| cosima11 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca mai nou parca e un trend sa nu mai ai incredere in puterile si iubirea Dumnezeu, sau macar sa crezi ca exista...[ nu e si cazul meu, chiar merg la biserica in fiecare duminica si etc. nu ma laud, dar vad ca e tot mai frecventa intrebarea aici pe TPU. despre existenta Lui Dumnezeu. oare celor care nu cred il El chiar nu le e frica?straight face ]?

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru ca nu stiu in cine sau ce sa creada.De fapt toata lumea isi da cu parerea si e greu sa stii care e adevarul. Daca exista un asemenea adevar.Pana la urma niciun pamantean nu are privilegiul sa stie concret adevarul despre cele sfinte si cum nu s-a intors nimeni sa povesteasca cum e dincolo nu putem decat sa presupunem cum ehappy

| Malvina24 a răspuns:

Nu este in trend sa nu ai incredere in Dumnezeu! care vor cred care nu vor nu cred! e simplu! fiecare are dreptul de a alege insa unii nu merita respect(ca cei ce fac dragoste in Biserica, fura bani din Biserici sau profaneaza morminte! Nu ar trebui amendati, ci bagati la puscarie)Toti gresim si toti avem pacate insa vreti sau nu sa credeti Dumnezeu exista(poate ca nu sunt dovezi stiintifice, insa sunt destule dovezi)! Fiecare cu parerea lui, eu cred in existenta lui Dumnezeu dar asta nu inseamna ca sunt perfecta! Si stiu ca inca mai sunt foarte multi credinciosi!

| User a răspuns:

Trend?raised eyebrows Mie mi se pare o porcarie...
Eu cred in Dumnezeu desi nu prea frecventez biserica. de fapt nu o frecventez delochee hee

| Helvete a răspuns:

Nu mi se pare ca e un trend. Orice persoana poate decide daca crede sau nu. E doar o conceptie.

| moonY a răspuns:

da' de ce te duci duminica la biserica? dumnezeul tau, in cartea lui comedie-sf-horror, ti'a zis sa respecti sabatu'.
si de ce anume sa'mi fie frica? de cazanu' cu smoala? de satan? de astea tot voi va temeti, voi sunteti santajati: 'in cazul nesupunerii, vei primi iadul'

"20. Să trimită Domnul asupra ta blestem, tulburare şi necaz în tot lucrul mâinilor tale pe care te vei apuca să-l faci, până vei fi stârpit şi până vei pieri curând, pentru faptele tale rele şi pentru că M-ai părăsit;
21. Ba să mai trimită Domnul asupra ta ciumă, până te va stârpi de pe pământul în care mergi ca să-l stăpâneşti"
semnat:dumnezeu

| Nita a răspuns:

Nimeni nu este obligat sa creada. Eu de exemplu nu sunt prea credincios dar nu spun numanui sa nu creada in Dumnezeu. Fiecare crede in ce vreawinking

| AlecSSyA a răspuns:

Sincera sa fiu nu mi se pare cool trendul aceste.Bineinteles ca acum depinde si de persoana, eventual de felul in care gandeste si intelege "moda" aceasta.Cu siguranta sunt destule persoane care nu cred in Dumnezeu si neaga existenta acestuia. Oricum fiecare are dreptul la o libera exprimare si orice om are pareri si opinii diferite in anumite situatii.

| emilia21 a răspuns:

Dumnezeu exista, si nu ma pot gandi la el, ca si la o pereche de pantaloni! desi multe persoane nu merg la biserica, se pot ruga seara si tot te vede Dumnezeu, dar ma gandesc ca duminica ar putea oricine sa-si faca timp de dimineata si sa mearga, nu tine mai mult de 2 ore! acum fiecare cum crede asa face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care nu cred in Dumnezeu au ajuns la concluzia asta datorita avansarii in tehnologie. Poate, peste vreo 10-20 de ani cand ai sa-ti realizezi o familie, poate nici tu nu vei mai crede. Cat despre faptul ca te duci la biserica : multi se duc acolo si degeaba! credinta adevarata o ai in tine si putin conteaza daca frecventezi biserica. Putin respect sa ai si tu sa te inchini in fata ei. Si eu cred in Dumnezeu, dar ti-o zic ca in ziua de azi, nimeni nu mai este credincios: toti invidiem, ne gandim la putere, bani, faima. Vrei sa zici ca asa se comporta cu adevarat credincios?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica de ce @andaranda? Daca ma iubeste stie ca dragoste cu forta nu se poate.De fapt tu de ce crezi in el? Fiindca asa simti sau de frica sa nu arzi in Iad?