| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre diversitatea culturală pe teritoriul unui stat?
Care credeți că sunt avantajele/ dezavantajele acesteia?

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mai descoperă și prostii lucruri noihee hee

| tonyc7 a răspuns:

E frumoasa, sunt de acord cu ea. Cum ar arata America daca n-ar mai avea grandioasa ei diversitate culturala? Cu siguranta n-ar mai fi atat de fascinanta.
Chiar si la noi, cand te duci la mare si calatoresti prin Dobrogea, zona litoralului, parca acea zona n-ar mai avea farmec daca n-ai vedea etnici turci, tatari, chiar si tigani ca eu personal nu am nimic cu ei.

| VictorJulien a răspuns:

Avantajele sunt diverse,de la diversitate arhitecturală, culinară, muzicală, uita-te spre exemplu la istoria țării noastre, cât de mult le datorăm minorităților.Sau la tării precum Elvția,Belgia,Luxembourg,Singapore, etc, unde sunt oficiale mai multe limbi, noi nu am fost invățați să apreciem divetsitatea, iar ăsta e un lucru trist.