| Thecurious a întrebat:

Ce parere aveti despre condamnarea presendintelui Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea?

92 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Isi merita sentinta, e un imputit ordinar. Acum panarama lui de 25 de ani nu mai are venituri la munca cu ea.

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

A transferat o casa pe numele ei laughing laughing credeti ca olteanu e prost ma sau aia

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Al dracu cata putere are un vagin de 25 de ani.

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Na vezi ma, smecherie olteneasca, nu e singurul la fel au facut si barosani pdl, pnl

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu doar gunoi.Dar e prostie, cat de prost sa fie sa fure si sa-si construiasca palate din banii aia

| RAY a răspuns:

Liviu dragnea este in majoritatea romanilor

| Thecurious explică (pentru RAY):

Nu inteleg, fii mai explicit te rog.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Adica sunt scarbit de tara asta in fiecare zi vad ca sunt inconjurat de primitivi, gunoaie umane, lipsiti de ceva uman

| Thecurious explică (pentru RAY):

Am inteles. Totusi e neamul tau.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Doar mama e romanca

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Thecurious):

Nu a avut incredere in justitie, ca a incercat sa o schimbe.
S-a crezut Batman. Cu porcariile pe care le-a facut, el trebuia sa stea cat mai in spate.
Nu inteleg idiotii astia, dupa ce ajung sa aiba mai multi bani decat ar putea cheltui el si familia lui, tot restul vietii lor, nu se opresc, incearca sa conduca lumea. Cineva s-a uitat prea mult timp la desene animate.
Daca isi vedea de treaba, era un om bogat, poate si fericit.
De acum va fi doar un bogat recidivist, cu 0 cariera, huiduit de 70% din populatie. Va umbla cu garzi dupa el, toata viata.
Cum spuneam, e un prost.

| Thecurious explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta e opinia ta.

| Thecurious explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt de acord ca putea sa o traiasca bine, daca se retragea.
In ochii multora, el a invins prin barbatia de care a dat dovada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Bărbăție...să fim serioșilaughing))

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Eh, omul e in pijamale in celula. Cineva trebuie sa ii tina partea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

E pe mana lui

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Într-un regim democratic puterea este împărțită, legislativă, executivă și judecătorească.
Mai există regimuri pseudo democratice care mimează.
Când joci teatru politic, până la urmă se vede că actorii trișează. Noi cei ce participăm la spectacolul politic, ar trebui să amendăm pe actorii politici dacă joacă roluri din piese absurde.
Parlamentarii aleși ar trebui să nu aibă deloc interese economice care să îi determine să intervină în executiv.
Executanții, de la miniștri până la ultimul funcționar bugetar ar trebui să nu aibă nici un intereres politic legat de parlament și nici unul economic privat, ca să fie înclinați să trișeze. Iar judecătorii nici un interes politic și nici economic, doar experți.
Astfel oameni bogați să nu poată ocupa funcții de putere în nici una dintre cele trei pârghii.
Dar alegerile costă. Dar dacă votul este electronic mai costă la fel de mult?
Deci, sistemul în sine generează biografii ca ale lui Dragnea.
Să nu ne furăm singuri căciula.
In comunismul pre revoluționar exista cel puțin legea ilicitului. Și se aplica. Mai exista și pedeapsa cu moartea pentru delapidatorii de top din averea statului. Și se cam aplica.
Acum faci trei ani de închisoare și apoi ieși să te bucuri de agoniseala ta.
Este o anumită caracterizare a nebunului schizofren printre altele. Ca să nu își dea seama că este înafară realității, el imită în draci. El se face că face.
Și noi ne facem că facem. Că suntem democrație parlamentară, că suntem într-un stat de drept, că avem chiar și o constituție, că ea chiar și se respectă. Că e mai multă nebunie afară decât la secția închisă, în închisooare sau azil, nu se sesizează nimeni, nici că deținuții sunt hrăniți mai bine ca bolnavii din spital. Nici că handicapații psihici ies pe stradă și cer drepturi de om sănătos la minte.
Dar lumea-i cum este și ca dânsa suntem noi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o victorie, dar nu extraordinara.
Individul era oricum mult prea prost, chiar si pentru PSD, deci ma asteptam sa nu il tina prea mult.
Daca il ducea mintea, la ocupatiile lui, nu trebuia sa iasa in fata.
Dar, cum spuneam, e un prost... Unul dintre prosti.

| Thecurious explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu as numi-o prostie, ci naivitate.
A avut incredere in justitie pana in ultima clipa.

| Cosmin86 a răspuns:

O parere foarte buna, gunoiul ala trebuia aruncat dupa gratii de anul trecut!

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Lei tai fac culturism non stop?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Da laughing)

si arte martiale! stil de viata big grin

| Frank51 a răspuns:

Foarte buna parere. Din pacate nu o sa pateasca mai nimic, si o sa iasa destul de repede. Ideea e ca acesta este inceputul schimbarii, asa cum am spus eu la multe alte intrebari, si uite ca am avut dreptate. PSD a decazut, asa cum am spus clar la toate intrebarile legate de alegeri.

| SilentRain a răspuns:

În sfârșit putina dreptate laughing)

| minrest a răspuns:

Nu cred ca exista vreo indoiala plauzibila ca Liviu Dragnea a intervenit ca doua functionare ale PSD sa fie angajate fictive la Protectia Copilului; foarte bine ca s-a facut dreptate, presiuni s-au facut ca sa fie scapat, nu ca sa fie condamnat. Ce parere sa am; una foarte buna.

| Hammurabi a răspuns:

Ce părere am?
Îmi pare atât de rău că plâng și-mi smulg hainele de pe mine de 3 ore.
Hai noroc!

| Thecurious explică (pentru Hammurabi):

Cu ce ma cinstesti?

| Hammurabi a răspuns (pentru Thecurious):

Cu ce vrei tu.
Păcat că nu sunt în RO că dădeam de băut pe bune.

