| detest a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care se prezinta cu numele de alint cu care li se adreseaza doar mamicile lor sau oamenii pe care ii cunosc de la gradinita? Eu cred ca o sa-l strang de gat pe urmatorul Valentin care mi se prezinta cu Vali.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca ti s-a prezentat cineva cu numele de Pufuleț, cum il alinta mamicuta lui in copilarie. Vali este o prescurtare de la Valentin.

| lpavel a răspuns:

Nu s-au maturizat inca! Dar Vali e o prescurtare a numelui nu e un alint! A nu se confunda prescurtarile cu alintul! De exemplu numele meu: Pavel = Pavelus laughing asta e un alint, o prescurtare : Alexandru = Alex! Deci sunt diferente mari... happy

| Zorn a răspuns:

Acum, daca e sa facem teoria bunelor maniere, frumos ar fi sa se prezinte cu numele intreg atunci cand faceti cunostinta, pentru ca prescurtarea aceea sau numele de alint sunt lucruri mai "prietenesti" sa zic asa si arata apropierea. Ceea ce nu e cazul, daca doar atunci faceti cunostinta.
Sau poate omul vrea sa faca economie la cuvinte laughing / e o fire mai prietenoasa etc.
Pe mine nu ma prea deranjeaza treaba asta.