie privind oamenii

| NotNamed a răspuns (pentru Freya1):

Ok, atunci imi cer scuze pentru asta. Primit ca nu iti mai votez răspunsurile.

| NotNamed a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt de părere ca nu numai o carte, si o informație din orice sursa nu se va instala in creierul tau si nu o vei folosi decat daca acea informatie iti stârnește intereseul. Un om drogat bineinteles ca nu l.ar interesa. Dar pentru asta nu e vina cartii. E vina drogatului ca nu.l intereseaza. Cand Naty a spus ca e plictisitoare si nu.si are efectul am simtit sa obiectez pentru ca am luat.o general si din perspectiva cărții. Cartile sunt bune si te schimba eficient spre bine, dar e de datoria ta sa ai o inclinatie sau vainta de schimbare prin intermediul ei.

| Drimmero a răspuns (pentru NotNamed):

Repet, una e teoria, alta e practica. Personalitatile sunt multiple, oamenii sunt de N tipare, nu functioneaza pe oricine, asta vreau sa semnalez.

| AdrianVoicu a răspuns:

Nu stiu cate dintre ele se si pliază pe realitate si cat de utile vor fi, dar e bine sa citesti

| BlackPixel a răspuns:

Daca le gasesti gratis...happy

| BaluGabriel24 a răspuns:

Salutare. Parerile oamenilor sunt personale, nu inseamna ca se aplica si in cazul tau. Eu iti pot da doar un raspuns subiectiv. Cartile de dezvoltare personala m-au scos din viata plina de mediocritate pe care o duceam. Mi-au dat un sens, fara nicio exagerare. M-au schimbat la 180 de grade, tot ceea ce era un vis acum 3 ani, acum e realitate. Si asta s-a intamplat doar datorita faptului ca m-am apucat sa citesc. Si nu doar sa citesc, ci sa pun in actiune ceea ce am citit. Pentru ca aici multi pierd teren, de aceea spun ca nu sunt utile. Sunt foarte utile, depinde de capacitatea ta de a aplica ceea ce scrie acolo.

De asemenea, poate ti-ar fi utile urmatoarele materiale video:

https://www.youtube.com/watch?v=5UenpH1-RBQ

https://www.youtube.com/watch?v=ZWwSh4Nkhgg

https://www.youtube.com/watch?v=hrVgP7b-6G8

https://www.youtube.com/watch?v=jlQa3wImkcg

https://www.youtube.com/watch?v=VLB9DQD4IFs&t=244s

Succes! :)

| dezvoltarepersonala a răspuns:

Lux Pedia este un canal de YouTube de unde te poti inspira pentru a avea o viata de succes. Vei gasi atat clipuri despre dezvoltare pe plan personal cat si pe plan financiar. :
https://youtu.be/E8qAbJhs2DE

Nu uita sa te abonezi daca iti plac videoclipurile happy