| Balonaseplutitoare a întrebat:

Ce parere aveti despre cuplurile gay?
Sau despre LGBT in general.
Pro sau contra, cu argumente
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ma intereseaza, sunt contra adopti copii de catre gay, lesbiene

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebarea asta a mai fost pusă de multe ori pe site.
Nu pot fi contra unui fapt. Faptele nu pot fi negate, chiar dacă nu ne place.
Nu sunt contra lor. Sunt contra legalizării cuplurilor și a arogării dreptului de a înfia copii. Sunt contra aroganței, exhibiționismului stradal și a impunerii considerentelor de a confunda normele sociale cu firescul.

| Balonaseplutitoare explică (pentru sadrian46):

De ce ai fi impotriva legalizarilor, casatoriilor si infierii de copii?
Eu consider ca un copil sa veda parinti ce se bat, ce consuma alcool sau se drogheaza eu as zice ca ar fi mai bine sa stea intr-un cuplu gay unde este iubire, intelegere si unde nu exista superioritate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Nu. Dar ce fel de iubire este acolo?
Cum poate să învețe un copil despre iubirea normală, când în familie sunt doi tați și unul îl prezintă pe celălalt ca soțul meu?
De asta sunt impotrivă.

| sadrian46 a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Și ce va povesti acel copil la școală colegilor despre părinții lui, cei doi tați care se iubesc așa de mult unul pe altul?
Nu vezi că libertatea de a trăi propria lor soartă nenorocită o impui și altora prin lege?

| Balonaseplutitoare explică (pentru sadrian46):

Mai, homosexualitatea este ceva din nastere, asa te nasti, nu devii, cum zic unii, ca a devenit homosexual, nu, nu este deloc asa, daca un copil care este crescuti de 2 tati sau de 2 mame, el daca s-a nascut homosexual, va fi homosexual, daca s-a nascut hetero, va fi hetero, niic nu il poate influenta in acesata decizie.

| ThyDoom a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Tu ai citit ce ți-am scris sau ești pe lângă? Nu poți să te naști astfel. Atracția aceea se dobândește. În urma unei traume (mici sau mari), deci este ceva de natură psihică. Plus că toți care spun că-s homosexuali au avut o relație sau mai multe și cu persoane de sex opus și au avut chiar copii. Deci s-a întâmplat ceva pe parcursul vieții lor de i-au făcut să simtă atracție față de persoanele de același sex. Dacă aici nu intervine psihiatria sau psihologia, atunci când?

| Balonaseplutitoare explică (pentru ThyDoom):

Dacă te-ai informa mai bine ai descoperiri faptul că atunci când copilul se formeaza in ruter, în burtica, primeste mai mulți hormoni masculin sau feminin ce ii determina atat sexul cat si orientarea sexuală.
Nu este o boala mintală, voi ce ati face daca ati fi in locul lor?

| Balonaseplutitoare explică (pentru sadrian46):

Nu vad care este problema altora fata de ce e in ograda vecinilor.
Dacă vrea poate într-un mod la fel de legal sa se tina de mana sa se pupe pe strada, de ce credeti ca români pleaca in afara, deoarece acolo persoanele sunt mai deschise la minte

| ThyDoom a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Determinarea sexuală nu se formează în uter. Tu te auzi ce îndrugi? Toți ne naștem heterosexuali. Aproape toți sunt de acord cu asta. Nu știu de unde te-ai informat tu. Dacă ai făcut-o. Dar n-am cum să vorbesc cu tine despre psihanaliză. Tu ești chitit/ă că așa ceva e normal. Așa că nu am cum să-ți schimb punctul de vedere.

PS: Dacă te informai tu mai bine ai fi observat că multe persoane gay recunosc că aceasta e o problemă (nu boală) de natură psihică.

| ThyDoom a răspuns (pentru ThyDoom):

Heterosexuali*

| ThyDoom a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

M-am încurcat încercând să explic ceva, care oricum nu te interesează. Voiam să spun că toți ne naștem heterosexuali. Nimeni nu se naște homosexual.
Dacă tu crezi altceva, e treaba ta. Măcar m-am chinuit să explic. Timpul e prețios, așa că n-o să mai stau la discuție. Toate cele bune.

| sadrian46 a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Vorbești din auzite? Mersi.
Dar ai văzut ce am întrebat eu?
Ai răspuns la asta?
Hai să vorbim discuții.

| Hammurabi a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

"mai bine sa stea intr-un cuplu gay unde este iubire, intelegere"

