| SG1995 a întrebat:

Ce părere aveți despre Coaliția pentru Familie?

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Inutil!

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Frustrati

| T0T a răspuns:

Mi se pare destul de inutilă. Fiecare face ce vrea. Ce rol ar putea avea această coaliție decât să contracareze libertatea homosexualilor, că nu văd alta? De ce să nu fie fiecare liber să facă ce vrea? Mi se pare că ăștia dacă ar putea i-ar obliga pe oameni să își înființeze o familie tradițională chiar dacă nu simt să facă asta. Se numește răpirea unor drepturi și libertăți! Unele aici în România încă ar trebui să se acorde.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu e chiar asa, m-am interesat si eu despre acest demers, lumea spune verde-n fata ca nu au nimic cu homosexualii, ci ei doar se auto-proclama coalitia pentru familie,, adica sustin familia formata din barbat si femeie, nimic altceva, nimic homofob.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Păi ce utilitate are această susținere? Ori nu are nicio utilitate logică ori e o referire indirectă la ceea ce am spus eu.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ei doar sustin, e ca si cum te-ai duce tu afara si zici ca esti mancunian cu un fular sau cu pancarde,, pana la urma nu e democratie sa iti spui parerea?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

De ce să o susții dacă fiecare trăiește după propriile principii? Nu îi văd rostul. În cazul unei echipe de fotbal ține de moral să fie susținută. Însă aici ține de fiecare, nu îți trebuie moral ca să știi ce orientare ai.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Oricum, cu sau fara casatorii crezi ca nu ar putea sa convietuiasca? Nu o hartie iti reprezinta tie relatia, asa ca n-ar mai avea sens.
Evident ca e cu totul altceva sa fii fanul unei echipe, dar am facut oarecum legatura cu sustinerea, e ceva democratic sa-ti spui parerea, daca si parerea ti-ar fi cenzurata, unde am mai ajunge?
Stai fara griji,, democratie nu exista, ce traim noi este un comunism mai 'updatat',, nu uita ca fratii nostri moldoveni s-au dat cu rusii, in curand si Romania va face acelasi lucru

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt anumite beneficii pe care le primești la căsătorie. Nu prea cunosc eu detalii din astea însă știu că clar e o diferență.
Păi părerea lor la ce se rezumă? La susținutul unei categorii de persoane, nu a tuturor. Fiecare are dreptul la o opinie însă fiecare opinie poate fi contracarată, că tot democrație e și asta.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Aha, ca tu esti de acord cu toti, sau eu la fel si tot asa.
Ai uitat ca intr-o intrebare ziceai ca nu poate sa-ti placa de toti? Ce e gresit in asta?
Evident ca exista si contra opinii,, nimeni nu zice asta

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu îți place de toți pe o bază însă cu ce drept te iei de orientarea cuiva dacă nu are nicio treabă cu tine? Îți spun eu majoritatea îi înjură la greu pe homosexuali sau îi detestă în liniște, numai pe Facebook câte văd.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Stai tu linistit ca nu doar homosexualii sunt injurati, o gramada de oameni sunt injurati doar pentru muzica pe care o asculta, pasiuni si alte lucruri marunte, din cauza steriotipurilor.
Pe mine unul nu ma deranjeaza daca totul se petrecere la ei in locuinta,, asa cum mie nu imi cere nimeni cu cine vorbesc, cu cine ma vad, nici mie nu imi pasa de altul

| SG1995 explică (pentru Drimmero):

Te-ai uitat pe pagina lor de Facebook, e cancer. A doua parte, și eu sunt hetero, și eu susțin familia, dar asta nu înseamnă să le imputez niște drepturi anumitor categori de oamenii, sau să induc paranoia de genu: " Dacă homosexuali se vor căsători nu se vor mai reproduce."

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu sunt de acord cu nicio înjurătură pe baza stereotipurilor, m-am referit strict la subiect. Acum recunoaște, ai vrea să vezi 2 lesbiene bune pe stradă cum se sărută și se ating laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Pe alea ti le iarta si popa...))))

| SG1995 explică (pentru Drimmero):

"Nu o hartie iti reprezinta tie relatia, asa ca n-ar mai avea sens."

Nu, dar aici intră și alte reglementări juritice, care dau oarecare importanță acelei hârti, gen în caz de boală, cine decide în locul tău, într-un cuplu căsători automat partenerul e considerată cea mai apropiată rudă, de asemenea tot în mod juritic, un contract conjugal permite unui cuplu să-și pui bani la comun, de asemenea în unele cazuri precum cazul cuplului româno-american, dacă ești din afara europei dar ești căsătorit în acte țara îți permite să locuiești ai aici pe o perioadă mai mare de 3 luni. Cred că sunt mai multe implicați juritice etc, ideea că s-ar putea să se apele la alte chesti gen parteneriatul civil, dar CpF nu e de-acord cu asta pentru că BoR, care spune că căsătoria trebuie neapărat să aibă loc.

