| VictorJulien a întrebat:

Ce părere aveți despre Ceaușescu și regimul comunist român?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mișto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am trăit în acel timp, am auzit diverse chestii de la părinți, apropiați și ce am văzut documentare la TV sau am citit pe internet. Ca părere persoanlă pot spune că oamenii care au trăit în regimul comunist erau mai îngrădiți în drepturi și libertăți dar erau mai bogați în avuții și mai serioși și organizați.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bogati in avutii? Hmm
Ce avutii?

| rapandula a răspuns:

A avut unele alegeri bune si altele proaste.

| jokerman878 a răspuns:

Comunismul te lasa sa crezi ca fiecare este egal, dar de fapt traia-i intr-o minciuna. Crima era garla, iar cenzura era peste tot, nu puteai sti prea multe. Era numit regim muncitoresc, oamenii fiind doar niste resurse, daca nu muncea-i erai bagat la puscarie, poate chiar omarat(depinzand de ce ai facut). Alte minciuni ar fi independenta Romaniei sau faptul ca nimeni nu murea de foame. Parintii nostri continua sa creada minciunile, dar nu ii putem invinovatii deoarece nu aveau acces la informatie, nici nu se streseaza sa o caute acum. Lumea noastra se indreapta inspre ceva de genul in viitorul apropiat. Nici atunci, nici acum nu e mai bune, doar ca atunci te tineau ocupat cu munca si nu te lasau sa stii esentialul. Era un regim de extrema stanga, nu erau recunoscute drepturile omului.
P.S. Comunismul facea masini proaste, Dacia pare oarecum fiabila, dar Yugo in URSS a fost un esec vandut ca painea calda in SUA.

| jokerman878 a răspuns (pentru jokerman878):

Despre Ceausescu pot spune ca nu era un om bun la suflet. Era in stare sa vanda pe oricine oricand ca si orice lider comunist.