Cine ți-a spus ție că în cuplurile gay e numai iubire și înțelegere? Că nu consumă alcool și nu se droghează? Pe bune?
În cuplurile gay gelozia e de trei ori mai prezentă, la fel și scandalurile, bătăile, despărțirile, etc. Se consumă droguri și alcool cel puțin la fel ca și în cuplurile hetero.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Aa Deci daca cineva s-a nascut pedofil trebuie sa acceptam ca are astfel de preferinte.
De ce nu suntem si pentru lgbtp?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Foarte interesanta intrebare, dar profund inutila. Sa fie sanatosi, din partea mea. Mi se pare mult mai important ca intr-o relatie sa existe armonie si respect, decat sa fie musai un castravete si o piersicuta implicate.

| Andreeush a răspuns:

Eu sunt indiferentă, adică nu sunt nici pro nici contra.
Fiecare își trăiește viața cum vrea, atâta timp cât nu fac rău nimanui e problema lor.

| Plato a răspuns:

La ei acasa, unde nu-i vede nimeni, sa faca ce vor, ca nu ma pasioneaza.
In schimb, sunt total contra legalizarii, promovarii si expunerii lgbt. Sub nicio forma nu trebuie sa aiba drepturi, Doamne fereste nici sa nu mai vorbim de adoptat copii. Nu trebuie promovati si expusi, deoarece nu sunt normali.
Cand un om e schizofrenic, e internat in spital, ca sa nu afecteze viata celorlalti. La fel, lgbt trebuie sa nu se expuna si sa nu interactioneze cu societatea normala. Nu zic sa nu iasa din casa, ci sa renunte la comportamentul lor inuman cat timp sunt in public, adica sa nu se tina de mana, sa nu se pupe, sa nu-i zica un barbat altui barbat "iubi" sau "pisi" ca vomit.
Nu vreau sa-i vad pe strada, ca mi se intorc matele, iar copiii mei vor fi traumatizati, eu fiind nevoit mai apoi sa le explic de ce dracu' doi oameni sfideaza natura.

LGBT sfideaza natura, se opune firescului.
Iubire e doar intre barbat si femeie, restul nu sunt iubiri, sunt boli psihice.

Oricum, in Romania 0 sanse sa legalizam ceva atat de sfidator pentru credinta poporului roman si pentru firescul lucrurilor.
Poporul roman e un popor crestin, care nu va accepta blasfemia asta.
Pentru asta, felicitari poporului roman. Singura familie e familia traditionala.
Boli psihice? Nu, mersi. Nimic personal, dar nu vreau sa am de a face, eu sau copiii mei. Pentru bolnavi exista spitale.

| Balonaseplutitoare explică (pentru Plato):

Frate, daca ai fi citit Biblia, ai fi vazut ca nu din religie se trage ura fata de LGBT, ura se trage din frica, din cea mai rea otrava, din ignoranta.
Cum poti spune ca doi oameni nu se pot exprima in public, dat fiind faptul ca este democratie.
Informeaza-te si ai sa vezi ca nu e o boala mintala.
Dumnezeu a zis sa iubesti pe aproapele tau, daca tot vrei sa iti zic de religie, de credinta.
Daca nu ai fi in stare sa le explici copiilor tai de ce doi oameni se saruta, inseamna ca nu esti pregatit sa ai copii.
Ma lasi cu chestia ca intr-o familie trebuie sa fie un barbat si o femeie, dar daca cei 2 se despart, divorteaza, iar copilul se duce cu tatal sau cu mama si acesta este crescut de matusa sa si de mama sa?
Hm?
Atunci cum e?
Intereseaza-te si dupa comenteaza, chiar si din biblie daca ai citii aivedea ca dumnezeu ii iubeste pe oameni indiferent de religie, culoarea pielii, sau orientare sexuala

| Plato a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Dumnezeu da, insa eu nu sunt Dumnezeu.
Pot sa-i explic de ce doamna si domnul ala se saruta, nu pot sa-i explic de ce un om baga in stecher intr-un alt stecher, refuzand sa accepte ca stecherul se baga doar in priza. Probabil i-as explica spunandu-i: "au probleme, nu e normal, uite ce urat."
In schimb, cazul doamnei si domnului, i-as spune ca sunt doi oameni ce se iubesc, asa cum ne-a lasat Dumnezeu, barbat cu femeie.

Ai dreptate, mi-e frica. Mi-e frica sa nu-mi regurgitez pranzul, vazandu-i pe ei. Mi-e frica sa nu-mi traumatizeze copilul.

