| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre domnul Gheorghe Dincă? Eu, sinceră să fiu, simt compasiune pentru el și nu cred că este nevoie să îi sărim în cap, căci toate faptele sale reprobabile sunt cauzate de noi, societatea care nu l-a putut integra, cea care l-a adus în starea să comită astfel de fapte. Nu ar trebui mai întâi să ne judecăm pe noi, apoi să îl judecăm pe el?
Cu ce suntem noi mai presus decât el dacă dorim să îi aplicăm același tratament pe care l-a aplicat și el celor două fete? În plus, credeți că oamenii au dreptul de a decide anumite circumstanțe în care libertatea unui om să fie îngrădită? De ce aveți cu toții poftă de sânge, unde vă este omenia, cum pot unii avea atât de multă lipsă de empatie? Dacă în locul domnului Dincă erau părinții sau copiii voștri ați fi avut aceeași părere despre el?

66 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti dusă rău dacă gandesti asa. Si tu dar si ăla pe care l-ai premiat. Sună la 112 si cere numarul de telefon al celui pentru care ai compasiunea asta mare. Poate te lucreaza si pe tine.

| whatevernvm a răspuns:

Nu, un psihopat NU se poate schimba cu ajutor. Psihopatia NU se tratează.
Da, oamenii au dreptul sa decidă când libertatea cuiva este îngrădita. Atunci când persoana este un pericol pentru alte persoane și când prin libertatea lui raneste și îngrădește libertățile altor persoane.
Dacă te lauzi cu atâta empatie vizavi de un criminal bolnav psihic, folosește ți empatia și pune te în locul fetelor moarte sau familiei, nu în locul criminalului.
Prin întrebarea asta nu ai dat dovada de empatie, ci de prostie fără margini și percepție eronata asupra lumii din jur. Nu te lauda cu prostia.

| whatevernvm a răspuns:

Nu rezolvi nimic?
Faptul ca nu mai poate face victime și nu ne mai omoară copiii înseamnă că nu rezolvi nimic? Faptul ca ai salvat viețile altor presupuse victime pe care le ar face?
Omul nu se mai face bine, criminalii în serie nu se fac bine, nu le vine brusc conștiința după o perioada de contemplare asupra faptelor și nici după intervenții psihologice. Psihopații nu se tratează, iar dacă sunt un pericol pentru societate trebuie sa înfunde pușcăria ca să nu ne omoare. Suntem oameni, nu animale. Nu putem lăsa să ne mâncăm între noi. Cine nu poate sa facă fata societății, trebuie izolat ca să nu ne facă rău. Nu a provocat un accident, nu a omorât din greșeală. Omul e psihopat criminal în serie și nu se face bine. Sa va intre asta în cap.
Asa ca opriți va din a va arăta țanțoș prostia fără margini prin comentarii și întrebări tâmpite. Sunteți mai mult decât penibili.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu exista niciun motiv pe lumea asta sa omori sau sa violezi o alta fiinta umana. Vazusem zilele trecute un clip cu un barbat care recunostea ca e pedofil si era stigmatizat de toata lumea dar el spunea ca simte doar aceasta atractie dar niciodata nu a facut nimic in acest sens si nici nu va face. El de asemenea locuia intr-o tara in care sunt prinsi o gramaada de pedofili in actiune. Asta e doar un exemplu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dar ti se pare normal ca el sa decida soarta unor tinere nevinovate?
Cum sa avem empatie fata de un pericol? Daca din 1.000.000 de locuitori, unul e in stare sa omoare 500.000, ne coim toti sa il 'integram', in loc sa ne scapam de el? Il lasam sa omoare cativa, incercam sa il normalizam, apoi mai omoara cativa, iar noi traim mereu in amenintare?
NU!
Il imprastiem nitel, il pedepsim exemplar, iar in felul asta calmam pentru o vreme si ceilalti 'dinca' nedescoperiti.
Nu avem de ce sa integram asa ceva, si nu avem de ce sa actionam cu mila, cand mintea lui intelege doar brutalitatea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scuze ca nu caut o forma mai pe ocolite, dar ideea este ca esti prost.
Cum nu e o rezolvare inchiderea unui criminal?
Ce schimbari visezi tu? Ai stat vreodata fata in fata cu un criminal? Oamenii astia au defecte psihice grave, nu se pot schimba, se pot doar tine sub supraveghere, cu medicatie.
Cum sa integrezi in societate un călău care a ucis mai multi oameni?
Cu ce i-a gresit, ma, societatea? I-a zis invatatoarea intr-a 2-a ca scrie urat, si de la asta i s-a luat?
Mananci rahat de dragul afirmarii, in lipsa totala de cunostinta.
Studiaza cativa criminali, apoi discutam.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e cea mai buna solutie inchisoarea, asta e clar. Pentru ca il tinem pe banii nostri.
Peste cateva secole, sper ca o sa ne intoarcem la facut abajururi din ei, sau infiintat intreprinderi-lagare cu astfel de creaturi, ca sa scoatem ceva benefic din ei.
Glumesc!
Nu am o ura evidenta pentru el, dar executarea in liniste ar fi cea mai buna metoda. Nu are nimeni nevoie de asa ceva, nici macar el nu are nevoie de viata lui. Daca tot ii acorzi atentie, gandeste la nivelul lui: oamenii sunt doar o materie, crearea mortii este doar un joc. Hai sa ne jucam cu el!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ha? Nici pe tine nu te judecam ca debitezi astfel de enormitati, de la dezechilibrul hormonal ti se trage. Pacat ca a omorit niste fete cu viitor totusi si nu te-a gasit pe tine... Daca taica-meu sau fiica-mea ar omori pe cineva in circumstantele respective, nu as mai vrea sa aud vreodata de ei. Inteleg crimele din gelozie, din autoaparare disproportionata, cele asortate - accidental - cu sexul dur, si multe alte crime. Alea le pot intelege si pot sa iert un apropiat care o comite. Rapirea unui minor, viol, crima? Nu, sub nici o forma. P.S. Nu decid eu ce o sa pateasca individul. El e doar un pion pe o tabla de sah mult mai mare. Ce pateste el e irelevant. Eu vreau ca toti imbecilii de pe la politia din Caracal sa ajunga la bulau. Inclusiv vaca de la 112.

| Freya1 a răspuns:

Eu am impresia ca tu tot ce scrie scrii la mișto.
Dacă pe tine te-ar prinde unu si te-ar bate si viola tu ce ai zice? Eh eu is de vina ca am trecut pe strada, sau femeile sunt de vina ca nu fac o relatie cu un obsedat sexual.
De fapt sti ce, chiar cred ca societate e de vina ca nu observa nebuni ca el si ca tine si sa va interneze.

| Catrice a răspuns:

Ești sora sau tot ala de a pus o întrebare asemănătoare acum ceva ore?!

| Maia55 a răspuns (pentru Catrice):

Toate ca toate dar eu nu pot sa cred ca mai multe persoane gândesc asa. Doamne

| Celcestietot a răspuns:

Daca aveam sistemul mai bun, toate acestea nu se întâmplau. Vina este și a lui Dincă, dar și a statului. Cu asta am spus tot.

| Andreeush a răspuns:

Cum să ai compasiune pentru un monstru?
Nu ești normală, măcar îți poți închipui prin ce chinuri au trecut acele fete? Eu nu cred, dacă gândești astfel.

| SilentRain a răspuns:

Ești dusa cu pluta
Dacă ai trece printr-un viol, nu cred ca mai poți sa ai compasiune
Scârbă aia nu poate fi numit om, las tortura
Nu te împinge societatea sa chinui un copil sau sa omori oameni

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

De ce sa nu mai poți?