| Thecurious explică (pentru Hammurabi):

Era o gluma.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hammurabi):

Poti sa dai de baut remote - exista paypal, revolut, etc. Daca vrei, poti! happy

| Hammurabi a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu mai știi cum e datul ăla de băut clasic? Când stai cu amicul/amicii la o masă pe o terasă, la o trăncăneală până pe la vreo două noaptea, cu un pahar de ceva sau niște sticle de ceva...
Ăla e dat de băut, ăla e tot farmecul.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hammurabi):

Oh, da, dar de ceva vreme incoace e asa de greu sa adun 2-3 oameni la o bere. Parca a intrat timpul tuturor in sac...

| SG1995 a răspuns:

Nu e ceva wow, o merită, dar el e în aceeași situație ca Moțoc din Alexandru Lăpușneanu. Vezi tu PSD-ul a fost încolțit și le trebuia un țap ispășitor.

| Darkmagic a răspuns:

O tampenie.
De la "reformarea" justitiei de catre Basescu, pesedeilor le-a fost lipita eticheta de "Hoti".
"Cutare a furat!", "Hotii!", "La puscarie!"
Nastase a fost condamnat intr-un dosar, nu ma jenez sa o spun: De C@cat.
Un fost ministru al transporturilor, Mitrea, cred, a fost condamnat pentru ca a zugravit o camera din casa mamei lui.
Mazare nu am mai cautat pentru ce hotie a incasat 9 ani de zdup, iar Dragnea a luat 3, 6 ani, pe instigare la nu stiu ce abuz. rolling on the floor
Atat a putut "Justitia" din Romania sa faca unor insi care numai muritori de foame nu sunt.
"Hotii!" laughing
L-am uitat pe Ponta.
Si el era "Hot" si "Penal"...pana si-a dat demisia din postul de premier, si brusc, nu a mai tipat nimeni "Hot", "Penal" si "Infractor". Sau romanii au memoria scurta?
Vrei sa ma bucur acum cum o fac multi dintre saracii astia, (la minte), pentru ca a luat Dragnea 3, 6 ani pe o acuzatie DE C@CAT, in timp ce are o casa ca a lui Bill Gates?
Chiar intr-atat de cumplit de prosti sunt unii?
Ai niste multi milionari, care toata viata lor au fost bugetari: (Basescu, Blejnar, Johannis, Hrebenciuc, Dragnea, Nastase, etc, ETC)...si "Statul de Drept" ii condamna pe unii...pentru "instigare la abuz".
Ca sa inteleaga si incultii, e ca si cum ai un criminal, pe care "justitia" il condamna pentru ca a trecut pe rosu, fiindca ca atat a putut ea, "justitia".
Mai devreme tipa unul ca Dragnea si-ar fi trecut averea pe numele unor terti...de parca daca procesul ar fi fost pentru averea lui Dragnea, si nu pentru o tampenie, nu se putea pune sechestru. laughing Atata pot astia...
Nu e deci "smecherie", sa deschidem niste sampanii, cand auzi de 15 ani numai: "Hotii", dar la definitive vezi numai "abuz" sau "instigare", si bani: ioc?
Nu-l intreaba nimeni pe Dragnea sau pe oricare dintre vesnic bugetarii milionari, de unde au casele si averile, in schimb, il condamna pentru ca ar fi intervenit la o tanti din Teleorman pe dreapta, sa angajeze inca doua dudui, fictiv.
Cu asta a descoperit "justitia" ca s-a ocupat in 1900 toamna, un sef de judet, milionar!
Hai pe bune! laughing
Proasta tara, prosti locuitori...
Sa ne bucuram, zic! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu cred că e o pauză care îi e benefică și lui și psd-ului că nu părea să ia în calcul demisia aseară...
să îți bați joc de 50%...e normal când faci asta să ajungi să simți pe pielea ta justiția lui Băsescu. big grin

mazăre a avut 30 mil prejudiciu pe dosar beton

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Eu nu ma pot bucura. Un om si-a pierdut libertatea, pentru o perioada limitata, pentru ca era... incomod.
Esti ironic, sigur, insa situatia e tragic, asa cred eu.
Sunt 4 judecatori de la Inalta Curta de Casatie si Justitie care l-au condamnat, ce... Doamne iarta-ma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu sunt curios ce a dus la înlocuirea discursului din ultimele 6 luni(și intuiesc, tot de-ale lui Băsescu)...a dispărut statul paralel, au apărut roșiile românești ca principală preocupare?! wtf

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Tragica*

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

Au dat jos un om,exact cum au dat jos pe Ceausescu, iar prostimea, gata a si pus botu laughing romanii astia naivi cred ca daca dai jos un hot, deacum totu va fi bine, niste naivi, o tara de 2 lei vorba ta laughing de parca conteaza persoana, nu legea.

Exact acelasi lucru s-a intamplat si la revolutie, bineinteles cu forta, dar reezultatul a fost exact acelasi, au dat jos pe unu ca sa isi faca restul loc la ciolane laughing dar de schimbat legi nu au schimbat, mergem asa tot ca si pana acum.
Doara nu o sa schimbe talharii astia legea sa nu mai poata fura.De ce sa dea lege sa le confiste ceva laughing asta ar insemna sa ramana toti lipiti dar absolut toti,pentru ca in RO nu vad care ar putea sa justifice ce au,doara nu-s atat de idioti.
Ai dreptate o tara de prosti,condusi de niste analfabeti care isi bat joc e ei.
Sa fii atata de batut in cap asta tine de ceva continuitate, iar romanii nu au dus lipsa de prostie niciodata, de fapt asa au fost in toata istoria lor, prosti de bubuie, vezi asta dupa cum sta tara.
Sa ne bucuram de prostii care au votat, urmeaza next dragnea,laughinglaughing

