| Girly97 a întrebat:

Ce parere aveti despre discriminarea persoanelor cu dizabilitati? Nu credeti ca sunt si aceste persoane oameni, ca au nevoie de sustinere pentru a se integra in comunitate si a avea o viata cat mai normala? Nu credeti ca este foarte gresit sa ne purtam urat cu aceste persoane si sa nu le ajutam?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doar gunoaiele umane pot discrimina un om cu dizabilități, din pacate degeaba ne numim tara crestina ca doar cu numele suntem, pe mine ma motivează aceste persoane si mereu mi mila când ii vad, incerc sa le ajut cum pot uni nu se ridica de pe scaun in buss atat de cretini sunt

| Sofer a răspuns:

Este greșit dar acum în viata ne pasa doar de noi și nu de alte persoane.

| Dismally a răspuns:

Poti da si cateva exemple de discriminare sau de comportament urat fata de aceste persoane pe care l-ai vazut tu? Eu pana acum nu am vazut nici o persoana cu dizabilitati sa fie discriminata ori sa fie tratata urat.

| Girly97 explică (pentru Dismally):

EU! CHIAR EU! Ma simt discriminata de toti din jur! Am invatat sa merg si sa vorbesc mai tarziu. Acesta este singurul motiv banal pentru care toti din oras ma discrimineaza. Toti din oras ma stiu si nu vrea sa ma angajeze nimeni. Ba isi bat joc de mine si ma cheama la interviu dupa care ma trimit acasa, ba ma mint ca nu angajeaza dar de fapt cauta alti oameni. Nu mi s-a permis niciodata sa arat unei persoane ce stiu sa fac si ce pot face. De aproape doi ani caut un loc de munca. A devenit un obicei sa caut pe OLX si Publi24 in fiecare dimineata cu rozariul in mana pentru noroc dar nimic. Esuez in fiecare zi.

| Girly97 explică (pentru Dismally):

Cand ma plimb pe strada (sa fac cumparaturi de exemplu) oamenii se uita urat la mine ca si cum as fi o criminala!

| Dismally a răspuns (pentru Girly97):

La locurile de munca se intampla la fel si cu persoanele fara dizabilitati, daca nu ai experienta, daca pot gasi un candidat putin mai bun nu te va angaja nimeni. Pe strada nu stiu ce sa spun, probabil se uita pentru ca esti putin diferita, oamenii sunt curiosi prin natura lor si le atrage privirea tot ce este diferit, asta nu inseamna ca te urasc, ca au ceva cu tine sau ca te considera mai putin buna. Asa sunt priviti toti indivizii care ies din tipare, gandeste-te la o persoana plina de tatuaje spre exemplu sau la cineva care are un stil vestimentar bizar, cu siguranta vor atrage privirile curioase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Girly97):

Lasă că o să găsești tu ceva. Dacă oamenii sunt melteni, și nu te angajează chiar dacă ești ok, pentru prejudecăți sau altele, poți să te axezi pe online. Ai putea să-i cumperi după pe câțiva din ei. happy Câteodată viața funcționează așa cu anumite persoane. happy Probabil ai auzit și tu de multe cazuri de genul. happy

| mastadont a răspuns:

Este foarte greșit și inuman. Cei ce se poartă astfel sunt niște oameni egoiști care se gândesc doar la ei înșiși. O persoană, orice dizabilitate ar avea, tot un om este și merită aceleași lucruri ca orice om. Doar pentru că nu poate vorbi bine, nu poate merge sau nu vede nu înseamnă că trebuie să fie exclus de la anumite activități.