| LittleA a întrebat:

Ce parere aveti despre chestia asta cu scoaterea religiei din scoli? Ar trebui sa fie materie obligatorie sau sa ramana la latitudinea copilului daca vrea sau nnu sa faca?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asa cum la biserica nu se face matematica, nici la scoala nu ar trebui sa se faca religie.
E treaba familiei si a bisericii, nu a scolii.

| LoveSleep a răspuns:

Eu zic că ar trebui să fie materie obligatorie. Copii sunt mai proști, iar pentru o oră de relaxare și de stat la țigară, renunță la cea de religie.
Chiar dacă nu crezi, orice ați face la oră, ceva tot o să-ți între în cap.
Știu că Dumnezeu nu obligă pe nimeni, dar tot rămân la prima variantă.

| Sociopat a răspuns:

Macar daca s-ar face istoria religiilor.Multe ore de religie constau in citirea unor parabole si invatarea crezului.

| GaboruGGG a răspuns:

Avand in vedere ca exista asa multe religii si la scoala se face spalare pe creier din aceasta materie, consider ca ar trebui sa fie la latitudinea elevilor aceasta materie.