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Am observat ca a existat o lunga perioada ca agenda de "tocat": lipsa autostrazilor.
Imi pun viata pariu, ca daca vine dreapta la guvernare, nu mai tipa nimeni nimic pe tema asta...
As vrea sa plece psd azi, in opozitie. Trebuia IERI. happy
Cat despre: "Sa ne bucuram si sa sarbatorim ca s-a dus infractorul la zdup!", bagat acolo, dupa 15 tevaturi de dosare penibile, de o "justitie" vai de capul ei, asta imi pare prostie crunta.
Sa urlii ani de zile: "hot" si "infractor", si sa-i gasesti dupa ani de investigatii si de cretinisme ca: "Referendum", "Belina" sau "Brazilia"..."instigare la abuz", asta imi da o idee despre inteligenta multora...
Sigur repet, dar psd trebuia sa-si ia jucariile si sa plece DE IERI in opozitie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Mulți sunt destul de inteligenți: au înțeles că votul lor l-a băgat la pușcărie - deci votul contează. perfect adevărat, votul a salvat justiția. asta e țara în care vreau să trăiesc și exact asta e relația de cauzalitate ce trebuie să existe între alegeri și libertate.

| SG1995 a răspuns (pentru Darkmagic):

Și Al Capone a fost prins pentru ceva banal. Deși avea mii de crime la activ, trafic de droguri, a fost prins pentru nereguli contabile, ceva delapidare.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul că a fost băgat în pușcărie pentru că a câștigat opoziția, ar trebui să te sperie. Dacă câștiga puterea era încă liber. Deci ce concluzii tragem? Că indiferent de partid sistemul de justiție nu e independent. Pentru că fie politicieni au cumetri cu procurori și judecatori, fie servicile încearcă să se bage în politică. În ambele cazuri e abuz. Consider că Dragnea a fost închis legitim, dar, dar să o recunoaștem e doar un țap ispășitor, s-a mai întâmplat chestia asta cu Năstase și Ponta. Când opoziția și-a concentrat campania asupra unui singur om, iar partidul își pierdeau imaginea și nu-l mai puteau susține s-a debarasat de el. Într-un fel mi-e milă, toți cei care i-au fost "prieteni" acum l-au înjunghiat pe la spate, ca să se salveze. Și au reușit, reputația PSD e știrbită, dar au supraviețuit datorită faptului că Dragnea e țap ispășitor. Restul din cloacă își văd mai departe liniștiți de chestii și combinații.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Lege exista, trebuie doar sa se puna anaf-ul pe treaba si sa demonstreze alb pe negru cum a obtinut ilicit tot ce are. Apoi il vor executa. Sa nu uitam totusi ca mai e un an jumate' pana ce vom avea - speram - guvern si parlament cu majoritate usr+pnl.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Darkmagic):

Da, romanii au memoria scurta. De incidentul de la Colectiv a profitat Ponta cel mai mult, ca s-a retras spunind ca vai, el tine seama de popor. Sa nu uitam ca discutam de un plagiator ordinar, da? Si de ce sa nu te bucuri ca intra jegul la bulau, chiar si 1-2 ani, avand in vedere ca nu o sa mai stringa nimeni justitia de oo cum o facea el si pot sa il mai prinda din urma si alte dosare cit sa se transforme aia 3 ani in 30?
P.S. Si angajarile alea fictive dau gaura in buget. E bine ca s-a inceput de undeva. Cum poti sa zici ca e o acuzatie de ****? Daca omor vreo 20 de oameni, exista dovezi circumstantiale la greu, nu am alibi pentru orele crimelor, insa sunt bagat la zdup pentru un viol care poate fi demonstrat negru pe alb, astea inseamna ca violul e acuzatie de c&cat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Nici nu contează dacă e legitim sau nu. Conteaza că in 2019, aici, votul decide in continuare puscarialaughing)) si unii cred ca e normal

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca asa crezi tu ca alea is legi,atunci la fel vom merge sin continuare.
Dar cand stai doara in tara,cand nu ai habar ce se mai intampla si prin alte tari,spui ca ai legi bune laughing
Ro nu are nici o lege buna,totu trebuie reformulat,alte legi,alta constitutie. Oamenii se pare ca nu mai sunt capabili sa gandeasca deloc,ma refer cei din RO.
Despre ce anume vorbesti omule usr si pnl laughing ba dar voi chiar atat de naivi sunteti? Pai astia ces frate? Sa nu spui ca astia is aia cinstiti laughing hai ca mati dat pe spate.
Care frate Ciolos? Basescu? Despre cine anume vorbiti? AStia nu au fost la guvernare? Asa si au facut ce anume? Au dat macar o lege dreapta,lege pentru tara si populatie? Naivi mai sunteti.
Toti astia ce ia-ti votat is exact la fel,ca e usr ca e pnl sau psd tot dracu ala e.
Vad apar la tv toti care mai de care o sa facem,dregem,gata deacum se duc pe copca psd,las ca venim noi si va furam laughing nu-ti vine sa crezi cat de naivi sunt romani.
Ati dat jos un om,o sa dati un partid asa si cine va veni? va veni altii care vor face exact la fel, sau care vor fura asa mai cu maniere laughing exact asta se va intampla.
Ca sa se schimbe ceva trebuiesc legi, alea ce spui tu "avem legi"alea crezi tu cas legi.
Hai sa te intreb ceva. Dupa tine, sau dupa logica ta un puscarias ar trebui sa voteze?
Daca o sa spui ca DA atunci e bun, mergeti asa in continuare, tot la stadiul asta veti ramane.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Cu pnl sunt de acord ca au luat nemeritat de multe voturi. Legat de usr, cunosc o gasca intreaga de membri si sustinatori. TOTI sunt profesionisti pe felia lor si mai ales au INTENTII NOBILE. Daca o dai in strimbele cu ce a facut Ciolos, nu mai avem ce discuta in momentul asta. Ia si te intereseaza inainte sa arunci cu strimbe. Daca chiar voiai sa stii, puteai afla.
P.S. Nu, puscariasii nu ar trebui sa voteze. Totusi, se decide cand e condamnat daca i se retrage dreptul asta sau nu. Daca sa zicem ca nu iti platesti niste amenzi din varii motive, sau un debil iti loveste copilul si o iei razna si il casapesti... atunci poate ca ar trebui sa iti pastrezi dreptul de a vota, nu? Punem violatorii in aceeasi oala cu aia ajunsi la bulau datorita unor judecatori prea zelosi sau unor circumstante nasoale?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