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Dacă n-as fi sigura ca adopți atitudinea asta solidara fata de el doar ca sa pari diferita de restul, as zice ca ai devenit mai inteligenta.
Nu simt compasiune față de el, mi-e indiferent.Nu sunt "cauzate" de noi.Societatea(intr-un sens restrâns)l-a influențat si a constituit un factor important pentru acțiunile sale, dar nu e singura.Nu o poți blama doar pe ea, ca sa-l disculpi pe el.Plus ca "societatea" e ceva abstract in modul in care te exprimi tu.
Sa ne judecam pe noi? Ba da.Nu ma consider mai buna ca el.Nu am de ce sa fac o comparație între mine si el.Dar n-are relevanta. Poti judeca si dintr-o poziție de inferioritate morala, dacă ești inteligent.
Ochi pentru ochi.Cam asa functioneaza.
Libertatea e îngrădită in orice societate.Da, au dreptul. Fara reguli, oricât de tampite ar fi ele, ar fi un haos.In mare parte din cauza ignorantei.
Lipsa de empatie? Asa ți se pare? Gandeste-te la o crima.Un criminal si o victima.Nu poți empatiza cu unul fără sa -l antipatizezi automat pe celalalt. Empatia exista(sau o imitatie de-a ei)dar e direcționata fireste spre victima.
"Domnului Dincă" rolling on the floor e amuzant.Cum vrei sa pari tu diferita si empatica pentru ca o iei spre stanga când toți o iau spre dreapta.Pentru ca empatizezi cu agresorul.Rebelo."domnul" implica deja un anumit grad de respect.Ca sa-l respecți înseamnă deja ca ai niște probleme.Dar nu e cazul.La tine e totul de fațada.
Legat de ce parere am despre el, n-am niciuna.Stia regulile, le-a încălcat, o sa fie pedepsit.Simplu.Dpdv moral nu sunt in măsura sa-l judec sau sa afirm ca a făcut ceva "rău".

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, greșeala mea
Nu m-am exprimat corect

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Ți-am scris tie din greseala a 2-a parte, voiam sa răspund la întrebare.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a devenit mai inteligenta. Nici nu cred ca a fost vreodata daca ajungi sa simpatizezi ucigasii de copii.
Apropo de lipsa de empatie (sau una directionata prost), stii care e replica preferata de atac a acestor indivizi? "Ipocritule". laughing
Psihopatii se nasc. Respectivul criminal n-a fost influentat de societate. Societatea doar a gresit ca nu l-a identificat si pus in lanturi inca de la primele semne de deraiere. Altfel vorbeam de sociopati dar nu pare cazul de fata.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Nu-i simpatizează, empatizează. Daca empatia ei s-ar reduce doar la înțelegere(in loc de sentimente de mila sau orice fel de sentimente)ar fi o dovada de inteligenta.
Nu a fost "făcut" asa de societate.Dar a fost influențat.
Primele semne de deraiere manifestându-se prin ce? Daca nu erau infracțiuni legea nu putea sa-i facă nimic.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihopatii pot intelege empatia, doar ca n-o pot simti launtric...like never ever, ba chiar o exploateaza ca slabiciune in altii. Si chiar daca ar putea simti empatie...e doar una pretty fucked up care poate fi de fapt concentrata tot in jurul lor (sau posesiilor care reprezinta extensii ale propriei persoane in viziunea lor).

Empatizarea cu astfel de criminali e justificata in cazuri de genul "social justice", poate un criminal "mai bun" a omorat un criminal "mai rau". Nu e cazul de fata, mai ales ca e vorba de minori nevinovati, deci nu exista nicio scuza. Nici macar una. Criminalul era totusi un om (relativ), nu un animal fara constiinta, nu era un leu din savana.
Repet pentru tine, feelings are not facts. Si ea chiar a zis ca simte compasiune pentru respectivul. Sa simti compasiune pentru criminal si nu pentru victima denota ceva tulburari de personalitate (cel putin la o prima vedere).
Mi se pare un lant al prostiei in cel mai bun caz, nu vreun semn de inteligenta. Tu ii iei apararea ei, ea ii ia apararea criminalului...pentru ca voi "intelegeti" mai bine cum e sa n-ai creier sau umanitate reala, asa se explica. happy
Singura scuza acceptabila pentru respectivul ar fi sa poti dovedi ca era posedat de diavol (nu ca poate n-ar fi unul in persoana), pentru ca in afara de explicatiile mai religioase nu exista nicio alta scuza pentru el ca sa nu isi termine existenta dincolo de gratii. La actul de cruzime pentru care e inculpat eu chiar i-as aproba si sentinta la moarte ca sa nu mai consume gazul degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Nu,nu exista scuze.Nu trebuie sa existe scuze.In schimb, exista explicatiile din spatele faptelor.Pe alea le poți intelege.
Era om oricum ai da-o.Nu e nimic relativ.
Ca ea a zis ca simte compasiune pentru criminal nu înseamnă ca o simte cu adevarat.Probabil e doar pentru atenție.
Nu îi iau apărarea ei.Cum spuneam, ea nu manifesta doar înțelegere, pentru ca nu înțelege.Isi arată doar compasiunea si chiar respectul, lucruri pe care e puțin probabil sa le simtă cu adevarat.
Singura scuza acceptabila e posedarea de diavol? Am preferat sa merg pe explicații, nu pe scuze, din moment ce nu poți spune ca a fost o greseala sau ceva săvârșit fără intenție.Dar dacă vezi posedarea asta ca pe o scuza, atunci si faptul ca e psihopat e o scuza.Nu a ales el sa fie asa,cum nu a ales (ipotetic) sa fie posedat.E ca si cum ai condamna un autist pentru ca e autist.Da, știu, autistul nu face rău nimănui, el in schimb e un pericol pentru societate.E un motiv sa fie inchis(deși nedrept din unele puncte de vedere, dar fie).
Singurul motiv bun pentru care ar putea fi condamnat la moarte e ca între a -si petrece tot restul vieții între 4 pereți si a muri e mai ușor sa moara.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, explicatiile...
Dar faptele nu sunt scuzate de asa-zise explicatii.
E o crima. E comisa. Just that. Nothing else matters.
Nu exista scuza doar pentru simplul state de mental illness.
In cazuri bine justificate se poate reduce din pedeapsa, asta in functie si de gravitatea crimei, dar in cazul Caracal, ma tem ca nu prea sunt sanse in aceasta directie. Vinovat este si va suporta consecintele nenea Dinca.

