| drbear a întrebat:

Ce parere aveti despre felul in care inteleg romanii sarbatorile de iarna? Va propun o dezbatere cu ajutorul acestui articol de blog : http://suciucristian.blogspot.com/2009/12/sarbatori-pe-d atorie.html

2 răspunsuri:
| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Cred ca intr-adevar, noi romanii stim sa ne simtim bine si sa ne distram.Imi place cum sarbatorim.Sincer iti spun, sunt in strainatate si astia chiar nu stiu ce e aia distractie frate.Nu stiu sa se distreze ca noi. E plictiseala TOTALA. cele mai penibile momente cand nu esti in tara ta sunt acelea in care sunt sarbatorile de iarna si nu poti fii alaturi de cei dragi.Scuze,nu am citit tot, dar ai dreptate cand spui ca pentru unii nu conteaza ca e sarbatoarea nasterii Domnului. Ei sa se simta bine.Parerea mea! Te-am pupat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a scris articolul ala? E stupid.Frate e Crăciun sunt sărbătorile de iarna măcar o data în an sa ne simțim și noi bine. Ce ai vrea sa fac? sa stau sa mănânc fasole în ziua de Crăciun și în noapte de revelion sa bag la culcare la ora 10¿? Din vechi timpuri asa este de sărbători omu pune pe masa tot ce are mai bun sărbătorim nașterea Domnului încheierea unui an și ne bucuram pentru cel nou.Toata lumea face asa. Doamne chiar ma enervat articolul ala. Romanul știe sa facă din nimic o masa mare și îmbelșugata, știe sa traiască sa se distreze și sa profite de orice ocazie.Pentru câteva zile pe an lăsam grijile deoparte și ne simțim bine ne relaxam. De ce? Pentru ca o meritam. Si nu numai romani fac asa toata lume de pe întregul glob doar ca zic eu romanul știe sa profite cel mai bine de asta.Ma îmbrac cu ce am mai frumos și mai bun pentru a ma simți bine dansez cu soțul care de fapt nu știe sa danseze pentru ca îmi face plăcere. Mănânc tone de sarmale și cârnați pentru ca îmi place și tot anul nu mănânc sarmale mai bune ca cele făcute de Crăciun. Dar normal nu știm sa apreciem ce avem și se mai găsesc persoane ca cel care a scris articolul care se lamentează pentru faptul ca trăiește în România și vede doar partea proasta sau din ce e bun face sa para rău.Hai sa vedem și partea buna a României. Partea buna o vad doar cei care sunt plecați dar și aia sunt putini. Eu sunt plecata din țară de 3 ani jumate iubesc România și sunt mandra ca sunt românca.

Chiar ma enervat articolul, destest persoanele care se lamentează pentru ca trăiesc în România.

Romani înțeleg cel mai bine sărbătorile și viata în general și știu sa profite de fiecare ocazie. Noi ne adaptam la orice și la bine și la rău și facem de toate și pentru lucru asta ne invidiază străini.