"votul a salvat justiția. asta e țara în care vreau să trăiesc și exact asta e relația de cauzalitate ce trebuie să existe între alegeri și libertate."
Nu ziceai tu ca pentru ca nu s-au respectat completele de judecatori specializate vrei ca dragnea sa ramana in libertate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Dar era greu rău să te prinzi că am fost ironic. rolling on the floor
e normal că judecătorii(ăia despre care ai zis săptămâna trecută că au luat șpagă să-l achite) au nevoie de un vot ca să dea o sentință...asta-i justiția independentă.
am impresia că pe tot parcursul procesului ăsta nici măcar n-a contat vinovăția (care exista, am mai zis) ci doar votul - în România te duci la pușcărie când pierzi alegerile și controlezi tot când ai puterea. sunt absolut sigur că mergea la rejudecare dacă PSD câștiga alegerile. laughing

și apropo, procesul are achitări pe bandă și la ultima înfățisare procurorul a renunțat la acuzatii agravante pentru o parte din inculpați (justiție, nene) ca să se ducă regele corupției la pușcărie pe un prejudiciu de 4000 de euro. rolling on the floor

Singurul dosar adevărat cu prejudiciu de 100 mil euro pe care l-a gestionat DNA în ultimul timp - Microsoft - s-a prescris înainte să fie trimis în judecată. Justiție, iar. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Achitarea poți fi sigur că nu si-o asuma niciun judecător.
dar rejudecarea până la prescriere era scenariul sigur pentru statul de drept din România. Fiindcă așa e justiția independentă de politiclaughing)) big grin

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca iei amenzi si nu le platesti, deja ai incalcat de 2 ori legea, dupa tine esti tot om bun, e bine asa dai inainte.laughing Aveti o gandire de aia comunista de pe vremuri.Hai sa ne furam unu ope altul ca sa traim,cam asta era gandirea aia,asa si voi.
Cand primesti o amenda,inseamna ca tu ai facut ceva gresit,ca e cu intentie ca e fara,trebuie sa platesti ok? Apoi deja tu nu platesti,deja asta e cu intentie laughing despre ce anume vorbim aici?

Sa iti zic eu cum e in America. Daca iei amenda data de politie,no platesti,e ok nu te cauta nimeni,nu vine nimeni dupa tine. Daca intre timp te agata iar politia,deja te vede cine esti, te trimite la judecator.Tu ajuns acolo spui gata frate platesc laughing dar judecatorul spune pass, nu mai e nevoie platesti la Jilava laughing Aia nu discuta frate cine esti, ca esti sarac, ca esti bogat, aia inseamna lege.Nu ca vai nu avem ce manca si alte povesti.

Cealanta poveste a ta, cineva iti bate copilul cum spui si tu il casapesti laughing dar de ce il casapesti? Aplici leaga lui Dzeu aia dinte pentru dinte, ori trebuie sa mergi la politie?
Sa inteleg ca esti pe gandirea fiecare sa-si faca dreptate laughing e bun, atunci de ce mai exista lege?
Atunci daca fiecare isi face dreptate hai sa nu mai facem legi deloc, nu vad dupa gandirea ta de ce mai avem nevoie de legi laughing

Bs de aia americanii is unde sunt iar restul lumi se uita cu ura si cu jind la ei de oftica ca aia au, ca alora le merge si lor nu laughing dar nimeni nu face nimic sa le mearga bine.Toti vor moca, toti vor fara munca.

Daca vorbesc de Ciolos din astea gata s-a terminat laughing ba tu esti nebun.
Sa te intreb ceva.Ai vazut PSD-istii astia ce au facut si ce fac? Se aduna dau ordonante de urgente cand vad ca o lege care vor ei nu trece de parlament ok? Deci se poate recunoasti?
Asa cand a fost Ciolos la guvernare,presedinte era mutu,erau mana in mana corect? De ce n-a dat ba ciolanasu ordonate,uite asa sa bage ceva legi cum spui ca le sustine acum,alea ca penalii sa nu ocupe fctii publice.
Pai nu vezi ba ce fac astia? Acu au gura mare,asta pentru ca nu-s la guvernare,cand or sa fie,desi cum am aratat au fost,nici nu au amintit de vreo lege laughing ba ma lasati cu povestile astea,voi sunteti indoctrinati pe bune.
Pai acum oricine nu-i la guvernare baga din top,promite ca o sa faca,ca o sa dreaga,de ce? Pai sai votati de aia,iar cand or sa guverneze or sa o faca pe prostii,o sa si uitati de legile astea cu penali si care mai sunt.

Pai tu cu din astea vii,pai eu iti demonstrez cu fapte,tu cu ce vii? Taimdat doara asa un exemplu simplu si care sa petrecut si pe care toata lumea il stie,ciolos a fost la guvernare,se intelegea f bine cu mutu,mutu nu fotabalistu laughing cu asta mutut mut laughing deci putea sa bage ordonante zilnic,mutu le aproba laughing

Ba nici macar nu au venit cu o propunere in sensul asta,macara sa vorbeasca asa aiurea despre asta,a fost tacere totala cat au fost la guvernare.
De ce? Doara nu is prosti sa dea legi ca apoi sa beneficieze de aceste legi, adica sa ajunga la Jilava laughing
Ba in America daca ai avut dosar penal, daca ai fost dovedit vinovat, tu esti terminat pe viata in ce priveste votarea, nu mai ai dreptu asta sa votezi. Sincer mi se pare nu lofic ci foarte logic.

Cetateanii au obligatii, daca si le achita atunci au drepturi.Atunci cand tu nu-ti achiti obligatiile, plus mai si faci pagube, ce anume sa mai votezi?
Ba americanii aia de acu sute de ani ce fel de oameni erau? Stau si ma minunez cand vad, citesc legile date de acei oameni, nu-mi vine sa cred.Adica aia erau extraterestri sau ce erau frate?
Texas are legi de acum sute de ani,ei folosesc astazi acele legi neschimbate,texas are cea mai veche constitutie din lume nemodificata valabila si astazi laughing adica aia erau de pe alta planeta de gandeau in halu asta?

Erau tot de aici dar erau OAMENI,asa ca au dat legi pentru oameni,desi atentie ei erau bogati laughing
Romanii habar nu au ce legi au amemricani cum este sistemul lor. Daca ai stii,daca cineva tiar explica ramai cu gura cascata laughing sau ce sistem de votare au,toate astea nu de azi de ieri,toate astea de cand s-a format America,de atunci is legile la ei.

\si tu vii sa imi zici mie de ciolos un bandit,un gargaragiu,acum are glas,dar cand il pui sa guverneze nu mai stie ce sa faca.
Pt mine indiferent ca furi,ori ca esti incapabil tot dracu ala esti.
Cand esti incapabil sa faci ceva si stai acolo agatat in scaun ce inseamna asta? Ca esti hot,stai nu realizezi nimic pentru bani,pentru servicii,pentru interese,asta se numeste hotie.
Daca vrei sa discutam oricand,dar vina cu ceva clar nu cu povesti si vorbe goale.

Cand ciolos era la guvernare asta trebuie sa faca,pe langa gestionarea tarii,nu veni sa spui ca avea alte griji,laughing pentru ca un guvern are atatea ministere,deci nu veniti cu povesti.
Eu ndaca as avea puterea primul lucru ce incerc sa fac este sa refac legile,sa le indrept,pentru ca sa guvernezi cu legi naspa nu ajungi nicaeri, ca urmare asta trebuie sa faci, sau macar sa incerci, sa arati populatie uitati, eu vreau sa fac ceva pentru tara pentru voi, banditii X nu ma lasa.

A venit ciolos in fata populatiei atunci sa zica asa ceva? Ba sa fim seriosi.Au dat la o parte pe unia sa le ia locu. Punem pariu pe ce vreti voi ca lucrurile nu se vor schimba.
Daca or sa se schimbe atunci sa vii sa spui uite dovada, iar atunci eu recunosc, o sa zic da frate am gresit, recunosc, astia is oameni buni etc.
Dar opdata ce astia au mai fost la guvernare ce sa guverneze iar? Tu crezi ca daca esti prost, maine deja devii destept laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Nu breh, nu ai inteles absolut nimic. Sa iti dau exemplu. Ai copilul bolnav, nu ai bani de taxi, stai destul de aproape de spital cit sa iei un autobuz. Esti fix pe zero cu banii, asa ca iei un autobuz. Te prinde controlul, iei amenda, dai datele ca un cetatean corect, in ideea ca vei plati ulterior. Intre timp, toti banii tai se duc in tratamentul copilului. Uiti de amenda, se aduna facturile, tot ce vrei e sa iti salvezi copilul. Intr-un final, un judecator cu zel decide sa faci bulau pentru ca nu ti-ai platit amenda.
Legat de legea de la americani, mai cauta pe net. E mai ok ca la noi, dar intotdeauna exista nuante si sunt destule cazuri in care judecatorii iarta amenzile.
Legat de batut copilul, iarasi vorbesti ca aia care isi dau parerea de pe margine la fotbal si ei nu stiu sa umfle o minge.
Intr-un final, de Ciolos. Un guvern normal la cap nu guverneaza prin OUG-uri!
P.S. ESTI COMPLET PE LINGA! Guvernul NU FACE LEGI. Daca tot te dai atoatestiutor, cauta oleaca despre separatia puterilor in stat...

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Legat de ce spui bati campii laughing nu te baga nimeni la bulau pentru o amenda de autobuz ce spui tu.
Iara in america daca ajungi la judecator pentru asa ceva fi sigur, garantat te iarta ala laughing unde am zis eu ca te baga juedecatorul la bulau? Am spus daca nu platesti, nu stau sa dau amanunte, daca ai antecedente si asa mai departe.
Asa nici politia nu-ti face nimic daca gresesti pentru prima data.Nu am ce cauta eu la amaeicani pentru ca aici locuiesc si stiu f bine si din experienta,asa ca nu imi zi tu mie sa caut.
Legat de copil vorbesc pe linga dar atata,vorbe goale,nu ai incercat sa explici ceva,la amenda ai incercat dar nimic nu se leaga din ce spui.
Toti banii tai se duc pe tratamentu copilul,asta inseamna ca nici nu ai ce mainca laughing nici unde sta,nici sa iti platesti cheltuieli de intretinere,nu stii despre ce anume vorbesti.
Controloru ala cand te vede cu cineva bolnav fii sigur ca intr-o tara normala nu iti da nici o amenda, ba poate cere soferului sa nu mai opreasca, a duca pe respectivu mai rapid la spital laughing deci despre ce vorbim aici?
Ce zici tu n-are logica, de aia nici nu ganditi logic.Nu ma dau atotstiutor,vorbesc si eu din ce vad.
Spui ca guvernu nu da legi,dar astia din psd cum dracu voiau sa dea ordonanta de urgenta o lege care nu putea trece de parlament? Eu am dat doara un exemplu.
Hai sa zicem ca nu se poate,dar sa luam partea ailanta,macar sa vina cu propunerea,nici aia nu se putea?
Zimi si mie unu care a venit cu o propunere de genul asta sil maninc laughing

Cand esti in RO cand traiesti doara acolo,cand zilnic te uiti la tv si ti se baga pe gat,pe ochi si urechi anumite chestii,nu o sa vezi decat ce vor ei,o sa gandesti asa cum vor ei.
Eu nu ma mir ca voi ganditi asa,e de asteptat sa fie asa,doara incercam sa arat cum ar fi bine, ori cine sunt cei din RO, sa arat ca cei pe care voi acum ii tineti in brate nu-s buni, nu-s buni ca au trecut pe la guvernare si n-au facut nic.Iti place ori nu asta e adevarul.

Sa iti zic ce sa gresit de fiecare data cand oamenii au iesit in strada,inclusiv la revolutie.
Au murit oamenii aia degeaba,absolut degeaba,sau dat jos ceva oameni, dar colegii lor le-au luat locul imediat.
Cei care au iesit in strada si care o sa mai iasa, niciodata nu au avut un lider, nu au avut un plan.Au iesit in strada si atat,dupa totul sastins,ori au venit cei corupti au impuscat unu deal lor si cu asta gata,oamenii sau linistit laughing
Asa s-a intamplat si la revolutie,oamenii au iesit in strada,ala a fugit,dar in locu lui cine a venit? A venit colegu lui de partid laughing camaradu lui de arme laughing Iliescu si compania,iar oamenii au fost multumiti iar,de ce?
Atunci sa gresit,atunci trebuie ca oamenii sa nu acdepte nici un fost comunist,atunci trebuie facuta legea ce eu zic,fara talhari,fara penali,fara comunisti.Dar de unde tot comunisti au facut legea,au facutot tot cum au stiut ei,cum au vrut ei.
De ce atunci nu sa venit,na venit nimeni cu ideea haideti sa aplicam legile din America? Sa stii ceva legile din UE nu-s bune,si aia is corupti rau de tot,legile lor is facute tot pentru ei.
Ori putea cineva sa zica haideti sa facem legi drepte,logice,sau daca nu am fost capabili cum am spus importam legile americane.

Al dracu ne place in NATO,da acolo americani is buni,dar cand vine vorba sa luam ceva de la ei nu,ca aia is aia rai laughing asta e alta poveste indoctrinare in masa in toata UE laughing toata Europoa vrea sa fie aparata de americani dar moca daca se poate laughing iar cand americanu cere ceva,aaaaa banditi,rai,se duc peste alti si etc laughing cam asta este gandirea din UE.
Cum am spus nu ma supar ca spui tu ca eu is pe langa,dar te asigur ca voi ganditi grrsit,o sa vedeti asta mai tarziu,daca o sa vedeti.
Csuta si vezi ce spune si Drakmagic un utilizator pe aici,care le fel locuieste in state de ceva vreme. Oamenii din state si-au schimbat gandirea,au vazut alt sistem,lau comparat cu cel din RO sau UE si vad stiu diferentele si care e gresit ori bun.

Nu am spus eu ca sistemul american este perfect, dar deocamdata functioneaza c el mai bine pe planeta asta laughing iar daca si aici ma contrazici, ar fi bine sa vii cu ceva dovezi.
Cum am spus daca vreti sa discutam, sa va spun eu sau altcineva cum fcuntioneaza sistemul american e ok.Am mai spus de cateva ori sa discutam despre asta si altora pe aici dar nimeni n-a fost interesat laughing
Eu sincer as fi fost curios de exemplu daca venea un martian si voia sa imi zica cum fctioneaza ei acolo pe marte laughing pur si simplu curios chiar daca nu puteam ajunge acolo.

Cel putin aflam chestii noi.Dar romanii nu-s curiosi de ce? Pt ca deja is indoctrinati, voi le stiti pe toate, vorba aia romanii is cei mai destepti, cei mai rumosi si asa mai departe.Cunosc sentimentul asta, l-am avut si eu cand eram in tara laughing a trebuie sa treaca ceva vreme sa vad realitatea.

Realitatea este alta, romanii nu vor sa stea sa gandeasca.Stii cum ar trebuie sa gandim legile?
Uite un exemplu.SEmenele de circulatie ok? Vezi un semn stii ori ti se spune ce reprezinta si ce trebuie sa faci cand vezi acel semn.
Acum vine problema marea majoritate a romanilor nu-s curios de ce este semnul ala acolo, de ce e pus acolo si nu altundeva, de ce functioneaza asa si nu altfel.
Asa gandesc si despre legi.Semenele de circulatie is de fapt legi laughing iar oameni ar trebuie sa se opreasca si sa se intrebe,de ce au pus astia semnul X aici,de ce nu lau pus dincolo? Si sa caute sa vada logica,ori daca acel semn are logica sau nu.

Cam asa au gandit americanii legile si le gandesc sia cum cam tot la fel.
Orice intr-un stat,mai ales public trebuie gandit in felul asta,absolut orice,de la sa zicem asezarea unui cos de gunoi intr-un parca pana la conducerea tarii.
Daca faci altfel atunci te duci dracu la rapa laughing
Am vazut,deci eu spun ce vad in RO,am vazut la tara deci la sate la comune,aia au facut stadioane,parcuri laughing unde nu merge nimeni si nu le foloseste nimeni laughing
Bine ca se pare unia au dat o explicatie, dar nu se leaga, nu merge, cas bani europeni ca nu stiu ce.Aia e vraja marii,europenii nu dau bani sa faci stadioane la tara si sa nu ai o autostarada laughing nu cred asa ceva.

Ori daca chiar asa au stat lucrurile puteam sa mintim, asa cum de fapt si mint astia ca au facut si au bagat banii in buzunare, dar sa facem ceva cu banii aia, ceva ce ne trebuie urgent si sa zicem ca am facut pentru ce erau destinati.
Nu vine nimeni sa controleze te asigur.Stiu asta din experienta, stiu ca am fost in RO orasu unde am locuit ar fi trebuie sa fie tot asfalatat, canalizare apa gaze.Primaru a afisat ca totu este brici laughing dar daca mergi pe strazi o sa vezi altceva.
Deci stai linistit ca nu vorbesc cum spui tu pe langa.