Nu vad posedarea de diavol ca pe o scuza calificabila. Ma refeream strict la compasiune. Sunt oameni mai religiosi din fire care pot empatiza cu el pretinzand ca n-a fost el, ca altceva i-a luat mintile, l-a posedat un demon, etc. Asta voiam sa zic si atat. In afara de un motiv religios (si unul cam naiv) n-as vedea niciun alt motiv pertinent pentru a avea compasiune fata de un criminal care a manifestat o cruzime pentru care multi dintre noi am fi incapabili doar sa ne imaginam.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Nu sunt scuzate, sunt explicate.Asta e si ideea.
"E o crima.E comisa " Asta ar fi rezumatul.Conteaza multe, dar las-o asa.
Asa s-a născut, criminalul ăla.Ce vina are el? Dimpotriva, unii ar putea spune ca a fost posedat pentru ca credinta îi era slaba.Tot din vina lui, cu alte cuvinte.
Am fi incapabili doar sa ne-o imaginam? Nu prea cred.Ce e asa de greu in a-ți imagina? Nici noi nu suntem sfinți.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista justificari pentru crima in afara de legitima aparare?
Explicatiile exista ca sa ce? Ca sa nimic. Ca sa amplifice pedeapsa mai rau in unele situatii. Ocazional o mai si reduc, ocazional.
Asta si incercam sa spun prin posedare. Fix asta ar gandi unii sau altii. Dar...asta e tot pointless atat timp cat nu exista compasiune fata de victima!? Un copil omorat cu o cruzime de domeniul filmelor Horror? Personal iti zic, n-am nici cea mai mica urma de mila pentru nea Dinca. No Mercy.
Ca sa omori in acel hal iti trebuie constiinta. Una bolnava sau nu, e constiinta. Atat timp cat nu intram in domeniul fantasticului cu demoni si alte rele...n-avem ce discuta altceva. E o crima rara, teribila, tot raul la superlativ. Nu exista scuza pentru ca e bolnav. Nu exista. A explica ca e bolnav e doar a explica rezultatul, atat si nimic mai mult. Are si societatea o vina pentru ca n-a izolat la timp aceasta piesa defecta, dar nu societatea a comis crima.

Cat despre imaginatie, nu ma mira impresia ta, venind din partea unei persoane narcisiste. Imaginatia poate fi folosita pentru empatie, pentru a invata bunatate, e o capacitate care folosita intr-un mod uman chiar aduce mult progres, insa a fi capabil de imaginat cum poti EFECTIV sa ucizi copii ca pe niste porci e ceva ce doar cei ca tine stiu sa asocieze. Tu da, prin natura ta ai multe ganduri murdare, nu mai pune "We" (noi) in aceeasi barca a psihopatiei, in a comite lucruri odioase. Nu toti ne imaginam cum am putea sa ne ucidem nemilos persoanele antipatice din viata noastra. Nu avem macar de cele mai multe ori nici motivele de ura necesara si chiar si atunci nu ne gandim la crime minutioase din care putem scapa basma curata. Asta e ceva rezervat doar psihopatilor sau sociopatilor (narcisisti by default).

Stai ca sigur n-ai inteles la ce ma refer cu imaginatia. Uita-te mai bine la cazul asta. Nenea ala avea un plan de a face asa ceva cu anumite copile.
Daca te intalnesti random in timpul noptii cu un baiat pe strada si daca nu se uita la tine cu simpatie atunci te apuci si-l stalkaresti si cand nu e multa lume in jur te duci si-l arunci in fata masinii, bagi un cutit in el, etc? Sau numai si simplul fapt de a-ti imagina scenariul asta? Pentru ca asta fac psihopatii datorita unui grad extrem de aberant de entitlement.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Da,exista.Exista multe motive pentru crima dintre care legitima apărare e cel mai banal.
Ca sa explice.Surprinzator,asta e rolul lor.Ca sa te facă sa înțelegi de ce a acționat asa, ce l-a determinat.Ca sa îți dispară impulsul ăla de bun samaritean de a-l tortura si de a arunca cu pietre in el. Explicatiile îl fac, intr-un fel, nevinovat.Ca si cum ai pedepsi un păianjen ca omoară o musca.Pur si simplu e firea lui.Si e nedrept ca trebuie pedepsita, dar n-ai alta solutie.
Nu e vorba de mila.Doar de înțelegere.Nici mie nu mi-e mila de el.Nici de victime, dar ele n-au legatura.
Tot răul la superlativ? Sa nu exageram.E o crima.Atat.Speciala prin modul in care a fost dusa la îndeplinire. Terifianta, dacă vrei.Prefer sa nu folosesc cuvinte atat de lipsite de sens ca "bine" si "rău".Ca sa nu mai zic de superlativ.
Piesa defecta? Flawed, flawed by design.Toti suntem defecți.El e "mai" defect ca sa zici asa.A ajuns la fapte. Unii rămân doar la stadiul de gânduri defecte..Si majoritatea sunt "normali".Ce cuvânt aiurea. Oricum, e o piesa defecta daca te raportezi la normalitate ca fiind caracteristica majorității si baza unei societăți funcționale dpdv etic. Din punctul lui de vedere probabil noi suntem de neînțeles.
Dar da, rămâne o piesa defecta.Merita judecat dpdv legal.Criticile(pline de emfaza)nu-si au rostul.
Mai are sens sa-ți repet ca nu sunt narcisista? Of, haide, ca nu e asa de greu sa-ți imaginezi.Ca de aia se cheamă imaginație.Nu face rău nimănui. Daca-mi imaginez cum omor pe cineva nu înseamnă ca el chiar moare.Prin natura mea am gânduri murdare? Avem aceeași natura.
Nu toți ne imaginam.Dar toți ne putem imagina.Te prinzi tu care e diferenta.
Nu, n-am de ce sa-l omor.N-am motive, in primul rad.Si mi-e teama de consecinte, in al 2-le-a. Daca as avea motive si ar dispărea cel de -al 2 inconvenient răspunsul nu ar fi atat de ușor de dat.Si nu numai in cazul meu. Elimina frica(orice fel de frica)si rămâi doar cu dorinta.
N-am de ce sa îmi imaginez asta.Dar as putea sa-mi imaginez.Numai ca nu cu un tip oarecare de pe strada.Lasa-ma pe mine sa aleg persoana.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

"Explicatiile îl fac, intr-un fel, nevinovat." Pe cine? Pe Dinca?
straight face
El a mai fost samaritean cand nu s-a oprit din tortura unui copil pana l-a descompus in piese de LEGO?
Bai fata tu chiar nu esti zdravana. Ori ai nevoie de atentie (ceea ce nu ma surprinde) si abuzezi de orice ocazie sa porti o disputa pe site-ul asta, ori doar esti dilie de-a binelea.
Faptul ca intelegem ce a facut un criminal ne ajuta ca sa ce? Ca sa intelegem de ce e criminal si de ce ORICUM va intra in puscarie?

"Nu, n-am de ce sa-l omor.N-am motive, in primul rad.Si mi-e teama de consecinte, in al 2-le-a"