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Te invit pe pagina lor de Facebook, ca e publica.

Intru de fiecare data cand vreau sa trag un ras calumea.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Nu imi incarc eu timpul cu asa ceva/

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 explică (pentru BatatorDeCovoare):

Ăștia au impresia că dacă homosexuali se vor căsători va fi ca în filmele pentru adulți.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru BatatorDeCovoare):

Ai dreptate. Asta am evidențiat eu, că nu suntem corecți până la capăt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SG1995):

Vor filme pentru adulti, sa se duca in Vaslui.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Din nefericire pentru politica progresistilor mai sunt si oameni care miros manipularile. Cei care sunt partizanii CpF au tot dreptul sa-si exprime punctul de vedere pentru ca este modelul de viata pe care il duc. Am ajuns la concluzia ca homosexualii sunt mai nevinovati decat penibilii absurzi care lupta pentru o cauza care nu e a lor. E cum ai promova un produs pe care nu l-ai utilizat si nici nu il apreciezi cu adevarat dar il bagi in fata ca sa ai o ocupatie ca te manca in cwr. Inconstienti si fara vreun interes real unii se fac avocati din oficiu. Asta e absurd si penibil.

| Drimmero a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

O sa vina acum si protectorii refugiatilor care arunca Europa in aer,, Suedia e cea mai distrusa tara, ma uit pe ei si nu-mi vine sa cred, nu realizez daca acolo e prostie mare sau interesele sunt foarte mari, e imposibil ca tara aia sa fie asaltata de aia, oamenii sunt omorati acolo iar suedezii vin cu mesaje 'welcome muslim',, Franta si Germania sunt jumatate musulmanizate, iar Anglia e mai nou centrul de bombardament mai ceva ca in Siria...s-a intors lumea cu susul in jos!

| Teffan a răspuns:

O mizerie.

Ti-as scrie un roman, dar sunt cam ametit.

| OnePiece a răspuns:

O mizerie.

| Vlach a răspuns:

Oameni care tin la valorioe traditionale,nu progresisti snowflake gen "Pro LGBT, refugees welcome"
Deci m-i se par oameni super, Romanii adevarati, care tin la valorile adevarate, nu la niste nascociri progresiste

| SG1995 explică (pentru Vlach):

Și care-s ele? Trăiești cu impresia că doar concepțiile tale de viață sunt corecte și ideale? Nu e vorba de "născociri progresiste", e de vorba de bun simț. Nu poți să-i interzici altuia să aibă o relație în termene legali doar pentru că ție nu ți-e place o anumită trăsătura acelei persoane. Sun 7.000.000.000 de oameni pe această planetă, fiecare cu cultură și concepți diferite, cu ce sunt valoriile tale mai bune ca ale altora. Un sistem de valori, e un sistem de principi, acel sistem de principi a apărut din bun simț ca societatea să funcționeze, dar o societate nu poate fi statică, în consecință nici "valorile" nu pot fi statice, doar dacă nu porți ochelari de cal, și ignori realitatea, și anume că există și astfel de indivizi care se simt atraș de persoane de același sex, cum noi ne simți atrași de persoane de sex diferit.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

7.000.000= 7 milioane.
Suntem 7 miliarde, nu milioane.

Răspuns utilizator avertizat
| Vlach a răspuns (pentru SG1995):

Da ce e in ziua de azi cu explozia asta de gay? Chiar nu inteleg... In trecut, pe laanga boli, lipsa de tratamente, etc. Era totusi mai bine, lumea avea bun simt si stia care sunt valorile adevarate...

| SG1995 explică (pentru Vlach):

Ți-am zis nu există "valori adevărate", societate mereu s-a schimbat, iar odată cu schimbare multe valori s-au schimbat și ele. De exemplu în antichitate era perfect normal ca un tip de 40 de ani să se căsătorească cu o copilă de 12-13 ani. Ceea ce e normal că acum e complet greșit, și așa și trebuie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru SG1995):

Si Lenin a schimbat valorile, si Hitler, Stalin le-a impus pe ale lui, Ceausescu era geniul din Carpati. Acum suntem datori sa ne supunem orbeste catorva homosexuali de la brusel. Pe noi nu ne intreaba nimeni sau nu ne baga in seama oricum ca avem experienta asta. UE e orice numai democratica nu se poate numi, de aia au si sters-o englezeste aia din insula. Prostimea ramane vesnic cobai. Stii ce suntem noi? Cainii expeditiei arctice -la dus buni de tras sania, la intors buni de potolit foamea.

Răspuns utilizator avertizat