Spui un guvern normal nu guverneaza prin OUG-uri? Pai daca cei cu care lucri is mafioti,iar tu ai posibilitatea asta sai ocolesti o faci laughing Tu crezi ca cei care au facut totusi ceva pentru tara asta nu au avut probleme? Cuza tu crezi ca totu a fost atunci neted si fara obstacole?
Dar ala a stiut cum sa lucreze cu mafiotii laughing ca si atunci misunau ca si acum.
Dar una este Cuza si alta e ciolos sau Johanis laughing astia is zero ca personalitate,nu au personalitate de nici o culoare.
Sa faci ce zic eu, sa faci cea facut Cuza trebuie sa ai coai...e cum zic oamenii, sa ai vana, sau trebuie sa ai personalitate sisa te si pricepi la ce vrei sa faci.
Degeaba esti cinstit daca nu stii ce sa faci.Si nenea Iliescu a fost cinstit,el nu prea fura dar avea grija sai lase pe restul sa fure laughing
iar cand faci asta esti partas la acel furt,deci esti ca cei care fura.

Daca eu is complet pe langa tu ce sa mai zic laughing
Cum am spus cineva care se pricepe si care vrea intr-adevar sa faca ceva pentru tara,pentru oameni ia legile care sunt,le intoarce pe toate fetele,se agata de orice este posibil din acele legi sa-i faca pe mafioti cu legile lor laughing
Problema este cine este acea persoana sa faca asta? A fost cIolos,el a avut puterea,a avut sprijunul presedintelui,a foarte multor oameni, a avut sprijnul populatiei, dar ce sa faca un mut laughing ca si cum te urc pe tine intr-o racheta si zic hai du-te pe Luna, cam asa s-a trezit mutii astria johanis si ciolos cu toate pe mana si na stiut sa faca nic.

| sadrian46 a răspuns (pentru SG1995):

Mai exact, pentru că nu și-a plătit impozitele pe venituri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Astia din pesede NU SINT NORMALI. Ei au functionat tot timpul ca un clan mafiot. Faptul ca un guvern POATE sa dea OUG-uri nu inseamna ca si trebuie sa faca asta non-stop. Partea cu "de urgenta" nu iti spune nimic? Legat de propunere, usr a venit cu zeci-sute de propuneri despre care nu s-a vorbit practic nimic in presa. Te-ai documentat asupra lor ca sa spui ca au venit sau nu cu un anume subiect?
Apropos de pe linga... "Nu am spus eu ca sistemul american este perfect, dar deocamdata functioneaza c el mai bine pe planeta asta laughing iar daca si aici ma contrazici, ar fi bine sa vii cu ceva dovezi."
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Democracy_Index
2. https://en.wikipedia.org/wiki/Corruption_Perceptions_Index
3. https://en.wikipedia.org/wiki/World_Happiness_Report
Unde e SUA pe primul loc in astea de mai sus? Aud?
Bonus, ca tot iti place sa o dai pe aia ca tehnocratii nu au facut nimic:
https://www.aktual24.ro/......ntr-un-an/

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok gata ca oricum nu poti fi salvat laughing ust psd si ce mai e votatii ca e bine,mergeti bine asa laughing dai inainte tot asa.
Nu mai insira timpenii si povestile altora, arata sau mergi si vezi cum traiesc oamenii, nu cifre sau mai stiu eu ce rahaturi arati tu.

Cum am spus voi nu ganditi cu capu vostru, gandesc aia care conduc si pentru voi.
Eu nu am nevoie de ce zic alti pricepi? Daca e sa discutam discutam asa intre noi, ce vedem, ce simti si asa mai departe.Traiesti in RO eu traiesc in America,eu vin sin RO vad cum traiesc oamenii de la tara,de la oras,am parinti in RO,frati etc.

Tu tot vii sa arati ce zic alt, ce au facut aia intr-un an laughing ba ma lesi cu tampeniile astea.
Acele date, sau aia care au scris ce tu tot citesti is niste habarnasti, ori oamenii celor care conduc.
Eu traiesc in America, eu vad ca lumea se bate sa ajunga in america de la germani la japonezi si asa mai departe, aproape oricine ar da orice sa ajunga sa traiasca in America.Sunt aici oarase cu germani,am vorbit cu ei,nu-s curiosi de Germania pricepi? Chinezi la greu. olandezi,italieni si asa mai departe.
Pai tu vi sa imi arau mie ce? Imi arati mie cea spus un papagal,cand eu aici lcuiesc si vad cum este?
Tu locuiesti in RO ai fost la tara, ai fost in orasele mai mici sa vezi cum traiesc oamenii? Vorbesti sa nu adormi.Ia o pauza ceva, apoi revinoti cumva laughing bafta cu usr tau si pnl si care mai is pe acolo.

Aia se ruleaza din ani in ani, voi ramaneti numai cu speranta, vorba aia speranta moare ultima laughing dar sa alegi aceiasi oameni, aceleasi partide an de an deja asta se numeste prostie laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Statistici oficiale, puisor. A, cifrele nu conteaza, ci doar parerea ta. Ghinion, eu daca bat cimpii mai vin si cu statistici care sa imi sustina afirmatiile. Tu vii cu "las' ca stiu eu" si cica tot eu sunt ala cu capul. OK, noi sa fim sanatosi...

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Statistiticle puisor sunt facute de oameni ca mine ca tine,dar de cele mai multe ori is facute la cerere laughing
Eu aici discutam chestiuni asa cum le vedem noi,nu cum ni se arata,cum ni se zugraveste de alti.
Deci era vorba sa vii tu cu ceva de la tine,cu ce crezi tu,ori de ce crezi tu ca e intr-un fel si nu altfel laughing
Eu ce stiu este din experienta,este din ce vad,iar de vazut eu vad cu totul altfel decvat ni se arata de catre acele statistici.