Daca un copil creste cu mama si matusa, chiar e altceva. Mama si matusa nu-si baga limba-n gura, nu se freaca fara sens, impotriva naturii.

Ce legatura are democratia? laughing
Daca vreau sa ma exprim public batand pe cineva, pot s-o fac?
Libertatea ta se termina cand incepe a altuia. Eu am dreptul sa nu-mi vomit matele cand ies pe strada. Copilul meu are dreptul sa creasca in tihna, nu cu sechele.
Democratia n-are treaba cu lgbt, lgbt n-are treaba cu normalul.

| Balonaseplutitoare explică (pentru Plato):

Ti se pare corect faptul că unele persoane pot face ceva, iar altele altceva?
Sa zicem ca tu ai fi gay, cum te-ai simti cand cineva ar veni la tine si ti-ar zice ca nu e normal, si ca ar trebui sa te vada un doctor, desii tu te simti bine in pielea ta.
Si daca copilul tau ar fi gay, Si într-o zi ar veni acasa, ti-ar prezenta un băiat și ti-ar spune, nu ma intereseaza ce crezi, de azi el este familia mea, ne iubim, daca accept bine, daca nu la fel de bine?
Ce ai face atunci?
Fără să zici că te-ai ruga pentru el si ca i-ai zice ca Dumnezeu e mare

| Plato a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Ar fi ultima data cand ar calca in casa mea, daca ar face asta.

Sunt sigur ca nici cei care aveau ciuma in 1300 nu erai fericiti ca nu pot interactiona cu altii, ca sunt bolnavi si respinsi, insa e vorba de binele comun, parerea generala. Romania NU ii vrea. Sa mearga unde vor. Cat timp stau aici, se supun majoritatii de aici. Majoritatea din Romania este pentru familia traditionala si asa va ramane.

| Balonaseplutitoare explică (pentru Plato):

Sunt sigurca nu vorbesti serios in legatura cu chestia aia cum ca ar fi ultima data cand ar calca incasa ta.
Te rog sa-mi spui cati ani ai, asta e ultima mea intrebare.
Te rog sa fi sincer indiferent daca esti minor sau nu, daca ai peste 50 sau nu, nu conteaza, te rog sa-mi raspunzi la aceasta intrebare

| Plato a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

27 am.
Cu ocazia asta, zi-mi si tu.

| Balonaseplutitoare explică (pentru Plato):

Fac 16

| Plato a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Ok, inteleg, esti foarte tanar/a.
Esti cuprins/a de entuziasm, ceea ce e foarte bine. Insa, din cauza varstei tale, n-ai cum sa intelegi atat de bine ce ti-am spus de familie, copii etc.
Acum ca mi-ai spus ca ai 15 ani, te inteleg. Esti un copil si chiar ma bucur ca te gandesti la mai mult decat Instagram.
Dar cand vei creste, sigur iti vei mai schimba parerile. Mai putin daca esti hippie. happy

| ThyDoom a răspuns (pentru Plato):

N-o să se schimbe prea mult. Dacă de la vârsta asta trage cu dinții de ceva anume, îi va rămâne gustul.
Din câte am observat nu-l sau n-o interesează nici partea spirituală/creștină pe care o expui tu cu privire la familie, dar nu-i interesat/ă nici de partea comportamentală și pshihologică din care pleacă toată problema. Nu a pus întrebarea ca să învețe ceva din ea. Sau să înțeleagă cum stau lucrurile. Pur și simplu a vrut să vadă cât sunt contra ca să-i poată contrazice.

| Plato a răspuns (pentru ThyDoom):

E un copil, un adolescent chiar, normal ca va crede ca tot ea are dreptate. Nu ma astept sa admita ca greseste.
Cum zice celebra melodie: "Si te crezi legendar, Prometeu"

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sunt niste handicapati, de ce? pentru ca asa s-au nascut lumea traieste in pacat, de ce? uite aici raspunsul:

27. Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter".
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui.
29. Iar dacă ochiul tău cel drept te sminteşte pe tine, scoate-l şi aruncă-l de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă.
30. Şi dacă mâna ta cea dreaptă te sminteşte pe tine, taie-o şi o aruncă de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.
31. S-a zis iarăşi: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărţire".
32. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârşească adulter, şi cine va lua pe cea lăsată săvârşeşte adulter.

| StrongHeart a răspuns:

