| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre combustia umană spontană?
Cum pot unii oameni să ia foc asa, din senin și să se facă scrum, fără o sursă exterioară? straight face

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Fenomenul face parte din sfera paranormalului, asta inseamna ca e ceva ce nu e adevarat(cauza paranormala, supranaturala), cel mai probabil a existat o sursa externa de aprindere, o lampa, tigara, etc.

Dar s-a observat unele elemente comune:
"Focul pare a sta localizat în trupul victimei. Mobila și electrocasnicele din jurul victimei par a rămâne intacte."
"Încăperea în care se află victima este plină de funingine groasă."
"Trupul victimei este ars în procentaj mai ridicat decât în cazul altor incendii din alte cauze. Arsurile nu sunt însă distribuite pe tot corpul, de obicei trunchiul este adus în stadiu de cenușă în timp ce extremitățile rămân mai puțin afectate."
"Toate cazurile s-au produs în interiorul clădirilor."
"În multe cazuri victimele au probleme de mobilitate: handicap motor, obezitate, stare de ebrietate, sub efectul sedativelor."
"În toate cazurile există o posibilă sursă de aprindere externă."
"Nu există martori oculari din clipa producerii combustiei.", etc.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Combustie_uman%C4%83_spontan%C4%83

https://en.wikipedia.org/wiki/Spontaneous_human_combustion

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cascadorii sf. Nimeni nu pateste cum povestesti tu

| RAY a răspuns:

Nu se poate asa ceva, desi e o cauza externa, o tigara, un incediu etc

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am o parere neutra, nu este ca si cand pot sa zic ca este frumos sau urat big grin

Dar de existat, nu exista.

| Mosotti a răspuns:

Cantitate mare de oxigen in interior, cu cat e oxigen mai mult cu atat totul are tenta sa se autoaprinda.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Păi și din ce cauză doar acele persoane au cantitate mare de oxygen în ele iar noi ceilalți nu?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se stie, cine stie ce reactii chimice or fi dereglate in corp.

| Celcestietot a răspuns:

Ca sunt pe cale sa se transforme in niste titani :')
Dar nu se fac scrum cu totul happy.

| Cksihja a răspuns:

Avem milioane de celule și aproape fiecare arde ceva. Pentru a controla arderea organismul uman folosește apa ca agent de răcire. Combustibilul preferat al organismului este glucoza care are o structură de tip hexagon. În interiorul structurii se află elementul radioactiv care crează căldura s-au mai bine zis lumina care a fost prinsă de plante. Deci celulele noastre nu sunt doar niște simple cuptoare ci sunt adevărate reactoare nucleare. Dacă apa este insuficientă această reacție ar putea scăpa de sub control transformând organismul uman într-un mic Cernobâl.
Nu știu cât de adevărate sunt toate astea și dacă au legătură cu combustia spontană dar șansele ca acest lucru să se întâmple sunt mici deoarece organismul uman își reglează arderile în funcție de prezența apei în corp. Iar cu cât procentul de apă din organism scade cu atât scade și pofta de mâncare. Deci tehnic e imposibil ca un om să aibă o reacție scăpată de sub control.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Din câte îmi aduc eu aminte, ei erau plini cu alcool, iar cum alcoolul este inflamabil ei luau foc din nimic.