Deci vina si tu cu ceva clar,cu ce vezi tu zi de zi in viata reala,sa lasam pe astia cu cifre, cifrele nu ne tin de foame nu ne tin de nimic.
Spune parerea ta, ceva de la tine, spune gandurile tale, apoi si explica daca poti.Asa sa sustii ce zic alti e lumea satula.Pe aici de fapt asta se cauta,sa se vina cu explicatii personale,nu cu citate din alti,nu cu statistici a mai stiu eu cui,nu cu definitii si formule,sa venim sa discutam ce gandim noi,cum vedem noi situatia,chestiuni de genul asta.
Asa si PSD este oficial,deci ce spun ei e ceva oficial corect?laughing dar este logic ce spun ei,ori ce fac?
Naspa sincer e de rau pentru tara asta Romania, nu exista oameni care sa gandeasca, totul este nivelat, o mare gandire nivelata, nici o sclipire nici o intrebare.Romanii sunt ceva de genul turma de oi laughing urmeaza mana care o dirijeaza cu toti in turma laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Majoritatea oamenilor din bula mea cistiga peste 1500 EUR lunar, au tot ce le trebuie, se duc in concedii in strainatate, nu fac afaceri cu statul, nu au cazier/procese pe rol. Conform logicii tale, in Romania curge lapte si miere, nu?

| syd a răspuns:

­­­­­condamni pentru "instigare la abuz in serviciu", achiti persoanele care au facut respectivul "abuz in serviciu" – fiat justitia

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd):

Gresit.
a luat condamnare și persoana care a făcut 'abuzul'.
fix aia care a dat singura declarație împotriva.
restul achitaților au fost târâți aici că era nevoie de martori:d știi cum e cu martorii la noi.

| aXy99 a răspuns (pentru syd):

De multe ori instigatorul este mai vinovat decat autorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

El a zis altceva

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

­­­da, asa e. botorogeanu a luat 2 ani, dar cu suspendare. in schimb cealalta "angajata" si alte 3 cucoane: sefa dgascp, fosta nevasta si inca una au fost toate achitate pe abuz in serviciu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd):

Păi procurorul de ședință a renunțat la ședința din 20 mai la o parte din acuzații pentru o parte din funcționare ca să vina sentința repede. de parcă dosarul ăsta ar fi existat vreodată fără să fie Dragnea implicat, i-a durut undeva de funcționari sau de infractiune în sine rolling on the floor

a rămas Dăncilă meseriașa să pună acum lucrurile la punct...rolling on the floor psd-ul e în plin decembrie 89: -dictatorul e lichidat, acum iau puterea disidenții pe care i-a mazilit el. laughing)
votul meu nu-l mai primesc vreodată.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca imi permiti, cu cine vei vota de acum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Foarte probabil n-o sa mai calc pe la votlaughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Dar ceva mi-a făcut seara: Firea înjurându-se cu Ceaușescu.
cât de proastă poate să fie femeia asta rolling on the floor)))

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am cautat expres stirea, am gasit-o pana la urma. Penibila Firea. Zici ca s-a apucat de politica de 2 zile rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tot nu înteleg de ce i-ai votat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Pentru oamenii care par ok de acolo si pe care i-a eliminat dancila aseara si-i va mai elimina in perioada urmatoare

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ăia ok fiind?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

ăia care încă nu s-au dezis de nimeni și au fost consecvenți în discurs în ăstia aproape 3 ani.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Serban Nicolae e un bun exemplu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Da.
ar fi și o soluție bună să preia partidul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Uite cum arată un procuror. :d

https://twitter.com/thehill/status/1133759801341689856

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Nu te ingrijora, USR-stii, PNL-istii si Ciolos vor dezvolta o relatie speciala cu cel mai important partener strategic al nostru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

E, dacă ar face o relație cu Mueller să-l aducă prin magistratura noastra, aia da. de asta am avea nevoie. că în pixul lui a stat întreaga lume până de curând și n-a aruncat-o în haos...
și evident, acum e și el demonizat. big grin

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

E procurorul general al statelor unite?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu.
a fost procurorul special din dosarul implicării în alegeri.
''There were multiple, systematic efforts to interfere in our election. And that allegation deserves the attention of every American.''
și tocmai zise asta:d

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Eram ironic.
La noi, procurorii de rang inalt vor fi numiti la propunerea liderilor occidentali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum îți așterni așa dormi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guvernul ăla normal la cap Cioloș are totuși un record: 18 ordonanțe pe 28 iunie 2016.

| 1231242 a răspuns:

O tragedie! Încă un om bun a căzut pradă statului paralel!

| relian a răspuns (pentru 1231242):

Om bun? arata si mie un om bun in RO si eu il si maninc laughing Daca ala e om bun eu is popa laughing sau care dintre politicieni e om bun? Nici unu logic, ca doara de aia sunt politicieni, sa aiba grija de gastile lor, de familiile lor, pe spatele prostimii.
Cauta in dictionar ce inseamna politician si o sa ramai mirat/a de explicatie, dupa mai vii si spui ca e om bun laughing

| Alfred0703 a răspuns:

A primit putin(3 ani jumate) si tarziu.

| danaieladaniela a răspuns:

De ce sunteti asa rai?
Pun pariu ca majoritatea dintre voi nici macar nu stiti nimic despre politica si vorbiti aiurea.
Eu is cu PSD-ul, ei meritau sa castige
Au facut multe pentru tara si incearca sa faca in continuare.
A castigat PNL-ul care practic nu a facut nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru danaieladaniela):

Cum poti pretinde ca stii tu politica, daca sustii un partid care simuleaza crestere economica, si desfiinteaza treptat justitia?
In plus, PSD nu a pierdut. A iesit pe un loc foarte bun, pentru magariile pe care le fac.
Daca nu a iesit cu majoritate, nu inseamna ca a pierdut. Are destule locuri in parlamentul european, nu a fost dat la o parte.

| Swetlly122 a răspuns:

Nu țin cu el, dar totuși mi e mila