Da, stiu, nu-mi zici nimic nou. Ti-e teama de consecinte, insa daca n-ar fi legi/judecate pentru asta te-ar durea fix in kur. Esti mai periculoasa aparent decat pari. Doamne fereste. Ce e mai bolnav e ca pretinzi ca si altii ar gandi fix ca tine. Bolnavie fara leac la narcisistii astia lipsiti de scrupule sau orice valoare morala.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Tu ești cel care mi-a comentat primul.Deci cine dintre noi 2 are nevoie de atenție? Nu credeam ca avem o disputa, oricum.Doar o discuție cu opinii diferite.
Nu, n-a fost.Dar tu nu ești ca el, deci nu te poți raporta la el.El nu a fost samaritean, tu poți si ar trebui sa fii.Nu merge sa invoci placa "dar si el e vinovat","si el a făcut asta".
Te ajuta sa înțelegi.Atat.Sa nu mai vezi totul in alb si negru.Îți dezvolți capacitatea de înțelegere.Si in loc de "monstru" si "instrumentul diavolului" sau alte apelative tampite te referi la el ca la un om cu anumite probleme.Nu-l dezumanizezi.
Cui nu-i e teama de consecinte? De mic ești invatat asa.Frica e o modalitate perfecta de control."nu fa aia, ca ai sa fii prins","nu fa aia, ca ai sa fii pedepsit". Probabil ca si tu ai gândi ca mine in anumite aspecte dacă ai sta sa analizezi mai bine lucrurile.Nu vorbim de omor neapărat, ci de lucruri mai mici, rele, dar nu cu consecinte evidente.Lucruri pe care nu le faci pentru ca nu e moral sau etic.Pe care nu le faci din frica. Elimina frica si ți se deschid brusc mai multe posibilități.Nu înseamnă ca trebuie sa le dai curs.Doar sa conștientizezi existența lor.
Folosim prea mult condiționalul optativ. Legile exista, regulile si frica la fel.Cazurile ipotetice nu-si au rostul când le respingi cu atat dispret.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nou, insisti sa oglindesti ego-ul tau in altii.
Nu, ALTII nu gandesc fix ca tine, fix din aceleasi motive, fix pentru aceleasi scopuri. They don't!
Well, prima oara am facut o precizare "mild" la problema expusa, apoi tu ai batut campii mai mult. Obviously, nu ar fi prima oara.
DAR, da, I'm done talking to you here. Atata self-defense si proiectii haotice... duuh, Dinca este cu siguranta o fiinta angelica si nevinovata. Fetita aia e vinovata pentru tot. Pare atat de just. straight face Doar a fost dezumanizata literalmente prin extinctie.
Vai de capul tau! Sper sa vada si altii cat esti de periculoasa si loca!

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Nu oglindesc ego-ul meu in altii.Ti se pare sad
Dincă e vinovat.Si departe de a fi angelic.Ti-am spus ca decât sa îi aduc reproșuri prefer sa încerc sa înțeleg.Nu empatizez cu el asa cum crezi tu c-o fac.
Nimic nu e cu adevarat just.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi se pare sad Doar nu crezi ca e prima oara cand observ? Ti-am repetat aproape la orice raspuns...si mi se pare. Ar fi si culmea sa admiti.
Oricum savuroasa treaba cu Dinca cel dezumanizat doar pentru o banala crima, care nu e raul superlativ and stuff.
Ca ai lipsa de empatie fata de victime nu ma surprinde, dar si inversunarea de a lua apararea unui monstru e peste capacitatile mele, cum spuneam. Nu suntem toti ca tine. Vei refuza la nesfarsit sa intelegi asta, ca tot aduci vorba de intelegere, dar vezi de treaba, nici n-ai idee cate lucruri ignori tu ca sa poti intelege sensul adevarat al lucrurilor la modul general.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Sunt convinsă ca observi, pentru ca asta vrei sa observi.Ai pornit deja de la premiza ca-s o narcisista rea fără empatie.Indiferent ce as spune tu tot la părerea asta ai sa rămâi.Parere care nu ma deranjeaza,
dimpotriva, dar nu e 100% corecta.Si nu-mi place sa-mi asum merite care nu-s ale mele.
Crima nu e banala.N-am spus asta.Cine proiectează acum?
Nu îi iau apărarea. Încerc sa-l înțeleg.Nu vezi diferenta aia mare, uriașă, extrem de vizibila dintre ele?
Normal ca nu sunteti toți ca mine.Toti suntem diferiti, nu? Sau tâmpenia aia, fiecare e unic in felul sau.
Victimele sunt străine.Si pentru mine, si pentru tine.Nu văd cum as putea sa simt ceva fata de ele.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt straine victimele, dar cazurile lor nu neaparat, tocmai asta e diferenta de baza pentru a intelege empatia, e capacitatea de a te imagina in locul altuia si a simti prin ceea ce poate trece. Iar in locul criminalului n-am cum sa ma pun, in locul familiei suferinde insa cu siguranta si nu pot zice decat...Doamne fereste!

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Doamne fereste, ca nu ti s-a intamplat tie? Sau cuiva din familia ta?
Ce empatie ai tu? Sa-ti para rau pentru cineva nu e empatie.Ai mers sa pui o lumânare la mormântul aleia? Ai ajutat cumva familia aia? Degeaba daca nu si ajuti persoana in stare suferindã, majoritatea suntem narcisisti nu va mai credeti breji laughing

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost tu pana la Caracal? De unde stii tu ce posibilitati am eu ca sa ajut pe cineva sau nu? Sau daca am facut vreodata o donatie pentru un caz umanitar? E mai usor sa pretinzi chestii pe care nu le fac altii daca nu le faci macar tu. Projection much?

"Majoritatea suntem narcisisti " reprezinta doar un coping mechanism de al vostru ca sa va simtiti in normalitate, right? E drept ca numarul se afla intr-o crestere pronuntata datorita acestei societati capitaliste orientate pe consumerism, dar...lucrurile se vor mai stabiliza la un moment dat, awareness-ul e de asemenea pe urmele voastre, so good luck surviving this threat!

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Nu, eu sunt zgârcit Dar nici nu m-as crede empatic daca fac "donatii" laughing in orice caz era vorba de acest caz.
Se pare ca nu e proiectie laughing

Nu e nici un mecanism trebuie sa stii minim de psihologie sa iti dai seama ca nimeni nu e diferit.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci empatic nu esti nici daca ajuti, dar nici daca-ti pare rau. Te mai hotarasti sa-mi spui tu mie ce e empatia? big grin Sau ramane la stadiul de vrajeala ca toti sunt niste narcisisti banditi carora nu le pare rau de nimeni si de nimic? Nici curul nu le pute?
Tu stii un minim de psihologie sau doar crezi ca ma trollezi pe mine? Nu de alta, dar eu citesc carti si ascult online aproape zilnic psihologi specializati in domeniul tulburarilor de personalitate, plus diverse persoane care povestesc experientele de abuz prin care au trecut si prin care ne putem regasi multi altii. Cu timpul chiar a ajuns sa ma pasioneze domeniul.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Nee e amuzant sa te trollez pe tine. Bravo tie, ce sa zic.
Nu ascult doar "psihologi" doar George Simon si Robert Greene mi se par ca stiu despre ce vorbesc.

https://www.youtube.com/watch?v=--PXr3dd-VM&feature=share

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i-am urmarit pe toti, sunt oricum multe canale pe YouTube care dezbat topic-ul de narcisism (unele ocazional, altele cu regularitate). Majoritatea lor ating exact aceleasi chestii, dezvoltate diferit.

Asa, si ce vrei sa-mi arati prin acest video? Ca te-ai recunoscut ca narcisist urmarind video-uri despre cum sa recunosti narcisisti? Bravo tie, nu? Dar, si care-i baiul daca nu-ti pasa? Hi, hi, hi, ha, ha, ha laughing Tocmai asta e insasi caracteristica principala a narcisismului. E mai usor sa o imbratisezi ca pe o calitate si s-o consideri o normalitate, deloc ceva rau. Da, multi dintre narcisisti (daca nu sunt chiar maxim de prostovani) nu o vad ca pe un secret, dar NU LE PASA. Chiar se si mandresc, ceea ce e sinistru. big grin Dar e de vina si societatea intrucat in ziua de azi s-a ajuns la modul prea simplu de acceptat orice fel de comportament distructiv/toxic de dragul democratiei si a altor doctrine socio-politice.

Am vazut si eu foarte multe video-uri de genul asta, dar nu intrunesc acele "calitati", ci doar le-am identificat foarte precis in altii si am reusit sa ma indepartez de indivizii in cauza. Eu fiind opusul lor am fost magnet pentru ei la inceput. Din fericire am reusit sa pot fi respingator pentru asemenea persoane de aici inainte...I learned boundaries. Sunt tipare de persoane pe care le pot identifica mult mai repede/usor, fata de acum aproape 10 ani cand credeam ca narcisist e doar cineva care isi face sute de selfie-uri pentru retele sociale.

Acum despre presupuneri/acuzatii/insinuari la adresa mea pot spune asa...
Poate ca uneori pot deveni asertiv, altii mi-ar spune agresiv, poate pot deveni cinic, altii mi-ar spune doar nesimtit, insa narcisismul e un pattern general in toata mentalitatea individului. Se pot intui intentiile generale, eu nu sunt aici ca sa atac pe cineva voit, sa fac rau sau sa exploatez pe altii mai slabi. Sunt destui useri de pe TPU care ar spune ca mint, ca vreau doar sa-mi arat superioritatea, ca sunt mai narcisist decat toti (desi asta am invatat ulterior ca fiind projection in mod ironic), dar realitatea e ca fix aia narcisisti ma considera pe mine asa pentru ca sunt constienti ca le-am descoperit defectele si imaginile false pe care si le construiesc pe acest site. Vor dinadins sa te indoiesti de perceptiile tale prin gaslighiting repetitiv. Si cu toate ca le-am oferit si critica constructiva (chiar am si incercat in zadar) a fost degeaba, pentru ca astfel de oameni confunda sentimentele lor cu faptele din realitate. Daca le ranesti orgoliul ai terminat-o cu ei no matter what. Culmea ca le-am aratat empatie de fiecare data incercand sa rationez cu ei si sa le spun ca e ceva ok sa isi accepte conditia, dar ei n-o interpreteaza ca si compasiune, absolut orice pare atac la persoana chiar si daca nu e, iar tu ramai doar un frustrat, unul dintre cuvintele lor preferate, in care ei se regasesc mult mai bine.

De asemenea, trebuie sa intelegi/intelegeti, nu va port pica pentru ca acum inteleg exact cum operati, nici mie nu-mi pasa ca sunteti asa cum sunteti din motive diverse, trebuie doar inteles ca acest comportament nu are de ce sa fie ceva standard in societate sau considerat normalitate pentru ca nu e, de aceea trebuie sa aveti parte de oamenii care corespund cu aceste calitati de ale voastre, chiar daca aveti sanse mari sa ajungeti sa va simtiti mizerabili in mare parte si va razbunati din cauza asta tot pe cine apucati mai frecvent prin metode pasiv-agresive numai ca sa nu va pedepsiti singuri.

Lipsa placuta de empatie in continuare! happy

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Si empatia la fel ca narcisismul poate fi la fel de toxicã, daca nu sti cum sa o folosesti.
"Da, multi dintre narcisisti (daca nu sunt chiar maxim de prostovani) nu o vad ca pe un secret, dar NU LE PASA. Chiar se si mandresc, ceea ce e sinistru." - nu e deloc sinistru e cea mai buna calitate care o poate avea o persoana laughing

"Dar e de vina si societatea intrucat in ziua de azi s-a ajuns la modul prea simplu de acceptat orice fel de comportament distructiv/toxic de dragul democratiei si a altor doctrine socio-politice." - nici macar nu existã Democratie, daca cineva este "abuzat" de un narcisist cu o personalitate devianta e vina lui / ei, nu a narcisistilor/sociopatilor/psihopatilor. Dacã te duci singur prin jungla si te astepti sa nu fii mâncat de un animal de prada, indeseamna doar ca esti prost nu poti da vina pe animale ca te mananca.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum ai putea sti cine e sau nu narcisist de la bun inceput sau nu? Are o eticheta pe frunte pe care scrie: profitor, diabolic, abuziv, meschin, nepasator, etc?
Oricum, e o intrebare retorica, iar cat despre ce ai spus tu 100% in raspunsul tau denota de asemenea patologia ta. Ce sa zic, succes in viata, atat cat vei putea obtine! Cel putin pe anumite planuri narcisistii au ambitii mari, dar pe cel uman vor fi mereu mizerabili chiar si cand vor mima fericirea. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Suntem"? Nu folosi pluralul, pisi.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Ma pot pune in ambele locuri.Si in cel al familiei, si al criminalului.Pot sa-mi dau seama ce au simțit, ce au gândit.Ma rog, la familie îmi dau seama, la el nu sunt in stare.Asta nu înseamnă ca si simt ce au simțit ei.
Mda, doamne ferește.Si eu, in locul familiei, as vrea ca ăla sa fie torturat si omorât.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, good, glad you've changed your mind like the weather.
Now Good Night! big grin

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Ți-as spune noapte buna si tie, dar nu prea o am cu politetea, fie ea si ironica.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

E un lucru ce se numeste intuitie Dar cam greu sa-l intelegi, tu te-ai dat mai sus mare ca recunosti tiparele din prima. Acum te tragi pe cu*?
Ambitia e o mare rahat, stiu stiu, altii care gandesc diferit de tine sunt patologici. Se vede cat de mizerabili e gandirea ta big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si poti sa-mi spui de ce sa nu folosesc plurarul?
Eu sunt de partea ta, decât sa-mi vorbesti asa ai putea sa nu ma mai bagi in seama.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știu ca ești de "partea mea".De aia ți-am si raspuns.Ce vrei sa-ți zic? Mersi?
Cum îți vorbesc?
Pentru ca tu nu ești narcisist.Si știi asta.Prietenul tău de mai sus ar zice ca ți-am făcut un compliment spunându-ți asta.Deci,cu plăcere.
Apropo, pisi e o forma de alint happy

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, da, eu mizerabilul blegoman.
M-ai prins in propriile mele tipare.
Bre, lasa vrajelile ca nu tine la mine. Nici n-ai idee cat de bine va cunosc modul de gandire.

Nu ai cum sa intuiesti de la bun inceput, din momentul 0. De ce nu? Pentru ca narcissists are or can be wolves in sheep's clothing. Niciodata nu se vor afisa din start exact cum sunt ei deep down, ar fi contra-intuitiv pentru ei ca sa nu isi gaseasca validarea intr-un potential naiv care ajunge sa simpatizeze tipul sau tipa aia misto, care pare cameleon al propriilor ganduri, emotii si interese. For a while. Acest while poate dura cateva ore, zile, luni de zile, chiar si ani de zile, daca ambii parteneri se cam completeaza in narcisism (sau alta tulburare de personalitate din clusterul B sau C) si nu-si dau seama de situatia mizera pe care o confunda cu fericirea.

Da, nu toti narcisistii au ambitii, unii chiar sunt mediocri in cel mai bun caz si chiar sunt constienti de acest lucru. Dar sunt si narcisisti cu aspiratii mari si care calca peste cadavre. Foarte multi CEOs sunt narcisisti desi multi n-ajung niciodata sa isi dea seama intrucat nu se formeaza astfel de relatii mai interumane.

Cum sa-ti zic eu, manca-te-ar taica, narcisismul este un spectru. Nu toti narcisistii sunt la fel ca persoane in societate, dar in mare parte e acelasi pattern la majoritatea lor (lipsa de empatie, de responsabilitate, de remuscare, neasumarea vinei, proiectarea insecuritatilor/vulnerabilitati prin pedepsirea celorlalti din jur, minciuni la orice moment al zilei, in care pana si ei cred, altfel nu se pot suporta, grandomanie, etc.)

Daca nu esti o persoana bine educata ca sa-ti impui niste praguri/limite sanatoase in fata celor cu care interactionezi vei ajunge exploatat, apoi si mai greu ajungi sa observi "intuitiv" toate acele red flags ca sa realizezi ca ai de a face cu o persoana cu tulburari de personalitate sau care nu e pusa decat pe rele, insa se intampla deseori ca respectiva persoana sa mai detina destule "flying monkeys" (parinti sau alti prieteni) care aproba astfel de comportament, prin urmare tu vei fi cel aratat cu degetul. Iti trebuie inevitabil niste experienta ca sa nu repeti o astfel de greseala si ca intuitia sa se reactiveze. Exista si o parte pozitiva in experienta cu persoanele narcisiste, inveti niste lectii pe care altfel nu prea ai cum sa le inveti din alte parti (mai ales din proprie initiativa).
Acum cineva ca tine ar spune ca oricine te-ar exploata pentru ca esti fraier. Nu este adevarat. Nu toate persoanele cauta sa te exploateze, iar tu nu esti fraier la foc automat pentru orice persoana, ci pentru una care te determina sa-i acorzi increderea (chiar daca se va dovedi ceva regretabil apoi). Inca exista persoane de incredere, trebuie doar precautie pentru red flags dinainte.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul se si prezinta mandru si falnic ca deep narcisist si nu mai e pentru ca un alt narcisist neaga asta? Ma amuza teribil interactiunea asta.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Si pe mine.
Nu-s narcisista. Vrei sa-ți desenez? Si el (din ce spune pe site)in niciun caz nu e.Lipsa de încredere in sine nu merge mâna in mâna cu narcisismul.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Omg, acum nici tu nu mai esti. "Format C doua puncte" la cateva ore?
Bine, nu sunteti narcisisti, daca asa ziceti voi. Eu sunt. Voiam doar sa-mi arat superioritatea fata de voi, mediocrilor. Ha, ha, ha. Stai, cum era rasul ala al lui Mandark? big grin

Narcisismul e un spectru, nu aveti de ce sa semanati 100%
Si n-are de-a face cu lipsa de incredere in sine. In plus, nici n-am mentionat asta pe undeva. Dimpotriva, narcisistii pot sa-si exagereze prea rau abilitatile, talentele, etc. Poate te refereai la self-awareness? Care e pretty damaged. Sau low self-esteem care e proiectat in mod ironic ca falsa superioritate sau grandomanie in jurul lor? Nu te recunosti cumva ca o persoana cu personalitate puternica si interesanta? Nu? Damn't. Nu mai esti narcisista?
Lipsa de incredere in sine e mai degraba pentru oamenii aia less damaged, less narcissistic, chiar as risca sa zic si mai maturi emotional.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Nici n-am fost vreodata.Tu ai presupus ca sunt.
Mediocra? Asta a durut.Prefer narcisista, chiar dacă nu e cazul.
Nu, n-ai menționat tu.Ti-am zis eu.Narcisismul se opune prin definiție lipsei de încredere in sine.El(persoana lui de aici) nu are prea multă încredere in sine(si nici alte lucruri esențiale unui narcisist, care deriva din increderea in sine).Cu alte cuvinte, exclus sa fie narcisist.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

"Narcisismul se opune prin definiție lipsei de încredere in sine."
Nope, you got it wrong. Se opune prin definitie existentei unui sine autentic, care niciodata n-a fost construit, nurtured, fed, you name it.
Lipsa de incredere in sine se traduce doar ca timiditate, care e caracteristica multor oameni la anumite stadii din viata, in anumite medii. E chiar senzatia de rusine admisa. Pe cand narcisistii chiar daca o au refuza cu orice pret s-o reflecte in exterior.

Acum, nu cumva te intrebi de unde stiu atatea chestii sau poate doar fabulez? happy

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Cred ca am repetat de câteva ori ca prin lipsa de încredere ma refer strict la ce arată el aici.
Presupun ca știi mitul legat de proveniența numelui.El s-a îndrăgostit de reflexia sa, de felul in care voia sa se vada.Un narcisist n-o sa arate lipsa de încredere in sine, chiar dacă, in fond, asta e ceea ce simte.O s-o mascheze arătând contrariul. Ceea ce el nu face.N-o sa vezi mulți narcisiști spunând des "sunt praf".
Lipsa de încredere nu se traduce doar ca timiditate.
Mda, asta ziceam si eu.Refuza sa o arate la exterior.Din moment ce el o arată, nu e narcisist.
N-am idee ce faci.Ti-am mai spus ca nu vreau sa par mai deșteaptă decât sunt.Nu am suficiente cunostinte in domeniul asta ca sa pot purta o discuție la un anumit nivel.Inca n-ai ajuns la el,dar preventiv, prefer sa schimbi subiectul.Bine,asta nu înseamnă ca nu știu exact ce sunt.Si ce nu sunt.Dar mai departe de aici nu ma consider in stare sa comentez.
De unde știi ce știi? N-am idee.Dar dacă tot ai întrebat, presupun ca urmează sa-mi spui.Nu-mi place suspansul.
A, uitasem.Tu ți-ai schimbat numele si ți-am zis ca dacă o faci mi-l schimb si eu.Toti mințim se pare.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fii un pic surprinsa ca exista si narcisisti care o ard cu niste anxietate sociala la pachet pentru injosirea abilitatilor lor, doar ca sa le aduci tu validare de care nu se mai satura never ever.
Acestia se numesc covert narcissists sau narcisiști vulnerabili (ascunsi). Asa era una dintre fostele mele prietene, una plina de ura. happy Se comporta asa mai la stilul passive-agressive si drama queen.
In rest, toata lumea stia, she's an angel. At least that's what she seems at first sight, ori mai ales pentru "flying monkeys" (acele persoane la fel de fucked up - parinti sau prieteni care aproba comportamentul lor haotic). E cel mai greu sa depasesti aceste flying monkeys al caror rol prin simpla existenta e sa dovedeasca ca tu esti cel care abuzeaza si ca nu meriti sa fii in jurul respectivei persoane care nu e ea narcisista, ci tuuuu... so sick.

Da, mai simplu poti distinge doua categorii mari de narcisisti: overt and covert. Overt sunt aia gen mai somatici (axati pe fizicul lor) si grandiosi, pe care oricine ii observa usor, inclusiv aia care sunt abuzivi/malignant pe fata fizic sau psihic/verbal.
Covert sunt aia trickier to spot, pentru ca se pretind persoane exagerat de timide, dar nu asteapta decat sa le apesi butoanele, ca apoi sa ti le apese ei pe ale tale si sa-ti teasa o disonanta cognitiva in jurul tau din care putini se mai trezesc la luciditate.
Overt narcissists attack you directly, covert narcissists attack behind your back.

Vorbesc din experienta 75%, iar confirmarile a ceea ce nu intelegeam complet au provenit din 25% de pe Internet (carti, podcasturi de la doctori psihologi, marturii de la "survivors" din urma abuzurilor psihice cauzate de narcisisti, etc.).
Ma pot "declara" un narc survivor si eu (dupa ce am scapat de nu mai putin de vreo 4 astfel de persoane, fiecare distincta in felul ei - de aia si ziceam ca narcisismul e un spectru). Ceea ce cunosc eu despre narcisism nu e la nivelul academic, dar nu mai e la nivelul de selfies spam de pe Facebook, ce credeam mai demult ca ar insemna in era digitala. Back then I had pretty weak boundaries, but now they are much more solid. Am invatat sa ma apreciez pe mine insumi mai mult individual, nu mai caut orice fel de validare de la nimeni, adica am invatat genul de egoism sanatos si necesar care chiar imi lipsea...nevoia asta de validare externa te poate trimite si in destule capcane. Acum validarea vine aproape exclusiv doar din interior. Aproape, doar nu o sa ignor orice din jurul meu cand poate chiar fac ceva gresit. Ei bine, fix asta nu vor face narcisistii vreodata. Sa caute validarea in interior. Validarea lor depinde exclusiv de factori externi. Ah, si sa cauti validare fix de la persoane narcisiste... well, good luck to anyone! Cand fix ei asta cauta cu disperare, de aia nu mai pot ei de tine.

Narcisismul asta, sa-ti zic asa, e way more than that. Majoritatea populatiei e in mare parte inconstienta de treburile astea, asta pentru ca si tot mai multi oameni poarta masti, tot mai multi ignoranti si aroganti. Daca ar exista o scoala pentru asa ceva...cred ca n-ar mai fi niciun farmec, de aia trebuie sa ai scoala vietii, nu?

De aia te-am cam si sfidat de atatea zile, imi place cum tu si trollarasul de Morbid m-ati provocat ca habar n-am ce e ala narcisism, ba chiar poate si eu sunt tot un narcisist pentru ca toata lumea e. big grin
Ehe, eu sunt doar destul de content acum cu mine insumi, e un nou skill pentru mine sa stiu ce oameni aleg in viata mea happy
Nu ma astept ca tu sa intelegi efectiv ceva din ce spun, e aproape imposibil pentru cei ca tine. Dar iti spun ca altii va inteleg mecanismele specifice si stiu sa va evite ca pe pojar dupa ce si-au facut experienta in red flags. Bine, puteti intelege multe, dar revenim la o chestie fundamentala: nu va pasa.

P.S. Toti mintim, dar nu toti o facem la modul patologic, mai ales sa ne mintim singuri pentru tot restul vietii. Such knowledge can be a blessing.
P.S. 2 Dr. House e considerat adesea ca fiind narcisist. Ei bine, eu va garantez ca nu e decat putin cam nihilist si cinic, dar narcisismul lui nu e nici macar o secunda unul patologic. In schimb fanul nr 1 de pe TPU aka Endoryus chiar e.winking El de aia simpatizeaza atat cu personajul lui Gregory House sau poate si cu Sherlock, cine stie. Vede cateva comportamente considerate relativ toxice ce pot fi gasite acceptabile ulterior, asa isi gaseste validare in ei. Mda, interesante conexiuni mai fac. Evident, vor fi negate de creatura aia odioasa care mi-a dat block/ignore fix pentru ca vede ca stiu asta.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Ce e mai interesant decât o prelegere despre narcisisti la 1 noaptea...glumesc,oricum.E interesant.Dar ciudat, venind din partea ta.Ti-am spus ca nu sunt in măsura sa dezbat amanuntit nimic in domeniul asta, in afara de propria mea persoana. Pornesti din start cu avantajul ca orice ai zice, oricât de tâmpit ar fi (sau nu)eu nu pot nega, din simplul motiv ca nu as sti unde e greseala ta.Nu ți se pare ca e o tehnica injusta sa te lansezi intr-un discurs relativ lung/sofisticat căruia știi ca nu-i pot aduce contraargumente valide? Cand vorbeai de mine, puteam si încă pot sa afirm ca greșești.Cand vorbești la modul general, nu mai am luxul asta.
Nu eu te-am provocat.Tu m-ai provocat pe mine.In sensul ca tu mi-ai comentat la unele răspunsuri.N-am zis ca n-ai știi ce e narcisismul.Ci ca greșești in privința mea.Si in alte câteva legate de criminali si empatie.
Știu sa citesc, știu sa traduc si as putea spune ca am si capacitatea de a intelege ceea ce citesc.Deci da, înțeleg.Nu-s chiar atat de tâmpită, chiar dacă îți vine greu sa crezi.Cei ca mine? Nu repeta asta la nesfârșit.Nu e asa.Inclin sa cred ca știu mai multe despre mine decât știi tu.
Si ți se pare ca eu o fac in mod patologic?
Lumea nu se învârte in jurul lui Endo.Simplul fapt ca-l aduci in discuție mereu (mai ales când vorbești cu mine, deși nu știu de ce)nu dovedește decât ca îți pasa prea mult de el si de ce zice/crede el, chiar dacă negi asta.Mai mult decât îi "pasa" lui de tine.
Si încă ceva.Nu neg ca as fi narcisista pentru ca o consider o jignire.Sau ceva rău, echivalentul unui defect, al unei trăsături josnice. Dimpotriva.
Singurul motiv pentru care neg e ca nu este adevarat.Si nu am de ce sa las impresia ca sunt ceva ce nu sunt.Sau ca as fi mai "buna" decât sunt de fapt.Cat despre Endo, si dacă ai avea dreptate, ce importanta ar avea? Ai zis narcisist, nu idiot.Nu e o bila neagra pentru el.E doar o trăsătura.Cum ai zice brunet.Sa o cataloghezi ca fiind buna sau rea îți depășește aptitudinile.
Discuția asta nu ar trebui sa fie in contradictoriu.Tu o faci sa fie asa, susținând ca as fi narcisista, ceea ce nu sunt.In rest, nu-ți contest cunoștințele despre narcisism.Asta nu înseamnă ca le respect sau ca le aprob.Pur si simplu prefer sa nu ma bag, din moment ce ma depășește.Ripostez doar când îți arați sensibilitatea/empatia prost directionata sau ura fata de orice iese din tipar sau când sugerezi ca as fi narcisista.Prima pentru ca ma dezgusta (in general, nu doar când o faci tu), iar a 2-a pentru ca e falsa.Sincer,n-am idee ce te face sa crezi ca as fi narcisista.
Dacă vrei o parere(din partea unei persoane necalificate in domeniu)singurul lucru pe care ți-l pot spune e ca ai tendința de a fi subiectiv. Asta nu influentează verosimilitatea afirmațiilor tale, dar sugerează ca ai sa exagerezi anumite aspecte, aspecte care consideri ca te afectează (sau te-au afectat)in mod direct.

| Sofer a răspuns:

Nu ai cum sa ierti asa ceva... sa comiti o crima e ceva rau. justitia ii decide soarta.

| minrest a răspuns:

Societatea l-a integrat foarte bine pe domnul Dinca, in ciuda usorului retarrd, a putut sa faca avere, sa-si creasca copiii, care au ajuns bine. Ce mai trebuia, sa ii asigure o fata pe an pe care sa o violeze, tortureze si omoare? Multi te-ar viola si pe tine, dar nu vor sa intre in puscarie, daca nici macar pedeapsa cu inchisoarea nu i-ar mai retine, fii sigura ca ai fi violate destul de des. Nu i-a aplicat nimeni acelasi tratament; are intretinere, ingrijire medicala, protectie, si va avea toata viata. Daca in locul domnului Dinca era unul din ai mei, renuntam la el imediat; ar insemna ca a fost tot timpul alta persoana decat credeam eu. Empatia cu persoane sadice presupune lipsa de empatie cu victimele lor.

| J0B0MAT a răspuns:

"Nu ar trebui mai întâi să ne judecăm pe noi, apoi să îl judecăm pe el? " - Ba da, m-am judecat pe mine.Acum şi pe el.

"Credeți că oamenii au dreptul de a decide anumite circumstanțe în care libertatea unui om să fie îngrădită?"- Deci el nu avea dreptul să le priveze de libertate pe victime, cu atât mai puţin să le omoare.

"De ce aveți cu toții poftă de sânge, unde vă este omenia, cum pot unii avea atât de multă lipsă de empatie? "-Deci e de condamnat pentru că el nu a avut omenie, empatie.

Noi ceilalţi ar trebui să fim buni, iertători, plini de empatie, iar el e ok dacă duce lipsă de toate astea?!
Te contrazici singură.
Sper că întrebarea asta e pusă la mişto sau că ai vreo 10 ani, căci altfel îmi e greaţă să mă gândesc la câte mentalităţi ca ale lui dincă sunt în ţara asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"toate faptele sale reprobabile sunt cauzate de noi, societatea care nu l-a putut integra, cea care l-a adus în starea să comită astfel de fapte"
Fiecare dintre noi trebuie să ne luptăm să nu ajungem în starea în care a ajuns şi el.De la o vârstă nu mai poţi da vina pe nimeni că eşti aşa cum eşti, nici pe părinţi, nici pe bunici, nici pe societate sau mai ştiu eu pe cine.La fel şi el.Cine ştie ce anume l-a împins să facă asemenea fapte : viaţă grea, copilărie dificilă/traumatizantă etc. Orice om care ajunge să recurgă la astfel de fapte macabre are un motiv (sau mai multe)şi aici nu mă refer la bolnavii psihic care nu judecă ce fac, dar asta nu înseamnă că are şi o scuză şi că ar trebui să fie muşamalizată toată situaţia asta, iar el să îşi vadă liniştit de viaţă în libertate.Plus de asta, nu ştii ce e în mintea lui.Ar putea fi un pericol în continuare dacă ar fi liber.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta trebuie sa fie o glumã, sa ai compasiune pentru un criminal imi imaginez ca ai niste fantezii negre in care vrei sa fii batutã si violata poate chiar omorâtã in bãtaie.
Si nu, nu trebuie sa-ti fie rusine sunt o multime care au astfel de fantezii chiar daca nu vor sa le puna in practicã.
Legat ca ar trebui sa fie judecat si societatea da, ar trebui sa fie judecata si din punct de vedere ca nu ajuta cei cu "probleme", ca sunt destule studii care aratã ca 5% au astfel de pofte sexuale fata de minore(pedofili) si poate mai putin de 1% sunt si psihopati. Avand lipsa de empatie pentru victime si pot face astfel de chestii farã urma de regret.
Majoritatea reactioneaza emotional la astfel de fapte si sunt inchisi la minte, pentru ca de fapt ei se apara pe ei insisi. Ce s-a intamplat asta a fost sunt o grãmadã de cazuri asemanatoare in lume, nu trebuie sa legi de tine/prieteni sau familie. Se gândesc cum ar fi fost sa se intampla la cineva drag lor sau lor. Eu zic ca educatia despre prevenirea si feritea in astfel de situatii este obligatorie, daca nu este oferita de parinti macar de un psiholog in criminalistica.

| eckblume a răspuns:

De fapt, fiind psihopat s-a integrat in societate putand sa-si faca "treburile" in liniste.
Ca om esti inzestrat cu ratiune si alegi ce sa faci cu viata ta. Stii ce e corect si ce e gresit. Aici ma refer la oamenii care sunt dpv medical sanatosi. Voi, cei care sustineti acest individ probabil aveti o gandire atipica. Simtiti nevoia sa aparati vinovatul.
Omul asta a avut discernamant, intelegi? Autoritatile sunt vinovate ca nu a fost prins la timp.
Nu societatea l-a adus in stare sa ucida, ci propria lui placere. Sa rapesti pe cineva, sa il legi de pat cu lanturi si sa scapi de cadavru in acel mod arata cata lipsa de empatie exista. Nu are scuza individul, fiindca nu isi regreta faptele. El regreta ca a fost prins. Asa fac marii criminali. Nu regreta ca au distrus vietile altora, ci regreta ca au fost prinsi.
"Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
Si torturat sa fie, nu merita. Nu condam acei oameni care vor sa il tortureze pe individ. Acea fata puteai fi tu sau oricine altcineva. Tu ai o familie. Crezi ca familia ta ar fi zis: "Asta e, a omorat-o. Sa stea in inchisoare potolit." in loc de: "Il omor pe nemernic ca mi-a ucis copilul."?
Nu e usor pentru familiile fetelor. Sa stea cu speranta ca inca traiesc. Sa spere ca nu e adevarat ce spune criminalul.
La noi in tara sunt prea blande pedepsele. Da, acest om merita inchisoare pe viata, iar opinia publica poate avea dreptul de a cere asta. Oricum pedeapsa cu moartea nu se poate fiindca Uniunea Europeana nu permite. Si eu sunt de parere ca nu trebuie ucis. Sa stea in inchisoare pana nu o mai putea. Oamenii care cer tortura se simt extrem de revoltati, e o ura extrema.
DA! ACEEASI PARERE AVEAM. FACI RĂU, suporti consecintele.
Tu realizezi ca omul a ars un trup intr-un cazan? Cata compasiune ai tu si celalalt care a pus o intrebare asemanatoare. Du-te in strada si striga-ti oful. Du-te la tv si invata societatea ce e "omenia" despre care vorbesti daca iti pare atat de rau de individ.

| Dragosdoar a răspuns:

Da. A fost victima unor traume din trecut probabil foarte greu de suportat. Oameni ca el sunt peste tot in lume. De fapt, majoritatea celor ce comit fapte din aceste cu tenta grava de infractionalitate sunt traumatizati. Nu ai cum sa intelegi un om pana nu ai trecut prin dureri mari. Presa va avea mereu un cuvant de spus aici si il va spune in prostie facand abuz de dragul audientei pentru ca asta este, un caz bun pentru presa, nu negativ, doar e rost de subiect de discutie aici ca trebuie prostimea sa vada ce si cum, pana si dieta lui dinca conta si cu ce se imbraca. Nu mai are rost sa spun ca suntem in UE si ne am aliniat la niste valori si proceduri comune in ceea ce priveste legea, Din aceasta cauza nu avem cum sa implementam tehnici de tortura si nici pedeapsa cu moartea. Cel mai bine este sa trecem cu ochii peste posturile de televiziune gen antena 1 sau Romania TV care o sa turuie la maxim caracalu ca stire pincipala. Sa lasam politia si justitia sa si faca treaba asa cum trebuie si sa nu ne dam cu opinia aiurea in tramvai ca in secolul 19 fara sa intelegem un pic de psihologie umana.

| lilith16 a răspuns:

Mama ce sper sa patesti si tu la fel, sa ajungi violata si obligata la prostituţie sa vedem ce compasiune mai simti, v-as arde pe astia ca voi

| Maia55 a răspuns:

Nu îmi vine sa cred ca sunt mai mulți care gândesc asa. Acel personaj merita închisoare pe viata cel puțin, ca sa nu mai zic bătut și chinuit. Ca sa înțelegi situația pune te tu în locul părinților, sa fie mama ta omorâtă, violata, torturat de un psihopat. Ai mai simții compasiune pentru el? Îți spun eu ca nu. Pentru ceea ce a făcut el nici nu îl mai putem considera om, este un monstru. El tot ce a făcut a făcut pentru bani, ori trafic de organe ori prostituție. Asa ca tu nu gândești. Chiar ești redusa mintal dacă gândești în felul asta. Îmi pare rău că unii oameni gândesc ca tine.