| DeliaaIspas a întrebat:

Ce părere aveți despre droguri? Ați avea o relație cu un/o partener/parteneră care se droghează? Consumul de droguri poate influența/afecta o relație? Ce părere aveți? Aștept cât mai multe răspunsuri. happy

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

As avea o relatie cu o tipa care 'baga' ocazional ceva misto. Pentru ca as consuma cu ea.
Dar daca e obsedata de ele, nu ar merge treaba, pentru ca eu sunt fara vicii de genul, si trag la partenere asemanatoare.

| Mosotti a răspuns:

Nu am o parere proasta despre cei ce o fac pentru ca stiu ca asa le este felul, nu pot judeca cu mintea mea care-s in afara situatiei, prin prisma mea, incerc sa gandesc obiectiv adica nu din punctul meu de vedere.
E inutila chestia aia "dar nu stii ca distruge? E o tampenie, esti prost", ba stie f bine acela si ca distruge si ca e o tampenie, dar prost nu este oricum, ca cine nu e predispus de la sine nu ajunge sa faca asa ceva chiar daca e in anturaj cu asa ceva, are o predispozitie genetica si pune botul, aia este, nu neaparat ca are probleme sau nu.

As putea avea o relatie cu cineva care face asta daca si numai daca, mai fumeaza din cand in cand o iarba si atat! Altfel nu merge, si spun mai jos de ce.

Normal ca influenteaza o relatie consumul de droguri. Ca daca cel ce o face a devenit dependent, are nevoie de bani, e drogat tot timpul, vinde din casa, se duce naiba relatia aia.
Daca mai fumeaza iarba din cand in cand, nu e problema. Dar sa fie din cand in cand, ca daca devine dependent si de aia unde e 60 lei gramul, atata era prin 2012, iar e nasol.

Cunosc asa relatii care s-au dus cand unul a inceput sa ia ceva mai serios.

Deocamdata creierul nostru nu este proiectat sa nu fie afectat de droguri, candva nu ne vor mai face rau.
Deja s-a testat o chestie si a mers dar a durat 8 zile, unu care lua cocaina, lua din ce in ce mai putina de la sine! Si nu avea nici un sevraj, deci creieru e prost (vrei sa fi putin mai fericit si gata, da erori repede), nu drogurile de fapt.
Aici ma refer la drogurile strict care urca dispozitia, nu la halucinogene, la legale de faci ca toate alea.

Cam asta este. Pe de alta parte, a vrea sa fi putin mai fericit, nu e rau. Si asa viata e montona si prea putine bucurii sunt.
Insa deocamdata e interzis sa facem, ca fac foarte mult rau, si nu este bine sa facem asta.

| Celcestietot a răspuns:

Depinde ce consumă și dacă merită așa ceva.

| SG1995 a răspuns:

"Ce părere aveți despre droguri?"
Nu am nicio părere.

"Consumul de droguri poate influența/afecta o relație? Ce părere aveți? "
Să, în aceeași măsură în care îți afectează viața.
Dacă să zic spre exemplu bagi ocazional iarbă și vreo 2 pastile în club sau la concert. Adică pur și simplu o faci ocazional și nu ești dependent, nu e nicio problemă nici relațional, nici în general.
Din punctul meu de vedere atâta timp cât ești o persoană funcțională și responsabilă nu contează ce bagi ( totuși evită heroina și etnobotanicele).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ilegal. Daca esti martora desfasurarii unei activitati ilegale pe care nu o denunti, comiti si tu o infractiune. Deci mergeti la pachet, cu pachetelul, spre parchet.
Tu ce zici, daca sunt amandoi dupa gratii, e afectata relatia?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde daca sunt prinsi, nu mereu sunt daca-s f atenti protagonistii. Multe sunt ilegale in lume si nu are nici o treaba. Nu o lua asa, gata dupa gratii.

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.