| Mjdolhfi a întrebat:

Ce parere aveti despre citatul "Un copil care nu se joaca nu este un copil, dar omul care nu se joaca a pierdut pentru totdeauna copilul care traia in interiorul sau si de care ii va fi groaznic dor"

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Foarte adevarat. Cu atat mai important acest citat pentru ca face parte din filozofia mea de viata. Mereu am spus ca trebuie sa fii atent ca timpul trecut sa devina o experienta de viata frumoasa si nu un bagaj de frustrari. E important sa fii sincer fata de tine dar si fata de ceilalati. Fara masti. Doar tu. Compromisuri doar cand merita. Minciuni doar cand creeaza culori. Fara prieteni cu doua fete. Sa acceptam in preajma noastra doar pe cei alaturi de care simtim ca luam o gura de aer proaspat si un zambet nou. Sa nu tinem cont de parerea tuturor ci doar de a celor care conteaza. E important sa stim ce vrem de la viata si sa aratam asta in mod fidel celorlalti. Multi gresesc lasand pe altii sa faca alegerile in locul lor. Nu e bine. Eu am spus de la inceput : Nu vreau sa fiu genul de om care la batranete sa fie un betiv care si-a ratat viata facand ceva ce nu i-a place. Nu vreau sa fiu un om cu un bagaj de frustrari. Vreau sa fiu un om care are un trecut din care a invatat. Vreau sa fiu omul care si-a facut prieteni pe cei care au meritat si i-a indepartat pe cei care nu au stiut sa fie oameni. Vreau sa fiu cel care are o cariera si nu un loc de munca. Vreau sa fiu cel care are un mentor si nu un sef. Sa pierzi copilul din tine inseamna sa pierzi dreptul la viata ta.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu ai copilărie, nu te numești om!
Pa, pa.

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Omul de-a lungul vieții trebuie să-și păstreze spiritul ludic(al jocului); este ceea ce aduce magie în viața lui. Dacă pierde acest spirit devine mohorât, trist și viața este seacă pentru el. Își va dori un strop de magie în anumite momente dar ea nu va veni pentru că nu mai are izvor de unde să se nască.