Io nu am o problema cu oamenii din LGBT,chiar ii compatimesc,am o problema cu oamenii care promoveaza lucrurile astea excesiv,oameni care au o agenda si vor sa manipuleze opinia publica,incat sa nu mai ai dreptul la libera exprimare,du-te in vest si zi ceva despre oamenii astia,iti sare in cap toata mafia si te pune la zid.
Natura vorbeste in cazul asta,de ce trebuie sa fim mereu impotriva naturii? Lucrurile sunt simple,de ce complicam totul? Si in ziua de azi,majoritatea decide, daca ai ceva de spus si nu e in concordanta cu ce cred anumiti oameni, vei fi pus la tacere rapid.
Sunt multe de spus, dar mai bine ne pastram parerile pentru noi, o sa ajungem sa ne intrebam daca si noi existam sau nu.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mie mi-e indiferent, atâta timp cât nu mă deranjează pe mine.
În opinia mea, pot să-și trăiască viața cum vor, atât cât nu-mi strică planurile și nu-mi fac „zile fripte".

| aumih16 a răspuns:

Nu am nimic cu ei! le respect alegerea lor! in general in aceasta comunitate! sunt acceptati doar cei lesbiene gay bisexuali bisexuale transexuali transexuale travestiti! lesbiene! atat!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Pro. Mereu voi sustine iubirea.
Cei din comunitatea LGBT sunt oameni normali, fara nicio problema psihica, cum cred altii.
Pe mine nu ma deranjeaza, nu ma supara, asa ca nu am niciun motiv sa fiu contra.

| CdeMetal a răspuns:

Pai sa-si traiasca viata cum vor, nu ma deranjeaza absolut deloc, nu ii pot judeca.

| ThyDoom a răspuns:

Singura problemă pe care o am este atunci când aceste persoane țin cu tot dinadinsul să se facă remarcați în public. Nu cred că dorește nimeni ca copiii lor să fie martori unor asemenea manifestări. Cât timp stau potoliți și la locul lor, ca orice alt cuplu, e în regulă pentru mine. Deși eu nu mi-aș educa niciodata copilul să învețe că așa ceva este normal. În plus, aceste dereglări vin din cauze psihice. Dar trebuie să citești și să te informezi. Trebuie să mai fi și deschis la minte, și să studiezi inainte, nu doar să accepți orbește.
Nu este o boală (cum spun unii deștepți). Este pur și simplu un comportament anormal. provenit de cele mai multe ori din traume. Fie ele emoționale ori fizice. Din nevoi. Din incertitudine. Plus, din influențare.
Nu este nici genetică. Cum spun alții. Nu te naști așa.
Uite aici ceva.
''Majoritatea geneticienilor spun că în comportamentul uman sunt implicate mai multe gene: de la cel puţin 5-6 la câteva sute. În acest caz, modificările de comportament s-ar produce foarte lent şi constant; cu alte cuvinte, cu numai câteva procente în fiecare generaţie şi de-a lungul mai multor generaţii. Cu alte cuvinte, homosexualitatea nu ar putea apărea şi dispărea brusc în cadrul unei familii, aşa cum vedem în realitate.''

Uite si aici:
''Dacă homosexualitatea ar fi genetică sau determinată genetic într-o manieră decisivă, atunci "gena" sau "genele homo" nu s-ar putea menţine în cadrul unei populaţii. (Un adult are nevoie în medie de un copil pentru ca una sau mai multe gene specifice, prezente la adult, să rămână în codul genetic. Însă, în medie, cinci homosexuali "exclusivi" au un singur copil. În aceste condiţii, homosexualitatea ar dispărea după câteva generaţii. Evident, nu aşa stau lucrurile. Totuşi, aproximativ 50% dintre homosexuali sunt sau au fost căsătoriţi, fiind bisexuali, şi au în medie 1, 25 copii. Homosexualii exclusivi şi bisexuali, luaţi laolaltă, au numai 0, 9 copii în medie, ceea ce înseamnă că o genă sau genele homo ar dispărea încet dar sigur din moştenirea genetică.)''

| Treachery a răspuns:

Cat se mai pune intrebarea asta?

| MiNaToN4M1K4Z3 a răspuns:

Pro pentru ca si ei is oameni

| Man_Eduard_1996 a răspuns:

Cu riscul să fiu blagoslovit de unii. N-am nicio problemă cu comunitatea LGBT, oameni ca noi, nu e vina lor că s-au născut cu simțurile astea. Eu nu am treabă să se afișeze în public, nu am nicio problemă cu legalizarea. Nu mă deranjează/afectează cu nimic.

| NakamuraSpeed a răspuns:

Sunt persoane extraordinare!

| vyorell68 a răspuns:

Tolerate, dar nu legalizate.

| Legionarss a răspuns: